EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
İyi günler;

Oyunda Osmanlı ile oynuyorum. Her oyunda karşıma çıkan bir problem var. Diğer ülkelere bakınca örneğin 70 toprak karşılığı 70 Force limit alıyorlar. Ama bende 150 toprak anca 70 limit veriyor. Bu oyunda neredeyse hiç otonomi arttırmadım. 3-4 ticaret şirketi var ama onlar bu kadar etkiliyor mu bilmiyorum. 1560'lardayım başkalarının oyunlarını izliyorum genelde 150'yi aşıyorlar bu tarihlerde. Quantity ya da başka askeri idea almadım ama alsam da diğer ülkelerle oynarken değişmiyor, hep az. Sizce yanlış yaptığım şey ne?
Ara
Force limiti etkileyen belli başlı faktörler:

-Toprakların askeri gelişmişlik oranı
-Force limit arttıran binalar
-Idealar

150 toprakla 70 force limit normal değil. Hiçbir bina veya idea olmayan 79 topraklı Aq Qoyunlu'da topraklardan 49.24 gelip toplamda 60 force limit oluyor. Otonomileri sen arttırmadıysan bile farklı etkiler ile artmış olabilirler. Önce otonomileri kontrol edip sonra bu pencereden neyden kadar geliyor karşılaştırabilirsin.

unknown.png

@yunka2706
Ara
Topraklarını state yapmıyor olabilir misin acaba. Osmanlı gerçekten oyunda force limit sıkıntısı çekmeyecek ülkelerden birisi. Son yamalarda state olmayan bölgeler %90 otonomiye fixlendiği için neredeyse hiç katkısı olmuyor.
Ara
(31-07-2021, 19:21)Voidian : Force limiti etkileyen belli başlı faktörler:

-Toprakların askeri gelişmişlik oranı
-Force limit arttıran binalar
-Idealar

150 toprakla 70 force limit normal değil. Hiçbir bina veya idea olmayan 79 topraklı Aq Qoyunlu'da topraklardan 49.24 gelip toplamda 60 force limit oluyor. Otonomileri sen arttırmadıysan bile farklı etkiler ile artmış olabilirler. Önce otonomileri kontrol edip sonra bu pencereden neyden kadar geliyor karşılaştırabilirsin.

unknown.png

@yunka2706 ben ledgerdan baktım oradan gördüm zaten 150ye 70 i. Otonomiyle alakalı gibi, state ve ticaret şirketi olmayan yerler %90 otonomi var ondan olabilir mi?

(31-07-2021, 19:30)Aeschyli : Topraklarını state yapmıyor olabilir misin acaba. Osmanlı gerçekten oyunda force limit sıkıntısı çekmeyecek ülkelerden birisi. Son yamalarda state olmayan bölgeler %90 otonomiye fixlendiği için neredeyse hiç katkısı olmuyor.
Evet baktım ticaret şirketleri hariç %90. State sayısı azdı başta ama 900 cap dolunca anca 10 15 oynadı zaten fethetttiğim ülkeler yapmış önceden sanırım ondan dolayı state yapılmıştı. Şimdi %33 katkı geldi biraz daha fetih yaptım ama 1600lere yaklaştım 150 falan ki bu çok az. Otonomi aşağı inmiyor min 90 diyo bunu nasıl düşürebilirim?
Ara
Hükümet reformları içerisinde territorylerin otonomilerini düşüren bir özellik vardı ama yine yeterli gelmez. Çok fazla bölgeni ticaret şirketine vermişsen aynı şekilde ticaret şirketi bölgeleride force limit katkısı sağlamaz. Sadece geliştirmelerini yaparsan sağlarlar tabi ama o da biraz tuzlu gelir. Force limitten sıkıntın varsa state miktarını arttırman şart. Bina yapabilirsin tabi ama force limit binalarını ekonomi binalarından önce yapman çok verimsiz olur. @yunka2706
Ara
oyuna leviathanla beraber yeni ticret ürünleri eklenmemişmiydi oyuna bu yeni ürünlerin etkisini hiç göremiyorum
Ara
Oyuna karanfil eklendi. Etkisini görebilmen için güneydoğu asya civarlarında oynaman gerekli. @baywatch06
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
birada eklenmöemişmiydi
Ara
Kısa sürede max abso kasmak için önerebileceğiniz yöntemler var mı Osmanlı'yla?
Ara
(02-08-2021, 16:45)Averroes : Kısa sürede max abso kasmak için önerebileceğiniz yöntemler var mı Osmanlı'yla?

https://eu4.paradoxwikis.com/Court_And_Country

En hızlı yol. Ayrıca felaket bittiğinde Abso. değerine göre fazladan Max. Abso. alıyorsun.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-08-2021, 16:45)Averroes : Kısa sürede max abso kasmak için önerebileceğiniz yöntemler var mı Osmanlı'yla?

Şehirlerin automylerini düşür.
[+] 1 üye He be nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim. Peki gov. cap. aşmak mantıklı mı?
Ara
Multiplayer için pek bir olumsuz etkisi yok, singleplayer'da bence state yapmak için aşmak gereksiz.
Ara
(02-08-2021, 18:09)Voidian : Multiplayer için pek bir olumsuz etkisi yok, singleplayer'da bence state yapmak için aşmak gereksiz.
Eskiden sanki daha fazla toprağı state yapabildiğimi hatırlıyorum. Ondan state/territory haritasını açınca çoğu yeri sarı görmek gıcık etti. Peki gov. cap. artırmak için neler yapılabilir? Bir de diğer bir sorum var; government reform progress'in ilerleyiş hızına etki edebiliyor mıyuz?
Ara

Gorvening capacity limitini
  • Bazı "Administrative Technology" kademeleri
  • Administrative Ideas'ı tamamlamak
  • Duchy->Kingdom->Emipire geçişleri
  • Estatelerdeki gorvening capacity arttıran ayrıcalığı açmak
  • Varsa oynadığınız ülkenin ideası
artıyor. Fakat sadece kapasiteyi arttırmanın değil kapasite kullanımını azaltmanın da yolları var.
  • State house binası yapıldığı eyaletin idari kapasite kullanımını %40 azaltıyor.
  • Courthouse ve Town hall binaları yapıldığı toprağın idari kapasite kullanımını %25/50 azaltıyor.

Reform progress hızını sahip olunan tüm toprakların ortamala otonomisi belirliyor.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok teşekkürler. Bir sorum daha var. Profesyonellik kasmak savaşlarda gözle görülür fark oluşturur mu sizce?
Ara
Prof ve drill kasmamış ordular daha çok hasar yer daha az hasar verir daha yavaş kuşatma yapar, bonuslara bakarsanız anlarsınız
[+] 2 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
estate ayrıcalıkları nasıl kaldıerılır
Ara
Merhaba arkadaşlar. Akşamınız iyi geçiyordur umarım.
Kısa vakit içinde EU4 alacağım. Ancak aklıma takılan bir soru var. Tüm DLC paketlerini almak yerine "DLC Aboneliği" dedikleri sistemden yararlanmak istiyorum. Acaba bu abonelik işlemi nasıl oluyor, aydınlatabilir misiniz?
Ara
en az 10 saat oynayaraj açılıyo diye biliyorum ama yanlışta biliyor olabilirim
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.