HoI3 - Devletleriniz
QYX3Zv.jpg

Ekran görüntülerinizi burada paylaşabilirsiniz. Ekran görüntülerinizin başına, zorluk derecesini ve girdiğiniz grubu paylaşırsanız karışıklığı önleriz.
Ara
JAoBYq.jpg

İtalya oyunum şu an Akdeniz'de İngiltere ile yenişemiyoruz.
Orta Asya'ya hızlıca ilerlemekteyim ve İspanya'ya karşı bir harekette bulunmalı mıyım sizce kısaca sonraki adımım ne olmalı?
Ara
maltayı cebeltariqi almamışsın hala oraları almanı tavsiye ederim ingilterenin akdenize girişini engellersin birde ispanyayı yanına cek afrikada almanyadan yardım gelmez hem olası bir cikartma olursa genellikle ispanyaya yaparlar.
[+] 1 üye Kamran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Maltayı düşürdüm ama İngiliz donanmasını yenilgiye uğratıkça daha çok geliyorlar şu an adalarımı savunacak güçte değilim.

Cebelitarık düşürülünce gerçekten İngilizler Atlantik Okyanusundan Akdenize donanma sokamaz mı?
Ara
Evet akdenizi muttefiklere kapatiyorsun onlarda afrikayi dolanip gecmeye mecbur oluyorlar.
Ara

HOI2/DH bölümü olmadığı için buraya koydum.
Ara
3Lyokj.jpg
Oyunum devam ediyor.

-Cebelitarık ve Malta şu an kontrolüm altında.

6P3njk.jpg

j3lBzm.jpg

Sovyet Cephesindeki ilerleme.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir umut var mı? Ve son attığım iletinin aksine yeni bir oyun bu.

6P4l6W.jpg

y5yAna.jpg
Ara
Fransaya cikartma yapmislar sanirim.Bu durumda almanyaya yardim etmezsen oyun yakinda bitecek onun disinda japonya iyi yayilmis.Eger mumkunse britanyaya cikartma yapmani oneririm.
Ara
Almanya, Sovyetleri benim yardımımla zor aldı; Moskova, Stalingrad ve Bakü gibi şehirleri ben düşürdüm hatta surrender verdirecek şehri yapay zeka ele geçirmeye çalışmadı bir kaç hafta geçte olsa da aldım o şehri. Kafkasya'da teslim aldığım tümenlerin haddi hesabı yoktu.

İngiltere'ye çıkabilirim ama donanma avantajım yok. İkmal sıkıntısı çekme şansım var mı?

Son olarak ekran görüntüleri Sovyet Savaşı bittikten sonraki hali.
Ara
 Mini Hikaye - Almanya
 Uzun zaman sonra -internetimin olmamasının büyük katkısıyla- kendimi HoI III'e verdim. Öncelikle belirtiyim hiçbir genişleme paketi veya mod yok.

Polonya'nın işgalini geçiyorum, klasik. Fransa'nın işgalinde de söz etmeye değecek tek nokta Fransa'yı yendikten sonra birliklerimin büyük çoğunluğunu doğuya, sovyet sınırına kaydırdım. Tam bu ordular yerlerine varmıştı ki, Vichy Fransası savaş ilan etti. Fransa'ya olası bir erken işgale karşı oldukça fazla birlik bıraktığım ve müttefikim İtalya ile İspanya'nın yardımı sayesinde buradaki tehdit fazla vakit geçmeden geçti. Tabi Güney Fransa'nın büyük bölümünü İtalya ve İspanya'ya kaptırmış olduğum.

Norveç'e yaptığım çıkartma ne zaman tam hatırlamıyorum ama Fransa'nın işgalinde sonra olsa gerek. Pek değinecek bir şey yok. Erzak sıkıntısı yüzünden birliklerim kuzeye geç ulaştı. Neredeyse hiç direniş ile karşılaşmadılar. Fakat daha sonra İsveç'in savaş açması üzerine daha fazla takviye birlik gönderdim o bölgeye İsveç Norveç'e göre biraz daha zorlasa da savaşın oldukça kolay olduğunu söyleyebilirim.

