Medieval II - Guild Rehberi (Lonca)
#1
sw.png


Medieval II Total War Guild Rehberi (Lonca Rehberi)


Loncalar, yani Guildler şehir ve kalelerde yapılabilen binalardır. Loncaların inşa edildikleri şehir ve kalelerde bonus özellikler kazanmanızı sağlarlar. Guildleri siz seçerek üretemezsiniz. Belli bir puan sistemiyle belli şehir/kalelerde ortaya çıkarlar.

Guildlerin ilk seviyelerinin inşaası için 1000 florin,
İkinci seviye Masters Guildlerin inşaası için 2000 florin,
Üçüncü seviye HeadQuarters Guildlerin inşaası için 3000 florin gereklidir. Eğer tur içerisinde bu parayı ödeyemeyecek durumda iseniz teklifi kabul edin. Bir sonraki tur tekrar  gelecektir. Eğer reddederseniz bir sonraki tur tekrar gelmeyecektir.

Ayrıca unutmayın, bir şehir/kalede herhangi bir guild varsa buna ek olarak başka bir guild gelmeyecektir. Başka bir guild bekliyorsanız önce oradaki guildi yıkmanız gerekmektedir.

Farklı Lonca çeşitleri vardır. Öncelikle hangi loncaların hangi ülkelerde ulaşılabilir olduğuna bakalım.


Guild(Loncalar)İnşa Edilebilen Ülkeler
Alchemists Guild Tüm Ülkeler
Assassins Guild Tüm Hristiyan Ülkeler
Explorers Guild Tüm Ülkeler
Hashashims Guild Türkler, Mısır, Moors
Horse Breeders Guild Tüm Ülkeler
Masons Guild Tüm Ülkeler
Merchants Guild Tüm Ülkeler
Swordsmiths Guild Tüm Ülkeler
Theologians Guild Tüm Ülkeler
Thieves Guild Tüm Ülkeler
Woodsmens Guild İngiltere
Knights of Santiago Chapter House İspanya ve Portekiz
St. Johns Chapter House İngiltere, Fransa, İskoçya, Danimarka, Macaristan, Polonya, Papalık, Milan, Sicilya, Venedik
Templars Chapter House İngiltere, Fransa, İskoçya, Danimarka, Macaristan, Polonya, Papalık, Milan, Sicilya, Venedik
Teutonic Knights Chapter House Kutsal Roma İmparatorluğu


Şimdi de Guidleri teker teker inceleyelim. 

Swordsmiths Guild

Bu guild genellikle kalelerde ortaya çıkar. Kalelerdeki faydası ise okçu olmayan atlı ve piyade birimlerine kılıç geliştirmesi sağlar. Bu sayede geliştirme sağlanan birimin kılıç saldırısı (melee atack) 1 artar.

Swordsmiths Guild'i bir kalede inşa edebilmek için bol bol kılıçlı piyade birimi üretmelisiniz. Daha açık olmak gerekirse "Dismounted" kelimesi geçen birimlerden üretmelisiniz.Tabi diğer kılıçlı piyadeler de aynı işlevi görecektir. Müslümanların üretmesi için iki yol vardır. Birinci yolu hashashim üretmek. Bu durumda da Swordsmiths Guild o hashashimleri ürettiğiniz şehre gelecektir. İkinci yolu ise kalede yapabileceğiniz tüm armor geliştirme binalarını yapmak. Ya da Swordsmiths olan bir kaleyi fethederek elde edebilirsiniz. Moors, Türk ve Mısır'dan farklı olarak kaleden Dismounted Cristian Guards üreterek bu Guildi o üretilen kaleye gelmesini sağlayabilir.

