Önemli: EU4 - İlginç Görüntüler
León kimden nasiplendi? Fransa dışında.
v5jjo8.gif
Ara
UV29ncY.jpg

Redditten alıntı
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
[+] 1 üye forever_ducale nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Imgur herkes göremeyebilir.
E yok artık.
G0kMNN.png
Ara
Ya birisi şu olayı anlatsın benim ingilizcem ve oyun bilgim yeterli değil, bunu nasıl yapmış:
https://www.reddit.com/r/eu4/comments/4a...h_and_won/
Ara
Cossacks DLC'sini kapatmış estatelerle uğraşmamak için, Sırp Bosna Macara doğru genişlemiş, ardından katolik isyancıların çıkıp sunni toprakları ele geçirmelerini izlemiş ve bu toprakları bu şekilde katolik yapmış. Tüm topraklarım 1470'de katolikti diyor.

Ak koyunluyu vassal yapıp toprak verip overseas exploitini kullanmış. Mil tech 4 olduğu gibi Memlüklere savaş açıp işgal etmiş, ilk idea diplomatic ikinci idea religious açmış. Katolikliğe geçtikten sonra istediğin devletle ally olursun diyor, kendisi Fransa Bohemya ve Burgonya ile müttefik olmuş.
İmaparator nasıl olmuş peki ?
Ara
Müttefikleriyle 2 savaşta Avusturyayı iyice hırpalayıp Styria'yı serbest bırakmış, ardından elektörlerle ally olmuş.
Peki İmapartorun elektörler ile ilişkisini bozum kendisine oy vermesini nasıl sağlamış ?
Ara
(15-03-2016, 15:34)forgiven : Peki İmapartorun elektörler ile ilişkisini bozum kendisine oy vermesini nasıl sağlamış ?
(15-03-2016, 01:33)Duman : Müttefikleriyle 2 savaşta Avusturyayı iyice hırpalayıp Styria'yı serbest bırakmış, ardından elektörlerle ally olmuş.

Cevabı vermiş zaten ama kısacası Avusturya'nın large empire in HRE bonusunu kaybetmesinden.
[+] 1 üye ferevon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Xk0aG3.jpg

Kaç ediyor tam olarak?
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
L rakamları bitişik olarak tekrar etmez.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-03-2016, 04:42)GaulTurk : L rakamları bitişik olarak tekrar etmez.

Teşekkürler uzun adam :D

Yahşi Batı EU IV versiyon :')

0n1v2W.jpg
[+] 2 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Versiyon versiyon oyuna yeni eklenen bölgeler
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
rM2bm3.jpg

PkrbYO.jpg

Bu savaşta nasıl kaybettiğimi birisi açıklayabilirmi ?
bundan çok daha vahimlerinide yaşadım bu yüzden oyundan soğuyorum.
Teknoloji olarak dünya lideriyiz adamlar bizi dağıtıyorlar (teknoloji 24-24-24 olduğu için piyadelerde ve topçularda fire , atlılarda ise shock özelliği daha önde)
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1)Teknolojide geridesin.
2)Atlı sayın gereksiz fazla.
3)River cross
4)Prestij
5)MP'ne bakarak 1,000 lik birliklerinin bayağı 1,000'den az adama sahip birliğinin olduğunu tahmin etsem yanlış mı olur?

6)Idea olarak senden güçlü ancak yukarıdaki 5 madde olmasa bu bir şey değiştirmeyecekti.
[+] 2 üye ferevon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teknolojide öndeyim ? teknoloji haritasından baktığım zaman beni geçebilen ülke yok (sadece bana denk olan ülkeler var)
Atlı sayısının az olması gerektiğini daha yeni anladım orduda acil düzenlemeler yapmaya çalışıyorum şimdi.
Prestij ülkeyi protestanlığa geçirdiğimden beri gelen her event ile -25 yediği için hep çok kötü kaldı.
O ordu 82000 kişiyken bu 60k lık avusturya ordusuna bir kez yenildi bu ikinci savaş o yüzden binlik birimler tamam değil.
River cross üst düzey bir kavram o kadar hesap yapma yeteneğim ne yazıkki yok :D

Bu savaş bittiği anda kolonim bağımsızlık ilan etti ayrıca rusya pu dan çıkmak için saldırdı portekiz onları desteklediği için oda savaşa girdi zaten kaybettiğim avusturya mücadelesinden yeni çıkmışken bi tokat daha yedim.Borç batağına saplandığım için orduyu atlılardanda temizleyemiyorum :D
Bu orduyu güçlendirmek için neler yapabilirim peki ? (en azından 80k lık ordu ile 50-60 k lık ordulara yenilmeyeyim yeter.)
Ara
Teknolojide geri gözüküyorsun. Military tactics senin 3.0 Avusturya'nın 3.3 Ki military tactics en önemli teknolojik farkı yaratan şey zaten .
Ara
(19-03-2016, 22:58)Royal Guard : Bu orduyu güçlendirmek için neler yapabilirim peki ? (en azından 80k lık ordu ile 50-60 k lık ordulara yenilmeyeyim yeter.)

Disiplinini oldukça yüksek tut (En azından %110 ya da %115)

Askeri fikir gruplarından defensive ve offensive'i bitirmeye bak (Önce defensive aç, %15 moral ve yıllık +1 ordu geleneği verir, offensive'i bitirince sağlam generaller çıkarırsın.)

Eğer bir savaştan çıkıp diğerine gidiyorsan birliklerini birleştirmeye bak(Consolidate regiments?)*. Çünkü zarar görmüş birlikler tam verim ile savaşamaz. 

Fransasın, ulusal fikirlerden %20 moral geliyor, advisor alırsın %10 moral, bir de defensive ideadan gelecek %15 ile eder sana %45 moral bonusu.

İşi birazcık psikopatlığa dökersen innovative fikir grubunu bitirdiğinde sağlam politikalar elde edersin. 

Nehirlerde savaşmaktan kaçın, ve gerekirse savaşın olduğu bölgelerin etrafından paralı asker basıp orduna dahil et. Eğer düşman kaleni kuşatırken savaşa girmişsen garnizonu da kullanabirsin. Bu da bir yol 

Ordu diziliminde Late Game'de topçu sayın ile piyade sayın birbirine yakın olsun, en fazla 5-6k eksik olacak şekilde, süvari sayısını bunların yarısı olacak şekilde tutabilirsin. Eğer iki ayrı orduyu savaşa aynı anda sokuyorsan yapma, iki orduyu ayrı ayrı savaşa sürmeye bak çünkü olası bir shock modifier yüzünden tüm ordu moral kaybedebilir.

Şimdilik bu kadar yazayım sorularına göre cevap vermeye çalışacağım.
[+] 2 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Senin LL bugu tam olarak bu işte.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.