EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
A union only in name
Ignorant monarch
Backward monarch 

Bunlar nasıl oluyor? Niye oluyor? Bunlar Ne oluyor? Ve Nasıl Engelleniyor?

Unionlarım ile -200 küsür ilişki alıyorum bunlar yüzünden.
Ara
eu4_11.png
eu4_12.png

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi böyle kilitlendim kaldım tunusa saldırmak istiyorum ama morocco katılıyor savaşa ne yapacağım ben? değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ara
2 yolu var en azından aklıma 2 yol geldi.1.si Morocco´nun Tunus´u rival ataması.2.si ise Morocco kralına yanlış hatırlamıyorsam Cruel trati gelirse müttefiklerinin defenasif savaşlarına isteği 20 azalıyor.Artı olarak attitude towards enemies ile -20 de alırsan -40 olur ki buda Tunus´a rahatlıkla savaş açmanı sağlar.
Tunus´a saldırmak gibi bir seçeneği 2.plana koyuyorsan yapabilceğin şeylerden biri kolonileşmek olabilir.Ya da Portekiz Kastilya ile müttefik değilse Portekize saldırılabilir.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Menars

ALT-F4
eu4_13.pngeu4_14.png
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çapsız ülkelerle oynarken kötü event yağıyor resmen üzerime. Najd oyunu açtım Jihad başarımı için, yarımadada hatrı sayılır bir hal aldım, Memlük'e karşı Osmanlı müttefiğiyim yani teorik olarak sırtım yerel gelmiyor. Lakin 2 yılda bir hükümdar ölür, o ölmezse heir ölür, stability droptan ne isyanların arkası kesilir ne teknoloji geliştirmek için puan kalır ne para kalır zaten pamuk ipliğine bağlı ekonomiyle sürekli isyan bastırmaya çalışmaktan. Kaldı ki oyunun başında military power seviyesini bir kez bile uplayamadan yıktığım kabilenin 2 katı isyancı geliyor, onları bile yeri geliyor harcayamıyorum. Bu olayı ilk yaşadığımda oyunda 15 yıl geçmemişti bile, ikincisinde ise farklı yoldan büyümeye, temkinli gitmeye kalktım lakin yine aynı terane. Najd ile olacak gibi değil dedim, Ajuuraan oyunu açtım. Onda da aynı şeyleri yaşadım. Madagaskar'ın %90'ına sahibim, Kilwa şehrinin üstü komple Bab ül Mendep'e kadar bendeydi. Ne isyanı bitiyor, ne para derdi, ne manpower birikiyor. Bir yerden sonra yerimde saydım, onlarca yıl enstitü benimseyemedim, teknolojik olarak aşırı geri düştüm. Küfredip kapattım en sonunda.

Hadi bu devletler herkesin harcı değil derseniz saygı duyarım, lakin bugün Macaristan oyunu açtım ve resmen aynı isyanıcıyı 10 kere harcamak zorunda kaldım. 1465 gibi Serbia-Bosnia-Wallachia komple bendeydi, Venedik'in Adriyatik doğusundaki kıyıları da bendeydi, üstüne Mora ve Atina'yı da aldım kendime(alırken ae durumu olmadı, Bosnia ve Serbia'yı hep vassal annex yaptım.) Yine de ne isyanlar bitti ne koca Ragusa'ya hakim olmama rağmen elimde para kaldı ne kötü event yağışı durdu. resmen 50 yıl şu oyun başı kazanımlarımı korumaya çalıştım ama yine geri düşünce bıkıp kapattım.

Ezbere her oyun önce defansif, sonra hümanist idea benimsemek istemiyorum ama bunun da bir yolu yordamı olmalı. Yani millet deli gibi büyürken ben büyüdüğümde neden hiç belimi doğrultamıyorum? Pasif oynadıkça da rakiplerim gelişiyor, yani rekabet etmeyeceksem rakibimi hep arkadan takip edeceksem oynamanın da bir anlamı yok, ama bilmiyorum biraz kafam karışık. Bana tavsiyesi olan var mıdır?
Ara

Bütün şartları taşıdığım halde enstitü neden bende patlamadı da gitti 17 sene sonra Granada'ya patladı?Üstelik şuanda kolonicilik ideasını bitirmiş olmama rağmen limanlarda yayılmıyor.
Ara
süleyman maik şartları yerine getirdin diye enstitü sende patlıyacak diye bir şey yok.Sadece sende patlama ihtimali var.

E yayılmaz tabi taaa iberyada çıkmış nasıl gelecek sibirya'ya.Development basarak getireceksin.

Rehber
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Kolonicilik enstitüsü ideayla yayılcak bir şey değil. Ayrıca o şartları yalnız sen sağlamıyosun. Şartları sağlayan devletlerden birinde çıkıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaşlar oyunda bir kaleyi işgal ederken en az 10k man powerım gidiyor ve savaş bittikten sonra neredeyse 5 yıl man powerin gelmesini bekliyorum. Bunu nasıl engelleyebilirim. Şimdiden teşekkürler herkese.
Ara
Kaleyi çok kalabalık kuşat. Kuşatma esnasında attrition yiyorsun. Ayrıca assault yaparsan da çok sayıda birliğin ölür ve manpower kaybedersin. Kuşatmanın kendi kendine bitmesini bekle.
Sic Parvis Magna
Ara
(28-09-2018, 23:12)altnkurt : Kaleyi çok kalabalık kuşat. Kuşatma esnasında attrition yiyorsun. Ayrıca assault yaparsan da çok sayıda birliğin ölür ve manpower kaybedersin. Kuşatmanın kendi kendine bitmesini bekle.

