EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(15-04-2021, 12:49)korkusalan : Yanlış hatırlamıyorsam antlaşma sırasında devralabiliyorsun koloniyi.Aksi durumda bağımsız olur
Teşekkürler. Normal anlaşmada oluyor mu peki çünkü benim gözüme çarpmamış olamaz. Yok olduğu anlaşmada mı oluyor bir tek?
Ara
(15-04-2021, 13:08)alpth :
(15-04-2021, 12:49)korkusalan : Yanlış hatırlamıyorsam antlaşma sırasında devralabiliyorsun koloniyi.Aksi durumda bağımsız olur
Teşekkürler. Normal anlaşmada oluyor mu peki çünkü benim gözüme çarpmamış olamaz. Yok olduğu anlaşmada mı oluyor bir tek?
Barış anlaşmasında olması lazım.Olmuyorsa devleti ilhak etme onun kolonilerini kendi kolonilerine yedir öyle et
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(15-04-2021, 13:50)korkusalan :
(15-04-2021, 13:08)alpth :
Barış anlaşmasında olması lazım.Olmuyorsa devleti ilhak etme onun kolonilerini kendi kolonilerine yedir öyle et
Elimination of the overlord[edit]
If a colonial nation's overlord is fully annexed or otherwise removed from the game, one of two things will happen:
  • If the colonial nation has already declared an independence war, it will be treated as successful and the colonial nation will become independent.

• If the colonial nation has not declared independence, however, it will be transferred to whoever gained control of the former overlord's capital. This is worth keeping in mind when considering hostilities with colonial empires, as well as when negotiating peace.
    EU4 Wikisine bakmak aklıma geldi de benim sorduğum sorunun cevabı ikinci şık.Ayrıca daha yeni barış yaptım gene koloni devletini savaş sonucu anlaşmayla devralma diye bir şey yok.Teşekkürler.
Ara
O zaman ya yanlış hatırlıyorum ya da güncellenmem gerek
Ara
(15-04-2021, 16:54)korkusalan : O zaman ya yanlış hatırlıyorum ya da güncellenmem gerek
Biraz daha bakındım senin dediğin olay varmış ama benim bölgede koloni hükümetm olmadığı için çıkmıyormuş bana.

Concede Colonial Area
Sum of province costs
2[Note 1]
0.25 per development[Note 2]
Requires 28px-The_Cossacks.png The Cossacks and a colonial nation with a province in that colonial region. The loser cedes all provinces in the selected area to the winner or the winner's colonial subject if one exists. Furthermore, the loser may not establish any additional colonies in the region unless they overturn the peace treaty in another war with the victor. Can't be used against unreformed natives.
Ara
Arkadaşlar selam.
Osmanlı oyunumda ilk koalisyon savaşı yediğimden beri aynı taktiği izliyorum; savaşa gelen dostlarımın sahip olduğu toprakları düşmana veriyorum ve sıfır asker kaybıyla 15 sene koalisyondan kurtulmuş bu esnada da fetih yapmış oluyorum ama şöyle bir şey var ki bu sefer hesap tuttum; 15 senede takriben 900-1000 devlik toprak aldım ve koalisyon savaşımda müttomun iki büyük toprağıyla benden iki tane ufacık devlet salarak barış yaptım.
Birinci sorum şu; koalisyonla hiç savaşmamak için yaptığım bu hilenin sonu gelmiş gibi gözüküyor çünkü verecek çok bir şeyim kalmadığı gibi dost olabileceğim yeni bir devlet de yok artık. Bu durumda savaşmadan nasıl yapabilirm barış bilemiyorum. Fikri olan var mı? (Bir keresinde de GÜrcistan'ı saldım dev değeri 85-90 civarıydı, 15 senede 1000 dev kasıp 90ını versem bile koymuyor gibi gözüküyor ama sizce mantıklı mı? Avrıupa'yı bitirmeme az kaldı, güney kısmı neredeyse tamamen benim)
İkinci sorum; Bukhara gibi sinir bozucu büyük devletleri nasıl yenmeli? Yani sıkıntım asker sayımda ya da kalitemde falan değil. Adam TÜrkistan'ın tamamını ve Sibirya'yı kontrol ediyor ve ülkesinde kale yok. Bu da Ming'de olduğu gibi bende de tükenmeye yol açıyor. Bir savaş yaptım bilmem kaç k asker kaybetttim ama asıl sorun bu da değil. Belki bunun üstesinden gelinir de (çok sinir bozucu) toprak alırken henüz Imperialism CB olmadığı için her toprakl dip puan yiyor. Bukhara'yı Imperialism sonrasına mı bırakmalıyım sizce? Çünkü diplo techte geri kaldım ama Imp CB de 22. seviyede ben daha 18im.

