Günlük: EU4 - Fransa, Provence ve Hollanda Görev Ağaçları ve Yeni Reformlar
#1
diaryeu4.png

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Fransa, Provence ve Hollanda'nın görev ağacı tanıtılıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...9.1188437/ :Merhabalar. Bir başka EU4 günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün sizlere Fransa ve Provence görev ağaçlarını tanıtacak, ardından Hollanda'dan bahsetmek üzere mikrofonu Ofaloaf'a bırakacağım. Bunların yanı sıra bazı yeni hükümet reformlarını göstereceğiz.

İlk olarak belki de birçoğunuzun dikkatini çekecek meseleden bahsedelim, Burgonya nerede? Burgonya için de bir görev ağacımız var ancak bunu şimdilik paylaşamıyoruz. Burgonya görev ağacı henüz duyurmadığımız ve üzerinde konuşmaya hazır olmadığımız çeşitli olay değişiklikleriyle bağlantılı. Aynı durum İtalya'da Papa ve Almanya'daki bazı devletler için de geçerli. Avrupa eklentisindeki mekanik değişikliklerinden ve özelliklerden bahsetmeye başladığımızda bu noktalara geri dönüş yapacağız.

dd_france.png

Fransız görev ağacı artık oyundaki en büyük görev ağaçlarından birisi. Rule Britannia eklentisi esnasında görev sisteminde değişiklikler yaptığımızda eski görevleri bu yeni sisteme taşırken Fransa sahip olduğu görev sayısının fazlalığı sebebiyle öne çıkan ülkelerden biri olmuştu. Avrupa eklentisiyle birlikte bir adım daha öteye giderek bu listeye 25 yeni görev ekliyoruz.

Yazıyı kısa ve öz tutmak için daha önceden aşina olduğunuz görevleri atlayıp, sadece yeni görevlerden bahsedeceğiz. Görev ağacının başlangıcında iki önemli deniz üssünü geliştirmeye yönelik bir göreviniz var, bu 2 üs de 1444'te Fransa'da bulunmuyor, birisi Bretonya'daki Brest, diğeri ise Provence'deki Toulon. İkisinin amacı birbirinden farklı. Toulon'daki liman bölgeye Denizcilik Geleneği sağlayan ve bölgedeki gemi maliyetiyle onarım süresini azaltan kalıcı bir etki verirken, Brest görevini tamamlamanız durumunda bölgede erkenden bir Drydock edinecek, İngiltere'yi yenmenize yönelik görevlerinizi kolaylaştıracak 5 ağır gemi kazanacaksınız. 

İngiltere'ye yönelik olarak ilk istenen şey Auld İttifakını güçlendirmek, bunun için Britanya Adalarında en az 70 gelişmişliğe sahip (İskoçya olmak zorunda değil) dost bir devlete sahip olmanız yeterli. Bu görevi tamamladığınız vakit adalarda İngiltere veya Büyük Britanya kontrolündeki bölgelerde hak iddiası kazanıyorsunuz. İngiltere'yi Yen görevinin amacı Londra'yı fethetmek. İngilizler yenildikten sonra Fransa oyunun sonuna kadar kazandığı %10 Denizcilik Morali ile denizlere hükmeden gerçek güç olacak.

Fransa aynı zamanda iç karışıklıklara odaklanan yeni görevlere de sahip. Oyunun başlangıcında geniş bir soylu tabakasına sahip feodal bir devlet olan Fransa kademeli bir biçimde merkeziyetçiliğe doğru ilerleyecek. Soyluların gücünü kırmak bu yolda atacağınız ilk adım. Ardından Dragonnades ile ülkede dini birliği sağlayabileceksiniz. Ancak mesele devleti yöneten kişi olmak değil, mesele devletin kendisi olmak. Bunu sağlamak için tüm bölgesel otonomileri ezerek oyundaki eski kararın yerini alan L'Etat c'est moi etkisini elde etmeniz gerekecek.

