Medieval II - Kingdoms: Britannia Rehber Serisi - 2. Bölüm: Oynanabilir Ülkeler
#1
bri2.jpg

Britannia rehber serisinin ikinci bölümünde bu senaryodaki oynanabilir ülkeleri inceleyeceğiz.

map_england.jpg

england.png
İngiltere
Kısa Zafer: Caernarfon, Dublin ve Edinburgh dahil olmak üzere 35 bölgeye ulaş ve Galler'i yık.
Uzun Zafer: 46 bölgeye ulaş. (haritada 46 bölge var)

İngiltere ülke seçme ekranında oynanışı en rahat ülke gibi görünse de, oyunda en sıkıntıda olan ülke. Bunun sebebi haritadaki neredeyse geri kalan herkesin size düşman olması ve daha da kötüsü düşman olmak için haklı sebepleri var. Oyunun başlangıcında Galler'de bölgeye sahipsiniz ve Galler'le savaştasınız, İrlanda'da bölgelere sahipsiniz ve İrlanda ile savaştasınız. Tüm bu ülkeler size karşı kullanabilecekleri askeri katkı sağlayan çeşitli olaylara sahipken siz, İngiltere'yle oynarken olaylar aracılığıyla bölüneceksiniz.

İngiltere'nin büyüklüğü kendi problemlerini doğuruyor. Oyundaki diğer ülkeler oyunun başında tek bir ülkeye odaklanabilirken (ki bu odaklanılan ülke genelde İngiltere) sizin böyle bir seçim yapma lüksünüz yok, savunmanız gereken çok cephe var ve oyunun başında birçok bölgelerin arasında yol bile yok dolayısıyla altyapınız da böylesi bir savunma için yeterli değil.

İngiltere'nin bölgelerinde yegane eksiklik yol değil, çok bölgemiz var ancak bu bölgeler bomboş durumda. Bu durum elinizde altın birikmesi durumunda ciddi yatırım yaparak bölgelerden edindiğiniz geliri ciddi oranda arttırabileceğiniz anlamına geliyor. Oyunda izleyebileceğiniz bir taktik tek bir rakip seçip onu tamamen ortadan kaldırırken diğer düşmanlarınızı yavaşlatmak. Bu kapsamda İrlanda'dan komple çekilip tüm ordunuzla Galler'i yıkmaya çalışabilirsiniz. Bunun üstüne İrlanda'dan çekilirken binaları yıkarak İngiltere'deki geliştirmeler için ek bütçe edinebilirsiniz.

İngiltere bölgesinde çok sayıda kaleye sahipsiniz, ekonomik açıdan güçlenmek için bu kalelerden bazılarını şehir yapmayı değerlendirebilirsiniz ancak İngiltere'nin bu senaryodaki tüm güçlü birimlerinin kalelerden çıktığını unutmayın. İngiltere ile ilk turlardaki hamleleriniz çok önemli, bunların yanı sıra eğer İskoçya size karşı agresif bir tutum takınmıyorsa ticaret antlaşması imzalamayı unutmayın.

Galler'in fethi esnasında özel birimleri olan Saethwyr'e dikkat edin, Galler zırhlı süvarilere sahip değil dolayısıyla bundan yararlanıp Saethwyr birimlerini kendi süvarilerinizle etkisiz hale getirmeyi deneyebilirsiniz. Galler yıkıldıktan sonra bu zamana kadar herhangi bir ekstra savaş ilanı yemediyseniz ve dinlenip bölgelerinizi geliştirmeyi değerlendirebilirsiniz.

Kuzeyde İskoçya oyunun başlangıcında sıkıntılı durumda olan ülkelerden birisi çünkü kuzeyden Norveç istilasıyla uğraşıyorlar, dolayısıyla kuzeyde herhangi bir dominant güç olmadığı sürece güneyde düzeni sağladıktan sonra burayı fethetmeniz kolay olacaktır, tabi İskoçya üzerinde ilerlerken event ile William Wallace'ı edineceklerini unutmayın.

map_scotland.jpg
scotland.png
İskoçya
Kısa Zafer: Edinburgh, Castle Town, Glasgow, Kirkwall, Skye ve Isle of Isley dahil 25 bölgeye ulaş.
Uzun Zafer: Edinburgh, Castle Town, Glasgow, Kirkwall, Skye ve Isle of Isley dahil 35 bölgeye ulaş.

