Günlük: HoI4 - İngiliz Odak Ağacı Değişiklikleri
#1
diaryhoi4.png
HoI4 günlüklerinde bu hafta İngiliz odak ağacı değişikliklerinden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...k.1108801/ :Herkese merhaba, 1.6 “Ironclad” yamasının ve Man the Guns eklentisinin ikinci günlüğüne hoşgeldiniz. Aramızdaki Amerikalıların da 4 Temmuz’unu kutluyorum.

Zavallı programcılarımız yakıt için köle gibi çalışırken İçerik Tasarımcıları olan bizler yeni odak ağaçlarıyla ve gelecekte göreceğiniz başka şeylerle meşgulüz.  Eklentinin teması denizler olduğundan ve bugün Amerikan Bağımsızlık Günü olduğundan bahsedeceğimiz ülkeyi hepiniz tahmin ediyorsunuzdur, Birleşik Krallık.

Her zamanki gibi Kalite Kontrol’den mevcut odak ağacı hakkında geribildirim istedik, bu geribildirimleri sizlerden ve çalışma arkadaşlarımızdan aldığımız genel düşüncelerle birleştirdik. Gördüğümüze göre çoğu şikayet iki noktada odaklanıyor:
  • Küresel Gerilim'in (World Tension) çok kısıtlayıcı olması (birçok odak için belli bir limit gerekiyor)
  • Alternatif tarihin olmaması

Sonuç olarak temel odak ağacının yapısının pek kötü olmadığını gördük ve Japonya gibi büyük çaplı bir değişikliğe gerek olmadığına karar verdik. Alman odak ağacı değişimi gibi ana odak ağacını çoğunlukla olduğu gibi bıraktık ve alternatif tarih başta olmak üzere birkaç şey ekleyip küçük şeyleri değiştirdik. Ayrıca Almanya ve Japonya ağaçlarında olduğu gibi ana odak ağacına olan değişiklikler bedava olacak iken alternatif tarih seçenekleri paralı olacak.

Odak ağacı şu an için böyle gözüküyor ama daha fazla değişiklikler olacak:

image_5.jpg

İlk olarak, “rearmamaent” (tekrar silahlanma) ağacında değiştirebileceğimiz ve ekleyebileceğimiz şeyler olduğunu hissettik. Örneğin, aldığımız büyük şikayetlerden biri İngilizlerin motorize taslağa sahip olmaları için “A Motorized Army” odağını tamamlamaları gerektiğiydi. Şimdi ise Birleşik Krallık motorize taslağı ile oyuna başlarken bu odak motorize için %50 araştırma hızlanması sağlıyor.

Dahası, “General Rearmament” dalındaki iki yeni odak İngilizlerin savaşta ünlü oldukları Special Air Service (SAS) ve Genelkurmay Başkanları Komitesi’ni içeriyor. İlki daha fazla özel kuvvet askeri çıkarılmasına izin veriyor ve “Commando – Genius” özelliğine sahip David Stirling’i danışman olarak ekliyor. İkincisi ise ordu, deniz ve hava tecrübesi ile komuta gücünü, üretimini ve planlama hızını arttıran bir “spirit” veriyor.

ENG_chiefs_of_staff_committee_spirit_pic.jpg

Son olarak, deniz dalına daha eklemeler yapmayı düşünüyoruz ama bunun için bazı şeylerin bitmesini beklemeliyiz.

İngiliz odak ağacında değişikliklere gidilen bir başka dal ise “Empire” dalı. “Service Overseas” odağının biraz karışık olduğunu düşündüm, bu yüzden +%10 sıcağa alışma veren bir spirit olarak değiştirdim. Secure Iraq/Iran ve “War with USSR” dalları daha sonra bahsedeceğim bir dala aktarıldı.

ENG_service_overseas_spirit_pic.jpg

Ek olarak, “Reinforce the Empire” odağı artık diğer tarafında koloni politikasını değiştirmek olan iki seçenekli bir odak. Bu dal İngilizlerin kolonilerden tamamen çekilmeye daha sıcak baktıkları bir alternatif tarih senaryosunu temsil ediyor. Bu durumda alınacak kararlar tartışmalı olduğu için bu dal istikrarı (stability) düşürürken komünist desteğini arttırıyor.

Kolonileri tam bağımsızlığa götüren dal size Hindistan’ı dinlere göre ayırmak seçeneğini veriyor. Bunu yapmazsanız kolonilerden çekilme daha hızlı tamamlanır ama Hindistan’da yıkıcı iç savaşlara da yol açar. Koloni sonrası dönemde güçlü bir Hindistan istiyorsanız bunu seçmemelisiniz. TFV odak ağacını değiştirmek zor olacak ama daha sonra gözden geçireceğimiz birkaç yol var.

