EU4 - İmparatorluklarınız
(17-12-2017, 23:16)zeduser5 :
(17-12-2017, 19:05)Voidian : @zeduser5

665ae6c93d506c993c45cdfb9e0cb51d.png

Bu nasıl oldu? School of law seçme bildirimi gelmiş ama teokrasisin.

Edit: Theocratic Administrationı unutmuşum, o decisionla geçince ottoman goverment kayboluyo muydu?

(17-12-2017, 19:52)MelaRossa :
(17-12-2017, 12:50)zeduser5 : Madem paylaşım yapılıyor. bugün bitirdiğim osmanlı. Öncelikle şunu belirteyim şuan oyunun sürümü 1.24 ve bu sslerde herkes eski oyunu oynuyor.
eski oyunda 1 ülke bile bırakmazdım oynasam. rekabet burada cok fazla. botlar ülkeleri çok iyi yönlendiriyor. ittifaklar . bağımsızlıklar. vs vs. çoğu olumsuz tarafları var. osmanlının başlangıcında bile 30 50 sene geriye atıldı resmen. Artık ben savaşmıyordum oyunda 1821 devamını getirmicem . vassal ve colonilerimin toplam askeri 1.5m na ulaşmıştı :D
arkadaşlar hatta ekliyeyim. Oyunda şu 133 sayfada yarısı kadar bile bulunmıyan 4 kere coalisyon savaşı acıldı. 3 katı ordularıma sahiptiler. oyun sizi hep geriye atıyor eskisi gibi değil olaylar. zaten puan olayı acıklıyor

İronman mode ottomans

nJZbWa.jpg

Benim oynadığım Osmanlı oyununda 1490 civarına kadar geldim ve eski oyunla hemen hemen aynıydı. Balkanlar Suriye filistin kırım Irak bendeydi. Vedeniği de şutlamıtım ayrıca ege adalarından.

Bence mesele şu, millet eskisi gibi 5 yılda Anadoluda birliği sağlayamadığı için bir şok oluyor. Ama agresifliğe dikkat edilirse hiçbir sorun yok.

Dosdum ingilizce terimleri ezbere bilmiyorum. Ama dediğin şeyi anladıysam şuanki sürümde 20 senede bir -4 stability ile diğer yönetim şekline geçebiliyorsun.

2-  Dosdum geri atma olayı zaten oradan bağlantılı %25 agresif ve hazır spy ile başlıyorduk artık bunların olmaması 10 sene rahat gönderiyr başlangıc işlemleri yavaş sonuçta. arnavutluk ittifaksız direk alıyordu felen. önceki yerleri alırken önceden olmıyan coalisyon artık ortaya çıkıyor bu sayade direk her yere saldırmanıda  engelliyorlar. bizans bile wallachia sirbistan trabzon arasında ittifak kuruyor direk sen saldırana kadar. arnavut zaten saldırmak imkansız direk :)
ve 1490 ırak felen olaylarına girmicem çünkü oyun düz olarak toprakları içden dışarıya doğru genişlemek ile gelişilmiyor cidden. puan anlatır çoğu şeyi toprakların yarısını march yaptım dı felen.

Ya şöyle bak biraz, Osmanlı ile wc yapılabiliyor. 5 toprak eksik başlaması bu duruma engel teşkil etmez. Türm dünya için düşününce 5 toprak nedir ki? 

Co-belligerent war bunun için var. Bu sayede tek savaşta pek çok toprak alınabilinir.

Fransa İngiltere'ye karşı savaşa çağırdı. Kabul ettim ama gitmedim. 10 yıl sürdü olmuyor yenişemiyorlar. Ama benim artık barış yapmam lazım annexlemeye başlamam lazım çünkü. 20 k ordu gönderdim sadece ve İngiltere'yi 1 senede duman ettim. Biraz Yunanistan Hitler durumu gibi oldu. Ama durumum iyiydi bence puan hatırlamasam da. Tabi dediklerini doğru anladıysam.
Ara
(18-12-2017, 13:24)MelaRossa :
(17-12-2017, 23:16)zeduser5 :
(17-12-2017, 19:05)Voidian : @zeduser5

665ae6c93d506c993c45cdfb9e0cb51d.png

Bu nasıl oldu? School of law seçme bildirimi gelmiş ama teokrasisin.

Edit: Theocratic Administrationı unutmuşum, o decisionla geçince ottoman goverment kayboluyo muydu?