Ardından Devrim geliyor. Dilerseniz devrimden yana olabilirsiniz, dilerseniz devrimi bitiren taraf. Bu seçim noktasına göre Avrupa genelinde bağlı devletler kurarak Fransız Hegemonyasını kurabileceksiniz. Görev ağacında biraz daha yukarı çıktığımızda Fransa'nın sadece askeriye alanında yetenekli bir liderle başarabileceği tüfekçi görevini göreceksiniz. Bu görev yenilenmiş ve geliştirilmiş Kraliyet Tüfekçileri olayını tetikleyecek. Elinizin altında disiplinli bir tüfekçi grubu olduktan sonra onlar için Les Invalides'i inşa ediyorsunuz. Bunu yapabilmek için yüksek kara askeri limitine, Paris'te bir üniversiteye ve askeri binaya sahip en az 20 bölgeye ihtiyacınız var. Tüm bunları yaparsanız Ofaloaf'ın Venedik görevlerinden çaldığım bir etki olan hastalıklarla karşılaşma ihtimalinin azalmasına yönelik bir bonus elde ediyorsunuz. Buna ek olarak oyunun sonuna kadar insan gücü havuzunun dolum hızı %10 yükseliyor.

Görev ağacı genelinde çeşitli fetih görevleri mevcut. Alsas bölgesini ilhak etmenizle birlikte Napolyon'un rotasına geçiyor, İsviçre'yi ele geçirip Kutsal Roma İmparatorluğu'na son veriyor, Polonya'yı "koruyup", Rusya'ya sefer düzenliyorsunuz. Moskova'yı başarılı bir şekilde düşürmeniz durumunda yeni "Moskova Yangını" olayı tetikleniyor, bu olayla Moskova'yı yerlebir edebiliyorsunuz. Napoli üzerindeki Fransız hak iddiasının üstüne gitmeniz size İspanya tacında da hak veriyor, bu da İspanya Veraseti için savaş başlatabilmenizi sağlıyor.

Son olarak Fransa birtakım yeni koloni görevlerine sahip. Güney Amerika'da genişlemenize odaklanan bu görevler France Antarctique kolonisini kurmanızı istiyor. Fransa'nın Kuzey Amerika'daki aktivitelerine odaklanan ve buradaki yerli halklarla ilişkiler kurarak kürk ticareti üzerinde hakimiyet sağlamayı amaçlayan görevler de mevcut. Bu görevler rakiplerinizin baskı altındaki kolonilerine "özgürlük, eşitlik ve kardeşlik" getirmenize ve Amerika'nın bağımsızlığını desteklemenize odaklanıyor. Eğer bu kolonilerden birini bağımsız hale getirmeyi başarırsanız oyunun sonuna kadar Özgürleştirme savaş sebebine erişebiliyorsunuz. Fransa aynı zamanda doğuya yelken açarak Devrimler Çağında Avrupalı güçleri Hindistan'dan çıkartmaya ve Hinduçin'de Vietnam'ı fethetmeye yönelik görevlere sahip.

dd_provence.png

Kral Rene nice ünvanlara sahip bir hükümdardı. En azından kendisi böyle düşünüyordu. Bu ünvanlar arasında Provence kontluğu, Anjou düklüğü ve Düşes Isabella ile evliliği sayesinde Lorraine düklüğü kesin olmakla birlikte, başlangıç tarihinden sadece birkaç sene öncesinde kendisi aynı zamanda Napoli kralıydı - ta ki Aragonlular tarafından ülkeden kovulana dek. Rene aynı zamanda kendisinin Sicilya'nın, Aragon'un ve Kudüs'ün kralı olduğunu da düşünüyor, kişisel armasında Macaristan'daki hakkına atıflarda bulunuyor.

Provence görev ağacı tüm bu düşünceleri gerçeğe dönüştürmeye odaklanıyor. Rene'nin ilk olarak bu hak iddialarını ciddiye alınacak hale getirmesi lazım, bunun için yapabileceği 2 şey var, Korsika'yı fethetmek veya 100 gelişmişliğe ulaşmak (Provence oyuna 73 gelişmişlikle başlıyor.) Bunu yaptığınız vakit Napoli üzerinde core'lara sahip oluyorsunuz. Evet doğru duydunuz, kalıcı hak iddiası değil, core. Rene oyunun başlangıç tarihine çok yakın bir tarihte Napoli'yi kaybettiği için nadir bir tercih olarak core vermeyi daha doğru bulduk. Napoli'yi geri almanız kolay olmayacak, ancak başarırsanız dünyada Kral olarak bilineceksiniz. Bunun üzerine Aragon ve Sicilya'ya yönelik kalıcı hak iddialarına ve tahtları birleştirme savaş sebebine sahip olacaksınız. Bu seferler de pek kolay olmayacak, keza İberyalılar hem denizde hem de karada ciddi bir tehdit. Tüm güçlüklere rağmen bunu da başarmanız işinizin sona erdiği anlamına gelmiyor. Macaristan ve Kudüs topraklarında Anjou hanesinin hak iddialarının üstüne giderek Macaristan üzerinden Avusturya ile, Kudüs üzerinden Osmanlı ile karşı karşıya geleceksiniz. Good King Rene başarımını elde edecek olmanın yanı sıra, Kudüs topraklarını almanız durumunda daha sonraları bahsedeceğimiz bazı yeni fırsatlara sahip olacaksınız.

