EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Shimazu ideası zaten Japonyanınkinden çok daha iyi Ben Ülkenin Japonyaya dönüşmesini istiyorum ama Government Rank Kingdom olduğu için oyun izin vermiyor
Zaten Daha Daimyo kalmadı Adada hepsini fethettim Bi ben bide Ashikaga var Kısacası Government Rankımı Kingdomdan Duch ye düşürmem lazım

(10-08-2020, 13:11)Defterdar :
(10-08-2020, 12:48)EgbertOfEngland : Japon Daimyo larından biri olan Shimazu ile oynuyordum oyunda ilerledikçe büyüdüm ve en son Ashikgadan Bağımsızlığımı aldıktan Sonra 
tam Japonya kurabilecekken O anlık bi dikkatiszlikle Japonya kurmadan Government Rankını Kingdom yapma tuşuna bastım Artık Japonya kuramıyorum Krallık olduğum için  bi çözümü var mı

İstediğin cevap değil ama,
Boşver Japonya kurma Shimazu fikirleri ve Shogunate yönetim biçimi daha iyi.

Shogunate olunca milletleri Vassal olarak salınca millet Daimyo olarak salınıyor ve diplomatik ilişki slotundan yemiyor.

Ama bunun bir sıkıntısı da var,
Daimyo'lar yani Vassal'ların birbirine saldırabiliyor buna dikkat et.

Ashikaga nın Tüm vasallarını fethettim zaten adanın  %80 i bende %20 si fln ondan Ama Government Rankım Kingdom olduğu için Kuramıyorum Japonyayı Kısacası Rankımı Duch ye düşürmenin bi yolunu bulmam lazım
Ara
Japonya Krallık seviyesinde iken de kurulabilir:
https://eu4.paradoxwikis.com/Japan
Yukarıda ki linkten inceleyebilirsin.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Oyunda guncelleme sonrasi papalik devletiyle İlk defa yeni oyun actim 10 yil kadar oynadiktan sonra secimle galiba papaligin basina İngiltereden kardinal gecti benden birinin gecmesi gerekmiyomuydu simdi ne yapmam gerek yeni oyun mu acayim burdan dondurebilirmiyim
Ara
Papalık olarak papa seçilme şansını diğer ülkelere kardinal atayarak artırabiliyorsun. Bolca kardinal atarsan seçilme şansın o kadar artar.
WhaW8Am.gif
Ara
400 saate yakın Osmanlı ile oynadıktan sonra şimdide Fransa ile oynamaya başladım fakat 6 kez iron modda normal zorlukta oynadığım oyunlarda 1500 leri bile göremedim. Sürekli koalisyon yiyorum alman devletciklerinden. Fransa askeri erken dönem çok zayıf ekonomi kötü durumda. Osmanli oyun başı çok daha güçlü ekonomisi daha da güçlü. Fransa ile nasıl bir strateji yapmam gerek koloni atarak oynamayı düşünmüyorum Avrupa'da ilerlemek istiyorum ama bu koalisyonlarla baş edemiyorum.
Bir iki güzel taktik çok yardımcı olurdu :))
Ara
Religious idea ile gelen "God wills it" sebepli savaşlarda toprak ele geçirebiliyor muyuz?
Ara
(13-08-2020, 11:36)mfurkanoduncu : Religious idea ile gelen "God wills it" sebepli savaşlarda toprak ele geçirebiliyor muyuz?
Evet
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Size karşı koalisyona girebilecek ülkelere diplomat gönderip, ilişkilerinizi geliştirebilir ya da -%20 AEI düşüren Espionage Ideas alabilirsiniz. Aynı zamanda Espionage Ideas'ın verdiği + diplomat sayesinde ekstradan bir ülke ile daha ilişki geliştirebiliyorsunuz. @tarık demir
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
Ara
(13-08-2020, 11:10)tarık demir : 400 saate yakın Osmanlı ile oynadıktan sonra şimdide Fransa ile oynamaya başladım fakat  6 kez iron modda normal zorlukta oynadığım oyunlarda 1500 leri bile göremedim. Sürekli koalisyon yiyorum alman devletciklerinden. Fransa askeri erken dönem çok zayıf ekonomi kötü durumda. Osmanli oyun başı çok daha güçlü ekonomisi daha da güçlü. Fransa ile nasıl bir strateji yapmam gerek koloni atarak oynamayı düşünmüyorum Avrupa'da ilerlemek istiyorum ama bu koalisyonlarla baş edemiyorum.
Bir iki güzel taktik çok yardımcı olurdu :))
Fransa'da bir çok Vassalı sayesinde çok güçlü.

İlk savaşta İngiltere'den Pale şehrini al. İrlanda adasında sonra İskoçya ve Britanya'da genişle.