(17-12-2017, 19:52)MelaRossa :
(17-12-2017, 12:50)zeduser5 : Madem paylaşım yapılıyor. bugün bitirdiğim osmanlı. Öncelikle şunu belirteyim şuan oyunun sürümü 1.24 ve bu sslerde herkes eski oyunu oynuyor.
eski oyunda 1 ülke bile bırakmazdım oynasam. rekabet burada cok fazla. botlar ülkeleri çok iyi yönlendiriyor. ittifaklar . bağımsızlıklar. vs vs. çoğu olumsuz tarafları var. osmanlının başlangıcında bile 30 50 sene geriye atıldı resmen. Artık ben savaşmıyordum oyunda 1821 devamını getirmicem . vassal ve colonilerimin toplam askeri 1.5m na ulaşmıştı :D
arkadaşlar hatta ekliyeyim. Oyunda şu 133 sayfada yarısı kadar bile bulunmıyan 4 kere coalisyon savaşı acıldı. 3 katı ordularıma sahiptiler. oyun sizi hep geriye atıyor eskisi gibi değil olaylar. zaten puan olayı acıklıyor

İronman mode ottomans

nJZbWa.jpg

Benim oynadığım Osmanlı oyununda 1490 civarına kadar geldim ve eski oyunla hemen hemen aynıydı. Balkanlar Suriye filistin kırım Irak bendeydi. Vedeniği de şutlamıtım ayrıca ege adalarından.

Bence mesele şu, millet eskisi gibi 5 yılda Anadoluda birliği sağlayamadığı için bir şok oluyor. Ama agresifliğe dikkat edilirse hiçbir sorun yok.

Dosdum ingilizce terimleri ezbere bilmiyorum. Ama dediğin şeyi anladıysam şuanki sürümde 20 senede bir -4 stability ile diğer yönetim şekline geçebiliyorsun.

2-  Dosdum geri atma olayı zaten oradan bağlantılı %25 agresif ve hazır spy ile başlıyorduk artık bunların olmaması 10 sene rahat gönderiyr başlangıc işlemleri yavaş sonuçta. arnavutluk ittifaksız direk alıyordu felen. önceki yerleri alırken önceden olmıyan coalisyon artık ortaya çıkıyor bu sayade direk her yere saldırmanıda  engelliyorlar. bizans bile wallachia sirbistan trabzon arasında ittifak kuruyor direk sen saldırana kadar. arnavut zaten saldırmak imkansız direk :)
ve 1490 ırak felen olaylarına girmicem çünkü oyun düz olarak toprakları içden dışarıya doğru genişlemek ile gelişilmiyor cidden. puan anlatır çoğu şeyi toprakların yarısını march yaptım dı felen.

Ya şöyle bak biraz, Osmanlı ile wc yapılabiliyor. 5 toprak eksik başlaması bu duruma engel teşkil etmez. Türm dünya için düşününce 5 toprak nedir ki? 

Co-belligerent war bunun için var. Bu sayede tek savaşta pek çok toprak alınabilinir.

Fransa İngiltere'ye karşı savaşa çağırdı. Kabul ettim ama gitmedim. 10 yıl sürdü olmuyor yenişemiyorlar. Ama benim artık barış yapmam lazım annexlemeye başlamam lazım çünkü. 20 k ordu gönderdim sadece ve İngiltere'yi 1 senede duman ettim. Biraz Yunanistan Hitler durumu gibi oldu. Ama durumum iyiydi bence puan hatırlamasam da. Tabi dediklerini doğru anladıysam.

