Film: Ran (1985)
Görsel

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş
Çıkış Tarihi: 31 Mayıs 1985
Süre: 2 saat 42 dakika
Başroller: Tatsuya Nakadai, Akira Terao, Jinpachi Nezu

IMDb

Ran, Akira Kurosawa tarafından yönetilen bir Japon epik savaş filmidir. Film, Shakespeare'in Kral Lear adlı eserini temel alır ve Mōri Motonari'nin efsanelerinden esinlenen kısımlar içerir.

IbnE9P2.gif
Ara
En sevdiğim filmlerden birisi. Tam olarak epik bir savaş filmi olmasa da çok baskın saf bir drama var işin içinde. Herkese izlemesini öneririm ancak cidden ağır bir filmdir.
Ara
Bu kadar etkileyici bir film beklemiyordum. Kurosawa'nın neden Kagemusha'ya "Ran'ın kıyafet provası" dediğini anladım. Filmi hemen izledikten sonra iddialı konuşmak istemiyorum ama şunu söyleyebilirim ki açık ara izlediğim en iyi filmlerden biriydi. İzlediğim için mutluyum.

Eski deyip geçmeyiniz, izleyiniz.

IbnE9P2.gif
Ara

Kyoami'ye fazla yüklenilmiş bu incelemede. Kanal Youtube'da Sengoku dönemini en iyi anlatan kanal olsa da sırf bu sebepten filmden puan kırmasını yersiz buldum. Onun dışında değindiği noktalara katılıyorum, tarihsel tutarlılık açısından ele alarak, görmezden gelinebilecek kısımlar harici ortada harika bir işin olduğunu ispatlamış. Tarihsel olmamasından kasıt, Sengoku döneminde lordların soytarı türü hizmetkârlara sahip olduğuna dair elimizde bir kayıt olmaması bu arada. Ben olsam kesinlikle daha yüksek puan verirdim ama yine da farklı bir bakış açısı için izlenebilir. Video ufak spoilerlar içeriyor, uyarayım.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.