Anket:  EU4 - Alternatif Multiplayer: 1.Hafta Görüş Anketi (Mart 2020)
1. Hafta Sonu Oyuncu Haritası
1506s.png

Alternatif Multiplayer 1. Hafta Görüş Anketine hoşgeldiniz.

Sorular istenilen uzunlukta cevaplanabilir. Anketi cevaplayan oyuncuların iletisinin başında ülke adını veya bayrağını içermesi rica olunur. Ülke bayraklarını dilerseniz buradan temin edebilirsiniz:

Örnek Kullanım :
180px-Burgundy.png
1. Soru
1. Cevap
2. Soru
.
.
.

1- Sizce geçtiğimiz haftanın öne çıkan olayı neydi?
2-Sizce geçtiğimiz haftanın öne çıkan ülkesi hangisiydi?
3-Kendi ülkeniz adına konuşacak olursanız, başarıya ulaştırdığınız veya ulaştıramadığınız hedefleriniz nedir?
4-Sizce bölgenizdeki en büyük tehdit hangi ülke?

Ara
Aragon.png

Iberian Wedding.

Aragon.

3-Kendi ülkeniz adına konuşacak olursanız, başarıya ulaştırdığınız veya ulaştıramadığınız hedefleriniz nedir?

Her şey ve hiçbir şey.

Portekiz, Burgonya ve Tunus.
WhaW8Am.gif
Ara
1- gujarat persia aragon aşırı güçlenmesi.
2-Pers-Aragon-Yuan
3-Annex Yemekten son anda dev basarak kurtulmak . ethipyanın oyunu terketmesiyle tech geri kalmam memlukun oyundan atılması.
4-Persia-guajarat-aragorn-Goldenhorde.
Ara
jasU9Z.gif

Tunus,Burgonya ve Aragonun savaşı

-Aragon

-Henüz bir toprak fethi yapmadık fakat kadim dostumuz Aragonun yardımları sayesinde Tanrının kutsal kılıcı olarak müslüman coğrafyalara inmeye her daim hazırız.Diplomasiyi iyi kullandığımızı düşünüyoruz.

-Tunus
Ara
-- Diğer coğrafyalarda geçen olayaları bilmediğim için kendi coğrafyamda bruneinin bir anda çok genişleyip, isyancılar tarafından yıkılmasıydı. Ardındanda müttefikim brunei ile müttefikliği bozarak çıkartma yapmamdı. Ayriyetten çok ironik bir durum yaşandı. Brunei oyuncusu patladıktan sonra çıkmış fakat bende chat listesinde var gözüküyordu ben halen moral mesajları atıyordum özelden :D Birde yayıncılara burda çok iyi direniyor isyancılara karşı diyordum rezil oldum xd

-- Ayyuthaya, Yuan (oirat), gujarat

-- Bu soruya nasıl cevap verebilirim bilmiyorum fakat ayyuthaya coğrafyasında oynamak (kendimi övünmek gibi olmasın) ciddi bir beceri gerektiriyor. En ufak hatanızda yıkılırsınız. Binbir çeşit sıkıntı var bu coğrafyada. Yayıncıda bahsetmişti sanırım oynanmaz diye. Ama doğru hamleler yapılırsa gayette iyi oynanır. Ben genel olarak bir potansiyel görüyorum hindiçin'de. Burada oynamanın avantajları karma sayesinde çok kolay vassal annex yapabilmeniz. Bu sebeple ileriki etkinliklerde hindiçinde oynayacak arkadaşlara tavsiyem bol bol vassal feed yapmaları. Yoksa hayatta kalmaları çok zor olur. Birde hindiçin coğrafyasında eğer güneye inilmez ise ticaret rotaları güvence altına alınamadığı için arkadan baskı yersiniz bu da ticaretten olan gelirinizi düşürür. Temelde benim başarım, bu durumları kontrol altına almaktı. Daha öncede multilerde pegu ve khmer gibi devletlerle oynadığım için 2-3 oyun tecrübem vardı. Hindiçin oynacak arkadaşlarada tavsiyem olsun ayriyetten. Zor bir coğrafya öyle söyleyeyim. Birazda challange aslında :D Yani khmeri, malaccayı hızlıca vassalladım. Ardından siaka çıktım ve ticaret rotalarımı kontrol altına aldım. Güçlü vasallar edindim. Şuanki hedefim kolonici avrupa devletlerine karşı endenozyayı savunmak.