"Iberian Wedding" gerçekleşince Kastilya'ya saldır Aragon'a bağimsızlık ver.

İberya'da Leon,Austrias,Katalonya gibi ülkeleri vassal çıkartabilirsin çünkü,

Sen Kastilya'dan direk Leon'un topraklarını almak yerine Leon'u Vassal olarak salıp Leon'un Core'ları için Reconquest savaşı açarsan daha az Ae yersin.

Claim'in olmadıgı topraklar daha fazla Ae verir. Her yere Claim atmakta pek mümkün değil. O zaman yapılması gereken şey,

Reformed dinine geçip Religious fikir bitirsen her kese karşı CB elde edersin.

Protestan değil Reformed.

Diplomatlarını "Outraged Countries"e yollayabilirsin.

Kastilya'ya saldırıncı Kuzey Afrika'dan toprak al. Oralarda da genişle.

Erken dönemde Almanlara dokunmayabilirsin
Ara
Tavsiye için çok teşekkürler genelde kastilya ile müttefik oluyorum ona rağmen tüm koalisyon savaşlarını kaybediyorum cok kalabalık geliyorlar. Almanlara dokunmadan iberya ve Britanya da ilerlemeye çalışcam
Ara
cheat engine kullan
Ara
@Defterdar

Neden protestan değil de reformed?
Ara
ST MP etkinliklerinde kullanılan "Region Kuralı" için gerekli olan güç yüzdesi nasıl hesaplanıyor ?
Ara
(13-08-2020, 14:27)Kancaa : Neden protestan değil de reformed?
Protestanlık fazla yayılıyor. Reformedde az yayılıyor.
Reformed ülkeler dünya da daha az olduğu için daha fazla ülkeye karsı CB kazanır.
Protestan olsa Almanlara,Protestanlara bu Cb ile saldıramaz.
Ara
Memlüklere karşı savaş açacaktım ve imperialism başlığı altında Take capital casus belli'si çıktı. Ne demek oluyor bu? Ne gibi avantajları var?
Ara
(13-08-2020, 17:07)mfurkanoduncu : Memlüklere karşı savaş açacaktım ve imperialism başlığı altında Take capital casus belli'si çıktı. Ne demek oluyor bu? Ne gibi avantajları var?
Ingilizcen varsa şuradan bilgi alabilirsin. Yoksa sana acıklayabilirim.
Ara
(13-08-2020, 17:22)Defterdar :
(13-08-2020, 17:07)mfurkanoduncu : Memlüklere karşı savaş açacaktım ve imperialism başlığı altında Take capital casus belli'si çıktı. Ne demek oluyor bu? Ne gibi avantajları var?
Ingilizcen varsa şuradan bilgi alabilirsin. Yoksa sana acıklayabilirim.
Hocam ona baktım ve hatta buradaki rehberden baktım bu da aynısı sanırım. 

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-casus-belli-rehberi

Yani ben ülkenin tamamını mı ele geçirecem anlayamadım tam. Daha iyi açıklama imkanınız varsa çok mutlu olurum.
Ara
Ülkeden alacağın toprakların savaş skoru fiyatı normalin 4'te 3'ü olacak dolayısıyla daha fazla toprak alabileceksin ama bu kesin annex demek değil. Take capital kısmı ise ülkenin başkentini işgal ettiğin vakit zamanla artan savaş skoru elde edeceğini ifade ediyor.
[+] 1 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@tarık demir

Fransa'nın bulunduğu bölgede topraklar daha zengin olduğu için koalisyonlar ile karşılaşman normal. Genişleme hızını yavaşlatmalı ya da agresif genişlemeni azaltacak hamlelerde bulunman lazım. Bunlardan birisi ilişki geliştirme danışmanı almak olacaktır. Bu danışman sayesinde agresif genişlemen daha hızlı düşecektir. Aynı şekilde papa olmayı da deneyebilirsin. Bu da agresif genişlemeni direkt düşürecektir.

@Kancaa

Kıtada daha az reformcu devlet olacağı için böyle bir tavsiyede bulunmuş fakat bence tamamen gereksiz. Askeri bonuslar için Protestan ya da diğer bonuslar için Katolik kalmak her zaman daha mantıklı.

@1Manascı

"Region Kuralı" için güç yüzdesi gerekli değil.

@mfurkanoduncu

O savaş sebebinin hedefi düşman başkentini ele geçirmek. Böylelikle zamanla artan savaş skoru elde edersiniz. Savaşın sonunda karşı taraftan istediğiniz her şeyi diplomatik puan harcamadan isteyebilirsiniz.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@PCOyun hatalı yazmışım ittifak limitini belirlemek için gerekli olan güç yüzdesi nasıl hesaplanır diye düzelteyim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.