Empire - Gemi Türleri Rehber Serisi - 3. Bölüm Top ve Ticaret Gemileri
#1
Empire Total War Top ve Ticaret Gemileri

Top Gemileri 

Düşmanı uzaktan batırmak için kullanacağınız bu gemiler, yakın saldırıda hiç de iyi sayılmazlar ve iki türleri vardır. Bunlar,

Bomba Keç'i
Etw_i_bomb_ketch.png

Kampanyada erişebileceğiniz ilk top gemisi türüdür. Dışarıdan başına büyük bir havan konulmuş bir Sloop'a benzeseler de, yüksek hasar potansiyeli ve yüksek menzili ile Sloop'a hiç benzemeyen bir oynanış sunmaktadırlar. İsabetliliği biraz düşük olduğu için yapmanız gereken savaş boyunca düşman gemilerini kendi gemilerinizi batırmamak umudu ile ateş etmeniz. 

Normal gemilerin sahip olduğu 400 veya 500 menzilin aksine 750 menzilli silahı ile, düşman topları, mürettebatı veya gövdesine verebileceği hasar hatta çıkartabileceği yangınlar ile oldukça ölümcül bir gemidir. Tek yapmanız gereken şey bu hantal geminin, önden veya yanlardan veya arkadan atış almamasını sağlamak.

Roket Gemisi
Etw_i_rocket.png

Kampanyada ulaşabileceğiniz en gelişmiş ve ikinci top gemisidir. Başına bir roket koyulan Brik gibi dursalar da, geminin önündeki roket rampalarından fırlattığı roketler, patlayarak düşman gemilerini yakabilir ve oldukça yüksek bir menzile sahiptirler. Yakın muharebede ise Bomba Keç'inden daha kırılgandırlar ve iyi bir koruma isterler. 

İnanılmaz güçlü gemilerdir. Gerçekten çok güçlü bir atış gücüne sahip oldukları için rahatlıkla -kendi gemilerinize de dikkat ederek- düşman gemilerini yakıp, batırabilirler. 

Ticaret Gemileri

Ticaret noktaları için kullanabileceğiniz Ticaret gemileri, Empire oyununda dörde ayrılırlar ve hepsi birbirinden özeldir. 

İndiaman 
Etw_i_merchant-small.png

Tipik batılı ticaret gemileridir. Üç direği ve on iki topa sahiptirler ve küçük, dayanıksız bir tayfaya sahiptirler. Hem de aynı zamanda en ucuz ticaret gemi türüdürler. 

İndiaman herhalde oyundaki en kötü muharebe gemisidir. Her iki tarafında altışar topa sahiptirdir ve tayfası tüccarlardan oluştuğu için hem top atışlarında hem de kılıç kılıca savaşta hiç iyi işler çıkartamazlar. 

Fluyt
Unp_i_ancient-galleon.png

Birleşik Hollanda Cumhuriyeti'ne özel olan bu gemi türü, hem ticarette hem de savaşta oldukça kullanışlıdır. Oldukça hızlı ve fena olmayan bir manevra kabiliyetinin yanı sıra, ticaret gemilerinin arasında en güçlü gövdeye de sahiplerdir. 

Asılnda ticaret gemileri olsalar da, Flyutlar muharebede kendilerini koruyabilecek yegane ticaret gemileridir. Güçlü gövdeleri, iyi mürettebatı, top sıklıkleri ve manevra kabiliyetleri ile, Fluytlar, rahatlıkla kendi ticaret noktalarınızı korsanlar ve diğer fraksiyonların gemilerine karşı koruyabilir. 

Kalyon
Spa_i_galleon.png

Kalyonlar İspanya'nın ticaret gemileridir. İnanılmaz güçlü -ve aynı zamanda pahalı- gemilerdir. Çevikliğin Ç'sini bile gösteremeseler de, kullanışlıdırlar. 

Ticaret yapmak için de, diğer ticaret gemilerini avlamak için de mükemmel gemilerdir. Kalabalık mürettebatı ile düşman gemilerini rahatlıkla bordalayabilir veya toplarınızla düşmanı rahatlıkla batırabilirsiniz. Korsanlar çoğunlukla bu gemileri kullanmak gibi bir alışkanlıkları vardır ve gerçekten faydalarını da görürler. 

Dhov
Etw_i_dhow.png

Dhov doğulu fraksiyonların özel ticaret gemisidir. Kadırganın biraz daha küçüğü diyebileceğimiz bu gemiler, oldukça narin olmalarına ve sadece iki topa sahip olmalarına rağmen, toplarıyla düşmanın canını sıkabilirler. Aynı zamanda hem inşaatları hem bakım masrafları inanılmaz derecede ucuzdur. 


En ucuz ama aynı zamanda en kırılgan ticaret gemileridirler. Bunlarla rahatlıkla bir ticaret filosu oluşturabilirsiniz. Ama bu filoyu sürekli daha fazla Dhov ile beslemeniz gerekir. Muharebe sırasında fazlalıklarını kullanabilirsiniz. Mesela düşman gemisine bir tane dhov yollarsınız ve düşman salvosunu atar. Sonra geri kalan beş Dhovunuzu düşmana yollarsınız ve işini bitirirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli şey bu gemiler ancak çok fazla oldukları zaman muharebede bir işinize yarayacaktır. 
[+] 3 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık.
Ticaret gemilerini Fildişi sahillerine falan gönderip ticaret geliri kazanmak ekonomi kasmak için iyi bir yol oluyordu. Hep oradaki yerleri kapmaya çalışırdım.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.