Etkinlik: EU4 - Haftanın Ülkesi #45: Eflak
EUROPA UNIVERSALIS IV
Europa Universalis IV Haftanın Ülkesi Etkinliğinde bu haftanın konusu Eflaklı

Wallachia.png
Eflak
Kültür: Romanyalı (Karpatyalı)
Başkent: Tirgoviste (161)
Yönetim Biçimi: Feodal Monarşi 
Devlet Dini: Ortodoks 
Teknoloji Grubu: Doğulu
Eflak'ın Kısa Tarihi
Osmanlılar zamanında Eflak'ın komşu vilayeti olan Boğdan'ın Prut nehrinin batısında kalan bölümü 1859 yılında Eflak ile birleşerek Romanya'nın çekirdeğini oluşturdu. 1920 yılında da Osmanlılarca Erdel, Avrupalılarca Transilvanya olarak bilinen bugünkü Romanya'nın kuzeybatı kısmı da Romanya'ya katıldı. Tarihteki Boğdan'ın Prut nehrinin doğusunda kalan Besarabya bölgesi ise Rusya'nın (Daha sonraları SSCB) elinde kaldı. Böylece modern Romanya oluşmuş oldu. SSCB'nin elinde kalan Besarabya bölgesi de sonradan Moldova Cumhuriyetini oluşturdu. Romenler kullandıkları Italik dil ailesine ait dilleri itibarıyla Roma ve Latin kültünün bir parçası olarak yaşamışlardır. 19. yüzyılda bağımsızlıklarını kazandıktan sonra Romen ve Romanya isimlerini almışlardır.

Eflak'ın Oyundaki Durumu
Oyunun başlangıcında 6 bin kişilik bir orduya sahip olan Eflak'ın etrafı süper güçlerle çevrelenmiş durumdadır. Sınır olduğu devletler olan Macaristan-Osmanlı-PLC devletleri sebebiyle oldukça zor bir konumda bulunan Eflak oyunun en zor devletlerinden birisidir.

20180709111820_1.jpg

Eflak Ulusal Fikirleri
Eflak fikirleri askeri olarak yeterli düzeyde fikirlere sahiptir. Tradition olarak +%5 disiplin ve +%50 düşman core yapma maliyeti etkilerini alan Eflak tüm fikirlerini tamamladığında +%20 insangücü yenileme hızı etkisini alır.
  1. Cunning Diplomacy: +1 diplomatik saygınlık
  2. Foreign Trade Restriction: +%20 şehirsel ticaret gücü etkisi
  3. Mercenary Guard: -%15 paralı asker maliyeti
  4. Foreign Advisors: -%10 danışman maliyeti
  5. Legacy of the Impaler: +1 kara lider şoku
  6. Boyar Regime: +1 yıllık meşruluk
  7. Abolition of Serfdom: +%20 insangücü.
Eflak Olayları ve Kararları
Eflak oyun içerisinde gerekli toprakları elde ederek Romanya devletini kurabilir. Kendisine özgü özel eventlere sahip olmayan eflak yanlızca Osmanlı'nın vassalı olmasıyla Vlad Tepes ile alakalı bir event alabilir.  

Eflak Görev Ağacı
Eflak'ın oyun içerisinde kendisine özgü bir görev ağacı bulunmamaktadır.

Eflak Başarımları
Dracula%27s_Revenge.png Dracula's Revenge
Eflak veya Moldova olarak başlayarak Romanya formlayarak tüm Balkan bölgesini ele geçirmenizi ister.

Eflak Tartışmaları
  • Başlangıçta hayatta kalabilmek için hangi hamleler yapılmalıdır?
  • İlk Osmanlı savaşı nasıl ve ne zaman olmalı?
  • Osmanlı tehtidi yok edildikten sonraki hedef ne olmalı?
  • Eflak oynarken hangi ideaları tercih ediyorsunuz?
Ara
İlk yapılması gereken şey Osmanlı'nın rivallerine diplomat gönderip ilişkileri arttırmaktır. Bu ülkeler ile ittifak olduktan sonra Osmanlı'nın şehirlerine claim atın ve Memlük veya başka bir ülke ile savaştayken müttefiklerinizi çağırarak savaş açın. Polonya, Macaristan ve Avusturya gibi güçlü ülkelerle beraber muhtemelen savaşı kazanacaksınız. Savaş sonunda Vidin'i almayı unutmayın çünkü Sırbistan ve Bosna'ya yayılmak için önemli. Güçlendikten sonra Macaristan'a claim atın ve Polonya ile beraber saldırın. Macaristan dağıldıktan sonra Moskova ile müttefik olup Moldova için savaşın. Romanya'yı kurabileceksiniz.

