EU4 - İmparatorluklarınız
Vassalı büyütmekte aynı hesap.Yine AE geliyor.
Papa seçildiğinde AE de azalmamı oluyor ?
Ara
Evet.Vassalda reconquest yapıcaksın orayı söylemeyi unuttum :D
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Fransada Gascony devletini serbest bırakıp büyütürken yine şiddetli AE gelmeyecekmi? Ben Vassal feed yaparkende çok AE yiyorum :D
Ara
Reconquest yaparken daha az alırsın.İlişkini yüksek tutarsan devletlerle Ae olayı gene az gelir.Hepsine birlikte dikkat edersen daha az AE yersin
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Hangi ülkenin nerelere reconquest yapabildiğini nerden kestiriyoruz peki ?
Gascony dediğimiz ülke mesela.Fransanın (Yani Fransa Burgonya ve çevresi ) tamamı üzerinde reconquest yapabiliyormu ?
Ara
İşte oralara kendin bakman lazım ya da bazı devletlerin yıkılmasını sağlayıp sonra vassal yapıp o toprakları alabilirsin.(Aragon´u Kastilya´ya yıktırıp 1 toprağını alıp Aragon´u vassal yapıp yeniden büyütmek gibi)
Victor Hugo
Ara
Bir ülkenin core'u olsa dahi kendi kültür grubunda olmayan topraklardan onu vassal bırakamazsın ona dikkat et.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(23-04-2017, 18:09)Sübaşı : Hangi ülkenin nerelere reconquest yapabildiğini nerden kestiriyoruz peki ?
Gascony dediğimiz ülke mesela.Fransanın (Yani Fransa Burgonya ve çevresi )  tamamı üzerinde reconquest yapabiliyormu ?

Ülkenin üzerine tıklayıp diplomasi haritasını açtığında nerede reconquest yapabildiğini görebiliyorsun, yapabildiği şehirlerin üzeri yeşil çizgili oluyordu hatırladığım kadarıyla.
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
AE denen belayı böyle defediyoruz yani.Bir dahaki Avrupa oyunumda denemeye çalışırım.Teşekkürler.

Bu arada bir kere Fransa ile Aragona saldırıp Katalanları serbest bıraktırmıştım.Sonra Katalanları vassal alıp Aragona tekrar saldırdım.Toprakları benim almamla onların alması arasında hiç AE farkı yoktu.CB olarak Reconquest seçip seçmediğime emin değilim.
Ara
Recunquest seçtin diyelim fakat o ülkenin hakkı olmayan topraklarıda alırsan %100 olarak sayılıyor.Öylede yapmış olabilirsin.
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vassal feede en uygun örnekler olarak Katalonya, Gaskonya, Persia, Kazakh (Bundan emin değilim) var.
Sic Parvis Magna
Ara
Sonunda Başarabildim :)

vbDmjp.png
1Lo4JG.png
Ly62bb.png
r3DjO1.png
7qLY6a.png
P0Vpl7.png

Buda Timelapsı :)

[+] 1 üye Pwiehh nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu kadar toprak slıpta bu kadar az gelir...
Ara
(25-04-2017, 18:23)HulkSpider03 : Bu kadar toprak slıpta bu kadar az gelir...

Trade ideası alsaydım 3 merchant ile daha fazla gelir yapabilirdim.Ama ihtiyacım olmadı :)
Ara
@TurkcuMelez Roma'yı kurunca ana kültürün Roman oluyor ya. Ülkendeki tüm kültürler kabul edilmemiş kültüre mi dönüşüyor? Haritadaki kültürleri sen sonradan mı asimile ettin mesela?
Sic Parvis Magna
Ara
(25-04-2017, 18:25)altnkurt : @TurkcuMelez Roma'yı kurunca ana kültürün Roman oluyor ya. Ülkendeki tüm kültürler kabul edilmemiş kültüre mi dönüşüyor? Haritadaki kültürleri sen sonradan mı asimile ettin mesela?

Ana kültürün frenchten romana döneceğini bilmiyordum.Ben asimile etmiştim diğer bölgeleri french idi.Birden roman oldu.Hepsi kabul edilmemişmi onu hatırlamıyorum timelapse videosunda göstermiştim

Birde 1600'e kadar papa olmaya ve excommunicate atmaya dikkat edin.Tüm topraklarına %50 ae alıyorsunuz
Ara
Resimlerin png olmamasına dikkat edelim.
Ve bir hikayenin daha sonuna geldik. Bana yardım eden @iberkay a teşekkürlerimi tekrardan sunuyorum.
Wl2EDu9.jpg

UxZ6MoR.png

bjeZCTF.png
En son en yüksek askeri güçte bende olsun diyerekten paralı asker kastım. Ming'i öyle bir bufflamışlarki adam orada benden daha fazla toprak aldı. Neyse oyunda en iyi olan şey portekiz pu'su idi. Denge siyaseti sonuç verdi ve aragon dan italya kurularak devlette sıkıntı çıkmadan bitirildi. Osmanlı bana 100 yıl falan düşmandı lakin Fr dostluğunu bozmam falan aramızı iyi yaptım ve dost olduk. Trade 300 lere gelmişti akıyordu(Bir ara onları da atarım). Velhasıl kelam bir güzel oyunun ve 6 belki 6'dan da fazla italya denemem sonucunda bir italya ortaya çıktı. Derseniz ki bu kadar yazının bir mesajı var mı? Olmaz olur mu? Denemekten asla vazgeçmeyin. Olmuyorsa başka yollarla yapmaya çalışın elbet bir gün güzel bir devlet çıkıyor ortaya vazgeçmezsek. Floransa ile kuramadım lakin aragon ile bir canavar ortaya çıkardım(roma kuranların yanında hiç ama olsun bu da Batı roma...).
[+] 1 üye HulkSpider03 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@TurkcuMelez , izlediğin adımları yazar mısın?
Ara
1LoBMN.png
Hedef italya kurmak. Aşırı genişlemeyi düşünmüyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.