Strategyturk Forumları
HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+--- Konu Başlığı: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-hoi4-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - GamerGenc - 16-06-2017

(15-06-2017, 01:01)SatanistKesenKedi : Hoi4 multileri için satın almaya değer mi? Değerse neden?

Şu ana kadar oyunu pek bilmeyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki bu oyunun asıl eğlencesi multiplayer da. Daha hiç multiplayer oynamadım ama oynanan oyunları görünce canım baya multiplayer oynamak istiyor.

bu konuda fikir olması için bu listeyi izlemeni öneririm: https://www.youtube.com/playlist?list=PLFaDcGFRnIPaiYBVejZ19hpqLx_mpEFtG

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 16-06-2017

(16-06-2017, 03:16)GamerGenc :
(15-06-2017, 01:01)SatanistKesenKedi : Hoi4 multileri için satın almaya değer mi? Değerse neden?

Şu ana kadar oyunu pek bilmeyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki bu oyunun asıl eğlencesi multiplayer da. Daha hiç multiplayer oynamadım ama oynanan oyunları görünce canım baya multiplayer oynamak istiyor.

bu konuda fikir olması için bu listeyi izlemeni öneririm: https://www.youtube.com/playlist?list=PLFaDcGFRnIPaiYBVejZ19hpqLx_mpEFtG

Bu oyun zaten mp için var, oyunda AI yok derece zayıf, single oynamak manasız.

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - KillForYou98 - 27-06-2017

Arkadaşlar bu hileyi nasıl kullanabilirim?    spawn [<SubUnit Tipi>] [<Şehir ID’si>] [<Miktar>]

Detaylı anlatırsanız çok iyi olur  :up: :up:

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Kirpi - 27-06-2017

(27-06-2017, 22:08)KillForYou98 : Arkadaşlar bu hileyi nasıl kullanabilirim?    spawn [<SubUnit Tipi>] [<Şehir ID’si>] [<Miktar>]

Detaylı anlatırsanız çok iyi olur  :up: :up:

http://www.hoi4wiki.com/Console_commands

Burada söylediği gibi girdiğiniz ''Hile'' çalışmamaktadır . Yeni bir güncelleme ile bu sorunu çözerler mi bilmiyorum açıkçası.

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - DarthVenamis - 29-07-2017

Okyanusların bazı yerlerinde "we know too little about this region" diyor ve geçilmiyor bu sorun nasıl çözülür?

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 29-07-2017

(29-07-2017, 11:43)DarthVenamis : Okyanusların bazı yerlerinde "we know too little about this region" diyor ve geçilmiyor bu sorun nasıl çözülür?

Menzilin yetmiyor demek. Oraya en yakın deniz üssünü bul, ardından filonu kullanarak ctrl+sağ click yap. O da yetmezse mecbur menzili uzun gemiler kullanmalısın.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - DarthVenamis - 29-07-2017

Amerikayım ve Meksikanın doğu bölgesinde öyle dediği için batıdaki gemilerimi doğuya çekemiyorum

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 29-07-2017

(29-07-2017, 17:40)DarthVenamis : Amerikayım ve Meksikanın doğu bölgesinde öyle dediği için batıdaki gemilerimi doğuya çekemiyorum

Yapman gereken filolaların ana üssünü ctrl+sağ click ile değiiştirmek. Fiolaların menzili kendi merkez üslerine göre hesaplanıyor büyük oranda.

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Xepluper - 22-08-2017

Britanya'ya çıkartma yaptım ama supply gönderemiyorum, sebebi nedir?

Normandiya'ya kadar karadan, sonra English Channel'dan adaya geçiş olmuyor mu?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 22-08-2017

Liman işgal etmen lazım adalarda supply için.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Gurt - 12-09-2017

Mp atıyordum bir anda oyun kapandı sebebi nedir acaba?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Royal Guard - 24-09-2017