Provence Rene'nin "doğuştan" hakkı olan tahtları fethetmenin yanı sıra bazı iç siyasete odaklanan görevlere de sahip. Provence ile Lorraine'i birleştirmeniz elzem. İmparatorluğa katılma görevi, her ne kadar bizzat isminde imparatorluk ve katılma sözcükleri bulunsa da, illa imparatorluğa katılmanızı gerektirmiyor. İmparator olarak veya imparatorluğu yıkarak da bu görevi başarabiliyorsunuz. Avignon toprağı da Provence'ı ilgilendiren meselelerden birisi. Papa'nın artık bu toprağa ihtiyacı yok, dolayısıyla dikkatli bir diplomasiyle bu işin üstesinden gelmeniz mümkün. Olmazsa yine eski taktik birlikleri hazırlayıp kuşatma yolunu deneyebilirsiniz. Avignon alındıktan sonra Oksitanya bölgesinin geri kalanını ele geçirecek, Fransa'nın tamamını fethedeceksiniz. Krallar Kralı görevi büyük oranda görev ağacının final görevi şeklinde, 1000 gelişmişliğin yanı sıra meşruiyetinize kalıcı bir bonus ve diplomatik ilhak seçeneği için %20 indirim veriyor.

Kral Rene sadece elinde tutmadığı ünvanlar üzerinde hak iddia eden bir kraldan ibaret değil, aynı zamanda sanattan da anlayan birisiydi. Sanatı destekleme görevini tamamlaması için Provence'ı geliştirmeniz gerekecek, bunun için Aix'in en az 30, diğer bölgelerin ise 15 seviyesinde olması gerekiyor. Bunun ardından Toulon'da daha önce de bahsettiğimiz üs için bazı girişimlerde bulunabilirsiniz. Her ne kadar Fransız ulusal marşı olsa da, La Marseillaise esasında Marsilya ulusal muhafızlarının marşıydı. Bu görevi tamamlamak için %80 ordu profesyonelliğine ihtiyacınız var, tamamlandığında talim kazanım ve düşüşünde kalıcı %25 bonus elde edeceksiniz.

-------------

Ofaloaf:

Tekrardan selam, vakit eski dostlarımız Hollandalılardan bahsetme vakti. EU4'ün zaman dilimi içerisinde Aşağı Ülkeler dağınık feodal devletlerden Avrupa'nın ve hatta dünyanın en güçlü ülkelerinden birine dönüştü. Bu zengin tarihi görev ağacına yansıtmak oldukça zordu.

NED_missions.jpg

Hollanda görevleri "Hollanda" ülkesiyle 1444'te yer alan Hollandalı ülkeleri arasında paylaşılıyor. En sağdaki 2 görev zinciri hariç tüm görevler bu küçük ülkelerde de mevcut. Bu ülkelerle oynarken Hollanda'yı kurmaya yönelik bir oyun oynayacağınız için bu durum çok da büyük bir sorun değil. Hollanda görevlerinin 3 ana teması var: Aşağı Ülkeleri korumak, zengin olmak, daha fazla zengin olmak için bir yerlere ulaşmak.

Erken dönem görevlerin büyük bir kısmı bağımsızlık elde etmeye yönelik. 'Assert our Sovereignty' görevi direkt olarak sizden bağımsız olmanızı ve en az 4 toprağa sahip olmanızı istiyor. Eğer Burgonya'ya bağlı bir devlet olarak oynuyorsanız hükümdarınızı ilk fırsatta sırtından vurmanız gerekecek. 'Sea Beggars' görevi hafif gemilerden oluşan bir donanma kurmanızı istiyor, bunlarla isterseniz denizdeki düşmanlarınızı avlayabilir, isterseniz ticarete odaklanabilirsiniz.