Teşekkürler.
Ara
(16-04-2021, 19:19)alpth : Arkadaşlar selam.
Osmanlı oyunumda ilk koalisyon savaşı yediğimden beri aynı taktiği izliyorum; savaşa gelen dostlarımın sahip olduğu toprakları düşmana veriyorum ve sıfır asker kaybıyla 15 sene koalisyondan kurtulmuş bu esnada da fetih yapmış oluyorum ama şöyle bir şey var ki bu sefer hesap tuttum; 15 senede takriben 900-1000 devlik toprak aldım ve koalisyon savaşımda müttomun iki büyük toprağıyla benden iki tane ufacık devlet salarak barış yaptım.
Birinci sorum şu; koalisyonla hiç savaşmamak için yaptığım bu hilenin sonu gelmiş gibi gözüküyor çünkü verecek çok bir şeyim kalmadığı gibi dost olabileceğim yeni bir devlet de yok artık. Bu durumda savaşmadan nasıl yapabilirm barış bilemiyorum. Fikri olan var mı? (Bir keresinde de GÜrcistan'ı saldım dev değeri 85-90 civarıydı, 15 senede 1000 dev kasıp 90ını versem bile koymuyor gibi gözüküyor ama sizce mantıklı mı? Avrıupa'yı bitirmeme az kaldı, güney kısmı neredeyse tamamen benim)
İkinci sorum; Bukhara gibi sinir bozucu büyük devletleri nasıl yenmeli? Yani sıkıntım asker sayımda ya da kalitemde falan değil. Adam TÜrkistan'ın tamamını ve Sibirya'yı kontrol ediyor ve ülkesinde kale yok. Bu da Ming'de olduğu gibi bende de tükenmeye yol açıyor. Bir savaş yaptım bilmem kaç k asker kaybetttim ama asıl sorun bu da değil. Belki bunun üstesinden gelinir de (çok sinir bozucu) toprak alırken henüz Imperialism CB olmadığı için her toprakl dip puan yiyor. Bukhara'yı Imperialism sonrasına mı bırakmalıyım sizce? Çünkü diplo techte geri kaldım ama Imp CB de 22. seviyede ben daha 18im.

Teşekkürler.
En önemli noktayı atlamışsın.Adamın kale yapmaması normal yanı başında yüksek devli ce teknolojik olarak geri bir devlet varken bukhara hiç bir zaman kale yapmaz.En azından benim oyunlarımda yapmaz
Ara
(16-04-2021, 20:36)korkusalan :

