[MP] Victoria 3 - Multiplayer: Aralık 2022
20221218215152_1.jpg

Dünyaya kafa tutan koca yürekli iran ve afganistan
Ara
Dünyanın en büyük ekonomisi ve en müreffeh ülkesiyken, ingiltere ve fransanın italyada kendi uydusu bir devlet yaratıp, ekonomik üstünlüğümüzü normal yollarla geçemeyeceklerini anlayıp ülkemizi bölerek bertaraf etmeye çalışması sonucu doğu seferimizdeyken bizden şu şekil toprak talebinde bulunup karaya hapsedilmiş bir devlet yapmaya çalışmaları sonucu ne yazik ki sicilyadan ödün vermek zorunda kaldık. Bu resmen bir devletin ölüm fermanıydı ve bunu imzalamayıp öz kaynaklarımızı anavatana çektiğimiz için hırsızlıkla suçlandık. Bu muameleyi herhangi bir devlete layık gören her kim varsa karşısındakinin bir oyuncu olduğunu düşünmeyip ona yapılacak en büyük hakareti yapmış olacaktır.
image.png?width=1101&height=671
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya hayal dünyasında yaşamaya devam. Haklılık payı varken fabrika ve madenleri silerek kendini haksız duruma düşürdü. İngiltereye bölmeyelim ve sahilini kapatmayalım diye tembihledim zaten kapanmadı VİC3 OYUN olarak zaten teslim olup 1 vilayet vermene izin veriyor. Sonraki savaşlarda da neutral kalacaktım ama önemi yok. Sonrasında İngiltere oyundan çıktı mabel laf atıyor italya hepsini alması gerektiğini savunuyor derken bu mpden adam olmaz diyip çıktım. Herkesinde işine geldi heralde bitti diye rahatladılar. Turkjedi hariç o kusura bakmasın.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
O haritada çizilmiş yerleri ben istemedim hırvatistan(dalmaçya kıyılarını ) yalan söylüyor arkadaş ben oyundaki italya hak iddialarını istedim ben diploması yaparak 2 ittifak buldum yanıma ve eğer kendisi dünya birincisi olduğunu iddia ediyor eğer o kadar büyük bir ülke olsaydı 3 vs 1 atabilirdi ama kendisi teslim oldu (ve ben oyuna sadece 4 topraklı italya ile 15 yıl sonra başladım yani 1948)
Ara
İtalya sadece İtalyan topraklarını istedi. Bana kalsa Hırvatistan, hatta Macaristan bağımsız bırakılabilirdi. Bunun sebebi de daha öncesinde Rus ile karşımda yer almanızdı. Eğer bu tarz demandlara gücünüz yetmeyecekse duracağınız yeri iyi bilmeniz gerekir.

Ayrıca mükemmel ekonomi yönetimi olan Avusturya'nın ekonomisinin büyümesinin sebebi kukla devletleri ilhak etmesiydi. Bizi geçme sebebi hem kuklalarımı henüz ilhak etmemiş olmam hem de teknolojik avantaja öncelik vermemdir. Öyle ki elektrik, kauçuk gibi teknolojilerin yanında ordumuzda bisikletli birlikler ve hatta yakın zamanda açılmakta olan siper piyadelerine sahiptik.

