Konu Dizisi: ROKET #7: Metroid (1986)
518G1QPNYEL._AC_UL600_SR423,600_.jpg

METROID

Geliştirici: Nintendo R&D1, Intelligent Systems
Yayıncı: Nintendo
Yapımcı: Gunpei Yokoi
Platform: Famicom, Nintendo Entertainment System, Arcade
Çıkış Tarihi: Japonya: 6 Ağustos 1986, Kuzey Amerika: 15 Ağustos 1987, Avrupa: 15 Ocak 1988
Tür: Aksiyon macera

1980'li yıllarda Nintendo'nun başarılı platform oyunlarına imza atmasında sonra, şirket bir aksiyon oyunu üzerinde çalışmaya başladı. Oyuna "metro" ve "android" kelimeleri birleştirilerek türetilen "Metroid" ismi verildi. Nintendo Metroid'i diğer oyunlardan ayıran bir şekilde çizgisel olmayan bir macera oyunu olarak geliştirdi. Böylece, "keşfetmek" oyun deneyiminin önemli bir parçası hâline geliyordu.

31763-metroid-nes-screenshot-located-some-missiles.jpg

Baş kahramanı kadın olan ilk oyunlardan biri olmasıyla çokça övülmüştü. İşin ilginci, oyuncunun bu gerçeği öğrenmek için oyunu 5 saatin altında bir sürede bitirmesi gerekiyordu. Oyunun İngilizce kitapçığında bile bunu gizlemek için Samus'a atıfta bulunurken "he" zamiri kullanılıyordu.

Görsel

Kitapçıkta "he" zamirinin kullanımını görebilirsiniz

Metroid hem eleştirel hem de finansal bir başarıydı. Oyunu inceleyenler grafiklerini, müziklerini ve kontrollerini methetti. Nintendo Power'ın bir Nintendo konsolu için çıkmış en iyi oyunlardan oluşan listesinde 11. sıraya konulurken, Game Informer'ın en iyi 100 oyun listesinde ise 7. sırada yer aldı.

Oyunun Hikâyesi

20X5 yılında Uzay Korsanları, Galaktik Federasyon'a ait bir araştırma gemisine saldırıp Metroid yaratıklarının numunelerini ele geçirir. Bu yaratıklar SR388 gezegeninde keşfedilen parazitik yaşam formlarıdır. Havada süzülebilen tehlikeli organizmalar olan Metroidler, herhangi bir organizmaya yapışıp yaşam enerjisini emerek onu öldürebilirler. Uzay Korsanları Metrodileri beta ışınlarına maruz bırakarak çoğaltmayı, sonra da onları kendilerine karşı gelen tüm varlıkları yok etmek için biyolojik silahlar olarak kullanmayı planlamaktadır. Çalınan Metroidleri ararken Galaktik Federasyon Uzay Korsanları'nın üssünün Zebes gezegeninde olduğunu tespit eder. Federasyon gezegene saldırır ama Korsanlar direnerek Federasyon'u geri çekilmeye zorlar. Federasyon son çare olarak Korsanlar'ın üssünü aşıp Ana Beyin'i yok etmesi için bir ödül avcısı yollamaya karar verir. Ana Beyin, Uzay Korsanları'nın kalesini ve savunmalarını kontrol eden biyomekanikal bir yaşam formudur. Bunun üzerine, ödül avcıların en iyisi olarak görülen Samus Aran bu görev için seçilir.

Oyunu Nasıl Oynayabiliriz?

Oyunu internet üzerinden oynamak için tıklayın.
NES emülatörü indirmek için tıklayın.

Metroid Tartışma Konuları
  • Oyunu oynarken keyif aldınız mı?
  • Oyunu ne kadar oynadınız, bitirebildiniz mi?
  • Sizi en çok zorlayan kısımlar ve düşman türleri nelerdi?
  • Oyundaki keşfetme hissini nasıl buldunuz?

IbnE9P2.gif
[+] 6 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun müzikleri kulaklarımı mahvetti, zaten oldum olası retro oyun müziklerini pek sevmiyorum. Açıkçası başta zevkli olsa da üçüncü bölümde (belki de üçüncü sayfada) aynı anda saldıran düşmanlar yüzünden g.o. yedim. İleri seviyeleri eminim çok daha zordur. Zaten Mario'yu da bitirememiştim. Ama keşfetme hissi dönemine göre güzel bence. Beğendim, ellerine sağlık.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.