66lplsl6r95rijtzg.jpg


Masons Guild

Bu guild şehirlerde ortaya çıkar. Ve şehirdeki piyade üretiminizi arttırmanızı sağlar. Masons guild istiyorsanız şehrinizdeki surları ve asker barakasını geliştirin. Bir süre sonra çıkacaktır.

zjr1ep47t16v5j1zg.jpg

Masons Guild ile üretilebilecek askerler listesi

İlk Seviye Guildde üretilebilen asker:

Spear Militia (Tüm Ülkeler)


İkinci seviye Masters Guildlerde üretilebilen askerler:

Bill Militia (İngiltere)
Heavy Pike Militia (İskoçya)
Partisan Militia (Fransa)
Halberd Militia (Kutsal Roma İmparatorluğu, Papalık, Sicilya, Polonya, Macaristan, Mısır, Türkler, Timur)
Swordstaff Militia (Danimarka)
Swordsmen Militia (İspanya, Portekiz)
Italian Spear Militia (Milan, Venedik)
Spear Militia (Rusya, Moğollar)
Byzantine Infantry (Bizans İmparatorluğu)
Urban Militia (Moors)


Üçüncü seviye Headquarters Guildlerde üretilebilen askerler:

Heavy Bill Militia (İngiltere)
Heavy Pike Militia (İskoçya)
Pike Militia (Fransa, Kutsal Roma İmp, İspanya, Portekiz, Milan, Venedik, Papalık, Sicilya)
Swordstaff Militia (Danimarka)
Halberd Militia (Polonya, Macaristan, Mısır, Türkler, Timur)
Berdiche Axemen (Rusya)
Byzantine Infantry (Bizans İmparatorluğu)
Urban Militia (Moors)
Spear Militia (Moğollar)


Woodsmen Guild

Sadece İngiltere'de üretilen bu bina okçularınızın daha tecrübeli çıkmasına ve bayapı güçlü Sherwood okçuları çıkarmanızı sağlar. Bu binanın ortaya çıkması için bol bol okçu üretmeniz, okçu binaları yapmanız ve o şehir/kaledeki vali olan generalin 5 ve üstünde chivalry sahibi olması, spy/assasin binaları yapılması gerekmektedir.


Alchemist Guild

Bu guild şehirlerde ortaya çıkar. Barutla çalışan birimlerinizin saldırı gücünü geliştirmenizi sağlar. (Tüfekli birimler, top birimleri)

Alchemist guild inşa etmek için önce Topçu binası inşa edin. Sonrasında da guild gelene kadar topçu veya tüfekli birim inşa edin. Bir süre sonra  gelecektir.

8yr5210g2bduazmzg.jpg

Horse Breeders Guild

Atlı birimlerin tecrübeli olarak üretilmesi sağlarlar. Guild geliştikçe daha fazla tecrübe verir. Horse Breeders Guild inşa etmek için; şehirde at yarışı binaları, kalede ise atlı binaları yapın. Ve bol bol atlı üretin. Bir süre sonra gelecektir.

rdpq7agqrn0qdu9zg.jpg

Templars Knights

Templars Knight atlıları kalelerde ve şehirlerde ortaya çıkabilir. Çıkmasını istediğiniz yerin komşusu olan bir bölgenin %50 veya daha fazla Müslüman olması gerekmektedir. Ayrıca Haçlı seferine katılmak, Kralın 5 ve daha fazla piety ye sahip olması çıkmasını hızlandırır. Haçlı seferinden çıkmak ise negatif etki yaratacağı için çıkmasını geciktirir.
1ppvcpp95hpr9iczg.jpg

St. Johns Knights Hospitaller
Hospitaller atlıları kalelerde ve şehirlerde ortaya çıkabilir. Çıkmasını istediğiniz yerin komşusu olan bir bölgenin %50 veya daha fazla Müslüman olması gerekmektedir. Ayrıca Haçlı seferine katılmak, Kralın 5 ve daha fazla piety ye sahip olması çıkmasını hızlandırır. Haçlı seferinden çıkmak ise negatif etki yaratacağı için çıkmasını geciktirir.