Diğer dal Britanya’nın elinde bulundurduğu tüm yabancı toprakları geri vermeyi içeriyor (Kuzey İrlanda, Cebelitarık, Hong Kong, Falkland gibi). Tüm bu odaklar bir miktar politik güç ve insan gücü veriyor çünkü insanların daha iyi bir gelecekleri olduğunu düşündükleri Britanya’ya göç etmelerini yansıtıyor.

ENG_decolonization_focus_pic.jpg

Demokratik yollar (evet, çoğul) ve diğer ideolojiler arasında fark olması için kısa iki seçenekli yeni odaklar ekledik. Oyuncu artık “Steady as She Goes” ile tarihi yolu takip ederek adanın savunmasına odaklanıp “Peace in Our Time”ı elde etmeye veya etmemeye uğraşabilir.

Eski yolda pek bir değişiklik yok. “Secure Iraq/Iran” ve “War with USSR” dalı buraya taşındı ve oyuncuların bu demokratik dalı seçmeleri için İngilizlere ordularını geliştirmek için süre veren “Prepare fort he Inevitable” adlı yeni bir odak eklendi. Bu odak kalıcı olarak +%10 askeri fabrika inşa hızı ve +%5 fabrika üretimi veriyor. Ancak bu yolu takip etmek hala mevcut olan gerilim limitleriyle karşılaşmanız anlamına geliyor.

Alternatif yol ise demokratik Birleşik Krallık’ın “ödün verme”ye devam etmemesini konu alıyor. Başlangıç odağı, İngilizlerin adayı savunmaya odaklanmak yerine imparatorluğu güçlendirmeyi hedef alıyor, bundan sonra “Motion of No Confidence” odağı geliyor. Bu odak için Neville Chamberlain’in ülke lideri olması gerekiyor, odağı tamamlayınca Chamblerlain’i Churchill ile değiştiriyor. Daha sonra “No Further Appeasement” ile İngiltere diğer demokratik ülkelere savaş meşrulaştırma (justify), ülkeleri kukla haline getirme, gönüllü kuvvetler gönderebilme yeteneklerine sahip olabiliyor ve factionlara katılma limiti azalıyor. Bunlar güzel duruyor ama karşılığında istikrar büyük ölçüde düşüyor (insanlar başka bir savaş istemediği için), savaş desteği artmıyor (böylece savaşa girdiğinizde neredeyse 0 desteğe sahip oluyorsunuz) ve aldığınız birkaç bedava fabrika diğer dalın getirdiği üretim ve inşa bonuslara göre oldukça güçsüz kalıyor.

Daha sonra İngiltere Washington Denizcilik Antlaşması’nı ihlal eden veya İngiltere’nin denizlerdekini hakimiyetini tehdit eden ülkelere karşı veya Avrupa kıtasında hızla büyüyen ülkelere karşı önleyici saldırıda bulunabilirsiniz. Yan dallar ise birkaç askeri fabika veriyor, Ortadoğu ve Venezuela’dan gelen petrolü güvenceye alıyor ve diğer yolla paylaşılan “War with the USSR” dalına gidiyor.

ENG_no_further_appeasement_focus_pic.jpg

“A Change in Course” ise diğer üç ideolojinin seçilmesini sağlıyor. İlki, “The King’s Party”, 1936ların ortalarında gelen event zincirinden sonra alınabiliyor. O zamanın kralı VIII. Edward Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmeyi düşünüyordu. Maalesef Wallis bir kere boşanmakla kalmamış, ikinci boşanmasının süreci de devam ediyordu. Bu İngiltere hükümeti ve kilisesi tarafından iyi karşılanmadı çünkü İngiliz Kilisesi o zamanlar eşleri hala hayatta iken tekrar evlenmeye izin vermiyordu ve tabi Edward kral olduğu için kilisenin başı sayılıyordu. Bu anayasal bir krize yol açtı ve Edward 10 Kasım 1936’da tahttan çekildi. İlk event olayı anlatıyor ve oyunculara seçebilecekleri yollar sunuyor.

ENG_Abdication_crisis_event_pic.jpg

Tahttan çekilmeyi seçmek Man the Guns öncesine göre bir şeyi değiştirmiyor. Ancak kraliyet evliliği ile Wallis Simpson’ı kraliçe yapmak veya “morganatic” evlilik ile evlilikten doğan çocukların taht üzerinde hak iddia etmeleri engellemek 200 günlük bir event zincirini başlatacak.

