2500 TL PC Parça Listesi
Arladaşlar belki alaksızdır ama 2500tl ile bi pc parça listesi yazarmısınız anlayanlar varsa bu pc adam akıllı eu bile oynatmıyor
Ara
Elinde neler var? Kaç parçayı değiştirmek istiyorsun? Güç kaynağın nasıl? Elinde SSD var mı? Şu anda piyasada doğru dürüst ekran kartı bulunamıyor ekran kartı olarak elinde ne var? Yoksa sıfırdan mı kasa toplayacaksın?
Blizzard : estriel#1265
Ara
2500-3000 arası bütçeyle masaüstü bilgisayar almayı düşünüyorum bende. Arkadaşı bilmemde benim tamamen sıfırdan toplama yada doğrudan hazır kasa olacak. Konuya ilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa güzel olur.
Ara
(15-08-2017, 18:25)ZenderX : 2500-3000 arası bütçeyle masaüstü bilgisayar almayı düşünüyorum bende. Arkadaşı bilmemde benim tamamen sıfırdan toplama yada doğrudan hazır kasa olacak. Konuya ilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa güzel olur.

Ayrı bir konu aç kendine daha iyi yardımcı olalım.
Ara
(15-08-2017, 18:25)ZenderX : 2500-3000 arası bütçeyle masaüstü bilgisayar almayı düşünüyorum bende. Arkadaşı bilmemde benim tamamen sıfırdan toplama yada doğrudan hazır kasa olacak. Konuya ilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa güzel olur.

Dolar paramızın karşısında 3.5 kat değerli olunca sıfırdan 3000 TL ye bu kadar kasa toplanabiliyor. Elinde bazı parçalar var ise veya daha sonra eline belli miktar para geçecek ise bazı parçaları çıkartıp bazı parçalarını daha iyi bir seviyeye getirebiliriz. Ram den kısmam gerekti. O yüzden eline para geçince aynı ramden bir tane daha alıp dual olarak tak mutlaka performansını ciddi anlamda değiştirecektir. Render programları veya total war gibi çok hesaplama yapıp işlemciye yüklenen oyunlardan oynuyor isen 6 çekirdek 12 izlekli Ryzen 1600'lere yönelebilirsin. Ekran kartı mining yüzünden zor bulunuyor. Genelde kasa toplayanlara veriyorlar tek satmıyorlar şu sıralar. Ekran kartı Asus veya MSI olursa anakartını da o marka al. Uyumluluğu daha yüksek olacaktır. Ana kartının chip settinin de B350 olmasına dikkat et. A320 kesinlikle olmasın. Ekran kartı olarak da 1050 Ti, RX 560 dan yukarı olmasına bak. 1050'nin altında da alma. 1030'lardan uzak dur. 9xxx ler ve R7,R9 lar oldukça eski teknoloji onlardan da alma. Monitör'üne veya ilerde oyuncu monitörü almana görede ekran kartı seçimi değişir. Nvidia G-SYnc kullanır ve monitörleri biraz pahalıdır. AMD freesync kullanır monitörleri ucuzdur. Nedeni de Nvidia G-Sync için monitör firmasından parça için ciddi olarak parça alırken AMD bunun için bir şey talep etmiyor. Aradaki fark bundan kaynaklanmaktadır.  Xigmatek benim kullandığım güç kaynaklarından kasa o kadar önemli değil ama üçündeki güç kaynağı ciddi olarak önemli. Adi bir güç kaynağı bilgisayarının performansını etkilediği gibi ilerde  parçalarını bozup sana maddi olarak zarar verecektir. SSD konusuna gelirsek şu anda ben bilgisayarım 2008 de aldığım AMD Phenom X3 8750 dir. Sanal 3 çekirdekli bir bilgisayar. Sata desteği oldukça eski olması nedeniyle SSD'min performansını tam olarak kullanamıyor olsam da ciddi anlamda bilgisayarım performanslı  çalışıyor. 3ds max kursunda i3, i5 2.3. nesil kullanan hdd li arkadaşlar 3ds max kasıyor diye şikayet ederken ben rahatlıkla ağır programı kullandım. Günümüz programları aşırı yüksek kapasitede veri akışı işliyor eski mekanik hddler bunları kaldıramıyor. PS ve 3ds max de auto backup veya save yaptığımda bilgisayar yanıt vermiyora geçip sonra error verip kapanıyordu. SSD taktıktan sonra böyle bir sorun ile artık karşılaşmadım. Wow, D3 ve SC2 oynuyorum. Diablo 3 de rifte girmiş 2-3 grup kesmişken hdd kullanan gruptaki diğer arkadaşlar daha anca yükleme ekranından çıkmış oluyorlar. Oyun oynayacaksın oyun oynadığınız süreyi oyunun yüklenmesiyle boşa harcamayın.

