Günlük: Anno 1800 - Yatırımcılar
#1
AnnoUnion_DevBlog_InvestorsHeaderl-1.jpg

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyundaki 5. nüfus kademesi olan yatırımcılardan bahsediliyor.

https://www.anno-union.com/en/devblog-investors/ :Her şeye sahip birine ne vaadedebilirsiniz?

Belki varlıklı bir aileden geliyordur, belki gelmiyordur - hiç farketmez. Eğer zenginseniz üst sınıftansınız. Endüstrinin dinamosunu yatırımcılar oluşturuyor, işçilerin çalışkanlığına güvenen, hem karizmatik hem de acımasız olan bu insanların zengin olmalarının bir sebebi var.

Lüks içerisinde yaşayan bu insanların sizlerden beklentilerinin hem nitelik hem de nicelik babında bir başka yerde örneği yoktur. Her zaman daha fazlasını isterler. Kahvaltılarını ettikten sonra gazeteyi açar, ekonomi haberlerini inceler, sosyetenin ünlü ailelerinden birinin kızının postacıyla yakalanmasını okurlar.

Bu kişiler hayatlarında sürekli bir anlam arayışındadır ve kimi zaman bağışlarda bulunmak, yardım vakıfları kurmak bu anlamı doldurabilir. Büyük projelerle kendi isimlerini daha fazla kişinin duymasını sağlarken, bir yandan da daha çok para kazanmaya çalışırlar. Kendilerine bir sonraki önemli fikrinizi sunarken aklınızda tutmanız gereken şey, bu fikrin sıkıcı olmaması gerektiğidir. Sıkıcılıktan hazzetmezler.

Vakit değişim vakti, zenginliğin askerleri tek bir gecede dünyaya hükmeden şirketler kurup geçmişte kalan aristokrasiyle mücadele ediyor. Yüzyıllar süren aile bağlarının gücü yükselmekte olan şirketler ve sosyal düşünce akımlarının tehditi altında.

Beşinci nüfus aşaması olan yatırımcılar birçok özelliği kendilerinde barındırıyorlar, kendileri eskinin hükümdarları, modernleşen dünya karşısında bir yandan etkilenirken bir yandan da kendilerini tehdit altında hisseden insanlar. Ancak sahip oldukları varlıkla aristokrasinin yeni üyelerini oluşturuyorlar ve daha fazla para kazanmak, etki alanlarını arttırmak için her şeyi yapmayı göze alabilirler. 19. yüzyıl yatırım yarışının yaşandığı bir yüzyıldı ve tempoyu yakalayamamanız durumunda göz açıp kapayana kadar her şeyinizi kaybedebilirdiniz.

Kan Bağı ve Modern Ekonomi
Yatırımcılarımız zamanın varlıklı elit ailelerini temsil ediyor, modern ekonominin çarkları öyle hızlı dönüyor ki geçmişteki kontlar ve hatta krallar bile varlıklı geçmişlerinin tadını çıkaramıyorlar. Yatırımcıların portrelerini ve modellemelerini hazırlarken kendine güvenen, dönemin en ciddi giyim ve kuşamına sahip, üst sınıf bir yaşam sürdüğü aşikar bir görünüş oluşturmak istedik.

Bu kişiler sahip olduklarını ve tanınırlıklarını her şeyin üstünde tutuyorlar, nihayetinde işçi sınıfının yükselişi sadece topluluğun modernize olmasıyla sonuçlanmadı, aynı zamanda topluluğun farklı sınıfları arasındaki çatışmayı da arttırdı.

investor_units_01.jpg

Yatırımcıların yaşadıkları binalara gelecek olursak, bu binaların temiz ve neredeyse mermerden yapılmış gibi görünmelerini istedik. Bu binaların sahip olduğu yeşil çatılar diğer binalarla karşılaştırıldığında farklarının görülmesini sağlarken, kırmızı renk süslemelerde lüks ve kraliyeti sembolize etmek üzere kullanılıyor.

Mühendisler ve zanaatkarler de bazı lüks kaynaklara ihtiyaç duysa da, oyunda buharla çalışan arabalara binenler yatırımcılar olacak. Yatırımcıların yaşadığı apartman blokları, kamu binaları ve parklar şehrinizin en güzel bölgelerinden birini oluşturacak.

investor_buildings_01.jpg

Oynanış
Hayatı boyunca harcayabileceğinden daha fazla paraya sahip birinin ihtiyaçlarını nasıl karşılarsın? İçerisinde en değerli ürünlerin bulunduğu gemilerden oluşan bir filo satın alıp, bir gecede hepsini batırarak fabrikalara yatırım yapmaya karar veren birini? Yatırımcılar en nadir bulunan, arkadaşlarına gösterebileceği şeylerin peşinde.

5. aşama üretim zincirleri en nadir ve zor ürünleri kapsıyor, en iyi mücevherler, en güzel tasarlanmış gramofonlar, buhar arabaları. Her ne kadar ilk ihtiyaçlar daha basit kalsa da, ileriki kademelerde daha fazla yatırım yapmanız gereken zorlu üretim zincirleriyle kendinizi test edeceksiniz.

gramophone_chain_01.jpg

Artık geleceği yaşıyoruz ve para çürümekte olan egzotik meyve gemisinden daha hızlı değer kaybediyor. Birbirine rakip şirketlerin alanında kendi gücünüzü göstermelisiniz, belki silah üretiminde bir tekelleşme, belki inanması güç olayların yaşandığı yer olmak dostlarınızı ve düşmanlarınızı etkileyebilir. 5. aşama üretim zincirleri yatırımcıların dönemin teknolojik gelişmelerine olan desteğini gösteriyor ve bu mekanikle Anno 1800'ün en önemli mekaniklerinden dünya fuarında yatırımcılar önemli bir rol oynuyor. Yaptığınız çalışmaların destekleyicileri olarak fuar yapabilmenizi sağlarken, bu fuarları ne sıklıkla yapabileceğinizi belirliyorlar.Burada gramofon üretim zincirini görüyorsunuz, yan adadaki komşunuz buharlı araba üretiminin çok daha etkileyici ve komplike göründüğünü söylüyor.

Ufak Bir Başlangıçtan Dünyaya Hükmeden Bir Şirkete
Yerleşim binaları dönemin sınıflarını ve farklarını yansıtma görevi görüyor, son yerleşim seviyesiyle Anno 1800'ün üst seviye ilerleme mekaniklerine dair günlükleri tamamlamış oluyoruz. Çiftçilerle başlamak üzere her aşama kademe kademe bir öncekisinden daha modern ve daha komplike bir şekilde işlerken, bir yandan da yeni oynanış mekaniklerinin açılmasını sağlayacak. Oyunun sonuna doğru yaklaştıkça oynanış daha açık bir hal alıp, son kademede oyunun tekrar oynanabilirliğini ve kompleks yapısını güçlendiren, Anno hayranlarının uzun yıllardır talep ettiği şeylere erişebileceksiniz.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.