Rehber: Rome - Ajan Rehberi
#1
Rome Total War'da 3 çeşit ajan vardır. Casus, Suikastçi ve Diplomat (Spy, Assassin, Diplomat) 

Ajanlar genellikle 60-65 yaşlarına kadar yaşarlar. Bunun dışında ölmeden önce sahip olduğu ancillary kartları diğer ajanlara aaktarılabilir. Eğer yeteneksiz ajanlara sahipseniz zor görevlere gönderip öldürtmeye çalışabilir veya bir gemiye bindirip gemiyi batırtabilirsiniz. 

CASUSLAR
Casuslar haritada gözlem yapmanızı sağlayan ajanlardır. Yürüme mesafeleri ve gorus mesafeleri geniştir. Dolayısıyla gitmek istediğiniz bir yere önceden casus göndererek ormanlarda sakli bir düşman var mı ve ya düşmanın ordusunun sayısı ne kadar öğrenebilirsiniz. 

20180829201647_1.jpg

20180829202244_1.jpg

20180829202300_1.jpg
Bunun yanında dışarıdaki ordulara belli bir yüzde şansı ile sağ tıklayarak ordularında gözükmeyen birimleri ve sayılarını da görebilirsiniz.

Aynı şekilde şehirlere ve fortlara da casus sokup içeride ne olup bittigini, nüfusun kaç olduğunu vs. öğrenebilir ve yine belli bir yüzde oranıyla casusun kapıyı sizin ordularınız için açarak kuşatma yapmadan şehri almayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca suikastçı kullanırken yanında bir casus bulundurarak onun görmediği binaları vs. görebilirsiniz.

Casusların subturfuge yeteneği geliştikçe başarı oranları artar.

SUİKASTÇİLER
Suikastçiler her hangi bir generali veya casusu suikastlemek ve şehirlerdeki binaları sabotaj etmek için kullanılırlar.20180829201811_1.jpg

20180829201904_1.jpg
Suikastçiler birini öldürürken belli bir başarı yüzdesine sahiptir. Bu yüzden suikastlemeye çalıştığı kişinin özelliklerine bağlı olduğu gibi kendi yeteneğine de bağlıdır. Suikastiçilerin kralları ve varisleri suikastleme oranı düşük olacağından diğer generallerde ve düşman ajanlarını öldürmede kullanılması mantıklıdır. General biriminin çok güçlü olduğu ve generallerin orduya moral bonusu vermesi sebebiyle orduların generallerini suikastlemek savaşlarda kolaylık sağlayacaktır.

Ayrıca düşman şehirlerine sabotaj yapıp gerek ekonomik binalara zarar vererek ekonomilerini yorabilir gerek askeri binalarına zarar verip asker yetiştirmelerini engelleyebilirsiniz.

Suikastçiler de subturfuge yeteneği ile gelişir ve başarı şansları artar. Başlarda generalsiz düşman orduları, rebel orduları ve diplomatlar ile yetenekleri geliştirilebilir.

DİPLOMATLAR
Diplomatlar diger devletler ile ilişki kurmanızı sağlayan yegane şeydir.

20180829202748_1.jpg

20180829202758_1.jpg

Diplomatlarla dostça geçinmek istediğiniz ülkelere karşı ticaret anlasmasi yapabilirsiniz. Müttefik olabilirsiniz. Harita bilgilerini paylaşabilirsiniz. Eğer yeterince güce sahipseniz bunlar karşılığında para dahi talep edebilirsiniz.

Bunun yanında eğer yeterli ekonomiye sahipseniz rüşvet vererek gerek düşman diplomatları gerekse düşman birimleri kendi tarafınıza çekebilirsiniz.(eğer kendi yapamadığınız bir birimse rüşvet verince yok olur.) Ayrıca para karşılığı sizinle ticaret yada barış yapmak istemeyen ülkeleri ikna edebilirsiniz. Eğer yeterli parayı öderseniz şehir bile talep edebilirsiniz.

Diplomatlarla savaş hakkında da diplomasi yapabilirsiniz. Şavaş tehdidi ile düşmanlarınıza talepler sunabilirsiniz. Veya başka bir ülkeye saldırması için diğer devletlere teklifler sunabilirsiniz. 

Diplomatlar influence yeteneği kazandıkça gelişir ve verdikleri teklifler daha kolayca diğer devletler tarafından kabul edilir.
[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık güzel olmuş. Ajan ve suikastçi geliştirmek için düşman diplomatları veya rebel orduları veya generalsiz orduların kaptanları suikastlenebilir veya ajanlarla bakılabilir. Böylece kolayca ajan geliştirebilirsiniz.

Diplomatların gelişmesi için de anlaşma kabul ettirmeleri gerekiyor.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Fotoğraflar için teşekkürler @Merco
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.