Hocam Kaleyi Kalabalık Kuşatırsa Supply Limit'i Aşıp Adam Kaybeder.Kuşatma esnasında yediğimiz  attrition o kadar fazla değil
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yada bir yolu daha var karşı ülkeye geçip kalesinde 1500den fazlasavunucuvarsa savunucular dışarı çıkıp savaştırabilirsin kendi ordunla böylelikle 1 ayda kuşatma düşer Osmanlısın biansasavaş açtın istanbla saldırdın kuşatıyorsun tag byz yaz bizans ol istanbuldaki kaleye tıkla savunma moduna geçirt adamlarınn kılıçtan geçirecek ve 1 kuşatmada istanbul düşer
Ara
(29-09-2018, 06:20)kralılgaz : Yada bir yolu daha var karşı ülkeye geçip kalesinde 1500den fazlasavunucuvarsa savunucular dışarı çıkıp savaştırabilirsin kendi ordunla böylelikle 1 ayda kuşatma düşer Osmanlısın biansasavaş açtın istanbla saldırdın kuşatıyorsun tag byz yaz bizans ol istanbuldaki kaleye tıkla savunma moduna geçirt adamlarınn kılıçtan geçirecek ve 1 kuşatmada istanbul düşer

:D
Hileyle oynayacaksa başarım kazanamıyor ılgaz hileyle oynamak zevk vermez. Bu arada TDK yazılarına hayran kaldı :D
[+] 2 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-09-2018, 23:12)altnkurt : Kaleyi çok kalabalık kuşat. Kuşatma esnasında attrition yiyorsun. Ayrıca assault yaparsan da çok sayıda birliğin ölür ve manpower kaybedersin. Kuşatmanın kendi kendine bitmesini bekle.
Daha 1480. yıllarda olduğumuz için supply limit o kadar fazla değil. O yüzden zaten sınırda bir orduyla kuşatıyorum.Assault yapmıyorum. Sanırım Hindistan topraklarındaki tropikal ve kurak iklim çok daha etkili oluyor.
Ara
@kralılgaz niye öyle uğraşıyor ki annex byz yazsın direk:D
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
[+] 2 üye glorfindel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ona da gerek yok paintte boş eu4 haritasını al boya. Yok ben achivement de istiyorum dersen ironmani cheat enginle oyna.
Ara
Beyler ben mi yanlış biliyorum ama durum şöyle değil mi? Eğer enstitünün çıkma yılında enstitünün şartlarını taşıyan birden çok devlet varsa şansa göre bu devletlerin içlerinden birinde patlar.Ama ilgili yılda şartları taşıyan sadece bir devlet varsa onda çıkması lazım.Eğer kimse bu şartları taşımıyorsa enstitü çıkmaz ta ki birileri bu şartları taşıyana dek. Kolonizmin şartlarını taşımak diğerlerinden bira daha zor olduğundan geciktiği çok oluyor, çünkü ilk başlarda koloni sınırı yetmiyor amerikayı görmeye. Ama işte fabrikalar ya da rönesansın geciktiği görülmüş şey değil.Çünkü o sıralar bir vilayet değil 100lerce vilayet var şartları taşıyan ve şansa göre birinde patlıyor. Benim soruma gelecek olursak 1500'de koloniciliğin şartlarını taşıyan tek devlet olduğum halde bende patlamadı da neden 17 sene boyunca ispanya'nın amerika'yı görmesini bekledi. 2. sorum ise şu bundan tam emn değilim ama hani mesela küresel ticaret sende patlamasa bile ticaret binalarının olduğu vilayetlerde yayılmaya başlıyor ya, ya da fabrikacılığın içinde fabrika bulunan bütün illerde yayılması vs. adam oraya yazmış ki koloncilik ideasını bitirmiş olan devletin limanlarında kolonicilik enstitüsü yayılmaya başlar.Ben bütün koloniciliğin bütün idealarını açtığım halde limanlarımda tık yok. Ben bütün stratejimi bunun üstüne kurmuştum, buryatyadaki bütün vilayetler 20 devde rönesans ordan geleceği için, kolonicilik de bende patlayınca muazzam bir teknoloji farkı olacaktı benle ming arasında ve mingi dağıtabilecektim.
[+] 2 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaslar timur ile Yuan basarımını yapıyorum da , sizlere bir sorum olacaktı. Cin imparatoru ol savasını acamıyorum Minge neden ? yani cinin %60 ını fethettim fakat hala oyle bi hakkım yok.
Ara
Eastern groupta olması gerekiyormuş dinin (Konfüçyus vs.)
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(29-09-2018, 18:53)chaos10ur : Arkadaslar timur ile Yuan basarımını yapıyorum da , sizlere bir sorum olacaktı. Cin imparatoru ol savasını acamıyorum Minge neden ? yani cinin %60 ını fethettim fakat hala oyle bi hakkım yok.

Timurda kültürden dolayı decision gözüküyor ama o başarım için hiç uygun bir ülke değil. Oirat veya Mongolia(çift başarım yapabilirsin) ile yapmanı öneririm.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.