750 TL ye sistem önerisi ?
Arkadaşlar 3000 TL lik PC'm yandı garanti sürecinde onun yerine geçici olarak 750 TL bütçe ile bir pc toplayacağım bana en min. grafiklerde Eu4,CoH2 veya diğer strateji oyunlarını (Total War vs.) oynatan bir sistem tavsiye edermisiniz veya böyle birşey mümkün değilse benim eski bir pc'm var onu upgrade ederek bir sitem oluşturabilirmiyiz ?

Eski Sistem:
ANAKART:Fujitsu Siemens D2451-C2 
IŞLEMCI:Intel Pentium D920 2.8 GHz
EKRAN KARTI:ATI Radeon 200 Xpress
GÜÇ:230 Watt
RAM:2GB DDR 2 
HDD:100+250 GB SATA HDD

Teşekkürler?
Ara
Dolar kuru, vergiler arttı eskisine göre. 750 TL'ye o eski sistemden daha iyisini zor toplarsın. EU4'ü rahat oynamak için en az 1400-1500 TL gerek. Eski sistemi güncellemek dersen de, o da biraz zor. RAM'in 4 GB'a çıkması gerek ama o anakartın 2 GB'dan fazla desteklediğini zannetmiyorum. İşlemcinin değişmesi gerek core 2 duo civarı bir şey takılabilir en fazla, aynı zamanda ekran kartı takılması gerek (Dahili ekran kartı var o sistemde). Yeni güç kaynağı takılması gerek. Bence en iyisi sen sisteminin garantiden gelmesini bekle. Dolar bu durumdayken yeni bir sistem toplanacak gibi değil, o kadar eski bir sisteme yatırım yapmak da anlamsız.

Ayrıca yeni konu açmana gerek yoktu, eski açtığın konuya ek olarak yazabilirdin.
[+] 1 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim garantideki PC yi bekleyeyim o zaman :d
Ara
(07-07-2018, 00:26)Ecdad Computer : Dolar kuru, vergiler arttı eskisine göre. 750 TL'ye o eski sistemden daha iyisini zor toplarsın. EU4'ü rahat oynamak için en az 1400-1500 TL gerek. Eski sistemi güncellemek dersen de, o da biraz zor. RAM'in 4 GB'a çıkması gerek ama o anakartın 2 GB'dan fazla desteklediğini zannetmiyorum. İşlemcinin değişmesi gerek core 2 duo civarı bir şey takılabilir en fazla, aynı zamanda ekran kartı takılması gerek (Dahili ekran kartı var o sistemde). Yeni güç kaynağı takılması gerek. Bence en iyisi sen sisteminin garantiden gelmesini bekle. Dolar bu durumdayken yeni bir sistem toplanacak gibi değil, o kadar eski bir sisteme yatırım yapmak da anlamsız.

Ayrıca yeni konu açmana gerek yoktu, eski açtığın konuya ek olarak yazabilirdin.

Hocam şimdi bir telefon geldi garanti uzayacakmış elektrik gidip gelmesinden yandı dava süreci falan başlatacağım ama benim PC ye ihtiyacım var bu süre içerisinde 750 TL bütçe ile ne yapmamı tavsiye edersiniz dediklerinize göre yeni sistem mümkün değil o yüzden bu para ile nasıl upgrade yapmalıyım ?
Ara
750₺ ye işlemci bile alamazsın. Bu fiyata sistem toplamak, haykırarak güldüm.
Ara
Yani durum o şu an maalesef ama başkada bir çarem yok :D
Ara
(07-07-2018, 13:09)Euses4 : Hocam şimdi bir telefon geldi garanti uzayacakmış elektrik gidip gelmesinden yandı dava süreci falan başlatacağım ama benim PC ye ihtiyacım var bu süre içerisinde 750 TL bütçe ile ne yapmamı tavsiye edersiniz dediklerinize göre yeni sistem mümkün değil o yüzden bu para ile nasıl upgrade yapmalıyım ?

Dediğim gibi, o kadar eski bir sisteme yapacağın yatırım bir işe yaramaz. Belki ucuza GT 8800 gibi bir ekran kartı bulup onu takabilirsin, eski oyunları oynatır. Ama bana kalırsa onu o halde kullan, temel işleri görebilecek bir sistem. O halde bile bir iki emülatör kurar bir şeyler yaparsın.

Bu arada bilgisayarın bütün parçaları mı yandı, yoksa Anakart ya da PSU falan mı?
Ara
(07-07-2018, 15:54)Ecdad Computer :
(07-07-2018, 13:09)Euses4 : Hocam şimdi bir telefon geldi garanti uzayacakmış elektrik gidip gelmesinden yandı dava süreci falan başlatacağım ama benim PC ye ihtiyacım var bu süre içerisinde 750 TL bütçe ile ne yapmamı tavsiye edersiniz dediklerinize göre yeni sistem mümkün değil o yüzden bu para ile nasıl upgrade yapmalıyım ?

Dediğim gibi, o kadar eski bir sisteme yapacağın yatırım bir işe yaramaz. Belki ucuza GT 8800 gibi bir ekran kartı bulup onu takabilirsin, eski oyunları oynatır. Ama bana kalırsa onu o halde kullan, temel işleri görebilecek bir sistem. O halde bile bir iki emülatör kurar bir şeyler yaparsın.

Bu arada bilgisayarın bütün parçaları mı yandı, yoksa Anakart ya da PSU falan mı?

Anladım hocam teşekkür ederim yardımınız için 

Bütün parçalar full yanmış sadece 16GB ram (2x8) çalışıyor tedaşa dava açtık inşallah olursa 3200 TL ödeme alıcam o zaman yeni bir sistem kuracağım ama dediğim gibi dava süreci minimun 6 ay sürecekmiş :sob:
Ara
750 TL'ye kaliteli bir sistem toplayamazsın biraz daha para toplaman lazım
Ara
Döviz Kuruna gir ve dolara bak. Sonra bunun bu dolar kuruyla ne kadar imkansız bir şey olacağını bil.
Ne yazık ki 5-6 yıl önce oluyordu ama şimdi imkansız. Dış güçlerin oyunu çünkü ama biz dolar kullanmıyoruz en azından ekmeği dolarla almıyoruz kiii?

Edit: Yaptığım ironiyi anlamayan olursa ironidir.
Ara
Anladım hocam Tayyip efendi bunu çözer bence :)))
Ara
Bilgisayar gelene kadar internet kafeyi kullanmak daha mantıklı olabilir. Dolar 6...
Ara
750TL'ye çok zor be :(
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.