Teşekkürler.
En önemli noktayı atlamışsın.Adamın kale yapmaması normal yanı başında yüksek devli ce teknolojik olarak geri bir devlet varken bukhara hiç bir zaman kale yapmaz.En azından benim oyunlarımda yapmaz
AI'nin kale yapma mantığı bilmiyorum ama dediğini de tam anlayamadım. Benim gibi bir devasa güce karşı Savunması manasız olacağı için mi yapmıyor yani? Ben Nomad olduğu için yapmadığını düşünüyordum ama Buhara nomad da değilmiş. Yani mecburen kayıp vere vere tek tek işgal edeceğiz anlaşıldı ya da ordusunu sıfırlayacağız.
Ara
Devasa bir güç?Devasa bir güç olduğun için değil teknolojik olarak geride olduğun için.Yani geride olduğundan isterse kaybettiği toprakları rahatlıkla senden karşılayabileceğinden yapmamış
Ara
(16-04-2021, 21:03)korkusalan : Devasa bir güç?Devasa bir güç olduğun için değil teknolojik olarak geride olduğun için.Yani geride olduğundan isterse kaybettiği toprakları rahatlıkla senden karşılayabileceğinden yapmamış
Geri dediğim askeride geri değilim hatta bakmadım ama Buhara'dan en az 1 seviye ileriyimdir. Geri olduğum adm ile dip onda da birisinde 3 diğerinde 2 seviye geri kaldım. Neyse. Teşekkürler.
Ara
(15-04-2021, 12:46)alpth : Selamlar.
Diyelim ki Portekiz ile savaştayım ve Portekiz'in 5 koloni devleti var.
Portekiz'in kendisine ait son toprağı da alıp Portekiz'i dünyadan silersem koloni devletleri ne olur?
Bana mı geçer bağımsız mı olurlar?

Bildiğim kadarıyla sana geçer,kaydını yedekleyerek test edebilirsin.

(15-04-2021, 13:08)alpth : Teşekkürler. Normal anlaşmada oluyor mu peki çünkü benim gözüme çarpmamış olamaz. Yok olduğu anlaşmada mı oluyor bir tek?

Bildiğim kadarıyla bir koloni devletini antlaşmada direk toprağına katabilmek için o bölgede senin de bir sevletin olması gerek.

Mesela İspanyol Meksika'sını topraklarına katabilmek için Meksika bölgesinde bir koloni devletin olmalı.

Düzenleme:Sen zaten soruların cevabını bulmuşsun. Şimdi gördüm :/

Osmanlı oyunumda ilk koalisyon savaşı yediğimden beri aynı taktiği izliyorum.

Ben taktiği deneyebilirsin,
 1-Her savaşın belli hedefleri vardır ve o hedeflerin dışında bir şey alırsan oyun seni cezalandırır.
Mesela:
Fransa ile İngiltereye 'Reconquest' bahanesiyle savaş ilan eder,Core'un olmayan bir toprağı alırsan o toprak fazladan agresifliğe sebeb olur.
Veya Osmanlı ile Memlüğe 'Conquest' nedeniyle savaş ilan edip Claim'in olmayan toprakları alırsan o topraklar sana fazladan agresiflik verir.

Peki...Bunu engellemek için ne yapmak gerek?

Bunun üç yolu var:
A-Dini fikri bitirmek. Dini fikri bitirince senin dininden olmayan kişilere karşı bir savaş sebebi elde edersin. Ve bu savaş sebebiyle ele geçirdiğin topraklar ,hangi toprak olursa olsun, sana fazladan agresiflik vermez hatta normalden -%25 daha az agresiflik verir.

B-Görev ağacına göre ilerlemek. Sadece görev ağacına uyarak ilerlemek ve hak iddian olmayan toprakları almamak.

C-Vassal kullanmak. Mesela Osmanlı'sın. Polonya ve Litvanya birleşmiş Commonwealth olmuş. Sen Litvanya'nın Core'u olan topraklardan birisini alır ve Litvanya'yı vassal olarak bırakırsan Litvanya'nın Coreları sayesinde Commonwealth'a karşı 'Reconquest' savaşı açabilirsin.
Ayrıca şunu unutma,Vassallarının görev ağacına bakabilirsin,onların görev ağacından da dolaylı yoldan yararlanabilirsin. 

2-Farklı yerlere,farklı coğrafyalara fetih yapmak.
Bir ülkeye saldırıp ondan toprak alınca herkesin tepkisi aynı olmaz. Mesela Alman ve Protestan bir ülkeden toprak alırsan en fazla tepkiyi Alman ve Protestan olan ülkeler gösterir. Alman veya Protestan olan ülkeler biraz daha az,Alman ve Protestan olmayan ülkeler daha az tepki gösterir.