Rusya'nın işgalinde kullandığım ordumu ağırlık olarak piyade ve hafif zırhlılar üzerine kurdum. Bu birlikler ile oldukça kolay ilerme imkanı buldum. Zaten Ruslar Sibirya'da Japonlar ile uğraşmakta idi ve ordusunun büyük çoğunluğunu oraya kaydırmıştı/ kaydırmaktaydı. Yaptığım paketler ile Avrupa'da kalan Rus ordularının sayısını da oldukça azalttım. 1941 sonbaharı - 1942 kışı arasında ilerlemem erzak sıkıntısı yüzünden yavaşladı. Lakin çoktan Moskava, Leningrad ve Stalingrad gibi şehirleri aldığım için fazla endişe etmiyordum. Ben Rusya'daki savaşırken İtalyanlar beni şaşırtarak Mısır'ı ele geçirdi ve Orta Doğu'ya girmeye başladı. İspanyolların da hakkını teslim etmek gerek. İtalyanların sırtlarındaki yükü biraz hafifletmiş oldular. Ayrıca Balkanlar tamamen benim ve müttefiklerimin egemenliğine girdiğinde Türkiye'nin benim yanımda savaşa girmesiyle Mısır'a kadar ilerleyen İngilizler durduruldu ve tüm Orta Doğu işgal edildi. Daha sonra Suudi Arabistan'a savaş açtım. 30 bin kadar birliğimi müttefiklerime yardım etmesi için gönderdim. Ve O bölgedeki İngilizler de teslim alındı. Daha sonra yarımadının güneyindeki limanları Bombay'a 50 bin askerle çıkartma düzenlemek için kullandım.

Bu iki devletten -özellikle İtalya- ve ayrıca Balkanlardaki müttefiklerimden (Macaristan, Bulgaristan, Yunanistan, daha sonra Romanya) de gelen hatrı sayılır takviye birlik Rusya'da benim durduğum yerlerde ilerlediler. Zaten kuzeyde karşı koyacak bir birlik yoktu, güneyde de aynı durum geçerliydi. Orta kısımlarda yaptığım iki farklı paket ile kalan düşman birliklerini halletim. Ve 1 Mayıs 1942'de Sovyetler teslim oldu. Eğer biraz daha yavaş ilerlemiş olsaydım Sibirya'dan gelen güçler işimi zorlaştırabilirdi. Sovyetlerin işgalinde iki hata yaptım : bunlardan ilki Sovyetlerin ulusal birliğini düşerecek hareketler (bombadırman ve casuslar) yapmamış olmam ve boş alanlarda ilerlememiş olmam. Bu iki hata yüzünden 1942'nin ilkbaharına kaldı Sovyetlerin düşüşü.

Sovyetler düştükten sonra ordumun büyük bir bölümünü Almanya'ya geri gönderdim. Deniz Aslanı Operasyonu için vakit gelmişti fakat Sovyet düşüne dek üretimimi kara gücümü iyileştirmek için kullanmam yüzünden deniz birliklerimin üretimi için biraz daha beklemem gerekti. Çünkü var olan donanmam Norveç'e asker çıkartırken oldukça hasar gördü ve bir o kadar da kayıp verdi. Müttefikim olmayan Finlandiya ve Yugoslavya'yı (Yugoslavya aslında müttfikim olabilirdi sadece ben istemedim)  işgal ettim. Bana savaş ilan eden İsviçre'nin de işini bitirdim. 1943 Mayısı'nda (veya Yazında) Deniz Aslanı Operasyonu için düğmeye bastım. 3 noktaya çıkartma düzenledim bunların ikisi sahte çıkartmalardı. Ana çıkartma Dover'a oldu. Sahte çıkartmalar sayesinde Dover'da birlik yoktu. Dover'a çıkartma yaptığım anlaşıldığında ise çok geçti. Daha sonra sahte çıkartma noktaları Plymouth, adını şimdi hatırlayamadığım Plymouth'un Dover arasında kalan liman şehiri, İrlanda, iki kere de Orta İngiltere'ye çıkartma yaptım. İngiltere'nin işgalinde kullandığım birliklerin sayısı 300 binden fazlaydı. Böylece çokta zorlanmadım. Zaten İngilizleri Galler ve Londra'nın kuzeyde sıkıştırıp paketlemem ile direnecek birlikleri kalmadı. Sırada Amerika'ya vardı.

Fakat daha önce 1941'lerin başında Asya'dan çekilmek zorunda kalan Japonlara yardıma gitmem gerekti. Ayrıca Hindistan'a yuvalanan İngilizleri de halletmem lazımdı. Planlarım arasında Avustralya'yı işgal etmek de vardı bu yüzden oraya da birlik göndermem gerekecekti. Çin ile beraber toplam 3 farklı cephede savaş yürütecektim. Çin ve Okyanusya'ya birlik gönderebilmem için deniz gücüme ihtiyacım vardı. Filomun çoğunluğunu taşıyıcılar oluşturuyor, Amerika'nın denizlerdeki üstünlüğünü giderebilecek bir donanmam yok. Bunun için Amerika'ya savaş ilan etmekten kaçındım. Güney Amerika'daki birçok ülke Amerika'nın koruması altında idi. Onlara savaş ilan etmem demek Amerika'ya savaş ilan etmem demekti. 1942'den beri Meksika, Brazilya, Peru ve Arjantin'i yanıma çekmeye çalıştım. Fakat tarafsızlıkları çok yüksek olduğu için bunu başaramadım. Sadece Peru müttefiğim olmaya yanaştı.