BONUS: Avusturya'nın mükemmel ekonomi yönetiminden bir örnek: Mp başından beri -6k kömürü varken 8.5ksını satın aldım ve bırak ambargoyu, gümrük vergisi bile artırmadı.
weeqwweq.PNG
Ara
Kendi fabrikaları zararına üretim yaparken -%75lerle doluyken satmayı akıl edemediği için ekonomi büyütemeyen ve sürekli ya benim gdp niye büyümüyor diye söylenirken 2 günde prolaştığını sanıp oyun dersi vermeye kalkışan zat, bana sınırsız kömür kaynaklarım olduğu için gümrük vergisi koymamamı bilgisizlik olarak yorumlamış. Senin yerinde ai olsa 500k gdp yapmıştı o topraklarla. İyi ki senin gibi bir ingiltere vardı da rahat rahat dünyada at koşturduk.
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Benim sorunum nüfustu. Fabrikalarımın işçisi yoktu ki en yüksek teknolojide en az işçiyi kullanıyordum. Silah, mühimmat fabrikaları ve kimyasal tesislerimi sübvanse etmeme rağmen 100k üzeri gelirim vardı. Ordum da sağlamdı. Ayrıca ürettiklerimi satmaya çalışıyordum ancak alacak pazar yoktu. Ayrıca çok kahpe bir oyun tarzım olduğunu kabul ediyorum, herkesi okşadıktan sonra mp oynamanın anlamı olmadığını düşünüyorum çünkü. Yine de kimsenin fabrikasını ben bile silmedim ki o savaşta Rus senin yanına katılmıştı. Fransız-İngiliz'e karşılık Rus-Avustur olacaktı. Tek fark Napoli de bizdendi. Bu kadar güçlüysen neden teslim oldun?

İNGİLİZ RP

Serüvenimize ekonomik gelişmeler yaparak başladık. Elektrik ve kauçuk gibi nimetlerimizi üretimde sonuna kadar kullanarak nüfus sorununu çözmeye çalıştık. Teknolojik liderliğimiz bize büyük avantaj sağlıyordu.

İlerleyen yıllarda 1936 Çin savaşında bize karşı Rus’un yanında duran, Irak savaşında karşımızda savaşan Avusturya’ya karşı müttefik olarak Napoli’yi destekledik. Fransızlar da Napoli’nin İtalyan topraklarındaki haklarını meşru gördükleri için Avusturya’ya İtalyan toprakları için savaş açıldı. İngilizler olarak bizim düşüncemiz her zaman karşımızda olan bu devletin tüm kıyılarını (Hırvatistan) ele geçirmek, hatta Macaristan’ı bağımsızlaştırmaktı. İtalya ve Fransa ile yapılan diplomasiler sonucunda yalnızca İtalyan topraklarını almaya karar verdik ancak korkak Avusturlar, yanlarında Rusya olmasına rağmen savaştan çekildi ve yalnızca Sicilya’yı teslim ettiler. Teslim etmeden önce içerisindeki tüm fabrikaları yok ettikleri için düşmanlığımız artmıştı.

Sonrasında İsveç-Danimarka savaşı çıktığında İsveç’i herhangi bir Rus ya da Prusya saldırısına karşı savunmaya söz vermiştik. İlişkilerimiz iyiydi.

Sonrasında Avusturya Siyam, Bosna, Eflak, Boğdan, Şili gibi bölgelere agresif hamleler yapınca biz de dünyadan kendimize düşen payı, yani Umman’ı ele geçirdik.

Daha sonra, İsveç devleti, kukla devletim olan Hindistan’ın eski bir toprağına saldırdı. O toprakla daha öncesinden ilişki geliştirdiğimiz, hatta zamanında para desteği yaptığımız ve egemenlik altına alma düşüncelerimiz olduğu için İsveç’in karşısında yer aldık. İsveç devleti yollamış olduğumuz diplomatlara herhangi bir cevap vermeyince karşısında saf tuttuk.

Sonuç olarak, dünyada eşi benzeri olmayan teknolojilere sahip, dünyanın en kaliteli ordusunu yöneten bir ülkeydik.

sdaads.png

Ara
Duyuru= İsveçi anakarasında mağlup edemeyip hindistandan toprak kaptıran ülkeyi ciddiye almıyoruz. Görüşmeler için karşımızda gerçek devlet geleneğine sahip bir muhattap arıyoruz.
[+] 2 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Savaşı kazanmanızın tek sebebi oyunun saçmalıklarıydı. 1. si siz çıkartma atmadan çıkartmalara karşı savunma yapmak üzere ordu yollayamıyordum. Çıkartmadan sonra ordum gelene kadar ülkeyi düşürdünüz. 2. si İsveç'te gayet de ilerledim. Normal bir savaş olsaydı başkent de bende olduğu için İsveç direkt kaybedecekti. 3. sü, adını unuttuğum o devlete çıkartma gitmesin diye bırakmış olduğum 100 parça donanmamı 2 tane 10 parçalık donanmayla, savaşı kazanmama rağmen aştınız ki bu da yetenek ya da başka bir şey değil. 