İskoçya'nın bu senaryodaki en büyük silahı kargılı (pike) askerler, bu askerler süvarilere karşı çok etkililer ancak diğer piyadelere karşı da güçlerini gösteriyorlar. Oyunun başlangıcında 2 komşunuz var Norveç ve İngiltere. Norveç kuzeyinizde istilacı bir güç olarak bulunuyor ve eventler aracılığıyla daha çok takviye güç edinecek, İngiltere'yle savaşta başlamıyorsunuz ve İngiltere oyunun başında Galler/İrlanda ikilisiyle meşgul olacağı için size bulaşmayabilir, ancak bu durum Galler veya İrlanda'yı yenen İngiltere'nin oyundaki en büyük problem haline dönüşeceği gerçeğini değiştirmiyor.

Oyunda ticaret antlaşması yapabildiğiniz tüm ülkelerle yapın, oyunun ilk safhasında güneye askeri olarak inemeseniz bile diplomatlarınız ve tüccarlarınızla bölgede aktif olun. Oyunun başında tıpkı İngiltere için de geçerli olduğu gibi birçok bölgenizin daha yola bile sahip olmadığını farkedeceksiniz. Oyundaki önceliğiniz şehirlerinizin altyapısını geliştirmek olmalı.

İskoçya ile ilk olarak batınızda kalan isyancı bölgelerinin üstüne yürüyüp oradan rotayı Norveç'e çevirebilirsiniz. Gereksiz kaleleri şehir yapıp ekonominizi güçlendirmeye çalışın. Norveç'le olan savaşınızda Norveç'in oyunun erken döneminde 2 farklı takviye güç aldığını unutmayın, Norveç'i adadan attıktan sonra kendisiyle barış yapmaya çalışabilirsiniz.

Kuzeydeki adaları da ele geçirdikten sonra önünüzde iki seçenek var, İngiltere veya İrlanda.

map_norway.jpg
norway.png
Norveç
Kısa Zafer: London, Perth, Dublin, Caernarfon ve Castle Town dahil 25 bölgeye ulaş.
Uzun Zafer: London, Perth, Dublin, Caernarfon ve Castle Town dahil 35 bölgeye ulaş.

Norveç bu senaryonun oynanış tercihleri açısından en çok farklı seçeneğe sahip olan ülkesi, isterseniz İskoçya'nın üstüne yürüyebilir, isterseniz İrlanda ve İngiltere'yi yağmalayabilirsiniz. Tüm askerlerinizle taşınıp haritanın bambaşka bir yerine yerleşebilirsiniz. Senaryoya göre Norveç oynanabilir ülkeler arasında en zoru, ancak bu zorluğun sebebi diğer ülkelerin az çok kurulmuş bir düzeni ve bölgesi varken Norveç'in kayalık-vari adalardan ibaret olması.

Oyunun başlangıcı itibariyle ekonominiz 'yok', oyunda bu problem Norveç'in King's Purse gelirinin kademeli olarak artmasıyla karşılanmaya çalışılmış. Norveç'in en güçlü yanı sahip olduğu askeri birimleri, senaryonun en geniş askeri seçeneklerine sahip, isterseniz zırhlı piyadelerle dolu bir ordu kurabilirsiniz isterseniz süvarilere ağırlık verebilirsiniz.

Norveç'le oynarken ekonomik durumunuzu sahip olduğunuz kayalık adalara tarla yaparak çözmeniz pek muhtemel değil, bu sebeple elinizde daha farklı bir seçenek var: yağmalamak. Yağmaladığınız şehre girdikten sonra bu şehirdeki binaları teker teker yıkarak ekstra para kazanabilirsiniz. Ancak ileride normal bir şekilde yönetmeyi planladığınız şehirler varsa bu şehirlere daha nazik davranmanız isabetli olabilir.

Norveç'le oynarken ekonomi kaynağınız tarlalar ve yollar değil, askerleriniz olacak. Oyundaki en büyük avantajınız İngiltere İrlanda ve Galler'in sürekli birbirini yemekle meşgul olacak olması. Norveç'le oynarken görevler yoluyla şehir ele geçirerek bazı ekstradan birimler edinebileceğinizi unutmayın.

map_ireland.jpg
ireland.png
İrlanda
Kısa Zafer: Dublin ve Trim dahil 25 bölgeye ulaş.
Uzun Zafer: Dublin ve Trim dahil 35 bölgeye ulaş.