Ülkeniz geliştikçe ekonomik fırsatlar itibariyle Avrupa'nın ötesine bakmaya başlayacaksınız. Nispeten mütevazi bir başlangıçla Hollanda Baltık üzerinden tahıl ticareti yapacak, ardından Atlas okyanusunun ötesine ve Doğu Hint Adalarına geçeceksiniz. Bu bölgelerde sürekli İberyalılarla başınız derde girecek.

VOC logosuyla da tanınan Hollandalı Doğu Hint Şirketi ve WIC olarak bilinen Batı Hindistan Şirketlerini kuracaksınız. VOC'un Güney Afrika'dan Doğu Hint Adalarına kadar kolonileri vardı, hatta bir dönem Tayvan adasını ellerinde tuttular. WIC VOC'un başarısının benzerini Amerika kıtasında denemiş olsa da, ana limanı New Amsterdam Britanyalılar tarafından ele geçirildi. Bu liman günümüzde New York olarak biliniyor. Kendilerinin Brezilya'yı Portekiz'den alma denemeleri ise başarısız oldu.

Son olarak Hollanda'nın 'Strengthen the Vroedschappen' ve 'Merge the Stadtholders' isminde kendisine odaklanan 2 görev zinciri var. Bu iki zincir de Hollanda Cumhuriyeti'nde Oranjistlerle (Orange hanesini destekleyenler) Statistler (Cumhuriyet yanlıları) arasındaki çekişmeye odaklanıyor. Bu zincirdeki tüm görevler bu iki taraf arasındaki dengeyi etkiliyor. Hiçbirinin başarılması için bu denge üzerinden bir şart yok, ancak Orange hanesi baştayken Glorious Revolution görevini tamamlarsanız emin olun Orange yanlılarının eli güçlenecektir. Bu görevlerin bu denge üzerindeki etkisi kolaylıkla seçimlerle veya her iki tarafa bonus veren 2 görevin aynı anda tamamlanmasıyla dengelenebilir.

-------------

Son olarak, yeni hükümet reformları görmek istediğinizi duyduk, özellikle istikrarlı diktatörlükler için bir talep var. Aşağıda oyuna tam olarak bunu ekleyen 3 yeni hükümet reformunu görebilirsiniz:

dd_govs.png

Her zamanki gibi değerler çalışma halindedir, ileride değişebilir.

Protectorate Parliament reformu sadece İngiltere tarafından, İç Savaş esnasında Parlamenterlerin yanında saf tutmaları durumunda geçirilebiliyor. Bu iç savaştaki Rump Parlamentosunu temsil ediyor. 1. kademe hükümet reformu olan bu reforma sahip olmanız durumunda seçim yok, ancak parlamento mekanikleri ile diğer cumhuriyetlere nazaran daha yüksek mutlakiyet limitine sahip oluyorsunuz.

Junker Stratocracy reformu Prusya'ya has, Prusya Monarşisi reformunun cumhuriyet versiyonu denebilir. Stratocracy ile Militarization mekaniklerine erişebiliyorsunuz. En önemlisi hükümdarlarınız seçimle veya verasetle başa gelmiyor. Stratocracy'deki bir hükümdar hayatını kaybettiğinde ülkenin en iyi generali Mareşal ünvanıyla başa geçiyor. Tıpkı Golden Century'deki Korsan Krallar gibi Mareşallerin yetenekleri de generallikleri esnasındaki pip'lere göre belirleniyor.

Korsan Krallardan bahsetmişken, Board of Amirals reformuyla korsan cumhuriyeti olmayan cumhuriyetler demokrasiyi terkederek tüm gücü donanmaya verebiliyor. Bu sistemde de hükümdarınız amiraller arasından çıkıyor. Bu reformu geçirebilmek için Denizcilik idealarını tamamlamış olmanız gerekiyor.

Tüm bu reformlar cumhuriyetçi ideallerden oldukça uzak kalmaları sebebiyle düşük cumhuriyetçilik geleneği kazanımına sahipler.

