Dizi: Sex Education (2019)
Görsel

Çıkış Tarihi: 11 Ocak 2019

Annesi cinsel terapist olan genç bir oğlan ve bir okul arkadaşı, okulda gizli bir cinsel terapi kliniği kurmaya karar verirler.

Yaratıcı
Laurie Nunn

Başrol Oyuncuları
Asa Butterfield - Otis Milburn
Gillian Anderson - Jean Milburn
Ncuti Gatwa - Eric Effiong
Emma Mackey - Maeve Wiley
WhaW8Am.gif
Ara
WhaW8Am.gif
Ara
İlk bölümü izlemiştim bi ara gerisini de izlemek lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
Son sezonu az önce bitirdim. İlk sezon eğlenceli gelse de ikinci sezon işlenme şekli ve bölümleriyle iyice sıkıcı bir hal almış ve sakız gibi uzamıştı. Üçüncü sezona tamamen sıfır beklentiyle girdiğim için herhangi bir hayal kırıklığı yaşamadım. Çerez gençlik dizisi olarak izlenebilir fakat özgün sunduğu bir şey yok. Kişisel/Cinsel kimlik, kendini keşfetme, LGBTQIA+, toplum baskısı vs. gibi konular ana odak olduğundan herkese hitap etmeyebilir. Normal bir dizi olarak girip, bu ne ya her yerde göze sokmuşlar tarzı bir düşünceye kapılabilirsiniz fakat tam tersine dizinin etrafına kurulduğu yapıtaşları zaten bunlar.

Önceki sezonlarda tam hatırlamıyorum ama son sezonda diziye girip çıkan karakter çok fazlaydı. Yeni karakter şeklinde söylemiyorum, bildiğiniz bir karakteri ilk bölümde görüyorsunuz, ikinci bölümde görüyorsunuz, ondan sonra aynı ortamlarda bulunmamıza rağmen o karakter ortalıkta olmuyor. Sanki çekimler yapılırken karakteri koymayı unutmuşlar gibi. Özellikle bu sezon yeni katılan birkaç karakter vardı, onlar da çok ön plana çıkarılmaya çalışılıp hiçbir yere varmadı. Dördüncü sezon falan yapacaklarsa yapmasınlar, "güzel" denebilecek bir yerde bitti.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel filmdi
Ara
Netflix anasayfada görüp görüp izlemiyordum, twitter'da öneri üzerine izlemeye başladım. İçim dışım eşcinsel ilişki ve abuk sabuk ergen kaprisleriyle doldu. Ama yine de izlemeye devam ettim, yukarıda bahsedilen sündürme eleştirisine katılmakla beraber, bunun genel bir anlatı kusuru olduğunu eklemek istiyorum. Anlatılar (film,dizi,roman,müzik) büyük oranda bir çatışma üzerine kurulur. Çatışma unsuru ortadan kalktığında anlatı güçleşir ve kısırlaşır. O yüzden çoğu dizi aşk hikayesini tamama erdirmez, mantıklı-mantıksız aksiyonlarla kavuşma hissini ve hikayesini erteler. Çatışma unsurunu kısa vadeli kaldırarak izleyiciyi doyurduktan sonra tekrar devam eder.
Dizi daha sonraki sezonlarda ergen hikayesinden, aile içi ilişkiler, kuşak çatışması, disiplin otorite konularına direksiyon kırınca benim için zirvesine ulaştı. Özellikle aile içi sorunlar ve iletişim kısımlarında kız evlat sahibi olarak kendimi zaman zaman bu sekanslarda geleceği düşünürken buldum. Kısaca diziye bir beklenti olmadan başlayıp memnun şekilde bitirdim.
Ara
3 sezonu da izledim. Ergen komedi dizisi gibi gözükse de aslında sürekli toplumsal mesajlar vermeye ve bir şeyler öğretmeye çalışan bir dizi. Tabii ki de öğretmeye ve farkındalık oluşturmaya çalıştığı şeyler, dizinin ismi ile yakından alakalı.

Herkesin hoşuna gitmeyebilir ama ben severek izlemiştim. 3 sezon boyunca karakterlerin kişisel gelişimini başarı ile gösterdiler. Bazen absürt hareketler de olmadı değil.

Yanlış bilmiyorsam 4. sezon onayı da almıştı.
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geçenlerde yeni sezonu çıkmış, daha izlemedim. Yukarıdaki eleştirimi gördükten sonra dizinin izlediğim kadarıyla olan düşüncelerimi de tekrar hatırladım. Bir ara şans verip yeni sezonu izleyeceğim fakat o bitişten sonra bir yere bağlamak gerçekten uzayan sakız etkisi bırakacak gibi.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.