Bitti dosdum wc olayı oyunda ironman modunda artık wc yapacak olay kalmadı. sürümü oynamışın bilmen gerek artık. oyun başı o 5 toprak çok sıkıntılı ince bakarsan aslında onları haritadan silerken gereksiz coalisyon puanları artıyor. spy lı diğer eks saldıralarda toprak alamıyon çoğu ülke geliyor. kaç kere agresif oynarken memlük , venedik , wallachia vs gibi ülkeler kaç kere yok ettiler . tam başlama işini öğrenene kadar :) ve ben eski sürümde istemezsem 1600 lere kadar koalisyon yemezdim. artık imkansız osmanlıda illaki yicen
ve wc olayına dönersek oyun full dlc . full taktik gibi birşey . dlcsiz yada eski sürümlerde oynamak gereksiz kolay versiyon oluyor. şimdi wc olayı bitti şöyle oldu o olay devolopment yükseltiyor daha fazla artık. core alırken zorlanıyorsun adm kısmında. İttifak sistemi %200 artırılmış diyebilirim derece olarak versem. net %200. her ülke ittifak kralı oldu. 2 toprak alıcaksın buranında ince olayı, 3 5 ülke geliyor onlarıda temizliyon ama temizlediğin o 3 5 ülke içinde sonradan dalacağın ülke de olabiliyor . ve oda barış süresine giriyor oda geriye atıyor wc konusunda. çok unsur eklendi yeni sürümde
Ara
Şu alıntının alıntısnın alıntının da alıntılarını yapmasanız daha hoş olur. Sadece son mesaj kalacak şekilde geri kalanı silmeyi deneseniz daha iyi olmaz mı?
[+] 3 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-12-2017, 20:30)Raijin : Şu alıntının alıntısnın alıntının da alıntılarını yapmasanız daha hoş olur. Sadece son mesaj kalacak şekilde geri kalanı silmeyi deneseniz daha iyi olmaz mı?

sitede yeniyim tavsiyen için teşekkürler :D
Ara
(18-12-2017, 21:03)zeduser5 :
(18-12-2017, 20:30)Raijin : Şu alıntının alıntısnın alıntının da alıntılarını yapmasanız daha hoş olur. Sadece son mesaj kalacak şekilde geri kalanı silmeyi deneseniz daha iyi olmaz mı?

sitede yeniyim tavsiyen için teşekkürler :D

Ben öyle düşünmüyorum. Agresiflik rehberini incele. Ben iyi bir oyuncu değilim ama ben bile yırttım koalisyonlardan. Üstte İron man ile ezik bir ülkeyle yeni oyunda neredeyse tüm dünyayı ele geçirmiş eleman var. 

Koalisyon meselesi senin ve müttefiklerinin gücüyle ilgili. Eğer Fransa ve Polonyayla müttefik olursan ve ateşkes sürelerini iyi ayarlayıp güçlü ülkelerle aynı anda barış bitirmezsen kolay kolay koalisyon yemiyorsun. 

Birde artık barışçıl vassallamayı iyi kullanmak gerekiyor. Ben Dulkadir ve Ramazan'ı barışçıl yollardan hallettim. Keza Karadağ da aynı şekilde. Mesela benim oyunumda Bizan Sırbistan ile müttefik oldu. Sırbistan ise Aragon ile. Aragon ile müttefik olmasının sebebi Karadağ'da Venedik core'u var. Venedik tehditi içinde ve Aragon Venedik rivalı. Ben de Karadağ'ı bağımsız hale getirdim. Aragon müttefikliğini sildim. Karadğ bağımszı olur olmaz güvence verip sonraki aşamada vassal yaptım ve annexledim. Bu sayede 3 5 toprak için yapacağım koca bir savaştan kurtuldum hem de Venedik'in balkanlarda yerleşmesinin önüne set çektim. Küçük devletler büyüklerle belli çıkarlar için müttefik olur onun önünü kesmek gerekiyor.

Bir de tavsiyem Dawasir ile müttefik ol sonra boz. Eğer müttefik olup 150 ilşki üstüne çıkarsan hanbeli mezhebinin avantajlarından bir 30 yıl yararlanabiliyorsun. %10 agresif bonusu veriyor bence çok iyi.
Ara
Ben öyle düşünmüyorum. Agresiflik rehberini incele. Ben iyi bir oyuncu değilim ama ben bile yırttım koalisyonlardan. Üstte İron man ile ezik bir ülkeyle yeni oyunda neredeyse tüm dünyayı ele geçirmiş eleman var. 

Koalisyon meselesi senin ve müttefiklerinin gücüyle ilgili. Eğer Fransa ve Polonyayla müttefik olursan ve ateşkes sürelerini iyi ayarlayıp güçlü ülkelerle aynı anda barış bitirmezsen kolay kolay koalisyon yemiyorsun. 