Bugünlük bu kadar, önümüzdeki hafta Avusturya ve Balkanlardaki harita değişikliklerinden bahsedeceğiz.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Prusya artık sürekli 6 6 6 monark alacak yani?
Ara
Cevapla
#3
Alıntı:Venedik görevlerinden çaldığım bir etki olan hastalıklarla karşılaşma ihtimalinin azalmasına yönelik bir bonus

Yeni mekanik is coming (veya yeni modifier da olabilir sadece)

Alıntı:Alsas bölgesini ilhak etmenizle birlikte Napolyon'un rotasına geçiyor, İsviçre'yi ele geçirip Kutsal Roma İmparatorluğu'na son veriyor, Polonya'yı "koruyup", Rusya'ya sefer düzenliyorsunuz.

Dengegaming .s

Alıntı:Özgürleştirme savaş sebebi

İlginç, yeni cb galiba.

Alıntı:Fransa aynı zamanda doğuya yelken açarak Devrimler Çağında Avrupalı güçleri Hindistan'dan çıkartmaya ve Hinduçin'de Vietnam'ı fethetmeye yönelik görevlere sahip.

:think:

Kral Rene biraz fantaziye kaçmış. Ondan çok daha sağlam ve çok daha fazla toprakta hak iddia eden yüzlerce lord vardır o yıllarda.

Hollanda kısımlarını ve sonraki hükümet reformlarını çok viable olmasalar da beğendim diyebilirim.
Shams Jorjani'nin de dediği gibi "fikirler ucuzdur", %100 haklı, iyi fikirler her zaman işin en kolay kısmı. Herkeste var.
Ara
Cevapla
#4
- Abso modifiera sahip Prusya "cumhuriyeti" üzücü kimsenin geçeceğini sanmıyorum. Birde şu korsanlarda ki amiral'in ülkenin başına geçmesiyle aynı olasılıklı bir yapıdaysa bu hükümet türü çokta aman aman bir şey değil. Normal prusya monarşisi +3 mil bonusundan dolayı daha tercih edilebilir.
Ara
Cevapla
#5
Bi dakika orada France Antarctique mi yazıyor yoksa ben mi yanlış görüyorum? Oyuna Antartika mı ekleniyor? Yoksa sadece mesaj olarak mı çıkacak?
Ara
Cevapla
#6
(11-06-2019, 20:48)JosephMacGuffin : Bi dakika orada France Antarctique mi yazıyor yoksa ben mi yanlış görüyorum? Oyuna Antartika mı ekleniyor? Yoksa sadece mesaj olarak mı çıkacak?

Güney Amerika kolonisi.

Alıntı:France Antarctique (formerly also spelled France antartique) was a French colony south of the Equator, in Rio de Janeiro, Brazil, which existed between 1555 and 1567, and had control over the coast from Rio de Janeiro to Cabo Frio. The colony quickly became a haven for the Huguenots, and was ultimately destroyed by the Portuguese in 1567.
Ara
Cevapla
#7
mp oyunda portekiz alan görmedim gibi bir şey. Sp oyunlarda Zaten kolonicilik yapıyorsun oyun başı expan - explo idea gidiyorsun sırf kaptanlardan yönetici seçmek için kimse naval idea almaz. Portekizin yönetim reformu uyduruk olmuş bence. İngilterenin kendine has english monarşisi vardı zaten. Cumhuriyete geçmenin mantığı abso + %5 moral için mi. zaten ingilterenin oyun başı dezavatanji noble estatetinin olmamasıydı. bu yönetim şeklindede parlamento var bundada noble estate olmayacak, bence bir avantaj sağlamaz, ha diyeceksinizki plutocratik idea gurubuna erişebileceğiz artık ona lafım yok. Üstelik Hristiyan devletlerin en tutarlı yanları pu olayıydı. Pu yapma şansı dururken kimse bu yönetim şeklini değiştirmez. Prusyanın yönetim şekli güçlü gibi duruyor fakat şöyle bir sıkıntı var. toprak sayısı arttıkça militarizyonun düşüş hızıda artıyor verdikleri bu değer genişlemeyle birlikle iş yapacak mı orası düşündürücü duruyor. Avrupa yaması geliyor Osmanlı güncelleme almıyor bu baya düşündürücü. En azından bir tımarlı sipahiler bir akıncılar bir yönetim şekli butonları bekliyor insan. en azından magrepteki korsanları himaye edip gelir elde etme gibi mekaniksel şeyler gelmeli. Osmanlı daha çok yönetimsel derinlik hakkediyor bu hali vasat. Fransa aşırı güçlendirilmiş artık kimse paradox forumda Osmanlı nerf diye ağlamaz diye umuyorum. avrupanın süper gücü artık fransa gibi duruyor. Oyun sonuna kadar +%10 recovery ve +%10 naval moral daha ne olsun suyundan da koy diyesi geliyor insanın.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
Cevapla
#8
(11-06-2019, 21:24)Böri Şad : suyundan da koy diyesi geliyor insanın.