O zaman ne yapmak gerek?

Seferleri dengeli yapman gerek. Bir savaşta Sunnilerin üzerine yürü,başka bir savaşta Ortdokslardan toprak al. Başka bir savaşa Katoliklerden toprak al.

Elinden geldiğince farklı coğrafyalara yayıl -ki bunu Osmanlı ile yapmak zor değildir- bir yandan Avrupa'ya bir yandan İran'a bir yandan Rusya'ya bir yandan Arabistan'a yürü mesela.

3-Outraged olan,sana karşı koalisyona girmek isteyen ülkelerle ilişki gelistir. Şayet buna üşeniyordan mikrodiplomasi ekranından otomatik şekilde yapabilirsin.

4-Bu biraz riskli bir yöntem. Ben Bahmaniler oyunumda denemiştim bir kere ve başarılı olmuştu.
Diyelimki Kore'sin. Malay devletine saldırdın. Toprak aldın. 10,15 ülke koalisyona girecek,belli. 5,6 tane ülke koalisyona mı girdi? Koalisyon büyümeden,diğer ülkeler koalisyona girmeden hemen saldır! Sonra savaş bittikten sonra sana karşı başka devletler gene koalisyon mu kurmuş? Gene saldır! Onlara hiç fırsat verme. Hep abluka altında tut. Hiç bir zaman aynı anda koalisyona girmesinler... 
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-04-2021, 21:20)Defterdar :
(15-04-2021, 12:46)alpth : Selamlar.
Diyelim ki Portekiz ile savaştayım ve Portekiz'in 5 koloni devleti var.
Portekiz'in kendisine ait son toprağı da alıp Portekiz'i dünyadan silersem koloni devletleri ne olur?
Bana mı geçer bağımsız mı olurlar?

Bildiğim kadarıyla sana geçer,kaydını yedekleyerek test edebilirsin.

(15-04-2021, 13:08)alpth : Teşekkürler. Normal anlaşmada oluyor mu peki çünkü benim gözüme çarpmamış olamaz. Yok olduğu anlaşmada mı oluyor bir tek?

Bildiğim kadarıyla bir koloni devletini antlaşmada direk toprağına katabilmek için o bölgede senin de bir sevletin olması gerek.

Mesela İspanyol Meksika'sını topraklarına katabilmek için Meksika bölgesinde bir koloni devletin olmalı.

Düzenleme:Sen zaten soruların cevabını bulmuşsun. Şimdi gördüm :/

Osmanlı oyunumda ilk koalisyon savaşı yediğimden beri aynı taktiği izliyorum.

Ben taktiği deneyebilirsin,
 1-Her savaşın belli hedefleri vardır ve o hedeflerin dışında bir şey alırsan oyun seni cezalandırır.
Mesela:
Fransa ile İngiltereye 'Reconquest' bahanesiyle savaş ilan eder,Core'un olmayan bir toprağı alırsan o toprak fazladan agresifliğe sebeb olur.
Veya Osmanlı ile Memlüğe 'Conquest' nedeniyle savaş ilan edip Claim'in olmayan toprakları alırsan o topraklar sana fazladan agresiflik verir.

Peki...Bunu engellemek için ne yapmak gerek?

Bunun üç yolu var:
A-Dini fikri bitirmek. Dini fikri bitirince senin dininden olmayan kişilere karşı bir savaş sebebi elde edersin. Ve bu savaş sebebiyle ele geçirdiğin topraklar ,hangi toprak olursa olsun, sana fazladan agresiflik vermez hatta normalden -%25 daha az agresiflik verir.

B-Görev ağacına göre ilerlemek. Sadece görev ağacına uyarak ilerlemek ve hak iddian olmayan toprakları almamak.