Ayrıca İsveç'te ilerleyemediğimi söyleyen Avustur'un 60 askerini 45 askerimle ittiğim utanç verici görüntüleri de bırakıyorum.

dd.PNGdfdfsfsd.PNG
Ara
O kadar emek verdik girdik mpye devam için bir şans daha veriyorum kendime bakalım. @Mabella devam etme taraftarı mısın fabrika silmek yok ama
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Ben devam ederim lakin savasi kaybedecegimi hissettigimde fabrikalari azaltip baska yerde basmamami beklemeyin. Ekonominin goz gore gore tepetaklak olmasini izlemem. Bunu kimse yapmaz
Ara
(19-12-2022, 02:35)majester : Savaşı kazanmanızın tek sebebi oyunun saçmalıklarıydı. 1. si siz çıkartma atmadan çıkartmalara karşı savunma yapmak üzere ordu yollayamıyordum. Çıkartmadan sonra ordum gelene kadar ülkeyi düşürdünüz. 

İnanır mısın bu mekanik sadece sana özel değil olmayan bir cepheyi savunmaya asker gönderemiyorsun başkentime çıkartma yapmanın sebebi de buydu mesela

(19-12-2022, 02:35)majester : 2. si İsveç'te gayet de ilerledim. Normal bir savaş olsaydı başkent de bende olduğu için İsveç direkt kaybedecekti.

Hayır oyunun savaşı zaten sıkıntılı olmasa 20 küsür muharebenin %70ini benim kazanmamla anakaramdan atılman lazımdı. Savaşı kazanman değil. Sonlara doğru başkenti kurtardık cephe ikiye bölündü zaten.

(19-12-2022, 02:35)majester : 3. sü, adını unuttuğum o devlete çıkartma gitmesin diye bırakmış olduğum 100 parça donanmamı 2 tane 10 parçalık donanmayla, savaşı kazanmama rağmen aştınız ki bu da yetenek ya da başka bir şey değil.

Donanma bırakma diye bir şey yok ilk gördüğü donanmaya dalıyor kıyı korumada biz de bundan dolayı ard arda 2 naval invasion attık senin filon biriyle savaşırken diğeri çıkartma attı bunu çözmek pek zor olmamalı. Yeteneklik bir durum da yok zaten vic3'de GB oynayıp bu kadar üstten bakman da çok ironik geldi. Savaş boyunca yaptığın tek şey başkentime naval invasion atmaktı. Bu baya yetenek gerektiriyor olmalı ki sadece bizim yaptığımız taktiklere laf söylüyorsun.

(19-12-2022, 02:35)majester : Ayrıca İsveç'te ilerleyemediğimi söyleyen Avustur'un 60 askerini 45 askerimle ittiğim utanç verici görüntüleri de bırakıyorum.

Yorum boyunca oyunun savaş mekaniklerine laf atıp en sonunda yine kendini savaşı baz alıp övmeyi başarmışsın. Keşke birkaç ss alsaydım da anavatanını savunan kuzey evlatlarının muharebe performanslarını gösterseydim.
t8nubAh.gif
[+] 1 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geçtiğimiz oyun günü yapılan ihlaller;
  • @Mabella kaybettiği toprağın fabrikalarını sildiği için uyarı almıştır.
  • @ArapLawrance Avusturya'nın denizle bağlantısını kesmeye çalıştığı için uyarı almıştır.

