EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Benim oyunla ilgili 2 temel sorunum var
1) Extended Timeline ile gelen ülkelerin isimleri kısa ve garip(Göktürk:GOK Türkiye:TKY gibi). Sorun oyun dosyalarında mı? Nasıl düzelir

2) Oyunu save ederken kasıyor. Grafik ayarlarını düzeltiyorum yeniden başlıyor kasıp kapanıyor.Eski ayarlarla devam ediyor. Nasıl düzelir)
Ara
(04-03-2021, 09:56)feritkeskin : Benim oyunla ilgili 2 temel sorunum var
1) Extended Timeline ile gelen ülkelerin isimleri kısa ve garip(Göktürk:GOK Türkiye:TKY gibi). Sorun oyun dosyalarında mı? Nasıl düzelir

2) Oyunu save ederken kasıyor. Grafik ayarlarını düzeltiyorum yeniden başlıyor kasıp kapanıyor.Eski ayarlarla devam ediyor. Nasıl düzelir)

Türkçe yamadan olabilir extented timelinedeki sorun.
[+] 1 üye He be nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-03-2021, 09:56)feritkeskin : Benim oyunla ilgili 2 temel sorunum var

Extended Timeline ile Türkçe Yama modlarını aynı anda çalıştırmışsın.
Extended modu türkçeyi desteklemez.Bu yüzden Göktürk yerine o ülkenin Tag'ı gözükür. (Gok)

Extended modunda custom ülke kurdugunda yada üzerine başka modlar ekleyip girmeye çalıştığında bazı yerlerde hata oluyor ve kapanıyor.

Sen en iyisi sadece Extended modunu açarak oyunu gir.Diğerlerini kapat.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu vassal besleme olayını yanlış mı anlıyorum?

Vassalım core'u olan toprakta benim tarafımdan occupy iken gelen AE ile vassalım tarafından occupy iken gelen AE aynı gözüküyor. E nasıl AE yemeden beslicem ben bu çocuğu

Bu benim 

NQKMPI.png

Bu da vassalımın

NQqOJU.png

nedir bu vassal besleme işinin aslı, yolu yordamı? Forumdaki rehberleri falan da okudum bu arada

Bir de önerebileceğiniz güncel versiyonda düzgünce oynanmış osmanlı videosu var mı? İzlediklerimin hepsi eski, yeniler de hadi osmanlıyı alıp roma imparatoru olalım gibi fantazik şeyler
Ara
Vassal beslemek için açtığın savaş türü reconquest olmak zorunda. Sen conquest savaşı açtığın için toprakları reconquest olarak alamazsın.

@Crystallo
Ara
Vassal beslemekteki asıl amaç ADM puanlarını saklamak. AE'nin değişmesi için vassalın o toprakta core'u olması gerekiyor.
WhaW8Am.gif
Ara
(05-03-2021, 15:57)Aeschyli : Vassal beslemek için açtığın savaş türü reconquest olmak zorunda. Sen conquest savaşı açtığın için toprakları reconquest olarak alamazsın.

@Crystallo

O zaman ben osmanlıyla bu AE'leri her türlü yiyecek miyim, nasıl reconquest için sebep yaratabilirim?

(05-03-2021, 15:57)PCOyun : Vassal beslemekteki asıl amaç ADM puanlarını saklamak. AE'nin değişmesi için vassalın o toprakta core'u olması gerekiyor.

Vassalımın maraşta coreu var şu anda zaten
Ara
(05-03-2021, 15:20)Crystallo : Bir de önerebileceğiniz güncel versiyonda düzgünce oynanmış osmanlı videosu var mı? İzlediklerimin hepsi eski, yeniler de hadi osmanlıyı alıp roma imparatoru olalım gibi fantazik şeyler

https://www.youtube.com/watch?v=fs53xjnoMQA
Ludi'nin rehberlerini genel anlamda tavsiye ederim. Ayrıca Osmanlı için pek de rehbere gerek yok, görev ağacı izlenilerek gidilebilir.
[+] 1 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vasalının orada core'u varsa zaten reconquest savaş sebebin de vardır.
Sic Parvis Magna
Ara
Selamlar herkese! Belki buraya çok yazıyorumdur ama yine yazacağım. Oyunda bana saçma gelen şeyleri belirtmek istiyorum. Daha orta seviye bir oyuncuyum ve sadece Osmanlı ile oynadım. Bana saçma ve mantıksız gelen şeyin çözümü belki vardır ve ben bilmiyorumdur diye yazıyorum.

