EU4 - İmparatorluklarınız
@kostok218 sadece Sind ile müttefik Pers.Ona da inmeyi planlıyordum.Onun dışında zaten Moskovadan Moskovayı aldım , uyarı attığım için de zaten Bukhara ve Perse genişleyemez o yüzden pek dert etmiyorum.Son olarak göz zevki için tabiki Kızıl Denizi de Türk Gölü yapacam. :D Tavsiye için teşekkürler.
Ara
V330dP.jpg

Biliyorum bayrak çok rezil ama rev olmak çok op bir şey.
[+] 2 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bıkmadan sıkılmadan nasıl bu tarihlere gelebiliyorsunuz arkadaş ya.
Beware the Light.

C0Ql7U2WQAAOHwx.jpg
Ara
Aynen @Elessar ya ben daha 1650'yi gördüğümü hatırlamıyorumm.

Ara
Ara
En kötü rome en iyi wc bekliyorum.
(28-10-2017, 18:19)Raijin :
Ara
Prusya coğrafyasına hiç el attın mı?
Ara
attım tabi :) Prusya Brandenburg a PU oldu. brandenburgu kaç sefer kurtardıgımı hatırlamıyorum. bütün savaşlarına gittim din svasında au dan 100 skor aldim. Yeni imparator olma yolunda ilerliyorum.

Aldığım idealar İnf Adm Exp Kalite. bi roma kurasim var da yüksek ae var. gerçi koalsiyon gelse de savas açamazlar o kadar ally varken :)
Ara
Osmanlı, Macaristan üzerine iyi ilerlemiş. Baksana Prusya ile sınır. Rusya ile müttefikler mi? Eğer öyleyse o blok zorlar sanki. Kastilya kolonileri de sana geçmiştir. Aynı şekilde Portekiz'i annexlersen büyük ölçüde WC için ilerlemiş olursun. Tabi Britanya'yı unutmamak lazım. Onun dışında Theodoro hala yaşıyor... :grinn:
Ara
(28-10-2017, 18:19)Raijin :

PU düşürme işini bir türlü beceremedim ben...
Ara
Büyük İspanya 6yJP79.jpg
Ara
POlDN7.png

Fransızların gözleri yaşlı

Aragon ve İspanya ile saldırırken araya Burgonya'nın da girmesiyle böyle oldu. Şuanda Union altına alabiliyorum. Avusturya Müttefik olarak cepte. Yani koalisyon kurulsa bile güçlü bir koalisyon olmayacak karşımdaki. Ama bu beklemem ayrıca core toprakları da silebileyim diye. Sonrasında otomatikman Burgonya ile savaşa gireceğiz mümkünse calais Normandiya köprüsünü tamamlayacak şekilde toprak almak istiyorum ama umarım fazla agresiflik girmez.

Şaka maka tek bir meydan muharebesi yaşamadan pert oldu herifler azsfdasdf
Ara
http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...1184755667

Fransa - Rusya - Kilwa ally. Sonradan düzenlerim konuyu ama birazcık özet geçeyim.

480 Dukat gelirle 450-500 k ordu 161 parça donanma besliyorum.Teknolojide hindistan dışında heryer yemyeşil zaten. Fransa 1483'de kastilyayı pulamasaydı orayada çıkardım ki Fransa ile ittifakı 1700'lerin sonunda bitirseydim fransa da benimdi.

Fransa ile aynı dynasty (sapiega) ile avrupayı biz yönetiyoruz.Hre tamamen protestan (ki protestan bölgelerin %98'i bende)

Birara iskandinavya vardı ve ruslara kök söktürüp novgorod topraklarını almıştı fakat benimle beraber gitti geri aldı rusya.

Theodoro rusya ile ally ve giderayak bir blob wars çıkartayım diyorum.

Fransa ile yaklaşık 370-400 yıllık ally'ız (100 trust 60 favor var) fakat değil pu'ya düşmek herifler medium claimli heir bile çıkartamadılar.

Açıkcası çok pişmanım pasif oynadım baya. Yoksa iskandinavya+fransa+britanya+iberya'nında oldugu bir imparatorluk kurabilirdim :( Timelapse sabah gelir :D
Not: önceki yapıştır yanlıştı
Ara
United Roman Empire  gören masum CW :)

ZO3M63.jpg
[+] 5 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Balkanlarda ki kaleler...
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kastil ve Aragon u PU aldiktan sonra 40 50 yildir hiç savasmadim sıkıntıdan ekonomi ve kültüre verdim kendimi. 

V3D33Z.jpg

nJlJOV.jpg
[+] 5 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-11-2017, 07:29)Dionysos : Balkanlarda ki kaleler...

Balkan Seddi.
[+] 1 üye kostok218 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
hocam şu hreyi kaç yılda birleştirdin ? bide bu hreyi hızlıca kurmak için önerin nelerdir?
Ara
Rev. HRE güzelmiş. 100 yıl içinde tüm Avrupa'yı rahat alırsın.
Ara
1640 da birleştirebildim. Free city leri ikna etmek kolay olmadı. İngiltere otto Danimarka ittifakına kafa atmak zorunda kaldım son 2 reform geçirmeden önce eksiksiz olsun diyerekten oldukça oyaladı beni. 

Au ile başladım, boheme habsburg geçince direk claim throne dan savas açtım, şansıma 2. Ay geldi ally bulamadan üstüne çöktüm. Macar a da habsburg geliyor rm atınca. Şansınız yaver giderse size union olarak katılıyor egerki heir i öldürüp kendi hanedanından birini geçirirse heir e savaş cb si elde ediyorsunuz. Sizinle müttefik oldugundan baska ally bulamıyor, macarı pu almak da kolay. 

Sonrası ise doğru idealar la oldukça kolay. Din savasını fazla ciddiye aldım ve nicelik aldım. Hiç gerek yokmus. 

Aldığım idea grupları sırasıyla şöyle: infuluence ekonomik nicelik kalite din ofansif Keşif 1 idea daha yerim kalıyor ona da diplomatik alırdım sanırım. 

Eko ideanın öneminden bahsedeyim biraz, au ekonomisi mevcut orduyu bakım açıkken besleyemiyor. Tirol e dev basmak bazı oyunlarda sorun olabiliyor sizi geriye atabilir. Hemen sonrasında aldığım kalite idea ile 5 disiplin poliçesi harika oldu. Enflasyon ve faiz azalışı, üretim verimi de eklenince gelir uçuyor.

İnfuluence hem diplomatik itibar hemde agresif genişleme azaltma veriyor. Papal kontrol de sende ise, splendor dan ae azaltma alıp afaroz cb si ile İtalya kolay düşüyor. Dip itibar ile pu lar inherit oluyor. Şimdiki kastil oyunumda imparator oldum, Fransa pu aldım İskoçyanın elinden. 7 diplomatik itibar var ve inherit şansı %4. Bretonya dısında 4üm core larını almıs bir Fransa dan bahsediyorum :)  hiç annexlemek için dip puanı harcamayın. Napoli ilk ruler ölümünde inherit oldu. Fransa biraz zor ama bakalım artık :)
[+] 3 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.