Etkinlik: EU4 - Haftanın Ülkesi #50: Hasankeyf
Yama çıktıktan sonra ilk denediğim devlet şahsen hasankeyf olmuştu. Başarım oldukça ilgi çekici olsa da eyyübi devletini kuramamak hayal kırıklığı olmuştu diyebilirim. Benim açtığım oyunda başlangıçta Osmanlı ittifak alsamda 10 favor birikmesini beklemek oldukça çok zaman kaybedeceğinden kendi başıma oldukça zorlu savaşlara girmiştim. Hatırladığım kadarıyla Hasankeyf-Dulkadir-Samshteke vs Akkoyunlu-Karaman-Ramazan  savaşını kazanarak oyuna direkt Akkoyunlu'dan 100 ws alarak başlamıştım. Tabi Dulkadir ve Samshteke devletlerine toprak sözü veriyoruz ama tabikide sözümüzü tutmuyoruz. Daha sonraki asıl önemli hamlem ise Trabzon üzerinden Gürcistan kısmına çıkarak orada önemsiz bir devleti vassal almak oldu. Vassal aldıktan sonra Osmanlı'ya savaşta toprak sözü vererek Memlüğe saldırdım ve Osmanlı'nın istediği yerlerin hepsini vassalımın elinde tuttum ve savaş sonunda hiçbir toprak vermememe rağmen herhangi bir trust kaybı olmamıştı. Osmanlı'ya karaman'ı bile yedirmiyordum. 15 senede bir Karaman'a Osmanlıyla beraber savaş açıp sadece parasını alıyordum ve Osmanlı ile arasına truce girmesini sağlıyordum. Bu şekilde karaman'ı bile alamayan Osmanlı benim halep topraklarımın üzerinde herhangi bir ilgiye sahip olamıyordu.  Başlangıcı bu şekilde yaptıktan sonra zaten Memlüğü yiyerek oyunda belli bir noktaya gelebiiyor ve kolayca başarımı alıyorsunuz.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: EU4 - Haftanın Ülkesi #50 : Hasankeyf - Yazar: Aeschyli - 03-09-2018, 22:46

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.