Oyunu yeni aldım ve Almanya ile 1939 senaryosuna başladım.
Ordumun nispeten ufak bir kısmı ile Fransa ve Belçika-Hollanda sınırlarına defans hattı kurdum. Gemilerimide Hamburga çıkmarma yapılmasın diye Hamburg kıyılarına demirledim.
Büyük bir kısmı ile ise Polonya sınırına saldırmak için kurmam gereken ilk hattı kurdum. Polonyaya saldıracağım ordularımı 4 farklı generale dağıttım. Her generale Varşovaya ilerlemesi için bir saldırı hattı kurup ilerletmeye başladım (Hattı çizdikten sonra planı uygulamaya başlamayı unutmuşum niye ilerlemiyorlar diye baya sövdüm sonradan farkettim :P ). Bu sırada Fransa benim kurduğum defans kuvvetlerini geri itmeye başladı. Neyseki bir süre planı uygulamayı unutmuş olmama rağmen geçen fazla sürede Fransızlar çok ilerleyemeden Polonyadaki tüm ordumla Fransızları kendi sınırlarına kadar geri ittim.
Savaşı başlatmadan evvel Yugoslavya ve Bulgaristanı Axis e katmıştım ama savaşa katılmadılar.Ben Polonyayı yendikten sonra Yugoslavya katıldı.
Polonyayı aldıktan sonra çift cephe olmasın diye yarısını Rusyaya vermeyi kabul ettim. Acaba etmemelimiydim ?
Şimdi Fransaya saldırmak istiyorum. Bunu yaparken Belçikadan mı ilerlemeliyim yoksa Fransaya doğrudan girebilirmiyim ? Yani maginot hattı oyunda mevcutmu ?
Ve bilgili arkadaşlar,şu ana kadar nasıl oynamışım ? :D

Bu arada üretim olarak tüfek ve top full üretim halinde.Tank üretimi fulle yakın.Fabrikaları genelde bunlara verdim.Uçak üretimide yeterince yapıyorum.
Ama şu asker üretme işini basitçe çözebilmiş değilim.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Mortem Chuck - 24-09-2017

Bilgili arkadaş değilim ama acemice oynamışsın. Ama yine iyi ben ilk oyunumda Polonyayı zar zor yenip Fransa ve İngiltere tarafından kebap yapılarak yenilmiştim. (bu kelimede çift anlam kullandım anlayana.) Ayrrıca Sakın maginota kafa atayım deme intihar olur. BElçika üzerinden Parise kadar ilerle.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 27-09-2017

(12-09-2017, 15:39)Gurt : Mp atıyordum bir anda oyun kapandı sebebi nedir acaba?

PDX oyunlarında bu şekilde "ctd" masaüstüne atmalar yaşanabiliyor. Eylül multiplayerında ilk günde benim de başıma geldi. C++ sorunu diye tahmin ediyorum.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 27-09-2017

Olur oyle arada, bana da toplamda 3 4 kez basima geldi.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Royal Guard - 27-09-2017

Oyunu oynamaya başladıktan en geç 2-2.5 saat sonra atıyor benide hep.
Bu arada Almanya ile oynuyorum. Tarih Ekim 1939.
200 tümen civarı ordum var. Orduları basarken 15 tümen piyade ve 3 veya 5 tümen light tank basıyorum ne kadar doğrudur bilmiyorum ama diğer birimlerden basmıyorum hiç.
1.95M asker var. Hollanda ve Belcikaya claim attım ama önce polonyaya savaş açayım belki penalty falan koymuşlardır diye saldırmadım milli birlik %84 e düştü.
Benelux bolgesini ele geçirebileceğim savaş sebebini focus ile alabildiğimi henüz farkettim. 45 günü kalan başka bir focus bittiğinde ona geçicem.
Danzig or war fokusu ile Polonya yı aldım. Fransa savaşa girmedi. Şu an sadece ingiltere ve dostları ile savaş halindeyim.
Savaşın geri kalan kısmında nasıl devam edeyim ?
Daha fazla ordu basmam gerekir mi ? Ve ya tek tip yerine çeşitli ordular mı üretmeliyim?
Yugoslavya ve Romanya ya karşı savaş sebebim var onlara saldırsam mı ? Bana çok zarar verirler mi?
Fransayı ilhak ettikten sonra Ingiltereye nasıl adım atacağım? Yanı gemileri kullanmayı bilmiyorum. Üretimde olan gemiler denize iniyor mu emin değilim. Ürettiğim uçakları stoklardan meydana indirmem gerektiğini yeni farkettim. Ama gemiler için böyle bir seçenek bulamadım.
USSR ile ittifak yapma fokusunu geçirip ittifak yapsam savaşın seyri nasıl olur ?
2 slotta 15 askeri fabrika ile light tank üretiyorum.Ama hala 6500-7000 tank açığı var ve 600-700 günde bu açık kapanır diyor.Bu açık neden var (yani birlikleri alana indirmişim ama açık görünüyor )ve nasıl kapanır. Veya kapanması gerekli midir ?
Radar istasyonları ne ise yarıyor ? Ülkenin her yerine dikmek gerekir mi ?
Research bölümünde nasıl bir ilerleme kaydetmem uygundur ? Ben 1 slotu kara doktrinlerine (blitzkrieg tarafına doğru) ayırıyorum. Diğer slotlarla yılı gelen araştırmaları yapıyorum. Özellikle endüstriyi açmaya çalışıyorum. Hava ve deniz doktrinlerinden birkaç tanesini açıyorum. Ve askeri kuvvetlerimi tankımı topumu falan daha kalitelileri ile degistiriyorum.
Ve son olarak uçakları neye göre basmam ve yerleştirmem gerekiyor ? Savaşta nasıl efektif kullanırım ?