1) Geri çekilme. 30.000 asker ile Macar üzerine yürüyorum, rakip 50.000 ile geliyor buraya kadar sorun yok. Savaş başlıyor bakıyorum bizim moral daha hızlı düşüyor, biz 1 zar atıyoruz rakip 9 atıyor, o anda geri çekilemiyoruz.İlla 15 bin adam ölene kadar savaş devam ediyor. Neden geri çekilemiyoruz ki?
2) Rakipler her zaman savaşıyor, savaşsız teslim olma yok. 40.000 adam ile  Epir'in üzerine yürüyorum, 4 bin adam ile savaşıyorlar ve tabi ki de kaybediyorlar ama bu zaman kaybına neden oluyor. Zamanında Candaroğulları Osmanlı'ya savaşsız teslim olmuştu ama oyunda savaşsız teslim olmuyorlar ya da ben yapamıyorum
3) Ceneviz'in Karadeniz'deki topraklarını alıyorum, bütün ordusunu yok ediyorum sonra Karadeniz'deki topraklarını istiyorum ama kabul etmiyorlar neymiş efendim Ceneviz başkenti elinde tutuyormuş! Ulan sizin Avrupa'daki topraklarınızı isteyen kim?

Şimdilik aklımdakiler bunlar zamanla aklıma gelirse editlerim.
Ara
(11-03-2021, 17:54)Kapıkulu : Selamlar herkese! Belki buraya çok yazıyorumdur ama yine yazacağım. Oyunda bana saçma gelen şeyleri belirtmek istiyorum. Daha orta seviye bir oyuncuyum ve sadece Osmanlı ile oynadım. Bana saçma ve mantıksız gelen şeyin çözümü belki vardır ve ben bilmiyorumdur diye yazıyorum.

1) Geri çekilme. 30.000 asker ile Macar üzerine yürüyorum, rakip 50.000 ile geliyor buraya kadar sorun yok. Savaş başlıyor bakıyorum bizim moral daha hızlı düşüyor, biz 1 zar atıyoruz rakip 9 atıyor, o anda geri çekilemiyoruz.İlla 15 bin adam ölene kadar savaş devam ediyor. Neden geri çekilemiyoruz ki?
2) Rakipler her zaman savaşıyor, savaşsız teslim olma yok. 40.000 adam ile  Epir'in üzerine yürüyorum, 4 bin adam ile savaşıyorlar ve tabi ki de kaybediyorlar ama bu zaman kaybına neden oluyor. Zamanında Candaroğulları Osmanlı'ya savaşsız teslim olmuştu ama oyunda savaşsız teslim olmuyorlar ya da ben yapamıyorum
3) Ceneviz'in Karadeniz'deki topraklarını alıyorum, bütün ordusunu yok ediyorum sonra Karadeniz'deki topraklarını istiyorum ama kabul etmiyorlar neymiş efendim Ceneviz başkenti elinde tutuyormuş! Ulan sizin Avrupa'daki topraklarınızı isteyen kim?

Şimdilik aklımdakiler bunlar zamanla aklıma gelirse editlerim.
1) Savaş başladığında savaş penceresinin sol üst köşesinde ki simgeye geldiğinde orada kaç gün sonra geri çekilebileceğini yazar. Zar adı üstünde zar. Ama muhtemelen dağlık alanda veya rakibin kalesinde savaşa girmiş olabikiridn ne kadar üstün olursan ol yediğin eksilerin zararı her zaman dokunuyor.
2)Galiba DLCile tehdit ile toprak alma vardı pek kullanmadığım için bilmiyorum ama savaşmadan da toprak alabiliyorsun.
3) savaş skoru diye bişi var ve bunların etkenleri rakip elinde başkentini tutuyorsa bu onun lehine savaş skoru veya savaş sebebin olan toprakı almamışsımdır buda her ay savaş skoru kaybettirir.
Ara
Merhaba.

