EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
kurtulus
[quote pid='151392' dateline='1551812271']
Basbakanin  Kim oldugunu orene  biliyormuyuz
[/quote]
Ara
(09-05-2019, 13:42)kurtulus : kurtulus
[quote pid='151392' dateline='1551812271']
Basbakanin  Kim oldugunu orene  biliyormuyuz

[/quote]

Sorun anlaşılamadı.Tekrar yazar mısın ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Ükenin basbakani nerden baka biliyoruz bir video yada canli uayinda gormustum ama hatırlamıyorum
Ara
Kuzey Amerika'da custom nation oyununa başlayacağım, birkaç sorum var.
1) Siberian frontier ideası ile başlayacağım, ayrıca kolonist veya koloni ideaları almama gerek var mı?
2) Colonization yaparken o toprağın mevcut dini ve kültürü benim din ve kültürüme dönüşür mü?

Düzenleme: 2. soruyu deneyerek çözdüm, frontier gönderince direkt kültür ve dinimize göre şehir kuruluyormuş.
Ara
Frontier sadece kara bağlantısı ile koloni atmanı sağlar. Kolonist veren bir idea grubu alana kadar çok kısıtlı alanda koloni atıcaksın.
Sic Parvis Magna
Ara
İki sorum var

1. Devastation nasıl düşürülür nasıl oluşması engellenir coast raid nasıl engellenir kesin çözümü var mı?

2. Oyun 5 hızda bile seri günleri geçmiyor oyun günlerini nasıl hızlandırabilirim? 
 şimdiden teşekkürler
Ara
Raid atan devletle ally olursan veya yıkarsan raid atamaz. Onun dışında hunt pirate fleet diyerek raid atmasını zorlaştırabilirsin. Devastation için de kale dikebilirsin o eyalete. Hızlandırmak için Fast Universalis modu var. Onun dışında bazı ülke renkleri de ciddi etkiliyor. Mısır sarısından Arap yeşiline dönünce fps'm ikiye katlanmıştı.
Sic Parvis Magna
Ara
Şahruh kesin ölüyor mu 1447'de?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(11-05-2019, 23:27)altnkurt : Frontier sadece kara bağlantısı ile koloni atmanı sağlar. Kolonist veren bir idea grubu alana kadar çok kısıtlı alanda koloni atıcaksın.

Başkente kara bağlantısı varsa atılabiliniyor diye biliyorum.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(17-05-2019, 14:31)Zebercet : Şahruh kesin ölüyor mu 1447'de?

Değişmediyse hayır.
Sic Parvis Magna
Ara
Mesele İngiltere oynuyorum ve Portekiz himayem altında ve yalnızca belirli bir bölgeyi kolonileştirmesini istiyorum bu mümkün mü ?
Ara
(18-05-2019, 03:49)Tulpar_S1 : Mesele İngiltere oynuyorum ve Portekiz himayem altında ve yalnızca belirli bir bölgeyi kolonileştirmesini istiyorum bu mümkün mü ?

katoliklerde belli sayıda bölge kolonileştirildiğinde o bölgeye perma claim veriyor. portekiz de katoliktir. eğer ingiltereyle katolik kalır ,kolonileştirdiğin yerlerden perma claim alırsan hem portekiz hem de diğer katolikler bölgene girmezler. bunun dışında şurayı kolonileştir burayı etme diyebileceğin bir yöntem yok.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Diğer Katolik kolonici devletlerle ilişki seviyem düşmanca olursa bahsi geçen bu durumu negatif etkilermi.
Ara
Papanın diğer ülkelere ayırdığı topraklara koloni atmaya çalışırsan eksi yerleşimci bonusu yersin. Normalden çok daha yavaş koloni kurulur
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Osmanlı ile oynarken mevcut olan estate sınıflarından ulema, ümera ve merchantlar müslüman mıdır?
Ulema ile ilgili bir event geldiğinde papaz resmi çıkıyor, ümera ve merchant event resimleri de Osmanlı kültürü ile uyuşmuyor.
Ara
(18-05-2019, 08:55)jax61 :
(18-05-2019, 03:49)Tulpar_S1 : Mesele İngiltere oynuyorum ve Portekiz himayem altında ve yalnızca belirli bir bölgeyi kolonileştirmesini istiyorum bu mümkün mü ?

katoliklerde belli sayıda bölge kolonileştirildiğinde o bölgeye perma claim veriyor. portekiz de katoliktir. eğer ingiltereyle katolik kalır ,kolonileştirdiğin yerlerden perma claim alırsan hem portekiz hem de diğer katolikler bölgene girmezler. bunun dışında şurayı kolonileştir burayı etme diyebileceğin bir yöntem yok.

Nasıl yani, ben şuan İrlanda minörlerinden biriyle oynuyorum ve koloni çalışıyorum. Louisiana bölgesinde örneğin 10 şehre sahip olunca perma claim alıyorum ve diğer katolikler Louisiana'ya yaklaşmıyor mu?
Ara
@captivesoul

Osmanlıda ulemanın anlamı kuran ve hadisleri yorumlayan kişilere verilen genel addır. Tüccarların Çoğu Osmanlı'da gayrimüslim olsa da bunun resimle alakası yoktur.
Ümera da yüksek sınıftan kişilere verilen genel addır. Beyler & Komutanlar gibi. Sanırım oyunda bu konu için çok fazla çeşitlilik yok. O yüzden dini belirtmesi için Hristiyan kişilerin resimlerini Osmanlı'da da kullanmış olabilirler. 

@tahr1bad Eğer papa sana verirse yine nadir de olsa gelebiliyorlar. Ama o bölgeye yerleşim sana avantaj sağlarken diğer hak talebi olmayan devlete dezavantaj sağlıyor. Portekiz oyunumda Karayipler bitmeye yakın, Britanya'nın hak talebim olan bölgelere salça olduğunu gördüm. Eğer senin hakkın olan yere başkaları yerleşirse cb verir.
                                                                                                                   76561198251634340.png
[+] 1 üye madly nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Farenin orta tekeri bozuldu klavyede haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırmak için kısayol var mı ?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(23-05-2019, 13:54)Zebercet : Farenin orta tekeri bozuldu klavyede haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırmak için kısayol var mı ?

Sağ altta + - tuşları ile halledebilirsin. Benimki de bozuk öyle hallediyorum ama pek pratik değil.

Edit: Afedersin klavyeden yapabilmeyi sormuşsun. Onu varsa bilmiyorum ben de.
Ara
Kolonilerin kendi sınırları dışına kolonizasyon yapmasını nasıl engelleyebiliriz. Kafasına göre genişliyor başkalarının topraklarına genişliyor. Bu olay yüzünden kolonicilikten soğudum.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.