C-Vassal kullanmak. Mesela Osmanlı'sın. Polonya ve Litvanya birleşmiş Commonwealth olmuş. Sen Litvanya'nın Core'u olan topraklardan birisini alır ve Litvanya'yı vassal olarak bırakırsan Litvanya'nın Coreları sayesinde Commonwealth'a karşı 'Reconquest' savaşı açabilirsin.
Ayrıca şunu unutma,Vassallarının görev ağacına bakabilirsin,onların görev ağacından da dolaylı yoldan yararlanabilirsin. 

2-Farklı yerlere,farklı coğrafyalara fetih yapmak.
Bir ülkeye saldırıp ondan toprak alınca herkesin tepkisi aynı olmaz. Mesela Alman ve Protestan bir ülkeden toprak alırsan en fazla tepkiyi Alman ve Protestan olan ülkeler gösterir. Alman veya Protestan olan ülkeler biraz daha az,Alman ve Protestan olmayan ülkeler daha az tepki gösterir.

O zaman ne yapmak gerek?

Seferleri dengeli yapman gerek. Bir savaşta Sunnilerin üzerine yürü,başka bir savaşta Ortdokslardan toprak al. Başka bir savaşa Katoliklerden toprak al.

Elinden geldiğince farklı coğrafyalara yayıl -ki bunu Osmanlı ile yapmak zor değildir- bir yandan Avrupa'ya bir yandan İran'a bir yandan Rusya'ya bir yandan Arabistan'a yürü mesela.

3-Outraged olan,sana karşı koalisyona girmek isteyen ülkelerle ilişki gelistir. Şayet buna üşeniyordan mikrodiplomasi ekranından otomatik şekilde yapabilirsin.

4-Bu biraz riskli bir yöntem. Ben Bahmaniler oyunumda denemiştim bir kere ve başarılı olmuştu.
Diyelimki Kore'sin. Malay devletine saldırdın. Toprak aldın. 10,15 ülke koalisyona girecek,belli. 5,6 tane ülke koalisyona mı girdi? Koalisyon büyümeden,diğer ülkeler koalisyona girmeden hemen saldır! Sonra savaş bittikten sonra sana karşı başka devletler gene koalisyon mu kurmuş? Gene saldır! Onlara hiç fırsat verme. Hep abluka altında tut. Hiç bir zaman aynı anda koalisyona girmesinler... 
Teşekkürler detaylı cevap için.
[+] 1 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba,

"power" konsol komutu ülkeye bir fikir grubu ekliyor. Peki bir ülkenin ulusal fikirlerini başka bir ülkeye bu komut ile ekleyebilir miyim?

power [<stability/tech_table_key/idea_key>] [<Country tag> OPTIONAL] Adds the specified idea group

BURADA NASIL KULLANILDIĞI VAR:
https://eu4cheats.com/command/power

BURADA FİKİR GRUPLARI VE ÜLKELERE ÖZGÜ FİKİR GRUPLARI VAR:
https://eu4cheats.com/ideas

Teoride olması lazım ama yapamadım. Veya ülkemin ulusal fikirlerini başka bir ülke ile değiştirebilmenin bir yolu var mı?
Ara
Kodda yazdığına göre başka bir ülkeye ekleyebilmen gerekiyor. İkinci kısma doğru tagı yazdığından emin misin?
WhaW8Am.gif
Ara
power ENG_ideas TUR yazdığında osmanlıya ingiltere ideaları gelmiş olması lazım teorik olarak.
power trade_ideas TUR yazdığında da trade ideası.
Ancak trade ideası olurken ingiltere ideaları olmuyorsa bu kod sadece idea grupları için geçerli demektir. O vakit ulusal ideaları değiştirmez.
Sic Parvis Magna
Ara
(18-04-2021, 02:04)PCOyun : Kodda yazdığına göre başka bir ülkeye ekleyebilmen gerekiyor. İkinci kısma doğru tagı yazdığından emin misin?
(18-04-2021, 02:27)altnkurt : power ENG_ideas TUR yazdığında osmanlıya ingiltere ideaları gelmiş olması lazım teorik olarak.
power trade_ideas TUR yazdığında da trade ideası.
Ancak trade ideası olurken ingiltere ideaları olmuyorsa bu kod sadece idea grupları için geçerli demektir. O vakit ulusal ideaları değiştirmez.

evet.