İdea grubu olarak önce ya hümanist yada religious idea alınmalı. Quantity bence 2. sırada gelmeli. Eflak'ın idealarıyla birleşince çok güçlü bir ordu olacak. Daha sonra Quality alınmalı.
Ara
Osmanlıya eğer ölmemişse dalmayın.zaten osmanlıyı rival de edemessiniz en iyisi repitişıncı alıp polonya mümkünse avusturya ile macaristana genişlemek gerekir bide aristokrat ve dedensive idealar coring costun yükselmesi ve diğer defensive olaylar işinize yarar exstaradandan religious convert etmenize yarar
Ara
Son güncellemelere göre tekrar bir mini rehber yapmak gerekirse
öncelikle oyunda 5 toprağımız var birazgüçlenmek için avrupanın büyüklerinden koruma isteyecez macaristan avusturya bohemya polonya gibi
eğer kabul ederlerse rahatız öncelikle toprakların ekonomisi kötü ekonomiyi başlarda borç ala ala asker basıcaz bu sırada moldovya bağımsız kalmışsa (%99 her oyunda polonya marchı oluyor) moldovyaseferi yapıp annex atıyoruz eğer marchsaserbia ve bosnaya dalıcaz ve büyüklerle ilişkileri sıkı tutucaz zamanı geldiğinde osmanlıyı yenip yavaş yavaş romanyayı kurucaz lakin polonya aşırı güçlenmeden moldovya topraklarını alın sonrası kolay idea seçimlerine gelirsek ekonomi defense trade diplo hümanizim ofensive quality diplomasideki gemi ideası
Ara
Valla hiç anlatıldığı gibi toz pembe olmuyor.Ah Osman ahh.Adam savaş açıyor bir şekilde püskürtüyorum.Ülkeyi tam toparlıyorum bam bir daha savaş açıyor ve ben Rusya ile müttefik iken yapıyor bunu.Cidden cesaret ister.
Ara
Bir an önce Edirneyi kuşatıp alın son güncellemelerin birinde Eflak görevlerinin birinde Edirne alınırsa 2. Mehmeti öldürecek event geliyo o gorev yapılmalı ve bulgar topraklarida yavaş yavaş alınmalı
Ara
Edirne'yi kuşatacak duruma geldiysen savaşı zaten kazanmış oluyosun. Edirne'yi kuşattıp görevi yaptığın için kazanmıyosun. Son sürümlerde bence Eflak eskisine göre çok daha zor.
Ara
Sizce moldovyanin idealarimi iyi romanyanınmı bana moldova gibi geldide...
Ara
(28-11-2019, 02:25)alemdarpasa : Sizce moldovyanin idealarimi iyi  romanyanınmı bana moldova gibi geldide...

Bence de Moldova ideaları daha iyi. Moral vs disiplinde normalde disiplini tercih ederim ama %25 Land Force Limit de var Moldova'da.
Ara
Moldovya daha avantajlı
Ara
Dracula's Revenge başarısı için uzun süren denemelerim ve tekrar başlamalarım sonucunda ulaştığım sonuçları sizlerle paylaşmak isterim.

Öncelikle olmazsa olmaz hamle şudur; Land force limiti fulleyip Moldovya'ya saldırıp mutlaka en azından  Basarabiayı almanız, ideali ise Moldovya'nın 5 province'inden Suceava da dahil olmak üzere en az üçünü almanız(Basarabia denize erişim, Suceava ise Romanyayı kurabilmeniz için gerekli). Bunu yapmadığınız sürece bölgesel güç olan devletler müttefiklik için sizi yeterince kaale almıyor. Tabi bu hamleyi direkt Moldavya'ya savaş açarak yapamıyorsunuz, çünkü Moldovya Polonya'nın garantisi altında. O sebeple Moldovya'nın ittifaklarını takip etmelisiniz. Genellikle Circassia ile  müttefik oluyorlar. Bazı durumlarda Theodoro, Bizans ya da Herzegovina ile de müttefik olabiliyorlar. İşte bu müttefiklik gerçekleşir gerçekleşmez bu müttefiğe No CB war açmanız gerek. -2 stability cost effect burda ödenmeye değer bir bedel. Çünkü sonrasında kısa bir süre sonra Moldovya event ile kendini Polonya (yaklaşık %80 ihtimalle) ya da Macaristan'a bağlayacak. Bu event gerçekleşmeden Moldovyayla işiniz bitmiş olmalı.