ENG_abdication_crisis_mission_pic.jpg

Bu eventler rastgele istikrarı, politik gücü ve Unaligned ideolojisini düşürüp yükseltecek. Ek olarak her 50 günde durum hakkında bilgi veren bir “ana” event gelecek. İşler kötüleştikçe bakanlar istifa etmeye başlayacak ve kriz çözülene kadar Birleşik Krallık hükümetsiz kalacak. Koloniler daha sonra bu zayıflıktan faydalanarak bağımsızlıklarını ilan etmeye başlayacak.

ENG_Abdication_crisis_dominions_leave_event_pic.jpg

Evlilik tamamlandığında kriz sona erecek. Kral kriz sırasındaki destekçileri (David Llyod George, Winston Churchill ve Oswald Mosley) ile kralın isteklerine daha çok uyan bir parti kuracak. Ağacın geri kalanı ise Almanya ile ilişkileri düzeltmeye, Akdeniz’i güvenceye almak için İtalya’ya saldırma ve hala bağlı kalan kolonilerin desteği ile ayrılan kolonileri geri alma var. Sonunda tüm Anglo dünyasını bir bayrak altında toplayıp Sovyetlere veya Japonya’ya saldırabiliyorsunuz. Core olmayan yerlerden alınan insan gücünün artması, Kraliyet Donanması’nın hızını ve menzilini arttıran bir spirit ve Iran, Afganistan için ya kukla ol ya öl tarzı eventler var.

ENG_appeal_to_imperial_loyalists_decisions_pic.jpg

Britanya’da faşizm biraz “tarihi merak”a giriyor ve Mosley’nin de kötü bir şöhreti var. Kesin olan şey ise Blackshirts ülkede yürüyüşlerle bir miktar başarı elde etti ve İngiliz Faşistler Birliği 50,000 üyeye ulaştı. Ama gittikçe artan Alman yanlısı ve Yahudi karşıtı söylemleri üye sayılarının düşmesine ve yürüyüşlere olan tepkiler de yürüyüşlerin daha şiddetli geçmesine neden oldu. Ta ki Cable Street Savaşı hükümeti bir şeyler yapmaya zorlayana kadar. Kamu Düzeni Yasası ile politik üniformalar yasaklandı ve yürüyüş yapmak daha zor hale geldi.

ENG_blackshirt_marches_decisions_pic.jpg

Bu Blackshirt yürüyüşleri Britanya’yı faşist yapmak için önemli. “Organizethe Blackshirts” odağından sonra gelen kararlarla oyuncular Britanya’yı eyalet eyalet “güvenceye” alacak. Her yürüyüş eyaletin nüfusuna bağlı olarak faşist desteğini arttıracak ve istikrarı bir miktar düşürecek. İstikrar %50’nin altına düşerse iç savaş başlayacak ve tüm güvenceye alınmış eyaletler sizin yanınızda olacak. Böylece iç savaştan önce kendinizi avantajlı bir konuma getirebilirsiniz. Ancak fazladan politik güç harcayıp konuşmalar ile Mosley kendini Almanya ve Hitler’den uzaklaştırarak faşizmi İngiliz halkına daha kabul edilebilir hale getirebilir. Bu konuşmalar istikrarı arttırarak %50’nin üzerinde kalmanızı sağlayabilir. İstikrar ve faşizm desteği %50’nin üzerindeyse Downing Sokağı’na yürüyüp referandum talebinde bulunabilirsiniz ve böylece faşizme barışçıl yollarla geçilmiş olur. Bundan sonra Almanya’dan daha da uzaklaştırarak Avrupa’daki tehditten “kurtulmak” için İtalya ile müttefik olabilirsiniz.

ENG_urge_restraint_decision_pic.jpg

Son olarak Komünistler var. Ticaret sendikaları ile müzakerelere başlayarak oyuncu güçlü geçici bonuslar veya bedava fabrikalar elde edebilir ama bunun karşılığında sendikaların bazı isteklerini kabul etmek zorunda kalır. Bu belli bir danışmanı atamaktan politik güç harcamaya veya inşaat ve üretim hızının geçici olarak düşmesine kadar gidebilir. Her istek komünizm desteğini %6 arttırır ve yeterince arttığında referandum ile hükümetin kontrolünü ele geçirebilirler. Ama dikkat edin, eğer komünist olduktan sonra 2 yıl içinde kolonilerden çekilmeyi tamamlamazsanız destekçileriniz size sahtekar diyip iç savaş çıkartabilir.