İlk etapta çıkan bu şu anda; isteğine göre değişir daha.

mT2T5gy-T3CZtljSgU8fUQ.png

g8t8mu

g8t8mu
[+] 1 üye rocker_tr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İşlemci
1 x ★ Intel Kaby Lake Core i5 7400 3.0GHz 6MB Cache LGA 1151 İşlemci630,12 TL + KDV
Anakart
1 x ★ Asrock H110M-DGS R3.0 Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 mATX Anakart (ASRH110M-DGS-R3) (Kaby Lake BIOS Yüklü)206,48 TL + KDV
Bellek
1 x ★ Team T-Force Vulcan 8GB DDR4 2400MHz Gaming Soğutuculu Ram Bellek (TM4TVUL240081RD)249,20 TL + KDV
Ekran Kartı
1 x ★ Galax GeForce GTX1060 OC 3GB 192Bit GDDR5 Ekran Kartı (60NNH7DSL9C3)929,16 TL + KDV
HDD
1 x Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 210MB/s 64MB Cache Sata3 Masaüstü Disk ST1000DM010192,24 TL + KDV
SSD
1 x ★ Kingston HyperX Fury 120GB 500-500MB/s SSD (SHFS37A/120G)227,48 TL + KDV
İşlemci Soğutucu
1 x Zalman CNPS90F Intel/AMD Uyumlu CPU Soğutucu34,49 TL + KDV
Kasa
1 x Dark F40 500W 1xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 2x12cm Fanlı Pencereli Mid-Tower Siyah Oyuncu Kasası (DKCHF40P500)256,32 TL + KDV
Ek Kasa Fanı
1 x Aerocool "Dead Silence" 14cm Kırmızı Ledli Sessiz Kasa Fanı (AE-CFDS140RD)53,40 TL + KDV

3,3k falan tutuyo sanırım bu.

Şu ara arkadaşlarla yapmıştık atayım dedim. Fikir olur en azından.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkürler cevap veren arkadaşlara. Bu ay sonuna doğru düşünüyordum ancak kurban bayramı nedeniyle önümüzdeki ay sonu alacağım. Aklımda bir fikir oluşsun istemiştim ve oluştuda. Alacağım tarih kesinleştiğinde net bütçemle birlikte bu konu üzerinden yada yeni bir konu açarak tekrardan sizlerle iletişime geçerim. 1 ay daha eskimiş ve performans olarak çökmüş laptopumla devam ederim. Merak ettiğim bir konu, windows10 değilde farklı bir sistem kurdurma şansımız var mı yoksa parçalar eski tip sistemlerle uyumlu olarak çalışmıyor mu? Soruyorum çünkü laptop'un harddiski bozulmuştu ve yeni aldığımda yardımcı olması için götürdüğüm bilgisayar işlerinden anlayan adam harddisk'imin windows'un eski sürümlerine uyumlu olmadığını o yüzden win10 kurmamız gerektiği söylemişti. Laptop'umda takılı olan harddisk
http://www.vatanbilgisayar.com/wd-2-5-1t...-disk.html
Adam beni kandırmış olabilir mi ? :D
Ara
@ZenderX Windows dışında Linux kurabilirsin. Sistemini söylersen nasıl bir şey kurabilirsin söyleyebilirim. Sistemin çok kötü değil ise bir ssd ile laptopunu hayata döndürebilirsin.

[+] 1 üye rocker_tr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de ana kart, işlemci, ekran kartı değiştirmeyi düşünüyordum, powersub da gerekir mi bilmiyorum, paylaşımlar faydalı olmuş.
G0kMNN.png
Ara
@GaulTurk ekran kartını anakart, işlemci, ram ile aynı anda alman daha iyi olacaktır. Mining nedeniyle ekran kartlarını bulmak çok zor oluyor. Genelde de kasa ile satıyorlar. Sonradan tek ekran kartı almaya kalkıştığın zaman sorun yaşayabilirsin.
Ara
ssd ye vereceğim 400 tl ye daha iyi bir ekran kartı alırım şu an ssdler çok pahalı black fridayde amazondan getirtir zaten kolay takılan bir parça
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.