oorc24zd96y9eorzg.jpg

Merchants Guild

Bu guild, merchantlarınızı etkiler. Bu guildin olduğu şehirde üretilen merchantlar daha tecrübeli olurlar. Alttaki resime bakabilirsiniz. Bu guildin gelmesi için market ve üst kademeleri olan binaları üretmeniz, deniz ticaretini geliştiren binaları üretmeniz, merchantlarınızın düşman merchantları alırken başarılı olması gerekmektedir. Ülke geliriniz ve kaç ticaret anlaşmasına sahip olduğunuz da etkilemektedir.

h254ym2422493t8zg.jpg

dco9485u33c5popzg.jpg

Merchants Guild ile üretilebilen askerler:

Merchant Cavalry Militia (İngiltere, İskoçya, Fransa, Kutsal Roma İmparatorluğu, Danimarka, İspanya, Portekiz Polonya, Macaristan)
Italian Cavalry Militia (Milan, Venedik, Papalık, Sicilya)
Cavalry Militia (Rusya)
Greek Militia Cavalry (Bizans İmparatorluğu)
Arab Cavalry (Moors, Mısır)
Sipahis (Türkler)

Teutonic Knights Guild

Töton Guild gelmesi için komşu şehirlerinizden birinin %50 veya daha fazla pagan olması ya da Kralın 5 piety ve daha fazlasına sahip olması ya da Haçlı seferine katılmanız etki edecektir. Tüm haçlı guildleri için ne kadar çok haçlıya katılan ordu olursa binalar o kadar hızlı ortaya çıkarlar.

Assasins Guild

Bu guildin oluğu şehirlerde assasinleriniz daha fazla tecrübeye sahip olarak çıkarlar. Guild geliştikçe assasinlerin üretilirken aldıkları tecrübe o kadar artar. Bu guildin ortaya çıkması için spy/assasin üretene binayı üretmeniz, başarılı birkaç suikast gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

obv6d0msvbp8p32zg.jpg

Hashashims Guild

Hristiyanlardaki Assasins guildin Müslümanlardaki karşılığı hashashims guilddir. Bu guild ile Müslüman olan bazı ülkeler özel Hashashim birimini üretebilirler. Hashashim Guildin ortaya çıkması için birkaç kez başarılı suikast ve spy/assasin binalarının yapılmış olması gerekmektedir.

9t4c4as90ws40nvzg.jpg

tomevdhqf19qohnzg.jpg

Thieves Guild

Thieves guild, spylarınızı etkileyen bir guilddir. Bu guild ile spylarınız üretildiklerinde daha fazla tecrübe ile ortaya çıkacaklardır. Alttaki resimde etkiyi göreceksiniz. Bu binayı üretmek için spy/assasin üretene bina yapmanız, spy üretmeniz ve başarılı spy görevleri yapmış olmanız gerekmektedir.

685sy7nxke4bacizg.jpg

pppr40irchmggo8zg.jpg

Theologians Guild

Bu guild imam veya papazlarınızı etkilemektedir. Bu guildin olduğu şehirlerden üretilen papaz/imamlar daha tecrübeli olarak üretilirler. Alttaki resimde etkiyi göreceksiniz. Bu guildi inşa etmek için cami/kilise inşa etmeniz ve bol bol papaz/imam üretmeniz gerekmektedir.

pcx09pe0shimtcpzg.jpg

y10c5m7t8j66891zg.jpg

Explorers Guild

Bu guild ise ajanlarınızin ve generallerinizin yürüme mesafe özelliği kazanmasını sağlar. Alttaki resimde görebilirsiniz. Herhangi bir generaliniz bu guildin olduğu şehirde birkaç tur beklerse bu traiti alabilir. Bu guildin inşa edilebilmesi için, merchant üretmeniz, port(liman), shipwright ve dockyard yapmanız, deniz ticaretini arttıran binalardan yapmanız, gemilerinizin başkent çok uzakta olması etkilemektedir.

a5tvs5ej9m0wtx6zg.jpg

7j0mbffjojju2btzg.jpg

[+] 3 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
guzel rehber
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.