Blog: 01/11/2015 - Forum Makaleleri #2: Forum Yapılanması ve Organizasyon
Bu makale ilk olarak ST Blog dahilinde yazılmış olup, ardından ST Blog'un kapanmasıyla birlikte 'Forum Makaleleri Arşivi' konusundaki iletisi Forum Duyuruları bölümünde ayrı bir konu haline getirilmiştir.
Alıntı:Merhabalar, Strategyturk makalelerinin ikincisine hoşgeldiniz.  

Kasımın ilk haftası 3. Dönem Aedile Alımlarını gerçekleştireceğimizden, özellikle yönetim kademeleri ve forum içi yapılanmadan bahsedecek olan bu makaleyi erkenden yazma kararı aldım.

Bu makalede sizlere az önce de belirttiğim gibi forum içi yapılanmamızdan ve yönetim organizasyonumuzdan, yapmak istediklerimizden ve yapmaktan kaçındıklarımızdan bahsedeceğim.

Yapılanma
Az önce de belirttiğim gibi Strategyturk yapılanması içerisinde yapmak istediğimiz şeyler gibi yapmaktan kaçındığımız şeyler de mevcut. Bunlar özellikle site yapılanmasıyla ilgili şeyler, bizden önce gelen forumların istikametinin getirdiği tecrübeyle forum içi yapılanma anlamında yapılan sık hataları iyi analiz edebildiğimizi düşünüyorum ve Strategyturk forumlarında bu hataları tekrarlamamak konusunda kararlıyız. 

Strategyturk forumlarının yapılanmasında öncelikli amacımız "tek adam forumu" olmamak. Yapılanma alanında yaptığımız her çalışmayı bu amaç uğruna yaptığımızı söyleyebilirim. Tek adam forumlarında forum içi çalışan bir yönetim organizasyonu ve işleyen bir hiyerarşi bulunmaz. Genelde forum yönetimi forumun kurucusu ve bu kişinin seçtiği belli bir kesimden oluşur, ancak bu kişiler de bu pozisyona herhangi bir daha düşük ve emek harcaması gereken pozisyondan terfi yoluyla gelmediğinden, tepeden atanmış birer yöneticiler haline gelirler ve bu sistemin doğası gereği katkı sağlayan önemli üyeler değil, geri kalan atanamamış üyelerin polisi ve denetçisi haline gelirler. İşleyen bir hiyerarşiye sahip olmadığı için alt kademede görev alan üyeler ödüllendirilmez ve teşvik edilmezler. Bir kişi bir bölümün moderatörü olarak çok iyi bir görev çıkarıyorken bir anda normal bir üyenin daha üst bir kademeye atandığını görebilir.

Tek adam forumlarında forumun yönetimsel anlamda aktifliği genel olarak bu tek kişide ve seçtiği kişilerin gönüllü eylemlerinde toplanır ve bu kişi çeşitli nedenlerle forumuyla ilgilenemediği durumlarda forum direkt bir şekilde negatif etkilenir. Bu kişinin hayatında meydana gelen gelişmeler forumda direkt olarak etkiye sahip olur. Çünkü bu kişinin arkasında bir yönetim kadrosu, kendi kendisine işleyen bir organizasyon bulunmaz. Üyeler de bu tek kişiye karşı tavır aldığında tüm forum yönetimine karşı tavır almış olur çünkü o forumda her şey o kişinin kararıyla ve hareketleriyle ilerler. Kendi kendisini yöneten bir forum yapısı mevcut değildir. Çoğu karar keyfi alınabilir. Keyfiyete bağlı yönetim biçimi hiçkimseyi hoşnut kılmaz.

Strategyturk Senato
Strategyturk forumlarında geniş bir yönetim yapılanmamız mevcut ve bu yapılanmaya genel olarak Senato adı veriliyor. Herhangi bir yönetimsel pozisyon veya makam elde eden kişiler Senatör sayılıyor. Bu kademeleri doldurmak için kaliteli üyelere ihtiyacımız var ve bulabileceğimizden eminim. 
  • Konsül : Senatoyu yöneten üyelerdir. İki adet olurlar. Genel görevi yönetim sınıflarını organize etmek ve forumu geliştirmektir.
  • Praetor : Forum genelinde yetkiye sahip üyelerdir. Aedile'lik ve Praefectusluğu iyi bir şekilde yerine getiren senatörler Praetorluğe yükselebilir. Direkt olarak üyelerden atama yapılmaz. Sayılarında bir kısıtlama yoktur.
  • Quaestor : Praefectusların denetleyicisidir. Strategyturk sitesinin forum dışındaki alanlarındaki kaliteden sorumludur. Forum içerisinde sadece bir Quaestor bulunur. Üyelerden veya Praefectuslardan Quaestor'luğe atama yapılabilir.
  • Aedile : Atandıkları bölümün yapısından, düzeninden ve gelişmesinden sorumlu üyelerdir. Sayılarında veya atanabilecekleri bölümlerde herhangi bir sınır bulunmaz. Belli aralıklarla dönem dönem Aedile alım konularıyla yeni Aedile'ler Senatoya dahil edilir.
  • Praefectus : Site dahilinde herhangi bir çalışma bölgesinin veya bir projenin başında olan üyelerdir. Forum içi yönetimsel bir pozisyon değil, üyelerin de yöneticilerin de gelebileceği bir makamdır. Bir çalışma alanının sadece 1 Praefectus'u olabilir. 
  • Tribune : Site dahilinde herhangi bir projede görevli olan üyelerdir. Direkt olarak o projenin Praefectus'u tarafından seçilirler. Bir projenin çok sayıda Tribune'ü bulunabilir.
Cezai Yaptırımlar
Strategyturk forumlarında Aedile, Praetor ve Konsül makamları cezai yaptırımlarda bulunabiliyor. Forum olarak üyelere uyarı puanı verme uygulamasını kullanmıyoruz. Bu fazlasıyla eskimiş ve sık sık üyeler ve yönetim arası tartışmalar yaratan bir yöntem. Bir üye uygun olmayan bir mesaj yazdığında mesajı siliniyor, tekrarı halinde özel mesaj ile veya ilgili konuda sözlü uyarı alabiliyor. Eğer ısrarla kural dışı eylemine devam ederse bu sefer hareketin ağırlığına göre süre içeren ban cezası uygulanıyor.

Aynı zamanda KD Forumuna özel, erişimi engelleme uygulamamız da mevcut. Örneğin bir üye KD Forumdaki tartışma konularında ortamı sürekli gerip kavga gürültüye sebep oluyorsa ancak onun dışında oyun bölümlerinde gayet normal bir üyeyse o kişinin KD Forum'a olan erişimini süreli veya süresiz olarak engelleyebiliyoruz. Tabi bu eylemi Aedile ve Praetorlar gerçekleştiremiyor.

Strategyturk forum yapılanması ve organizasyonuna dair aklıma gelen hususlar şimdilik bu kadar. Bu makalede bahsedilen yönetimsel sınıfları doldurmak için katılımınızı ve katkınızı bekliyoruz. Daha yolun başındayız, zamanla hep birlikte Türk strateji oyuncuları için güzel bir ortam oluşturabiliriz.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.