-- Şuanda genel olarak tehdit olarak gördüğümüz bir ülke yok. Ama Yuanın aşırı agresif tavırlarından rahatsızız. Fakat gerektiğinde her türlü uzlaşıyada açığız.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
330px-Bavaria.png

Burgonya-Aragon savaşı

Yuan

Etrafımız imparator Avusturya ve Free cityler ile sarılı olduğu için yavaş genişlemek hedefindeydik. Ansbach savaşında Danimarkanın savaştan çıkması ile birlikte 4 toprak kaybetmiştik. Ancak Ansbach toprakları elinde tutamadı ve yeniden toparlanma dönemi başladı. Yani 1-2 toprak daha fazla büyüyebilirdim heralde, onun dışında pek bir kaybım yok.

Aragon
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
330px-Sirhind.png

İsyanlarla boğuşmaktan takip edemedim hiç bir olayı

Gujarat,persia,yuan

İlk olarak isyanlari bastirip, borçları bitirmek ve core topraklarımı geri almayı hedefliyordum. İsyanları bastırmayı başardım ama borçları iflas vermeme rağmen bitiremedim ve core topragım olan multan'ı gujarat desteği için feda etmek zorunda kaldım. Devletin çok güçsüz ve teknolojide geri kalması sebebiyle küçük hindistan kabileleriyle olan savaşlarda bile çok sayıda borç almak zorunda kaldım. Bu da devleti hırpaladı.

Persia
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Butua.png
                                                                                         Butua 

Burgundy,Aragon Ve Tunus Savaşları 
Aragon-Burgundy-Yuan
Büyüme konusunda yavaş ilerledim ancak yavaş büyümem sayesinde avrupa teknolojisine yaklaştım ve 4-5 tane idea açtım ve kilwanın zulmüne son verdim.
Ethiopia-Rassids-Belki Tunus ve Diğer Kolonici Ülkeler

€20
Ara
8ae3b345be6580fc69505e4c598c6a57.jpg

-Eski Gürcistan oyuncusunun espionage ideas alarak ülkemde 8k Theodoro seperatists çıkartması, Butua'nın Mutapa ailesinin borcunu kapatması.

-Yuan

-Başarıya ulaştırdığımı düşündüğüm hedeflerim Altın Orda Devleti'ni kurmak, teknolojiyi yakalamak, total income'ı 5.62 ducattan yukarı çekmek ve diplomasi yaparak buradaki tehditlere karşı bir güç dengesi oluşturmaktı. Ulaştıramadıklarım bana bağımlı güçlü march devletler oluşturma.

-Danimarka
Ara
330px-Hungary.png

Aragon vs Tunus - Burgonya 
Tunusun Aragon ile savaşabilmek için ordularını Memlük - Osmanlı - Macaristan rotasından dolaştırması

Persia 
Persia hem oyuncusu itibariyle hem devletin potansiyeliyle beni korkutuyor diyebilirim. 

Osmanlıyı balkanlardan atmakta başarılı oldum ancak italyada tutunamadım. Venedikle beraber italyada oyuncu sayısı dört oldu. Venedik oyuncusu da başarılı bir izlenim bıraktığından doğrudan çekilme kararı aldım. 