:joy: :joy:
Shams Jorjani'nin de dediği gibi "fikirler ucuzdur", %100 haklı, iyi fikirler her zaman işin en kolay kısmı. Herkeste var.
Ara
Cevapla
#9
provence ilginc duruyor
Ara
Cevapla
#10
Fransa'yı iyi güçlendirmişler de şöyle bir sorun var. Prusya dışında kimse Osmanlı'ya kafa tutamaz:))
Osmanlı'ya geliştirme yapmazlar diye düşünüyorum. Yaparlarsa nerflenir yine olur biter. Provence kısmı acayip olmus, fantezi isteyenler için yapılmış sanki. Hollanda kısmı da güzel olmuş. Fransa buff aldıysa Burgundy nolcak merak ediyorum. Portekiz çöp ve İngiliz şeyi çöp olmuş. İngiliz Monarşisi varken kafam güzel değilse Protectorate yönetimine geçmem herhalde:)
Ara
Cevapla
#11
(12-06-2019, 08:38)Vakvakiyye : Fransa'yı iyi güçlendirmişler de şöyle bir sorun var. Prusya dışında kimse Osmanlı'ya kafa tutamaz:))
Osmanlı'ya geliştirme yapmazlar diye düşünüyorum. Yaparlarsa nerflenir yine olur biter. Provence kısmı acayip olmus, fantezi isteyenler için yapılmış sanki. Hollanda kısmı da güzel olmuş. Fransa buff aldıysa Burgundy nolcak merak ediyorum. Portekiz çöp ve İngiliz şeyi çöp olmuş. İngiliz Monarşisi varken kafam güzel değilse Protectorate yönetimine geçmem herhalde:)

Paralı askerlere gelecek olan düzenlemelerden sonra ideaları güçlü en kıytırık devlet bile Osmanlı ile kapışabilir hale gelecek. Artık sınırsız ordular paralı askerler göremeyeceğiz.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
[+] 2 üye Türk Şad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#12
Provence görevleri ilginç gerçekten.


Cradle of Civilizations'dan beri pek zamanım olmadığı için EU4 oynayamıyorum ancak son birkaç haftadır neler olmuş neler değişmiş diye günlükleri inceledim. Provence örneği Paradox'un yeni görev politikasına güzide bir örnek teşkil etmekte bana kalırsa. Görev ağaçlarında sadece milletlerin tarihsel genişlemelerini değil aynı zamanda hedeflediği ancak başaramadığı ulusal amaçlarını da konu alıyor. Bazı arkadaşlar alternatif tarihe fazlaca karışma olarak görse de benim bakış açıma göre epey hoşuma giden bir durum zira zaten genel olarak devletlerin tarihsel hedefleri odaklı gitmeye yönelik bir oyun tarzım vardı. İskandinav ülkeleriyle oynuyorsam İngiltere ve Rusya'yı hüpletmeye çalışırdım, İngiltere ile oynuyorsam mutlaka Fransa'yı PU yapmaya çalışırdım falan...

