[HS] Medieval 2 - Imperial Hotseat
Cevap basit, gerçekmiş gibi düşün. bir ordu etrafını kuşattıysa  savaş ilan etmiş demektir.
"Şüphe sızıntılarını kesmenin en iyi yolu gerçek selidir."
Ara
bence yapabilir zeki bir hamle. savaş durumu olsaydı metzi kuşatan generalin öldüğünü söylemişti. Kuralları detaylandırmadığınız sürece bu tür sorunlar sürekli çıkacaktır.
Ara
Baştan saldırmazlık kuralını koysaydın Metz'e hiç giremezdin. Saldırmazlık kuralını sonradan koymasaydın ben ilk tur ona göre oynamıştım pusu kurmuştum ve başarılı olmuştu 2. tur 2 ordunu da yendim. Karışıklık olabilir dedim bir şey demedim neticede oyun ama bir de şu hamle için şikayet ediliyorum. 0_o

Bu arada 2. tur benim hard zorlukta sayıca az orduyla 2 orduyu yenmem hiç kolay olmadı. 2.5 saatim gitti boşa turlar da aksadı üstüne sonradan kural koyulduğunu öğrendiğim için hayal kırıklığına uğradım. Ben hotseatten çekiliyorum.
D99lQz.jpg
Ara
Bunun senin oyununla ilgisi yok yapilan hareketi tartisiyoruz dolayisiyla yok pusu kurardim yok sunu yapardim gereksiz kaliyor.

Soru zekice olup olmamasi da degil. Soru su :

1. Bir ordunun etrafini 1 birimlik askerlerle kapatarak hareket etmesini engellemek exploit midir?

2. Baris zamani bu hareketin yapilmasi ve karsi tarafin savas ilan edemeyecegi icin hamlesiz birakilmasi exploit midir?

3. Eger exploit degilse bu eylem savas ilani midir?
1- hayır 2 - hayır 3- hayır.

P.S: Devlet Bahçeli mod on :)
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Taraflar bu durumu kimin toprağı üzerinde gerçekleştirdi bu önemli, politik bir hamle olarak sayılabilir,
Ara
Olay Fransız kuşatması altındaki Metz toprağında gerçekleşiyor. HRE kuşatma ordusunun çevresine 8 farklı bir birimlik asker koyarak kuşatma yapan Fransız ordusuyla ona destek mahiyetinde gelen Kralın komutasındaki ana Fransız ordusunu birbirinden ayırmış oluyor. Barış süresinde olduğu için Fransa HRE'ye savaş açarak da hamle yapamıyor.

m5gOJ4.jpg
Resimde gördüğüm barış süresinden faydalanarak benden küçük orduyla önümdeki şehri alıyorsun bende izlemek zorunda kalıyorum. :D
D99lQz.jpg
Ara
Ordun daha fazlaysa savaşarak alırsın zor bir şey değil ki.

Şuan bu şekilde oynayacağım turu. Hotseatten ayrıldığına eminsen ona göre hamle yapacağım, eğer devam ederim diyorsan farklı?
Ayrıldım.
D99lQz.jpg
Ara
HollyRome toprakları dışına çıkarak, savaş olan bir bölgeye girip, taraflardan birini diğeri için bloklaması diplomatik olarak nasıl açıklanıyor? Bence açıklanamaz. Real life da bu savaş sebebidir ve o orduya müdahale edilir.
[+] 1 üye EmiR_124 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sıra İspanya'da (Emir)

http://speedy.sh/9B6Mf/Imperial-Spain-3.sav
France2.pngHre2.png
Fransız orduları Metz'i asilerin elinden almak için kuşatırken bölgeye girip bölgenin Fransa'nın geri kalan topraklarıyla olan erzak hatlarını kesme, yolları bloke etme, Metz kalesini ve kaleyi kuşatan orduyu Fransa'nın geri kalanından izole etme eylemi gerçekleştirmiş Alman devletine savaş ilan edilmiştir. Fransızlar toprak bütünlüğünü ve bu toprakların güvenliğini sonuna dek koruyacaktır.

France2.pngEngland2.png
Yaz mevsiminin bitişiyle birlikte Fransa-İngiltere Krallıkları arasındaki saldırmazlık sona ermiştir.
Kral Filip, İngiltere Kralı Edward'a bu iki devlet arası saldırmazlık antlaşmasının aynı süre zarfınca uzatılmasını teklif eder.
Tanrı sizinle olsun.
@Duman

