Günlük: HoI4 - Teknoloji ve Araştırma Değişiklikleri
#1
hoi4-banner-2018.png

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu haftanın konusu teknoloji ve araştırma değişiklikleri.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...s.1146082/ :Herkese merhabalar, Man the Guns eklentisi için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bu günlükte sizlere teknoloji ve araştırma sistemlerinde yaptığımız bazı değişikliklerden bahsedeceğiz.

Bu değişikliklerin en büyüğü, donanma için özel bir teknoloji ağacının eklenmiş olması. Bu ağaç dahilinde 50'yi aşkın yeni teknoloji yer alıyor. Zırhlı ve piyade teknoloji ağaçlarında da amfibi zırhlar ve elektro-manyetik mühendislik gibi bazı küçük değişikliklerimiz ve eklemelerimiz söz konusu.

techtree.jpg

Bu teknolojilerin birçoğu yeni modüller açıyor, ancak bazıları, örneğin mermi teknolojileri, ateş kontrol metotları ve hasar kontrol alıştırmaları, yeni modül açmaktansa size pasif bonuslar sağlıyorlar. Bu da onlardan yararlanmanız için gemi yapmanız veya yenilemeniz gerekmediği anlamına geldiği için onları oldukça değerli kılıyor.


tech4.jpg

Sanayi ağacında da yakıt arındırma ve depolama ile ilgili eklemeler söz konusu. Tahmin edebileceğiniz üzere bu yeni teknolojiler yakıta dönüştürülen petrol oranını arttırıyor, aynı miktarda petrolden daha fazla yakıt elde etmenizi sağlıyor. Sentetik rafinerilerin petrol kolu her rafinerinin petrol üretimini arttırmaktan ziyade her sentetik rafineri tarafından üretilen yakıt miktarını yükseltiyor. Eğer doğal bir petrol kaynağına sahipseniz yakıt üretmek için sentetik rafinerilere ihtiyacınız yok.

tech8.jpg

Bu yenilikler hali hazırda oldukça dolgun bir araştırma ağacına yeni araştırmalar eklediği için, bazı değişiklikler yaparak bu artışı dengelemek istedik.


tech7.jpg


Yaptığımız ilk değişiklikle tüm araştırmaların %15 daha hızlı araştırılabilmesini sağladık. Ardından yeni donanma teknoloji ağacının (ve doktrin araştırmasının) ilgili alanda yeterli oranda XP'ye sahip olmanız durumunda bu XP'den yararlanarak daha hızlı araştırılabilmesini sağladık. Örneğin ateş kontrol metotları veya hasar kontrol antrenmanları gibi şeyler için XP harcamanız zamandan ciddi oranda kâr etmenizi sağlıyor. 


tech6.jpg

Son olarak zamanın ötesinde olmak gibi araştırma bonuslarının araştırmalara nasıl etkide bulunduğu noktasında bazı değişikliklerimiz oldu. Sıradan araştırma bonusları artık araştırma maliyetini düşürmüyor, araştırmanın daha hızlı tamamlanmasını sağlıyor. Eskiden araştırma maliyetini %50 azaltan bonus artık araştırma hızını %100 arttırmış sayılıyor. Zamanın ötesinde araştırma bonusları ise ilgili dezavantajın ortadan kaldırılmasından ziyade düz mantık yıl hesaplamasıyla işliyor, örneğin 1944'teki bir teknolojiyi "2 yıl erkenden" elde edebildiğiniz zaman 1942 teknolojisi gibi araştırmış oluyorsunuz.

tech3.jpg

Bugünlük bu kadar, haftaya Man the Guns'a dair bazı çizimlere ve müziklere bakacağız. 
[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
bu kadar araştırma varsa acaba araştırma slot sayısıda artarmı
Ara
Cevapla
#3
Süreleri kısalcak denmiş, slot sayısı artmaz.
Shams Jorjani'nin de dediği gibi "fikirler ucuzdur", %100 haklı, iyi fikirler her zaman işin en kolay kısmı. Herkeste var.
Ara
Cevapla
#4
Bak bu xp işi çok iyi ve mantıklı olmuş sevdim bunu. Bu arada müzikler ve çizimlere geldilerse çıkışı yakın demektir.
Ara
Cevapla
#5
Waking the tigerde müzik ve çizimlere geldiklerinde çıkış tarihini belirtmişlerdi %90 haftaya gelir çıkış tarihi
Ara
Cevapla
#6
Aslında şu xp işi detaylandırılabilinir. Mesela şimdi biz Almanya ile denizaltı basıp savaşıcaz xp kasıcaz sonra onu gidip ucak gemisi geliştirmek için kullanıcaz saçma. Denizaltıdan gelen xp sadece denizaltıda kullanılsa.
Ara
Cevapla
#7
(17-01-2019, 09:55)Semavi7 : Aslında şu xp işi detaylandırılabilinir. Mesela şimdi biz Almanya ile denizaltı basıp savaşıcaz xp kasıcaz sonra onu gidip ucak gemisi geliştirmek için kullanıcaz saçma. Denizaltıdan gelen xp sadece denizaltıda kullanılsa.

Fazla kısıtlayıcı olacagini dusunuyorum acikcasi. Ornek savas basi surekli muhrip urettigimiz icin hafif kruvazorlerde zayif olmak fazla büyük bir dezavantaj olabilir bu kadar cok yeni arastirma varken.
Eve Online, Captain Tsubasa 2 gibi oyunları seviyorsan kanalımıza bekleriz.Buradan
[+] 1 üye TR Ace nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.