Savaş şöyle seyredecek; 10k force limitli ordunuzu ikiye ayırıyorsunuz. 9k ve 1k olmak üzere. Basarabia'ya üzerine kuşatmayı başlatın. Siz kuşatmaya başlar başlamaz Moldovya 5k ordusuyla başkentinize gidecek. 9k'lık ordunuzla gidip süpürün. 1k'lık ordunuz (mümkünse en az 1puan siegesi olan generaliyle) sabit kalacak. Sonra ana orduyla dönün ve kuşatmayı tamamlayın. Moldovya o arada 4k'lık bir ordu daha kuracak. Onu da süpüreceksiniz sonra. Basarabia düştükten sonra Suceava'yı kuşatın ve düşürün. Sonra Basarabia ve Suceavayı alacağınız bir anlaşmayı hızlıca imzalayın. Aç gözlü olup süreci uzatırsanız eventin gelmesiyle avucunuzu yalamanız muhtemel.

Savaş açtığınız asıl ülke muhtemelen hiç ordu göndermeyecek. Gönderse bile süpüreceksiniz. Çarpışmalardan kazanacağınız war pointle en az %12-15 scorunuz olacak. Bu da diğer ülkeyle war raparation içeren bir anlaşma imzalamanıza yetecektir. Muhtemelen bu ülkeyle aranızdaki ülke (Osmanlı veya Litvanya) size askeri geçiş vermeyeceği için gidip kuşatma da yapamayacaksınız. Tüm bunlar bittikten sonra artık en az 8 province'ye sahip ve yaklaşık 12 force limiti olan bir ülkesiniz ve deniz erişiminiz var. Sizi müttefik alması en olası ülke ise Muscovy.

Şimdi gelelim müttefiklerimizi nasıl seçeceğimize. Osmanlı doğal hedefimiz. O yüzden Osmanlıya karşı rivali olan ülkeler öncelikli. Bunlar Macaristan, Polonya ve Avusturya'dan en az biri, şanslıysanız üçü birden olacaktır (ama olmuyor maalesef. Daima en az bir fire var). Polonya ve Macaristan da sizin topraklarınızda gözü olacak ülkeler oldukları için bu durumu da dikkate alarak ilerlemekte fayda var. Hadi ülke ülke ele alalım.

MUSCOVY: Oyun başlar başlamaz ilişki yükseltin. İlişki 100e yaklaştığında yüksek ihtimal Muscovy'nin tavrı friendly attitude'ye dönecek ve ittifakı alabileceksiniz. Bölgesel güçler arasında en kolay elde edebileceğiniz ittifak. Oyun başında Polonya/Litvanya ile rival olması yüksek ihtimal. Başlangıçta olmasa bile ilerleyen zamanda Litvanya içinde kalıcı core'ler edinecek ve mutlaka rakip olacak. Erken oyunda Polonya/Litvanya'ya karşı tek başına bile yeterli bir müttefik. İlerleyen oyunda Rusya'yı kurup Karadeniz'e yaklaştıkça Osmanlı'ya karşı doğal müttefik. Distant war bahanesiyle Osmanlı'ya karşı agresif savaşlarda uzun süre size katılmayacaktır. Ayrıca Osmanlı'yla durumu Ruslar Karadenize inene kadar dengeleyememişseniz de vay halinize. Bu ittifakı erken oyunda Polonya içlerine ilerleyebilmek için fırsat olarak düşünün. Benim tavsiyem  gerçekleşecek bir Eflak-Muscovy vs Polonya-Litvanya savaşında Litvanyadan toprak almayın, sadece Polonya tarafından alın. Rusya kurulduğunda Litvanya topraklarında permanent claim elde edeceği için hem müttefikliğiniz sıkıntıya girer hem de gereksiz yere bir düşman edinme olasılığınız doğabilir.

