Simülasyon: Capitalism Serisi
Yukarıdaki dükkan zarar mı ediyor şimdi? Neden?

Ara
Zarar etmiyor, ayda yaklaşık 2 m dolar kâr ediyor. Niye öyle düşündün?
Ara
(16-05-2018, 17:11)perverende : Zarar etmiyor, ayda yaklaşık 2 m dolar kâr ediyor. Niye öyle düşündün?

Past 12 Months'un üstündeki parantez içindeki sayıdan. O sayı genelde zararı ifade ediyor. En azından Overview, Income Statement vs. gibi sayfalarda.

Edit: Neden 2 milyon dedin? Profit kısmında 3 m $ yazıyor.
Ara
O parantez içindeki sayı grafiğin alt kısmına denk geliyor. Önemli olan orada grafik çizgisinin nerede olduğu. Grafik çizgisi 3 milyonun orada yani yaklaşık 3 milyon kar ediyor işletme. Eğer zarar edersen çizgi aşağı parantez içindeki sayının seviyesine düşer.
Yaklaşık 2 milyon dememin sebebi grafiğe göre yorum yapmamdı. Resim küçük olduğu için düzgün yorumlayamadım yaklaşık 2 dedim. Sorun yok yani.
[+] 1 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Efsanevi bir COO'ya, 9 level birimlere sahip olmama rağmen nasıl oluyor da IQ Company'nin Leather'inin kalitesi 100 iken benimki 84? En zor zorlukta bir oyun oynayayım dedim, malum kısıtlı sermayeyle yapacak şeyler kısıtlı olduğu için ilk başta Supermarket & Farm ikilisiyle başlangıcı yapayım dedim ama çok kalitesiz ürünler üretiyor Farm ilk başlarda.Doğru düzgün kaliteye gelmesi için 5-10 sene falan geçmesi gerekiyor. Brand strategy'i normalde Corporate yapardım ama en zor zorlukta corporate çok yavaş yükseldiği için Range'yi seçtim bu sefer, böyle daha iyi sanırım. Corp ve animal ürünlerinin kalitesini yükseltmenin yolu ne? Eğitimle çok yavaş yükseliyor, COO'nun da pek bi' faydasını göremedim. Ama IQ Company'nin benim Leather'i nasıl solladığını hala anlamadım.
Ara
Canlı hayvan bölümü 9 olmuş. Üretim kademesi hala 1 ondan olabilir. Veya da depodakiler daha düşük kalitededir. Depodaki düşük kaliteliler bitince 100'e çıkabilir. Tarım ve hayvancılıkta sadece eğitimle kalite yükselir başka yolu yok.
Bir de kısıtlı başlangıçlarda çiftlik açmak pek mantıklı değil. Çiftliğin ilk zamanlardaki maliyetini karşılayamazsın. Çiftlikler yalnızca yüksek talep olduğunda kârlı duruma gelir. Sadece süpermarket açıp diğer şirketlerin ürünlerini almak daha kolay olur.
Ara
Ya bu kadar konuşuyosunuz, merak ettim ve yükledim. Ama çok bişey anlamadım. Kısaca nası bi başlangıç yapmalıyım? Hangi pencerelerde neler var? Nelere dikkat etmeliyim? Bunlardan bahsedebilirseniz sevinirim.
Sic Parvis Magna
Ara
(20-05-2018, 23:00)altnkurt : Ya bu kadar konuşuyosunuz, merak ettim ve yükledim. Ama çok bişey anlamadım. Kısaca nası bi başlangıç yapmalıyım? Hangi pencerelerde neler var? Nelere dikkat etmeliyim? Bunlardan bahsedebilirseniz sevinirim.

Arayüzü çözdün mü? Tutorial oynadın mı? Yani üretim bölümü, satış bölümü, reklam falan biliyor musun? Yoksa taktik falan mı lazım?
Ara
Yok direk sıfırdan.
Sic Parvis Magna
Ara
Buradan sıfırdan arayüzü anlatmak çok zor olur. Tutorialı oynayıp temel şeyleri anlarsan daha kolay yardım ederim. Ondan sonra anlamadığın yerleri resimle veya yorumla sor elimden geldiğince yardım ederim.