Bölgemde beni tehdit edebilecek kapasitede bir ülke bulunmuyor. Yakın çevreme baktığımda Altın Orda devletini endişeyle izlediğimi söyleyebilirim. Kendisinin Polonya ile ittifak olmasından son derece rahatsızız. 
Ara
LİMBUWAN

Yuan ve Golden Horde kurulması

Gujarat, Yuan ve Golden Horde

Cengiz oğulları adeta 13. yy da gibi Persia nın sonu Harzemşahlar a dönebilir. Golden Horda ve Yuan ı kuran Cengiz Oğulları bakalım Çağatay ve İlhanlıların mirası olan bölgelerde neler yapacaklar, atalarının intikamını mı alacaklar yoksa Cengiz oğulları birbirleri ile savaşıp tekrardan tarihin tozlu sayfalarında mı yer alacaklar...

3-Kendi ülkeniz adına konuşacak olursanız, başarıya ulaştırdığınız veya ulaştıramadığınız hedefleriniz nedir? Herkese başarılar
Haalaa nepali kuramamış olmam. Küçük ülkelerin nasıl hemen hepsi birbiri ile ittifak olup aynı zamanda bir büyük ülke tarafından garanti altında olması şaşırttı, gelişmemi engelledi geride kaldım. Sanki HRE mantığıyla hareket eden küçük hint devletleri, oyuncu olarak bu bölgede çok fazla oyuncu olması ve herkesin birbiriine bu denli yakın olması avrupayı bence çekişme olarak geride bırakıcak gibi.

Bölgede çok güçlenen ülkeler olduğu gibi güçlenmekte olan ülkeler de var. Herkeste bi nolcak endişesi var çünkü tökezleyen bu dakikadan sonra ağır bedeller ödeyecek gibi. Bölgede Gujarat ın izleyeceği politika ortadoğunun ve hindistanın geleceğine yön verecek. En kritik ülke Gujarat.

Herkese başarılar...
Ara

Teutonic_Order.png

Sizce geçtiğimiz haftanın öne çıkan olayı neydi?
Arka arkaya üç kere savaş yemem, iki kere yapay zekaya yenilmem ve iki kere de isyancılara yenilmem.

Sizce geçtiğimiz haftanın öne çıkan ülkesi hangisiydi?
Balkanları toplayan ve Milano'ya kadar girmeyi başaran (duyduğuma göre sonradan korkup kaçmış) Macaristan.

Kendi ülkeniz adına konuşacak olursanız, başarıya ulaştırdığınız veya ulaştıramadığınız hedefleriniz nedir?
İzolasyon politikası izleyip bulduğum fırsatları değerlendirecek ve Polonya, Brandenburg ve Pomeranya'dan 2-3 bölge almaya çalışacaktım. Görüldüğü üzere üç ülkeden de tokat yiyerek kalan bölgelerimle ilhak edilmeyi bekliyorum.

Sizce bölgenizdeki en büyük tehdit hangi ülke?
Kuzeyde Danimarka, güneyde ise Macaristan. Macaristan bana tehdit oluşturmuyor ama bölge için bir tehdit olduğu gerçek.
[+] 1 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
330px-Gujarat.png

Memlük devletinin belirli güçler tarafından hırpalanması ve toprakların paylaştırılması olabilir.

Gujarat-İran-Ayutthaya

Başarılı olarak ekonomim ve koalisyon savaşını rahat bir şekilde yenmem denilebilir.Başarız olarak ya da hedef olarak koyup ulaşamadığım şeyse Hindistan´ı özellikle Bahmanis kısmını tamamen alamamak olabilir.Ayrıca bu bir başarı sayılır mı bilmiyorum ama etrafımızdaki yardıma ihtiyaç duyan ülkeleri görmezden gelemedik ve yardımcı olduk 

Etrafta tek başına coğrafyayı domine edebilecek bir ülke şuan yok fakat potansiyel adaylar var, ayrıca bu potansiyel güçler birlikte büyük bir tehdit oluşturabilir.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Samtskhe.png
                                                          - Benden önceki oyuncunun casusluk ideası alıp herkeste isyan çıkarma politikası :D

- Persia :) ve Yuan diyebilirim

- Kendi ülkem adına konuşucak olursam şuan çok sıkışık durumdayım 3 gp arasındayım diyebilirim ekonomiyi düzeltme konusunda hala düzgün adım atamadım bakalım artık

- Altın Orda ve Dede tabiki 
Ara
Tunis.png
Aragon'un tek başına Tunus ve Burgonya'yı aynı anda yenebilmesi.