Yaklaşık 15 saatlik oyundan sonra aklıma gelen sorular şimdilik bunlar.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Sezar - 27-09-2017

Bayagi bir soru var birkacina ben cevap vereyim.

1)Genel olarak Almanya ile ordu hazirlarken hedefin Sovyet isgaline gore olmali ve 1941 Yazinda Sovyet isgali icin ideal rakam eger combat width 20 lik bilimler uretiyorsan 200 Tumen piyade ,40-50 Tumen de tank zirhli birlik uretmen demektir.Light tank i kullanmani pek tavsiye etmem cunku rakip taraf template de ucaksavar koysa bile rahatlikla delebiliyor.Heavy tanklar iyi ama gerektiginden fazla pahali.O yuzden en guzeli maliyet-verim orani ve hiz acisindan hic light tank uretmeyip medium tanka abanmak olacaktir.Ordu tipi olarak bir piyade template ve bir zirhli template uretmek cesitlik icin yeter bence.Template icinde cesitlik olmasi guzel olacaktir.Mesela piyade templati icin piyade yerine marine veya dagci kullanmak daha mantikli ve hicbir dezavantaji da yok.

2)Radar istasyonlari sana dusman hakkinda istikbarat saglar yani bunun pratik yansimasi ucaklarin,donanman ve kara birliklerinin daha basarili olmasi olarak yansiyacaktir.Almanya olarak her zaman Fransa`yi ele gecirdikten sonra Normandiya ve Hollanda taraflarina Ingiltere`nin guneyini kapsama alacak sekilde 2-3 radar kurarim.Ingiltere`den durmak bilmeyen hava saldirilarina karsi Fighter`larina fayda sagliyor bir,ikinci olarak donanma savaslarina faydasi da var.

3)Fransa`yi ilhak ettikten sonra Ingiltere`ye soyle ulasabilirsin.Oyunun basindan beri ufak ufak gemi ureterek donanmayi biraz kuvvetli hale getirirsen Ingiltere AI`sine karsi ise yarar veya parasutcu yetistirip liman sehirlerini havadan indirme yapip cikabilirsin.

4)Gemiler otomatik olarak limana iner.

5)Arastirmada hepsini arastirmana gerek yok Almanya olarak sadece yogunlasacagin alanlari arastirabilirsin.Ilk olarak tabii ki sanayi ve elektronik arastirmalarini oneririm,donanma arastirmalari en son planla kalabilir.

Ek olarak yeni baslayan HOi4 oyuncularina su iletiye bakmalarini oneriyorum baslangic icin harika bir rehber.

https://forum.strategyturk.com/konu-hoi4-yeni-baslayanlar-icin-400-ipucu

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 27-09-2017

Tümenlerinin içeriğini ayarlamadan belki de onlarca tank tümeni basmışssındır, ondan dolayı talebe endüstrin yetişemiyordur. Bol bol rehber oku izle , ayrıca yayıncıların, hikayecilerin yada YT de ki multi oyunlarını pür dikkat izle. Elbet yavaş yavaş birçok şeyi kavrarsın. Sorduğun soruların çoğu dinamik cevaplı sorular, herkesin cevabı farklı olacaktır. Bunu şunu yap dersem ezbere oynarsın bir süre sonra oyundan sıkılırsın, kendine dene keşfet ve farklı senaryolara farklı çözümler üret.

Kolay gelsin.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - strateggy - 27-09-2017

Benim sorularım şunlar: Hangi gemi ne işe yarar? Yani örneğin Almanya ile oynarken ne üreteceğimi veya ABD, Japonya ile ne üreteceğimi bilmem için hangi geminin ne işe yaradığını bilmem lazım.

İkincisi tek bir tümen içinde Motorize+Tank mı yapmalı yoksa ayrı ayrı Tank ve Motorize tümenleri mi hazırlamalı? Son olarak Mekanizeler nasıl kullanılmalı? Mekanizeyi motorizeden ayıran farklar neler?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Royal Guard - 28-09-2017

Ben bana oyun basinda verilen piyade ve tank tümeninde hiç değişim yapmadan bastım. Sadece military police araştırması yaptım ve arkadaşımdan öğrendiğime göre bir birliğe 4 atlı ekleyip MP özelliği vererek 10 15 division üretsem onlarıda garnizon moduna geçirsem otomatik olarak ayaklanmaları bastırıyormuş.Şuana kadar hiç ileri tarihe gitmediğim için bina ihtiyacım olmadı.
Ben gemi olarak bana üretiliyor halde verilmisler dışında sadece denizaltı slotu ekleyip onu kastım.