İskoçya'ya William Wallace geliyor dedik, Norveç'e takviye güçler geliyor yağmalar yapabilirsiniz dedik, İngiltere ile genellikle eventlerle bölünüp parçalansanız da varisinizi haçlıya gönderebiliyorsunuz ve bunun karşılığında haçlı ordusu edinebiliyorsunuz. Peki ya İrlanda? İrlanda'nın tuhaf bir biçimde oyunda hiçbir şeyi yok.

İrlanda oyuna İngiltere'yle savaşta başlıyor ve yukarıdaki haritadan oyunun başındaki amacınızın ne olacağını az çok çıkarıyorsunuzdur. İngiltere'yi adanızdan kovduktan sonra İrlanda tuhaf bir konumda buluyor kendisini çünkü zafer koşullarında İrlanda'nın dışında bir bölge yok, dolayısıyla nereye genişleyeceğiniz tamamen size kalmış ve belli bölge sayısına ulaştığınızda kazanmış oluyorsunuz.

İrlanda oyuna suikastçilerle başlıyor, bunları kullanarak zaten kötü durumda olan İngiltere'ye büyük hasarlar verebilirsiniz. İlk hedefiniz Derry kenti olmalı, İngiltere'yi İrlanda'dan attıktan sonra bir süre nefes alıp bölgelerinizi geliştirebilir, haritada neler oluyor diye takip edip buna göre planlamanızı yapabilirsiniz.

İrlanda ekonomik olarak güçlü ve askeri anlamda savunulması kolay topraklara sahip, İrlanda'yı birleştirdikten sonra kime sataşırsanız sataşın o devletin gidip de sizin İrlanda'daki şehirlerinize çıkartma yapma olasılığı oldukça az.

map_wales.jpg
wales.png
Galler
Kısa Zafer: Caernarfon, Dublin, ve London dahil 25 bölgeye ulaş, İngiltere'yi yık.
Uzun Zafer: Caernarfon, Dublin, ve London dahil 35 bölgeye ulaş, İngiltere'yi yık.

Oyunda fakirlik işinde Norveç'le yarışabilecek yegane ülke Galler, oyunun başlangıcında 3 toprağa sahipsiniz (üç) ve savaşta olduğunuz İngiltere'nin 22 toprağı var (yirmi iki), Galler oyunun başında hem toprak kaybetmesi durumunda hem de İngiltere ile komşu bölgeleri ele geçirmesi durumunda takviye kuvvet ediniyor. Pembroke şehrinin yakınlarında altın kaynağı var bu kaynağı tüccarlarınızla değerlendirebilirsiniz. Başlangıçtaki 3 bölgenizin 2'sinin kale olması ekonomik olarak sıkıntı yaratsada iyi birimler üretebilmeniz anlamına geliyor.

Hükümdarınız Llewellyn İngilizlerle savaşırken bonusa sahip, İngiltere'ye karşı düzenleyeceğiniz taarruzda onu kullanmalısınız. Cardiff şehri ilk fethedilecek bölge olarak ideal. İngiltere'nin içlerine doğru ilerlemeniz başarılı olduktan sonra Baron ayaklanmasıyla karşılaşabilirsiniz, bunu fırsata dönüştürüp dikkatinizi Baronların toprakları yerine İngiltere'ye verebilirsiniz.

İngiltere'nin Büyük Britanya'daki topraklarını tamamen ele geçirdikten sonra işin büyük bir kısmı bitmiş oluyor, zafer elde etmek için ekstra olarak Dublin'e ihtiyacınız var, ardından hazır İrlanda yarımadasına çıkmışken Kelt kardeşlerimizle tek bayrak altında toplanalım diyebilirsiniz.

Rehberin üçüncü bölümünde oyundaki olaylardan ve askeri birimlerin kültür yüzdesi gerekliliklerinden bahsedeceğiz.
[+] 5 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
İskoçyla oynarken kaleleri şehire geçirmek çok önemli gereksiz birimleri de silin ekonomik olarak çok zorluyor.Norveç ordusu yendikçe daha çok geliyor.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.