Yuan

Kuzey Afrika'da hakimiyetimizi sağladık fakat Hristiyan kafirleri denizin diğer tarafına atamadık.

Aragon ve The Knights 
Ara
Aragon-Tunus savaşı

A
ragon

Venedik ticaret bölgesini tamamlama hedefimde önemli yer olan milanı diplomasi yolu ile aldım

Aragorn
Ara
wJwsTx.png

1 - Geçtiğimiz haftanın en öne çıkan olayı bence Memlük ve Samtskhe Devletlerinin yaptıkları kural ihlaliydi, mpnin tüm gidişatını etkiledi kanımca.

2- En öne çıkan ülke şu ana dek yaptığı hamlelerle Aragon.

3- Danimarka adına Adaya çıkmayı ve Norveç Devletinin hakkı olan toprakları almayı planlıyorduk ayrıca Töton Devletindeki önemli ticaret noktalarını HRE'den koparmak amacındaydık. Bu planları başarıyla uyguladık. Gelecek dönemde kısa vadede claimlerimiz olan diğer ticaret noktalarını ele geçirmek için uğraşacağız. Başarıya ulaşmayan hedefimiz ise Bavaria Devleti ile bu ticaret noktaları adına yapmış olduğumuz plan ne yazık ki.

4- Bölgedeki en büyük tehdit Golden Horde devletidir.
Ara
yiORno.png

Yuan kurulması ve Aragon-Tunus savaşı.

2- Sizce geçtiğimiz haftanın öne çıkan ülkesi hangisiydi?  

Persia ve Yuan

Henüz büyük bir başarıya ulaşamadık o yüzden üstüne durulacak bir olay yok burada ancak başaramadıklarımıza gelirsek

Baluchistan devletini Gujarat devletinin ülkemiz için ahlaksızca olan emellerine alet olmasına engel olamamızdır ve Transoxiana için de 

bu ahlaksız emellere olan desteği yüzünden kınadığımızı belirtmek isteriz.

Yuan
Ara
TRANSOXİANA
1) Oyuna yeni katılıp çökmüş bir devleti yeniden ayağa kaldırmaya çalıştığım için komşularım hariç dünyayı takip edemedik. Yuan ve Great Horde’nin kurulması önemliydi.
2) Great Horde ve Yuan, sınırlarda savaş bir gün kaçınılmaz olacak. O gün geldiğinde kazanan büyük güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek
3) Artık kendi ayaklarımızın üstünde durabiliyoruz. İlerleyen tarihlerde de Orta Asya’da en büyük olmasa da söz sahibi bir devlet olmayı umuyoruz.
4) Yuan ve Great Horde çok büyük tehdit bölgede. Ama ben onlar için asıl hedef değilim. Korkmamız gereken devlet İran. Müttefiklerimizle birlikte biz de kolay lokma değiliz
Ara
Burgundy.png
-Aragon'un bu kadar çok genişlemesi ve Burgonya & Tunus - Aragon Savaşı.
-Aragon
-İngiltere'ye ve Fransa'ya doğru genişlemeyi düşünüyordum. Hem olumlu hem olumsuz şekilde bitti bu durum. Genişlemeyi başardım ancak İngiltere'den daha fazla toprak alabilirdim. (Etkinliğin 2. günü internetten dolayı 10-15 dakika geç girdim ve yapay zeka toprak almadan İngiltere savaşını bitirdi.)
-Aragon
giphy.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.