Etkinlik pazar günü kaldığı yerden devam ediyor.
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
liman fethi için uyarının saçma olduğunu düşünüyorum sonuçta oyun da stratejik olarak düşmanın önünü kesmen gerekecek bir durumda ve ticaret ağını engellemekte gayet mantıklı ve kural dışı olmayan bir eylem
Ara
(19-12-2022, 11:07)Macchiato : liman fethi için uyarının  saçma olduğunu düşünüyorum sonuçta oyun da stratejik olarak düşmanın önünü kesmen gerekecek bir durumda ve ticaret ağını engellemekte gayet mantıklı ve kural dışı olmayan bir eylem

Olay bu kadar değil biraz karışık dün oyundan sonra saatlerce dcde tartışması yapıldı.
t8nubAh.gif
Ara
@ValThorne "İnanır mısın bu mekanik sadece sana özel değil olmayan bir cepheyi savunmaya asker gönderemiyorsun başkentime çıkartma yapmanın sebebi de buydu mesela": Şöyle bir şey yazmışsın ancak ikisi arasında büyük bir fark var. Kendi topraklarına cephe oluşmadan asker bırakabiliyorsun ki bırakmıştın da zaten (karargaha). Benim savunduğum topraklar kendi üssüm olmadığı için siz çıkartma atamadan yollayamıyorum. Ayrıca ana karadandaki savaşların birçoğunu ben kazandım. Dikkat ettiysen senin kazanıyor gözüktüğün savaşlarda bile ordumun kalitesinden dolayı senin moralinin daha erken bitmesiyle kazanıyordum. Kazanıyor gözüktüğün savaşların birçoğunu ben kazandım zaten ki Avusturya'nın askeri seninkinden kaliteli diye onunkinin resmini attım. Onun askerlerini bile sayı üstünlüklerine rağmen ezici bir şekilde ittim.

---

Her neyse ben etkinlikten çekiliyorum. İngiltere yerine birisi geçebilir.
Ara
Her Multide böyle oluyor mu yaw :)), gülmekten yarıldım.
Bir şey eklemek istiyorum Savunduğum için söylemiyorum Ama ingiltere ile oynamak o kadar kolay değil.
Çünkü deniz aşırı çok toprağı var ve heryeri açık.yanı her yerden çıkarma yiyebilir donanması güçlü ama her dünyanın her bir yanına sevk yapamaz önce kendi ana karasını koruması lazım.
Ara
(19-12-2022, 13:35)Songokturk : Her Multide böyle oluyor mu yaw :)), gülmekten yarıldım.
Bir şey eklemek istiyorum Savunduğum için söylemiyorum Ama ingiltere ile oynamak o kadar kolay değil.
Çünkü deniz aşırı çok toprağı var ve heryeri açık.yanı her yerden çıkarma yiyebilir donanması güçlü ama her dünyanın her bir yanına sevk yapamaz önce kendi ana karasını koruması lazım.
GM kabul ederse benim yerime (İngiltere) geç istersen. Ülke baya iyi durumda ama düşmanlarına saldırman yasakmış kurallara göre
Ara
Ben Multi hiç oynamadım.Oynayacak zamanda bulamam çok yoğunum geçen cumartesi oynama fırsatı buldum 4 saat felan o kadar, ama çok mutlu oldum.Sen en iyisi devam et seriyi bitirin hiç olmazsa.
Ama yani tartışmayın boşver oyun sonuçta
Ara
ben avusturun kıyılarını istemedim yalan söylüyor hiçbir kanıtı olmadan iftira attı bana adam haritada kendi kıyılarını çizip resmini atıyor diye kanıt mı oluyor bu ben sadece italyanın claimlerini istedim kanıtlara bakmadan uyarı atıyorsanız sizin adaletinize kalmış ki mabella ilk ben fabrika silmedim ai sildi dedi sicilyadaki topraklar için sonra venedikteki 50 dokuma ve 50 pamuk plantasyonunu silip ben fabrika silerek veriyorum dedi herkes de bu duruma şahittir bana atılan uyarı haksız olduğundan ve bana iftira attığından daha ağır uyarı talep ediyorum mabellaya @Ferreke

hgfhgfhgf.PNG
[+] 1 üye ArapLawrance nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.