ENG_trade_unions_demands_decisions_pic.jpg

ENG_trade_unions_demand_referendum_decision_pic.jpg

Bundan sonra üst sınıftan ve kraliyet ailesinden kurtulacaksınız ve Sovyetlerle müttefik olmak veya yalnız başınıza hareket etmek arasında seçimde bulunacaksınız. İlkini seçerseniz faşizme veya kapitalizme karşı hareket edebilirsiniz. İkinicisinde ise uluslararası anti sömürgeci haçlısına çıkabilirsiniz veya kanalı geçip Avrupa’ya göz dikebilirsiniz.

ENG_secure_dominions_decisions_pic.jpg

En son olarak, faşist veya komünist olduktan sonra hızlı ve kararlı adımlar atmazsanız kolonileriniz sizi terk edecek. “Move to Secure the Dominions” ile sıkıyönetim ilan edebilirsiniz ama bunun için koloninin her eyaletinde toplam insan gücü 9600’e ulaşan tümenler bulundurmanız gerekiyor, koloninin başkentinde ise bu sayının 5 katını. Sıkıyönetim, koloninin bağımsız olup sizden ayrılmasını 180 gün boyunca engelliyor. Bu sürede propagandalarla kendi ideolojinize çevirip müttefikliklerini garantiye alabilirsiniz. Komünist Britanya ile bu yolla garantiye aldığınız koloniler, kolonilerden çekildiğinizde bağımsız olmayacak. Faşist Britanya ile ayrılmalarına izin verip Unaligned yolunun verdiği aynı odaklardan yararlanarak daha sonra işgal edebilirsiniz.

ENG_fallen_government_1.jpg
Küçük portre resmi. Ofisin şu an nasıl gözüktüğüne de benziyor.

Gelecek hafta Norveç’te tatilde olacağım ama yine de biraz zaman ayırıp kolonilerden çekilmenin nasıl olduğundan bahsedeceğim.
[+] 2 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Süper..
Ara
Cevapla
#3
Gunluk gibi gunluk olmus. Yalniz cok fazla decisiona bogmuslar arayuzu. Cirkin gozukuyor. Yani bu kadar decisiona gerek varmiydi bilmiyorum.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
ENG_chiefs_of_staff_committee_spirit_pic.jpg

Liman simgelerine İngiliz anahtarı eklenmiş.
[+] 1 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#5
''Exiled Governments'' tabı gözlerden kaçmadı, herhangi bir ittifak içinde olan devletlerden birisi savaş sırasında tamamen işgal edildiğinde o hükumet ittifak lideri olan ülkede sürgün hükumeti kurması gibi bir olay olacak sanırım. (örn: Polonya ile İngiltere ittifak içinde olsun, Polonya Almanya tarafından tamamen işgal edilsin, Polonya hükumeti de İngiltere'de sürgün hükumeti kursun)
Ara
Cevapla
#6
günlük güzel ama hala pek çok soru yanıtsız

cas'ler ve tac'lar kara kuvvetlerini düşman birlikleri saldırmadıkça yada saldırıya uğramadıkça bombalamıyor bu sorunu hala çözemediler
İngiltere üstünde %75 hava üstünlüğü kurup 1000 tac uçuruyorum ama 1 bomba atmıyorlar neden çünkü illa kara kuvvetlerim saldıracak yada saldırıya uğrayacak ingiltere'de aynı şey majino hattında da var
kara kuvvetlerini bombalamak için nükleer silahı kullanmak zorunda olmak çok aptalca

donanma bugunu yazmaya gerek bile yok BB ve CV harici çalışmıyor diğer gemiler ama man the guns ta düzelteceklerini söylüyorlar göreceğiz

karada ise tam felaket tanklar gerçekçi değil
adam fırlatma denilen şeyle tümen spawn'ı yap kazan bu saçmalık anti tankı olmayan tümen nasıl heavy tank tümenini yener biri açıklasın
japon AI si bu yüzden yeniliyordu ve tiger ile çaresini buldular çin tümenleri %50 kapasite kaybıyla savaşıyor bu hile!!!! ve daha komiği bunu bize parayla satıyorlar

bu yazımı ingilizce'ye çevirebilecek var mı bunu paradox'un ana forumunda da yazmak istiyorum
Ara
Cevapla
#7
İngilizler ile multiplayer oynamayı beceremiyordum. Sanırım benim için biraz daha zorlaşacak. Alternatif odak ağacı farklı oyunlar olmasını sağlayacak. Onun dışında bu seferki günlük güzel olmuş.
76561198034761601.png
Ara
Cevapla
#8
Deniz savaşları nasıl olacak büyük merak içindeyim, umarım kara savaşları gibi eğlenceli olur.
Ara
Cevapla
#9
Oyunu mobalaştırmak yerine zenginleştirseler hani?
Ara
Cevapla
#10
günlük güzel, ama oyunda iyileştirilmesi gereken çok özellik var
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.