İlk tur fransanın tur önceliğinden faydalanarak Metzi kuşatması normal mi ? Bence normal.
İlk 3 tur barış süresi mi ? kimse kimseye saldıramaz yani ( pusuyla olsa bile ) ateşkes süresi, bu da bildiğimiz birşey.
Şimdi asıl mevzu bu ikisinin çakışmasıyla oluşuyor. Hre de metzi istiyor, fransada. Fransa metzi kuşatıyor, Hre de saldıramama durumundan faydalanıp metzin etrafını çeviriyor. Şu an durum aslında Hre lehine gibi gözükse de tur önceliği yine Fransada olduğu için hiç bir ...a yaramayacak bir durumdur bu. Çok benzer mevzuyu Kızılderili arkadaş bana diğer forumda yapmıştır. Ama yememiştir, sonuç yine hüsran olmuştur. Burda hemen celallenen Duman arkadaşım sana sesleniyorum, exploit kelimseinin tam türkçe mealini bilmiyorum. Amacı nedir, neden yapılır onu da bilmiyorum. Lakin kurallara baktığımızda ilk 3 tur savaş yoksa yoktur. Sen de onu hesap ederek yapacaksın planlarını. Tüm ordular iç içe geçse bile yukardan ateş emri verilmedikçe nasıl ateş edilmiyorsa, burda da 4. tur gelmeden savaş çıkmayacak demektir. Bu olayı bu kavramı exploit gibi bir anlam üzerine yükleyip oyuncuları oyundan soğutup üstüne bir de oyundan çıkmasını sağlarsan oyuncu kalmaz , en sonunda tek başına oynarsın. Olay olmuş bitmiş zaten, ben sadece söylemek istediklerimi söyledim. Tur sırası kimdeyse devam etsin.
Ara
Exploit oyunu doğası dışında oynayarak çeşitli avantajlar elde etmektir. Örneğin bir ticaret ürününün üstüne kale kurup o kaleye 10 tane tüccar koymak ve oyunun doğası gereği 1 tüccarın edebileceği gelirin 10 katını elde etmek esasında bug değildir, exploittir.

Bir orduyu bir yere gönderdikten sonra hareket alanının sıfırlanmayıp tekrardan hareket edebilir hale gelmesi bugtur.

Benim kimseyi oyundan soğutma gibi bir amacım yok, sözlerimden ötürü herhangi biri oyundan soğuduysa kusura bakmasın. Ben burada direkt olarak HRE'ye veya oyuncu Kızıl'a yönelik de bir soru sormadım, basit bir şekilde hem burada hem de Skype grubunda " bu hareket sizce normal midir? yoksa exploit midir? " diye sordum. Eğer normal görülüyorsa bu şekilde oynamayı ben de biliyorum ancak bu hareketi ben exploit olarak gördüğümden yapmazdım. Yoksa bir save'i 10 kere oynayarak yenilen full ordunun kaçtığı her yönü tespit edip o yöne 1 birim asker koyarak o full orduyu kaçamaz hale getirip tamamen yoketmek de Kızıl'ın burada yaptığının aynısıdır. Eğer bu exploit değilse o da değil. Ben basit bir şekilde bu olay sizce exploit midir yoksa böyle mi oynamalıyız hotseat'i diye sordum çünkü daha önceki hotseatlerinizde nasıl oynadığınıza dair çok bir bilgim yok, yani benim için exploit olan hareketler sizin için oyunun keyif veren kısmı bile olabilir.

Şimdi oyundaki olaya gelirsek, evet buradaki husus Kızıl'ın işine yarayacak bir olay gibi gözükmüyor şuan çünkü tur önceliği Fransa'da, yani bu askerler böyle durursa Fransa avantajlı. Yapılabilecek tek hamle şu, biri köprüdeki diğeri de Metz'deki orduyu kilitleyecek 2 yanyana ordu oluşturmak (mümkün mü diye bakmadım). Köprüdeki geçmeye çalıştığında karşısına 2 ordu gelecek, Metz'deki de çıkmaya çalışsa karşısına yine 2 ordu gelecek dolayısıyla bu 2 ordu birbirinden ayrılıp bir sonraki tur da Metz'deki ordu komple yokedilecek. Oyunda ne kadar yapılabilir bilemem ancak bu olaydan HRE'nin avantajlı çıkabileceği tek senaryo bu gibi gözüküyor.
Bütün bunları geçtim; bir savaş kazanabilmek için 2.5 saat deneyen oyuncularla oynamak istemem. Bana kalsa oyuncuların role play gereği sadece 1 kez oynamasını isterdim.

Surrender before you all die by the sword, for I do not wish you to perish.

- Imad ad-Din Zanghi
[+] 2 üye Feanor nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
                                                                                                     England2.pngFrance2.png  

Fransa Kralı I. Filip, 3 mevsimlik (6.tur sonuna kadar) saldırmazlık antlaşması teklifinizi kabul ediyorum. Tanrı sizinle olsun.

İngiltere Kralı II. Tyler
"Şüphe sızıntılarını kesmenin en iyi yolu gerçek selidir."
Ara
devam ediyorum oyunu 1.3 e çevirebildim

http://speedy.sh/9rWxf/Imperial-Spain-3-1.sav

http://speedy.sh/9rWxf/Imperial-Spain-3-1.sav

http://speedy.sh/9rWxf/Imperial-Spain-3-1.sav   - İspanya

Sıra: Venedik
Ara
Spain2.png

KRALLIK BİLDİRİSİ

Yeni yönetim olarak önceki anlaşmalara sadık kalacağımızı tüm krallara saygılarımızla bildiririz.

DUYURULAR 

-Kuzey sınırımızın bölünmezliği ve güvenliği adına Portekiz'e savaş ilan edilmiştir.

-Güney sınırımızda din savaşımızı tüm krallıklarla paylaşacağız. Ülke bütünlüğünü sağlamak için ilerlemeyi durdurmayacağız.

dgUIyqG.jpg
 images?q=tbn:ANd9GcSel0B7z12-TforMTRHr4B...mNGvfox-wM
Ara
@EmiR_124 sıra ispanyada niye venedik yazıyorsun, turu indirdim ispanya açılıyor ? ? ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.