Empire - İsveç Rehberi
#1
Swe_large.jpg
Başlangıç Durumu

Oyunun başında İsveç'in dört adet bölgesi, iki adet ticaret ortağımız vardır. Az sayıda ki ticaret limanı İsveç'in ticaretini ne yazık ki olumsuz etkiler fakat yapacağımız hamleler ile bunu önleyebiliriz. Vergiler idare eder bir seviyededir ve İsveç küçük bir ordu ile oyuna başlar. Oyun da ki en büyük sorun ise muhtemelen dini olacaktır Protestan İsveç, Ortodoks Rusya ve Katolik Polonya fetihlerinde din meselesi yüzünden çok sıkıntı çekeceği bir gerçektir bunu ise Klise ve Din Adamları sayesinde aşmak gerekiyor. Tanıtım bittiğine göre şimdi sıra yapılacak hareketlere gelsin. Bu hareketler 8 hamle şeklinde anlatılacaktır.
-1328605015.jpg

1. Prusya, Avusturya ve Polonya bu üç devlet mutlaka birbirleri ile savaşacaklardır. Bu devletler savaşa girdiğinde sizde Prusya'nın başkenti(Brandenburg)'a yürümek için hazır olun Berlin gerek konum gerekse ekonomik ve nüfus getiri olarak önemli bir şehir en önemlisi ise Prusya'nın müttefikinin olmaması. Neden Danimarka değilde Prusya derseniz ilk olarak kendilerini gafil avlama şansımız var özellikle gemi ile limana çıkıp bir tur içinde alabiliriz tavsiyem güçlü bir ordu kurun olabildiğince çabuk olsun bu isyanları ise hallederseniz diye düşünüyorum.

2. Büyük ihtimalle Courland adını verdiğimiz Polonya'nın güdümünde ki o canavar size savaş açacak sıkıntı yapmayın İngiria(St.Petersburg) şehrinde Hat piyadesi çıkarmaya başladığınız anda burayı kolayca alırsınız. Küçük bir tavsiye köprü başında beklerseniz sağlam bir savunma durumu elde edersiniz ve muhakkak topunuz olsun.

3. Courland düştüğü gibi ordunuzu Koningsberg'e yönlendirip burayı ele geçirebilirsiniz. Kolay bir şekilde Prusya zaten bitmiş olur bitmedi ise de şimdi biter.

4. Sıra geldi İskandinavya topraklarının tamamına hakim olmaya burada yapacağınız olay aslında basit ekonominiz artık belirli bir seviyeye geldi keza ordunuz da öyle hiç sıkıntı yapmayın bu yüzden ve Stockholm'de bir ordu kurun. Bu orduyu Norveç'e gönderin ilk olarak burayı alın, şimdi artık Danimarka ile savaştasınız çok küçük bir ihtimal olacaktır Rusya'nın bu savaşa gelmesi ki o zamana kadar müttefiklikleri bozuluyor zaten. Burada yine küçük bir birlik ve donanma hazır edin ki düşman Stockholm'e yürüdüğünde sizde ani bir taarruz ile Kopenhag'a girebilin tabi bunun için Brandenburg'da ki ordunuzu da kullanabilirsiniz.

5. Yukarıda dediğim gibi ya donanma desteği ile Kopenhag'a çıkın ordunuzu ise Brandenburg ve Stockholm'den getirin fakat unutmayın ki Brandenburg'u boş bırakmak riskli olabilir.

6. Küçük ama küçücük bir ordu ile İzlandayı alın ve Danimarka bitsin.

7.  Şimdi Rusya ve Polonya meselesine geldik bu devletler şuana kadar size savaş ilan etmedi ise şanslı bir oyun geçirmişsiniz demektir. İlk olarak Rusya ile ilgilenelim ki Saksonya savaşa girip Brandenburg'u kuşatmasını yenersiniz ama sıkıntılı bir durum neden uğraşasınız ki. Muhakkak Doğu sınırınızı yani Baltık sahillerini güvenceye alın burada Polonya'da gelir belki belli olma her ile 5 adet Hat Piyadesi yeterli olacaktır ekstradan da 2 Full Ordu iyi olur biri Petersburg biri Koningsberg merkezli. Burada Petersburg'da ki ordu ile Moskova'ya yürüyün ve alın.

8. Şimdi Ruslara büyük darbe vurduk sıra geldi Polonya'ya arkadaşlar top yekün taarruz edin bu devlete ilk Varşova düşsün sonrası geliyor zaten hatta Osmanlı ile müttefik olursanız onlarda size yardım eder ve tebrikler artık güçlüsünüz fakat yine de dikkat edin topraklarınız da bir o kadar geniş ve sıkıntılı zamanlar yaşatabilir bu durum size.

Diplomasi

Diplomasi yapabileceğiniz herkes ile genelde savaştasınız ama çok istiyorsanız küçük bir tavsiye olarak İngiltere ve Fransa ile arayı iyi tutun yoksa çıkartma yersiniz. Özellikle İngilizlere dikkat edin.

Ticaret

Bir kaç liman geliştirin bunun dışında Donanmaya yatırım yaparsanız Hindistan veya Amerika'da tabi ki çeşitli serüvenlere atılıp ticaret yollarını ele geçirebilirsiniz ama bunun için baya uğraşmanız lazım. 

EK Tavsiye
Teknolojik olarak tarımdan ziyade sanayi odaklı binalara gidin bunun yanı sıra Rusya ve Polonya ile aynı anda uğraşmaya çalışmayın yorulursunuz gereksiz yere. Askeri teknolojide olabildiğince geri kalmamaya çalışın İngilizler ile arayı iyi tutun özelikle VH/VH Oynarken yoksa bir anda çıkarma yiyebiliyorsunuz.

Dipçe;Arkadaşlar Rehber tam olarak benim değildir yabancı bir siteden görüp çevirdim fakat bir çok cümle ve taktik ekledim yani yarı özgün yarı çeviri bir rehber oldu.Umarım beğenirsiniz. İyi okumalar.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 9 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 2 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.