EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Osmanlı oynuyorumda Ortodoks olup HRE katılabiiirmiyim?
Ara
@Númenorë
O zaman donanmayı seçtikten sonra bir sürü butonun olduğu yerdekilerden birisi gemileri yükseltme butonu. İsimlerine bakarak bulabilirsin.

@Messiah
Katılabiliyor olmalısın fakat imparator seçilmek için önce Vestfalya barışını geçirmen lazım.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-01-2024, 23:04)PCOyun : @Messiah
Katılabiliyor olmalısın fakat imparator seçilmek için önce Vestfalya barışını geçirmen lazım.
 Şey bu Vestfalya olayını biraz açarmısın rica etsem.
Ara
Kutsal Roma İmparatorluğunda, Reformasyon başladıktan sonra Din Savaşları gerçekleşiyor. Savaş ya Reformasyoncuların ya da Katoliklerin baskınlığı ya da tarihi rota olan Vestfalya barışı ile bitiyor, bu durumda da hiçbir taraf baskın olamıyor ve herkes İmparator seçilebiliyor. Asıl mesele, Ortodokslar hiçbir şekilde baskın taraf olamadığı için Vestfalya barışı olmadan İmparator seçilememeleri.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kutsal Roma´da İmparator seçilmen için birkaç şart var. Birincisi Vestfalya barışını geçirmek. İkincisi ise merkezileşme reformlarından sondan üçüncü olan reformu geçirmek. Adı Proclaim Erbkaisertum olması lazım. Bu ikinci şart için öncelikle imparator olup tüm reformları geçirmen gerekiyor. Bu da katolik olmanı gerektireceğinden detaylı anlatmıyorum.

Vestfalya barışının yaşanması için din savaşlarında iki tarafında "Religious Supremacy" dayatmaması lazım.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlıda en başta hangi estateler alınmalı?
crowlandda toprak satılmalı mı alınmalı mı?
humanitas una debet esse; aliter evanescet.
Ara
image.png?ex=65be7415&is=65abff15&hm=92e...5f63d83d8& Dinleri değiştirmek istiyorum fakat herhangi bir zaman göstermiyor isyan çıakrtıp katolik olup HRE ye katılmak gibi bir amacım var
[+] 1 üye Messiah nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
dihmmi estatesinden din dğeiştirmeyi engellemeyi açmı olabilirsin veya misyoner gücün yetersiz olabilir

sorun dihmmi estatesinden kaynaklanıyorsa o estate ayrıcalığını kaldır ve çevirmeye başlayabilirsin
Ara
revolution ile ilgili rehber var mı forumda
Ara
Spesifik olarak Devrim mekaniği için bir rehber yok. Özellikle sormak istediğiniz bir detay var mıydı?
WhaW8Am.gif
Ara
(04-02-2024, 21:46)PCOyun : Spesifik olarak Devrim mekaniği için bir rehber yok. Özellikle sormak istediğiniz bir detay var mıydı?

nasıl devrimci oluruz diye sorcaktım wikiden öğrendim
Ara
(05-02-2024, 00:53)taylanhavertz :
(04-02-2024, 21:46)PCOyun : Spesifik olarak Devrim mekaniği için bir rehber yok. Özellikle sormak istediğiniz bir detay var mıydı?

nasıl devrimci oluruz diye sorcaktım wikiden öğrendim
Eğer toplam dev inin yüzde 20 si revolution ise mümkün diye biliyorum. Eğer büyük bir güçsen revolution target haline geliyorsun. Fransa da direkt geçmemizi sağlayan bir disaster bulunmaktaydı ama diğer devletlerde bulunuyor mu onu bilmiyorum.
Onen i-estel elyë, ú-chebin estel anim.
Ara
Kurulan koloniler kurucu ülkenin rengiyle uyumlu olmuyor. Örneğin brezilyada kurulan bütün koloni devletlerinin rengi kurucusu kim olursa olsun hep yeşil oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?
Ara
(13-02-2024, 12:59)Dragon Reborn : Kurulan koloniler kurucu ülkenin rengiyle uyumlu olmuyor. Örneğin brezilyada kurulan bütün koloni devletlerinin rengi kurucusu kim olursa olsun hep yeşil oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?
Onunla ilgili bir ayar olması lazım
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(13-02-2024, 17:30)korkusalan :
(13-02-2024, 12:59)Dragon Reborn : Kurulan koloniler kurucu ülkenin rengiyle uyumlu olmuyor. Örneğin brezilyada kurulan bütün koloni devletlerinin rengi kurucusu kim olursa olsun hep yeşil oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?
Onunla ilgili bir ayar olması lazım
Aradım ama bir türlü gözüme çarpmadı, kesin yerini veya ekran görüntüsünü atarsanız çok sevinirim. Teşekkürler..
Ara
çağatay oynarken ming'den imparatorluğu nasıl ele geçircez. öyle bi savaş sebebi vermiyo oyun
Ara
Doğulu ya da Pagan dinler kapsamında bir dine geçmeniz gerekiyor. Yani Mahayana, Theravada, Vajrayana, Konfüçyüsçü ya da Şinto ya da herhangi bir Pagan dinde olmanız gerekiyor. Pagan dinlere geçiş çok daha zor olduğu için Doğulu dinler daha kolay olacaktır.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kişisel bilgisayar oyun ağabey ya strategyturk'un sefiri. eu4 wikisinde gezdim o kadar bulamadım bu bilgiyi
Ara
Osmanlı oynuyorum ve İstanbulu aldım ve başkent yaptım. Ama İmparatorluk olamadım. İstanbulu alınca otomatik imparator olmuyor muyuz? Olmuyorsak nereden İmparatorluk olunur?
humanitas una debet esse; aliter evanescet.
Ara
İstanbulu başkent yapma kararı ile İmparatorluk olmanız gerekiyor.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.