Birde artık barışçıl vassallamayı iyi kullanmak gerekiyor. Ben Dulkadir ve Ramazan'ı barışçıl yollardan hallettim. Keza Karadağ da aynı şekilde. Mesela benim oyunumda Bizan Sırbistan ile müttefik oldu. Sırbistan ise Aragon ile. Aragon ile müttefik olmasının sebebi Karadağ'da Venedik core'u var. Venedik tehditi içinde ve Aragon Venedik rivalı. Ben de Karadağ'ı bağımsız hale getirdim. Aragon müttefikliğini sildim. Karadğ bağımszı olur olmaz güvence verip sonraki aşamada vassal yaptım ve annexledim. Bu sayede 3 5 toprak için yapacağım koca bir savaştan kurtuldum hem de Venedik'in balkanlarda yerleşmesinin önüne set çektim. Küçük devletler büyüklerle belli çıkarlar için müttefik olur onun önünü kesmek gerekiyor.

Bir de tavsiyem Dawasir ile müttefik ol sonra boz. Eğer müttefik olup 150 ilşki üstüne çıkarsan hanbeli mezhebinin avantajlarından bir 30 yıl yararlanabiliyorsun. %10 agresif bonusu veriyor bence çok iyi.

Dosdum koalisyon bir iyi yeri var bir de kötü bot sistemi var. ben bohemia , ingiltre, ajam , tunus gibi ülkelerle müttefik iken . koalisyon savaşı acanlar %50 asker gücüme bile sahip değildiler genede savaş açtılar.4 koalisyonuda başda benden 3 kat güclü olmalarına rağmen 2 sinden karşılıksız pozifite geçer geçmez savaşı bitirdim. diğer 2 sinde toprak bile aldım :). ama bunlar eski sürüme göre uğraşıyon başarıyorsun ama geri atıyor wc için. 
karadağ için barışçıl yol izlemişin bu olaylar bile ister savaş ister barış her şekilde geriye atar mantıken. eskiden öylemiydi gözüyle bakarsan yani.

ben bu sürümde wc yi yapamadım imkansız. dememin sebebi gerçekten ince işcilik ile devam ettim her ayrıntısına kadar. zamanları puanları iyi kullandım. hatta resmimde gördüğün gibi mavi bayrak state duruyor. adm vermemek için kurmadım bile. 24 tane statem var dı :) 
kuzey abd de fazla toprakları alamadım sıra gelmedi 1821e kadar. diğer akla gelen tüm coloni yerleri bana aitti. sadece kuzey abd kaldı 1875 e oda bendeydi ama işte zaman.
birde çin ile hiç savaşmadım onada sıra gelmedi. batıda ise oyun başından bitene kadar uğraştım. ama toprakları alamıyon öyle patır kütür. 10 devo ile başlıyon topraklar hepsi 15 felen değil resmen 25 30 lara getiriyorlar çok zorluyor.
bu arada ironman ezik ülke olayına inanmıyorum böyle söylentilere şuanki sürümde o arkadaşın youtube kanalı gibi birşey varsa izlemek istiyorum. gerçekten tüm eu4 kanallarına baktım şuanki sürümde osmanlı başarısını yakalayan youtubede vs görmedim
Ara
Aynı savaş skoruyla daha fazla toprak albilmek için ideaların birinde -%50 unjustified peace score gibi birşey vardı. Bunun sayesinde normalde 100 skorla6 toprak alabiliyorsan 50 skorla 6 toprak alabilir hale geliyorsun. Birde agressive expansion impact’e sahip olman lazım ki buda idea ile geliyordu. Bunlar + core creation costu düşüren idea ile wc gelir
Ara
(19-12-2017, 12:25)Paytak : Aynı savaş skoruyla daha fazla toprak albilmek için ideaların birinde -%50 unjustified peace score gibi birşey vardı. Bunun sayesinde normalde 100 skorla6 toprak alabiliyorsan 50 skorla 6 toprak alabilir hale geliyorsun. Birde agressive expansion impact’e sahip olman lazım ki buda idea ile geliyordu. Bunlar + core creation costu düşüren idea ile wc gelir

Unjustified peace claimsiz aldığın topraklar için boşa giden dip puanını azaltır

@Aeschyli üstteki arkadaş senin navarraya inanmıyo galiba
Ara
Küçük devletleri ae yüzünden vassal almanıza gerek yok. Sadece onları yiyebilecek devletlere warn atın yavaş yavaş yutarsiniz. Dip slotu harcamaya gerek yok.
Ara
Bu sürüm zor gözüküyor evet ama Osmanlı ile her sürümde wc atılabilir.
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-12-2017, 14:11)Aeschyli : Bu sürüm zor gözüküyor evet ama Osmanlı ile her sürümde wc atılabilir.

