CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ben imparatorken kontrol ettiğim düklüğü 2 ile sınırlandırıyor. Peki kontrol ettiğim krallık sayısı da sınırlımı? Kaç krallık kontrol edebiliyorum?
Ayırt etmesi çok basit;

Uluyorsa Kurt'tur, Yalıyorsa İt'tir.
Ara
Düklük sayısının (kral veya imparatorlar için en fazla 2 düklük) aksine krallık sayısı için ayrıca bir kısıtlama yok, mülk sınırı dâhilinde.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kabile ile oynadım ilk kez ve önceliği belirlemekte zorlandım.
Bir an evvel aşiret ve feodale geçmek mi?
Hızlı bir şekilde yayılmak mı?
Düzenli asker toplamak mı? Hepsi prestij odaklı olunca bocaladım.
Ara
Feodale geçmezsen avrupadan güçsüz kalırsın.Hızlı yayılırsan askerlerin topraklarını savunamaz.Askere abanırsan feodallere karşı güçsüz kalırsın.Bu yüzden 3ünü dengele ama Feodale biraz daha ağırlık ver.Zaten feodale geçince kabileler önünde elbet eriyecek
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Düzenli asker topla ve hızlıca yayıl, feodallere karşı feodal olmaya çalışırsan çok geri kalırsın. Kabile olmaya devam et ve olabildiğince yayıl/asker bas.
Space-Background.gif
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kültürümüzü değiştirebiliyor muyduk?
Ara
Çocuğu geçmek istediğin kültürden birine eğittirebiliyorsun.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Başkentinin olduğu yerel kültüre decision aracılığıyla geçebiliyorsun.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

Bu baronlukların hepsinde ayrı terrain var ve hepsinde farklı kontluk etkileri yazıyor. Hangisi kontun elindeyse onun bonusları mı geçerli oluyor?

Mesela tarım alanında %20 gelişmişlik artışı diyor. Tepelikte -%10. Kontluğun başkenti hangisiyse o mu geçerli oluyor? Nasıl hesaplanıyor?
Sic Parvis Magna
Ara
(08-05-2021, 18:40)altnkurt : Görsel

Bu baronlukların hepsinde ayrı terrain var ve hepsinde farklı kontluk etkileri yazıyor. Hangisi kontun elindeyse onun bonusları mı geçerli oluyor?

Mesela tarım alanında %20 gelişmişlik artışı diyor. Tepelikte -%10. Kontluğun başkenti hangisiyse o mu geçerli oluyor? Nasıl hesaplanıyor?
Arazi etkileri sadece o yerleşimde etkili olur.
Ara
O tamam da kontlukta tek ortak bi gelişim düzeyi var. Bu şimdi tepedeki eksiyi mi alıyo tarladaki artıyı mı?
Sic Parvis Magna
Ara
Üssteki sorum hangi baronluk kontluk başkentiyse ona göreymiş.

Karakter arama ekranından 30 martialı olan hiç tanımadığım birini buldum ama hapiste. Bunu nasıl hapisten çıkarabilirim? Kaçırma veya fidye ödeme gibi seçenekler kapalı.
Sic Parvis Magna
Ara
Önerilen krallıklar dışında karakter seçemiyor muyuz? Müslümanlarla oynamak istiyorum mesela mümkün değil mi şu an?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Sol altta herhangi bir karakterle başlama/karakter yaratma seçeneği var.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Screenshot_1.png

Sol altta istediğin karakteri seçebilmeni sağlayan bir buton var.
Sic Parvis Magna
Ara
Jerusalem Kralı nasıl olunuyor arkadaşlar bilen var mı ? Yüksek piety mi yoksa savaştaki katkı becerin mi esas alınıyor yada papa ile ilişkin mi ?
Ara
(18-05-2021, 18:57)Nilfheim35 : Jerusalem Kralı nasıl olunuyor arkadaşlar bilen var mı ? Yüksek piety mi yoksa savaştaki katkı becerin mi esas alınıyor yada papa ile ilişkin mi ?
tam olarak emin olmamakla birlikte savaşta en çok katkıyı gösteren kişinin lehtarı oluyor diye düşünüyorum
Ara
Nasıl hızlı para kazanabilirim. +4.1 gelirim var papadan para aldım. 141deyim dublinde bende gerekli koşulları sağladık bir tek para lazım ireland için.
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Oyun başı kontlukların gelişmişliği ve bina sayıları/seviyeleri çok düşük olduğu için para kazanmak zor oluyor. Papadan düzenli olarak para istemek bir çözüm. Zira dindarlık harcayacak çok yer yok.

Onun dışında altın yükümlülük özelliğini açıp millete koz satmak iyi bir gelir kaynağı olabilir. Casusbaşınızı koz aramak için gönderin sağa sola. Çıkan kozları da 5-10 ne verirlerse satın. Bildiğiniz tüm sırlara şantaj yapıp satmaya çalışın. Bazı karakter özelliklerinde bu işlem zinciri çok fazla stres yaratabiliyor. Ona dikkat etmekte fayda var.

Farklı bir yöntem olarak da kabileyseniz yağma yapabilirsiniz. Esirleri de ayrıca satmayı unutmayın. Erken oyunda bu 3 taktikle para kasabilirsiniz.

Yeterince büyüdükten sonra ekonomi binalarına yüklenin. Ekstra şehir veya tapınak yapmadan önce kendi yerleşimlerinizdeki ekonomi binalarını tamamlayın. Oyun başından itibaren vekilharcınıza başkentinizde gelişmişlik arttırma görevi verin. 17+ bir vekilharcınız varsa vergi toplama ara sıra güzel sürprizler yapabiliyor. Onun dışında sürekli gelişmişlik arttırın. Uzun vadede bina ve gelişmişlikler ile sadece kendi topraklarınızdan 100+ gelir elde edebiliyorsunuz.
Sic Parvis Magna
Ara
Dün üç saat İrlanda oynadım. Altı başarım açıldı çok keyifliydi. Paralı askerler hayat kurtarıyor. Maliyetleri de görece düşük. Hiç asker ve para sıkıntısı çekmeden en güçsüz minörlerden biriyle başlayıp İrlandayı birleştirmek mümkün. Başarımlar üzerinden gideceğim tıpkı Eu4'de yaptığım gibi. Önerebileceğiniz başlangıç noktaları ve başarımlar neler?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.