Tüm bunlar olurken Panama müttefiklere katıldı. Aslında Panama'da oldukça uzaktı çıkartma yapabilmem için fakat İspanyollar çoktan Dakar'ı ele geçirmişti. Ben de bu noktayı kullanarak Panama'ya çıkartma düzenledim ve kolayca teslim oldular. Daha sonra Kolombiya savaş ilan etti Peru'ya ordu göndererek onları da işgal ettik. Böylece Colon'daki Amerika ordusunu iki yandan şıkıştırdık. Uzun zamandan beri devam eden savaş gemilerimin inşaası hâlen devam ettiği için Amerika'ya savaş ilan etme işi yattı. Ben de Çin'e ve Kore'ye ordu göndermeye karar verdim. Burada ise bir sorunla karşılaştım. Sovyetleri yenildikten sonra imzalanan anlaşma gereği Kore tekrardan Japonlara verildi. Daha sonra ne oldu bilmiyorum ama Japonlar ile Ruslar savaşmaya devam etti. Ben ise Ruslarla barış yapmıştım yani onlarla savaşamıyordum. Ben de Komünist Çin'in işgal ettiği kısımlar çıkartma yaptım. Oldukça başarılı olmama rağmen nereyi K. Çin'in elinden alsam Sovyet 3-4 gün sonra savaşmadan oraları tekrar ele geçiriyordu. Böyle giderse  ordum sonunda Kore'de etrafı düşmanlar ile çevrilecekti ve sonunda yok edilecekti. Ben de ordumu bir Sovyet şehrine çektim. Onları oradan alana kadar orada bekleyecekler.

Daha sonra güney Çin'e Hong Kong'a çıkartma düzenledim. Başta her şey iyi gitse de mevsim şartlarından ve arazinin şeklinden dolayı ordumun ilerleyişi tıkandı. Şimdi Panama'da 300 bine yakın askerim var bunların 200 bini Çin'e göndermeyi planlıyorum. Avrupa'da gereksiz yerlerde 100 bin kadar askerim var, Sovyet sınırında da 300 bin kadar askerim. Hindistan'ın içlerine doğru ilerlemeye çalışan 200-300 bin kadar askerim var fakat bu bölge oldukça kanlı muharebeler yapılıyor bu yüzden ilerliyişim biraz yavaş. Bunları Asya ve Okyanusya'ya kaydırıp oraları ele geçirmeyi ardından tekrar Sovyetleri işgal edip Amerika'ya savaş açmayı planlıyorum.

Müttefiklerim - İtalya, İspanya, Macaristan, Slovakya, Türkiye, Portekiz, Bulgaristan, Yunanistan, Japonya, Romanya, Peru, Yemen, Afganistan(İşgale uğradı, yarısını kurtardım diğer yarısı kaldı.)

E3E86g.jpg
ZY1kQ3.jpg
jBY31W.jpg
2jQ1NE.jpg
B89P6L.jpg
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Aksaklıklar, supply sıkıntısı, diğer cepheler yüzünden Hindistan Cephesi bir buçuk yılın ardından 12 Temmuz'da başlaması için düğmeye bastığım "Operation IoH" sonucunda kapandı. Sırada geri çekildiğim Okyanusya ve Sovyetlerin yeniden işgali var.

Xdog37.jpg
by20E8.jpg
Sinkaf-ül Tertibat
[+] 1 üye Doraemon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bice full normal zorluk
unknown.png
Ara
unknown.png?width=1194&height=671

16 Saat su asamaya gelmeye harcadim sanirim. Tamamen micro ile oynayacagim bakalim nasil bir zorluk ile karsilacagim. Yaklasik 100 piyade tumeni ve 35 zirhli tumenim mevcut.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-03-2020, 23:31)Sezar : unknown.png?width=1194&height=671

16 Saat su asamaya gelmeye harcadim sanirim. Tamamen micro ile oynayacagim bakalim nasil bir zorluk ile karsilacagim. Yaklasik 100 piyade tumeni ve 35 zirhli tumenim mevcut.

Bu oyun efsane eskiden oynardım micro strateji oyunun babasıdır.Supply'ı ayarla efendim ondan sonra havaalın kur oraya uygun bombalıcak uygun uçak koy tac bomber gibi hiyerarşiyi ayarla 2 tümem 1 light 1 anti tank gibi milyon tane seneçek oluşturabiliyordun hepsini ayrı stratejisi vardı.

Ajanlık seçimler vs.Zannımca daha derin detaylı bir stratwji oyunu yapılmaıştır üstüne.Bildiğin savaşta hissediyordun.Dağ tümenleri ayrıydı uçaktan atlayan paraşütçüler ingilizlerin suppleyını kesmek için denizaltı üretiyordun almanyanın yaptığı gibi destroyer savaş uçağı vs.Oyun gibi oyundur
Ara
Hiyerarşi düzenini manuel olarak sıfırdan ayarlamak insana hayatı sorgulatıyordu.
giphy.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.