atanı görürsem iron modede elini öperim o adamın :D
Ara
(19-12-2017, 18:05)zeduser5 :
(19-12-2017, 14:11)Aeschyli : Bu sürüm zor gözüküyor evet ama Osmanlı ile her sürümde wc atılabilir.

atanı görürsem iron modede elini öperim o adamın :D
B8B6C915375B9F9CCDDE7C6930D72E64D2285C74
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şahsen ben oynadığım kadarı ile bir zorluk yaşamadım.Tam tersine bazı devletler bayağı kolaylaşmış gibi geldi.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(19-12-2017, 21:31)altnkurt : B8B6C915375B9F9CCDDE7C6930D72E64D2285C74

dosdum bu resim hiç birşeyi açıklamaz. iron man değilse hile ile dünkü oyuncuda yapar. yada eski versiyonlarında ise 100 oyuncudan 5 iyi oynyıan herkes wc yapar eski sürümde. teşekkürler güzel resim için genede
Ara
@zeduser5 achievementlar açık gözüküyor, ironmande oynanmıştır büyük ihtimal. SSin sahibi @Aeschyli'di diye hatırlıyorum kendisine soralım.
Ara
SS eski versiyonlardan o yüzden şuanki sohbet için geçerli olmayabilir ancak ben yinede ryukyu vb. devletler hariç her devletle wc yapılabileceğini düşünüyorum. Batıda opm olsanda enstitü vb problem pek olmuyor. Üzerine kolonici güçlerde erkenden bastırılabiliyor.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-12-2017, 00:46)zeduser5 : dosdum bu resim hiç birşeyi açıklamaz. iron man değilse hile ile dünkü oyuncuda yapar. yada eski versiyonlarında ise 100 oyuncudan 5 iyi oynyıan herkes wc yapar eski sürümde. teşekkürler güzel resim için genede

Hahaha hiç güleceğim yoktu. Iron man olduğu görselde görülüyor zaten.
Sic Parvis Magna
Ara
(20-12-2017, 01:32)Aeschyli : SS eski versiyonlardan o yüzden şuanki sohbet için geçerli olmayabilir ancak ben yinede ryukyu vb. devletler hariç her devletle wc yapılabileceğini düşünüyorum. Batıda opm olsanda enstitü vb problem pek olmuyor. Üzerine kolonici güçlerde erkenden bastırılabiliyor.

(20-12-2017, 05:33)altnkurt :
(20-12-2017, 00:46)zeduser5 : dosdum bu resim hiç birşeyi açıklamaz. iron man değilse hile ile dünkü oyuncuda yapar. yada eski versiyonlarında ise 100 oyuncudan 5 iyi oynyıan herkes wc yapar eski sürümde. teşekkürler güzel resim için genede

Hahaha hiç güleceğim yoktu. Iron man olduğu görselde görülüyor zaten.

resmin sahibi ironman olduğunu yazmış ama ss de nerede gözüküyor tekrar tekrar baktım o pencerelerde gözükmüyorki zaten. nese altnkurt arkadaşı boşa yordun ss ile dediğimi yanlış anladın yeni sürümde ironman modede wc imkansız yazdım. 1.24de bitireni helal olsun demicem . bursada yaşıyorum ssli elini öperim o derece diyorum yani boş oyuncu değilim :D
eski sürümde wc gerçekten kolay. zaten bu konuyu ss haline getirmemin nedeni puandan anlarsınız artık zorluğu. ben 21k ile wc yapamıyorum. arkadaş navarra ile 10k bile ulaşmıyan puan ile yapabiliyor. puan sistemi neye göre arttığını öğrenirsen anlarsn durumu
Ara
https://eu4.paradoxwikis.com/Score_system

Link üzerinden puan sisteminin işleyişine bakabilirsin. Şuan telefondayım fazla zamanda bulamıyorum ama istek gelirse çevirebilirim.
Ara
(21-12-2017, 15:30)Aeschyli : https://eu4.paradoxwikis.com/Score_system

Link üzerinden puan sisteminin işleyişine bakabilirsin. Şuan telefondayım fazla zamanda bulamıyorum ama istek gelirse çevirebilirim.

aynen zaten yazılı oyunun herşeyi. mesala bugün 1.22 aldım öylesine patchi osmanlı geçtim dalgasına. 1470de maceristan , rusya, ve timura kadar resmen uzandımdı. herkes 0 ittifak 0 politika. şuan ise kıcı kırık 1 topraklı ülke bile 3 4 ittifak kuruyor :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.