AVUSTURYA: Osmanlı'nın tarihsel olarak doğal rakibi. Ama bazen oyun başında karşılıklı rival olmayabiliyorlar. Eğer böyleyse tavsiyem yeniden başlayın. Çünkü ittifak kurabilmeniz için size yardımcı olacak Osmanlı tarafından tehdit altında bonusu için ve Osmanlı'ya karşı agresif savaşa gelebilmeleri için bu gerekli. Uzun süre size karşı nötr olacaklar ve bu ittifakı almak kolay değil. Ayrıca Avusturya genelde diplomatik ilişki sınırını aşıyor, bu da ittifakı kurmayı zorlaştırıyor. İlişkiyi fulleyip bekleyin. Gerekirse bir diplomatınız orda sabit kalsın. Royal Marriage alma olasılığınız doğarsa atlayın. Hatta -5 civarı falan olursa kabul etme olasılığı hediye verip mutlaka evlenmeyi gerçekleştirin. Avusturya ne kadar güçlü olursa Osmanlı'ya karşı o kadar sağlam olursunuz. Dikkat etmeniz gereken nokta Macaristan'la historical friend bonusları olması. Macaristan'la ittifak olurlarsa yeniden başlamanızı öneririm. Çünkü ilerde bir çıkar çatışmasına girmeniz olası olacaktır. Ya da günü kurtarıp kendinizi sağlama alırsınız, o konuyu da Osmanlı ve Polonya hesaplarını kapattıktan sonra bir anti-Avusturya ittifakı kurmak üzere rafa kaldırabilirsiniz. Orası size kalmış.

MACARİSTAN: İlerleyen oyunda Macaristan sizin core'lerinizde kalıcı claim elde edecek ve aynı zamanda Maros da Romanya'yı kurmak için sizin Macaristandan almanız gereken bir province. Dolayısıyla erken oyunda müttefik olarak düşünülebilir ama uzun vadede çanak çömlek patlar. Bir denememde ittifak oldum, diğer yandan Muscovy ve Bohemya'yı aldım mesela. Oyun resmen kilitlendi. Ne Osmanlı saldırabildi ne ben distant war ve attitude to enemy gerekçeleriyle ittifaklarımı savaşa çekebildim. Macaristan+Muscovy=erken oyun hayatta kalma+sıfır ilerleme. Benim görüşüm tabi bu.

BOHEMYA: Muscovy'den sonra en kolay elde edilebilen ittifak. Genellikle Macaristan ve Polonya'dan en az birine, bazen de ikisine birden rival başlar. Güzel olan kısmı bu. Fakat bazen avusturya'yla da rival olur. Benim ideal ittifak üçlüm Muscovy+Avusturya+Bohemya olduğu için bu durumu çok tercih etmiyorum. Bohemya hem Macaristan hem de Polonya ile gergin olacağı için bu iki ülkeye karşı açacağınız agresif savaşlarda oldukça istekli olacaktır. Polonya savaşına çağırırsanız arada Poznan taraflarından bir toprak verin. Ancak çok da güçlenmelerine fırsat vermeyin. Çok genişlerlerse Avusturya'ya meydan okuyorlar ve siz iki müttefikten birini seçmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ya da Osmanlı ve Polonya defterlerini kapattıysanız o zaman bu ikisinden birini hedef haline getirip diğerini yanınıza alabilirsiniz. Bu sizin oyun gidişatınıza bağlı. Bohemya=Macaristan ve Polonyaya karşı agresif veya defansif güvenilir müttefik. Osmanlı'ya karşı işe yaramaz. Attitude to enemy bahanesiyle çoğu zaman savaşmıyorlar Osmanlı'ya karşı agresif savaşlarda.

POLONYA: Oyun başı vassallarından ötürü hemen diplomatik ilişki sınırına geliyor. Müttefik almak için uğraşmanız uzun uzun ilişki geliştirmeniz lazım. Müttefik almanız halinde ise yüksek ihtimal Muscovy'i gözden çıkarmanız gerekecek. İyi tarafı erken oyunda Osmanlı'ya karşı agresif savaşlara girmesi yüksek ihtimal. Bohemya ve Macaristanla genelde rival başlar. Bazen Avusturya ile de rival başlayabilir. Müttefik olursanız yüksek ihtimal Bohemya ve Macaristanla müttefik olmanız zorlaşır, bir ihtimal Avusturya ile bile. Ayrıca Polonya olası bir genişleme rotası olduğu için bu seçeneği de rafa kaldırmış olursunuz. Moldovya bölgesini elde etmede size sorun çıkarır. Erken oyunda işe yarar ama edinilmesi ve sürdürülmesi zahmetli bir ittifak.