Neyse soru şu ki acaba sıra Osmanlıya geldiğinde nasıl bir yenilik yapacaklar? Hayalperest bir kralın iddiaları üzerinden koca ulusa uçuk hedefler yüklerken bizim kendini Roma kayseri olarak gören padişahlardan yola çıkıp İtalya'yı fethet tarzı görevler de gelecek mi? Osmanlının Hint seferleri üzerinden gidip Hindistanı ele geçir tarzı bir olaya girişecekler mi? Zamanında Hazar denizinin oraya kanal yapıp Orta Asya'yı ele geçirme odaklı şeylere girişilecek mi? Avusturya'yı fethet görevi gelir mi? Polonyayı al tarzı bir şey olur mu? Bunlardan en azından birkaç tanesinin ekleneceği görüşündeyim.
Ara
Cevapla
#13
(12-06-2019, 11:26)Böri Şad :
(12-06-2019, 08:38)Vakvakiyye : Fransa'yı iyi güçlendirmişler de şöyle bir sorun var. Prusya dışında kimse Osmanlı'ya kafa tutamaz:))
Osmanlı'ya geliştirme yapmazlar diye düşünüyorum. Yaparlarsa nerflenir yine olur biter. Provence kısmı acayip olmus, fantezi isteyenler için yapılmış sanki. Hollanda kısmı da güzel olmuş. Fransa buff aldıysa Burgundy nolcak merak ediyorum. Portekiz çöp ve İngiliz şeyi çöp olmuş. İngiliz Monarşisi varken kafam güzel değilse Protectorate yönetimine geçmem herhalde:)

Paralı askerlere gelecek olan düzenlemelerden sonra ideaları güçlü en kıytırık devlet bile Osmanlı ile kapışabilir hale gelecek. Artık sınırsız ordular paralı askerler göremeyeceğiz.

Umarım yapmazlar dicem de oyun iyice paraya döndü zaten. Son 5-6 güncelleme ve DLCde Osmanlı fena Nerf yedi. Üstüne Memlûkle bile rahat yenebiliyor millet. Osmanlı zaten az BUFF veriyorsun çok güçlü oluyor az NERF veriyorsun dökülüyor. Adamlar bu yuzden daha ellemiyorlar galiba. Bir gün bir el atacaklar da ne zamana bilemiyoruz artık. Bir de şu Altay kültürünü çıkarın artık. Başlatmasinlar Levantine bilmem neye. Levantin diye bölge var okeyde. Elin Ummanlisiyla niye aynı kültürdeyiz arkadaş?
[+] 1 üye Vakvakiyye nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#14
(17-06-2019, 11:40)Vakvakiyye :
(12-06-2019, 11:26)Böri Şad :
(12-06-2019, 08:38)Vakvakiyye : Fransa'yı iyi güçlendirmişler de şöyle bir sorun var. Prusya dışında kimse Osmanlı'ya kafa tutamaz:))
Osmanlı'ya geliştirme yapmazlar diye düşünüyorum. Yaparlarsa nerflenir yine olur biter. Provence kısmı acayip olmus, fantezi isteyenler için yapılmış sanki. Hollanda kısmı da güzel olmuş. Fransa buff aldıysa Burgundy nolcak merak ediyorum. Portekiz çöp ve İngiliz şeyi çöp olmuş. İngiliz Monarşisi varken kafam güzel değilse Protectorate yönetimine geçmem herhalde:)

Paralı askerlere gelecek olan düzenlemelerden sonra ideaları güçlü en kıytırık devlet bile Osmanlı ile kapışabilir hale gelecek. Artık sınırsız ordular paralı askerler göremeyeceğiz.

Umarım yapmazlar dicem de oyun iyice paraya döndü zaten. Son 5-6 güncelleme ve DLCde Osmanlı fena Nerf yedi. Üstüne Memlûkle bile rahat yenebiliyor millet. Osmanlı zaten az BUFF veriyorsun çok güçlü oluyor az NERF veriyorsun dökülüyor. Adamlar bu yuzden daha ellemiyorlar galiba. Bir gün bir el atacaklar da ne zamana bilemiyoruz artık. Bir de şu Altay kültürünü çıkarın artık. Başlatmasinlar Levantine bilmem neye. Levantin diye bölge var okeyde. Elin Ummanlisiyla niye aynı kültürdeyiz arkadaş?

Dostum dediklerine katılıyorum özellikle kültür konusunda.Türklerin altay olması hoş olurdu açıkçası ama kabul edilen kültürler olayı sebebiyle osmanlının daha az isyanla ve daha az agresifle mısıra inme olanağı oluyor.Eğer kültür grubu altayda olsaydı.Emin ol sende biliyorsun mısıra inmek çok zorlaşırdı.
[+] 1 üye Laas nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.