1-) Ryukku ile shogun olup tüm dünyayı vasallayarak wc yapanlar görüyorum. Ben daha önce hiç japon devletçikleri ile oynamadım. Diğer mekanikleri oynayarak öğrenirim de oyun açmadan önce aklımda kalan soru şu: Biz koca devletleri nasıl vasal alıyoruz? Görüyorum shogun ryukku olarak dağ gibi devletleri vasal yapmışlar. Ben ryukku olmayacağım, oyun başı shogun olan devleti alıcağım. amacım sadece world conquest başarımı, theere mountain değil. Shogun olarak dünyanın kalanını vasal yaparsam bu başarım gelir mi?

2-) World conqueror başarımı için Japon shogunluğu iyi tercih mi? Avusturya oyunumda dünyaya kan kusturmuştum daha önce, o da aklımda. Sizce hangisi wc için uygun 1- Shogun 2- Avusturya 3-) Horde devlet 4- Babür 5- Diğer
Ara
(12-03-2021, 22:31)He be : Merhaba.

1-) Ryukku ile shogun olup tüm dünyayı vasallayarak wc yapanlar görüyorum. Ben daha önce hiç japon devletçikleri ile oynamadım. Diğer mekanikleri oynayarak öğrenirim de oyun açmadan önce aklımda kalan soru şu: Biz koca devletleri nasıl vasal alıyoruz? Görüyorum shogun ryukku olarak dağ gibi devletleri vasal yapmışlar. Ben ryukku olmayacağım, oyun başı shogun olan devleti alıcağım. amacım sadece world conquest başarımı, theere mountain değil. Shogun olarak dünyanın kalanını vasal yaparsam bu başarım gelir mi?

2-) World conqueror başarımı için Japon shogunluğu iyi tercih mi? Avusturya oyunumda dünyaya kan kusturmuştum daha önce, o da aklımda. Sizce hangisi wc için uygun 1- Shogun 2- Avusturya 3-) Horde devlet 4- Babür 5- Diğer

Başarım gelmez sanıyorum. İyi bir tercih de değil. Shimazu iyi idealara sahip ama yine de zor bir oyun olacaktır. Avusturya ile HRE birleştirmeden vassal olarak kullandığında İmparatorluk içindeki devletleri WC yapmak nispeten kolay. Horde ile raze özelliğinden faydalanarak vura vura WC yapmak yine iyi tercih. Babür de aynı şekilde iyi idealara sahip WC kolay. Bu devletler WC için uygun tercihler olabilir.
Ara
Babür WC için en uygun devlet. Ardından Avusturya ve Hordalar geliyor. Japon tekniği sanırım düzeltilmişti ama emin değilim o yüzden kesin bir şey söyleyemem.
WhaW8Am.gif
Ara
Anlamlandıramadığım bir şekilde Amerika'da fethettiğim her yer vasalım oluyor. Üstelik tam ilhak talep etmeme rağmen. 

XBE8XC.png
Ara
Aldığın topraklar koloni devletine geçmiyor garip olmuş
Ara
O vasalların overlordunu, muhtemelen Aztek'in kendisini, ilhak ettiğin için tüm vasalları sana geçmiş.
WhaW8Am.gif
Ara
Aynen. Overlorda annex atmışsın. Vasalların topraklarını talep etmemişsin barış anlaşması yaparken. Tam ilhakı sadece overlorda atmışsın.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-03-2021, 16:07)Crystallo :
(05-03-2021, 15:57)Aeschyli : Vassal beslemek için açtığın savaş türü reconquest olmak zorunda. Sen conquest savaşı açtığın için toprakları reconquest olarak alamazsın.

@Crystallo

O zaman ben osmanlıyla bu AE'leri her türlü yiyecek miyim, nasıl reconquest için sebep yaratabilirim?

(05-03-2021, 15:57)PCOyun : Vassal beslemekteki asıl amaç ADM puanlarını saklamak. AE'nin değişmesi için vassalın o toprakta core'u olması gerekiyor.

Vassalımın maraşta coreu var şu anda zaten
Hocam insanlar size ae yi düşük tutmanız için yeniden fetih savaş sebebini kullanmanız gerektiğini söylüyorlar
Ara
Son güncellemeden sonra Estatelere herhangi bir ayrıcalık veremiyorum. Bu sorunu yaşayan var mıdır?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.