Başka bir ittifak olarak olası Polonya rotasına yönelik Brandenburg ya da diğer müttefiklerinizle rival değilse Osmanlı'ya karşı Venedik ya da Aragon veya Osmanlı'nın rival olduğu başka bir ülke düşünülebilir (Mamluks mesela, elde etmesi zor). Çünkü Osmanlıya karşı agresif bir savaşta tek başına hiçbir müttefik yeterli olmayacaktır. Hatta varsayımsal olarak konuşuyorum, Osmanlı'nın başka bir savaşı yoksa olası bir Eflak+Avusturya+Venedik (Bu aynı ayarda başka bir ülke de olabilir) vs Osmanlı karşılaşmasında Osmanlı bu üçlüyü dinlene dinlene döver. Bu nedenle savaşın zamanını belirleyen siz olun. Sabırla bekleyin ve Osmanlı doğuda bir savaşa girdiğinde (tercihen uzun sürecek bir Mamluks savaşı), siz diğer iki (en az iki, çoğaltabiliyorsanız max.) müttefiğinizle batıdan savaş açın. İki cephede de savaş skorlarını dengeli götürme eğiliminde olacağından Osmanlı ya ordusunu bölecek, ya bir sizin cepheye yüklenip doğu da geri düşmeye başlayınca doğuya yönelip gel git yapacaktır. Küçük kuvvetlerle Osmanlı ordusuna yakalanıp imha olmasın ordularınız buna dikkat edin, temkinli ve işgal et kaç taktiğiyle devam edin. Kaybedeceğiniz çarpışmalardan kaçının. %20-30 arası bir war score hedefleyin ilk savaş için. Osmanlının savaş yorgunluğu artınca size bir iki toprak vermeye razı olacağı bir anlaşma imzalayacaktır. Doğu cephesinde barış imzaladığı an siz de anlaşın Osmanlıyla. Eğer doğu cephesi hala açıkken çekilirseniz muhtemelen tüm gücünü o cepheye yığıp size kaybettiği toprağın fazlasını kazanarak güçlenecek ve sonraki savaşı o şekilde bekleyecektir.  Ejderhayı böyle parça parça, ufak ufak yiyeceksiniz.

Osmanlı savaşları arasında (Bohemya ve Muscovy'i müttefik aldığınızı varsayarak söylüyorum), Polonya'ya savaş açabilirsiniz. Mümkünse Polonya Teutonic Order'e karşı savaşırken savaş açın. Özellikle Bohemya bu savaşta tek müttefik seçeneğiniz ise. Çünkü Polonya+Litvanya vs Eflak+Bohemya savaşı uzun sürer, yıkıcı olur ve genelde bunu Polonya kazanır. Tabi başka bir cephesi varsa Bohemya yeterlidir. Polonyanın başka savaşı yoksa Muscovy çoğu zaman tek başına yeterli müttefik olacaktır. Ama bu savaş da uzun sürebilir. Hem Bohemya hem Muscovy'i dahil ederseniz Polonya/Litvanyaya karşı hızlı bir zafer elde edebilirsiniz. Eğer Avusturya'yı Osmanlı'ya karşı savaştırmadıysanız onu da çağırabilirsiniz (nadiren attitude to enemy bahanesiyle gelmiyor). Böyle bir senaryoda %90-93 war score görene kadar devam etmeniz olası. Bir iki defa Polonyaya bu şekilde saldırsanız muhtemelen hem Polonya hem Litvanya uzun süre savaş yorgunluğundan doğacak isyanlarla meşgul olacaklardır. Mağara Troll'ünü de böyle öldüreceksiniz.

Macaristan'a karşı Bohemya agresif savaşa gelecek tek müttefiğiniz olacak yüksek ihtimal. Yeterli de olacaktır. Ancak uzun ve zor bir savaş olabilir. O nedenle varsa Venedik gibi Macaristan'a rakip bir müttefik, onu da çağırmayı deneyebilirsiniz.

Osmanlıyı tüm Balkanlardan atana, Polonyayı tamamen önemsizleştirene kadar bu şekilde devam edin. Eğer amacınız benim gibi Dracula's revenge başarısını almaksa sonradan oluşacak haritaya göre kararlar verin. Mesela benim oyunumda Cilli Sırbistan topraklarına kadar gelip oraları hem HRE'ye dahil etmişti. İmparator Avusturya olduğu ve benim o topraklara ihtiyacım olduğu için ben sonradan bir Anti-Avusturya ittifakı kurmak zorunda kalmış ve Fransa ile müttefik olmuştum. Fransa Aragon'u PU almış, Aragon İber yarımadasının %90ını almış durumdaydı benim oyunumda. Avusturya ise tüm Burgonya ve Lowland topraklarını almıştı. Uzun ve kanlı savaşlar yapmak zorunda kalmıştım sırf Cilli yüzünden. =) Umarım siz böyle bir zorlukla karşılaşmazsınız.

Bol şanslar.
[+] 3 üye The Malkavian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.