Aslında çalışan komut bu:
add_idea_group [idea group key] [country tag]
https://eu4cheats.com/command/add-idea-group

Ama buradan ülkelerin ulusal fikirlerini ekleyemiyoruz. Bu yüzden "power" komutu nasıl çalışır diye sordum. Çünkü bir türlü çalıştıramadım. Sitedeki örneği yazınca:
"Failed to find idea group or tech table" hatası veriyor. Sadece ülkelerin fikirleri için değil hiçbir fikir grubunu power ile ekleyemiyoruz. Ben de bir şeyleri yanlış yazdığımı veya komutun kaldırıldığını ya da değiştirildiğini düşündüm.

Eğer add_idea_group [idea group key] [country tag] kullanırsak
mesela: "add_idea_group economic_ideas TUR" yazınca ekonomik fikirleri ekliyor ama "add_idea_group LIT_ideas TUR" yazınca Litvanya'nın ulusal fikirlerini hiçbir yere eklemiyor."
Ama "add_idea_group default_ideas", "add_idea_group horde_ideas" gibi bazı şeyleri yazınca çalıştırma sesi ve bildirimi geliyor. Ama hiçbir şey olmuyor hatta fikir grubu bölümünü buga sokuyor.

Bu komutların ikisi de hala eu4'ün sitesinde duruyor.
https://eu4.paradoxwikis.com/Console_commands
Ara
İyi sabahlar.
Aradım ama bulamadım.
Bir ülkeyi tek savaşta annexleyip annexleyemeyeceğimi görmenin basit bir yolu var mı 15-20 bölgesini tek tek incelemek dışında?
Atıyorum bir ülkeye annex çakmak için 85 puan gerekiyordur ama ben bunu bulmak için görebildiğim tüm bölgelerinin warscorelarını toplamalı mıyım?
Başka çare yok mu?
Ara
(18-04-2021, 05:29)alpth : İyi sabahlar.
Aradım ama bulamadım.
Bir ülkeyi tek savaşta annexleyip annexleyemeyeceğimi görmenin basit bir yolu var mı 15-20 bölgesini tek tek incelemek dışında?
Atıyorum bir ülkeye annex çakmak için 85 puan gerekiyordur ama ben bunu bulmak için görebildiğim tüm bölgelerinin warscorelarını toplamalı mıyım?
Başka çare yok mu?
Günaydın, toprağın war score'unu baktığın yerin üzerine gelip mausunu biraz beklet, orada görünen metin uzayacak. İngilizce oynuyorsan şöyle bir şey göreceksin o açılan metinin en altında:
"The total war score cost for all *** provinces is ***" buradan anlayabilirsin tek savaşta yutup yutamayacağını. Ama yiyeceğin ae'yi falan görmenin bir yolu yok, onu kendin ön göreceksin dostum.
[+] 1 üye Ekuban nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-04-2021, 06:05)Ekuban :
(18-04-2021, 05:29)alpth : İyi sabahlar.
Aradım ama bulamadım.
Başka çare yok mu?
Günaydın, toprağın war score'unu baktığın yerin üzerine gelip mausunu biraz beklet, orada görünen metin uzayacak. İngilizce oynuyorsan şöyle bir şey göreceksin o açılan metinin en altında:
"The total war score cost for all *** provinces is ***" buradan anlayabilirsin tek savaşta yutup yutamayacağını. Ama yiyeceğin ae'yi falan görmenin bir yolu yok, onu kendin ön göreceksin dostum.
Çok teşekkürler. Dikkatli baksam görecekmişim demek ki.
Ara
@Ekuban Ulusal idea değiştirmenin bi yolu var mı bilmiyorum. Onun dışındaki şeyler için hileler konusunda paylaştığım şu scriptler oldukça kullanışlı.
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...#pid143009
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.