dBzaQQ.jpg

1- Mağazada satılan ürünler burada gösterilir. Bu mağazada şuan 2 farklı ürün satılıyor. Sigara ve puro.
2- Burası en önemli kısım. Fabrikaların veya mağazaların operasyonel bölümlerini buraya yerleştiriyorsun. Burası bir mağaza olduğu için satın alma (purchase) ve satış (sales) departmanları var. Bir de bunların ortasında reklam departmanı (advertise) var. Departmanlardaki sayılar o departmanın ne kadar eğitimli ve verimli olduklarını gösterir. Maksimum 9 olur. Kesik mavi kutular o departmanda ne kadar mal olduğunu gösterir. Sarı bar arzı turuncu bar talebi gösterir.
3- Fabrika ve mağazalarda departmanlar arası bağlantıyı bu çubuklara tıklayarak kuruyorsun. Resimde sol üstteki sigara satın alma departmanı hemen sağındaki satış departmanına bağlanmış. Satın alma fabrikadan malları satın aldıkça satış departmanına aktaracak. Satış departmanı da satış yapacak ürünler bittikçe döngü devam edecek. Sigara ve puronun birer satış departmanını da reklama bağlamışım. İki ürünün de reklamı yapılıyor şu an.
4- Soldaki grafik tesisin gelirini sağdaki kârını gösterir.
5- Eğitim barı. Yükseltikçe çalışanlar eğitilir ve departmanlarda verimlilik yükselir.
6- Seçilen ürünün pazar payı
7- Seçilen ürünün satın alım fiyatı ve kargo masrafıyla toplam maliyeti. Alttaki fiyatsa şu andaki satış fiyatı.
8- Seçilen ürünün marka-kalite-fiyat puanları ve ortalamaları.
9- Seçilen ürünü şehirde satan diğer şirketlerin ortalama puanları. Soldaki puan sağdaki puanlardan ne kadar yüksekse satış payınız ve şansınız o kadar yüksek olur.
10- Mağazada ürüne toplam arz-talebi gösterir. Sarı arz, turuncu talep.

LD76aj.jpg
Sağdaki boşluklara iki kere tıkladığına bu sayfa çıkar. Boşlukları buradan departman seçerek doldurursun. Satın alma, depo, satış, reklam gibi.

Bzmd4g.jpg
Bu da bir fabrikanın arayüzü. Hemen hemen aynı. Tek fark satınalmada hammaddeleri alıp üretim (manufactoring/mft) departmanına bağlıyoruz. Onu da yine satış departmanına bağlıyoruz.
Bu fabrikada iki tane satın alma departmanı kağıt ve tütün alıyor. Bunları ortadaki 3 üretim departmanına bağlamışım. Puro olmuş. Onu da iki satış departmanına bağlamışım ve zincir tamam. Bu kısmı çözdükten sonrası zaten oyunun çoğu cepte. Gerisi sizin ticari zeka ve hayallerinize kalan şeyler.
[+] 2 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
%115 zorlukta kıçımdan ter aka aka oynadım ama kesinlikle çok zevkliydi. Ne kadar zor, o kadar gerçekçi bi' o kadar da zevkli. Sanırım mazoşistim, bir dahahi sefere %210 zorlukta yeni rekorlar kırmayı düşünüyorum. :)
[+] 1 üye Ksenofanex nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
%200 zorlukta milyar dolarlık ciro yaptığıma göre oyundan rahat rahat emekli olabilirim. -.-
Ara
Oyunu biraz çözdüm. Merak ettiğim kısımlar var. Aynı ürüne birden fazla sales veya advertising/labelling fln bağlarsak nası oluyo?
Sic Parvis Magna
Ara
Emekliliğimi milyar dolarlık kârla yapmaya karar verdim.

@altnkurt 

https://www.youtube.com/playlist?list=PL...nanimHaber

Bu rehber serisini izle. Oynamadıysan da Entrepreneur ve Capitalist campaignleri mutlaka oyna.
Ara
Aynen ben de buradan izliyordum. Entrepreneur'dan başladım bakalım. 4.ye geçiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
(24-05-2018, 23:01)altnkurt : Oyunu biraz çözdüm. Merak ettiğim kısımlar var. Aynı ürüne birden fazla sales veya advertising/labelling fln bağlarsak nası oluyo?

Neyi sorduğunu tam anlamadım. Biraz daha somutlaştırırsan cevaplarım.
Ara
Demek istediği ; Retail’deki purchase birimine birden fazla sale birimi bağlamanın faydası var mı?
Ara
Olabilir. Eğer 1 tane sale birimi satışlara yetişemiyorsa, purchase bölümü de yeterli mala sahipse 2 sale bölümünü besleyecek kapasitedeyse olabilir. Birden fazla advert bağlarsan da bağladığın kadar reklam yaparlar. Mesela 100bin dolarlık reklam bütçesi ayarlayıp 2 bağlantı kurarsan 200 binlik reklam yapar.
Ara
A1ozDB.png

Ben bu şekilde yapıyorum,yukarıdaki fotoda yanlış yapmışım normalde ortada advertising birimi oluyor, onu da 3 sale birimine bağlıyorum.
Ara
Kâr oranıyla kâr marjının arasındaki farkı,mantığı açıklayabilecek olan var mı?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.