EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Dev basarak getirirsin klasik.Diğer türlü dostlarından birinin almasını bekleyebilirsin ama çok uzun sürer.Daimyo başlangıcında dev basıp rönesans getirmek yerine kolonizme kadar rahat şekilde bütün Japonya yı toplayabilirsin.Topladıktan sonra adaya çekilip dev basarak üstüste ikisini getirmeni tavsiye ederim.O süreçte askeri idea kasarsın adm ve dip puanları biriktirirsin.
Ara
Dev basarak rönesansı getirebilirsin ama Japonya haliyle İtalya'ya çok uzak estatelerden enstütü focusunu seç bunu seçtiğin zaman o state %200 masraf ödeyeceksin.
Ara
skor tablosunda ki skorlar nasıl kazanılıyor?
Ara
Hepsinin farklı aylık artış yolları var.
ADM Rating'i için
Legitimacy, Republican Tradition, Devotion, Horde Unity, Meritocracy'nin 50'den fazla olan her puanı için 0,02 puan
Prestijin her puanı için 0.01 puan
Admin idealar için 0,1 puan ve her bonus için 0,25 puan
her development başına otonmi için 0.00375 puan mı ne emin değilim
her stability için 1 puan
her admin tech için 0.2 puan
aylık her bir duca gelir için 0.0585 puan
ödenmemiş her borç için -0.02 puan

DİP Rating için
ilk 2 merchanttan fazla olan her merchant için 0.5 puan
her trade eff için 0.05 puan
her admiral veya explorer pipi için 0.33 puan
donanmadan da belirsiz bi puan geliyomuş
her %5 ship combat ability için 0.15 puan
her navy moral için 0.5 puan
her subject şehri için 0.02 puan
senle aynı veya daha fazla şehri olan her ally için 1 puan
hre imparatoruna 1 puan
her diplo tech için 0.2 puan
her diplo idea için 0.1 puan ve her bonusa 0.25 puan

MİL Rating
her mil tech için 0.2 puan
her mil idea için 0.1 puan ve her bonusa 0.25 puan
general ve konkistatorların her pipi için 0.025 puan
her %5 combat ability için 0.15 puan
her %5 disiplin için 0.15 puan
her asker için 0.066 puan
her moral için 0.5 puan
her savaş yorgunluğu için -0.2 puan

Ayrıca oyunu zorluğuna göre de -%50'de +%50'ye kadar değişiyor.
Yeterli rivale sahip olma veya rival atayamama durumunda her gruba %10 bonus
senden güçlü rankta olan her rival için %10 bonus
Her boş bıraktığınız rival slotu için de -%25 alıyorsunuz.
Ayrıca mplerdeki victory cardlardan da puan alıyorsunuz.
Rehberini yapsam daha kolay olcakmış. :caine:
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Japonya yı birleştirme oyunumda "shinobi kalesi -istihbarat şefi al-" görevi çıktı ama bu görevi nasıl tamamlayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Ara
(02-09-2018, 01:11)Buzzerbeater : Japonya yı birleştirme oyunumda "shinobi kalesi -istihbarat şefi al-" görevi çıktı ama bu görevi nasıl tamamlayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Diplomatik danışmanlardan, spymaster(istihbarat şefi) danışmanını kiralaman lazım.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda yaklaşık 550 saatim var.Ama hiçbir zaman Pers Devleti'nin kurulduğuna şahit olmadım.İngiltere oynadım,Osmanlı oynadım,Moskova oynadım, şimdi iste Memlüklerle oynuyorum fakat gene Pers kurulmadı.Bunun sebebi varmı? Bütün dlc'lere sahibim.
Ara
Sadece şans
[+] 1 üye fatmansboobs nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-09-2018, 13:51)Bot Alperen : Oyunda yaklaşık 550 saatim var.Ama hiçbir zaman Pers Devleti'nin kurulduğuna şahit olmadım.İngiltere oynadım,Osmanlı oynadım,Moskova oynadım, şimdi iste Memlüklerle oynuyorum fakat gene Pers kurulmadı.Bunun sebebi varmı? Bütün dlc'lere sahibim.

şans benım oynadıklarımın çoğunda kuruldu aslında persianın kurulması timur hükümdarının çabuk ölüp ölmemesine bağlı genelde ajam kuruyor
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Burgonya veraset rehberini okudum, ilk denememde kraliyet evliliğim yoktu 6 yıllık bir savaş sürecinde Burgonyayı -100 savaş skorunda tuttum varisi olduğu halde 6 yıl sonunda event tetiklendi ancak bugünkü denememde 10 yıl beklememe rağmen event gerçekleşmedi bende savescum yapıp 1490 a geri döndüm tekrar savaş açtım bu sefer savaşa kraliçe ile girdi 1 sene sonra varis tahta çıktık şimdi varisi de yok savaş skoru -100 yorgunluk -20 istikrar -3 olmasına rağmen event tetiklenmedi
Ara
eu4_2.pngArkadaşlar Görev bana iki özelliğe sahip olmamı istiyor ben ilkine sahip oluyorum ama "soruşturma" kısmını bir türlü beceremedim casusluk ağı oluşturmama rağmen. Verilen görevi iki yeşil tik e nasıl döndürebilirim?
Ara
Çeviri hiç iyi durmuyor dostum. Bir şey anlayamadım şahsen.
Ara
Espionage ideasını bitirmen lazım sanırım.
Ara
Kimin çevirisi bu?
Ara
@Buzzerbeater Espionage/Casusluk idea/fikir grubunun 3. ideası olan vetting/soruşturma'yı açmanı istiyor. TR yama cidden çok kötü.

Edit: Bi görevden 5 legitimacy/meşruluk 5 prestij alcam diye idea grubu açmak gereksiz. Görevi iptal ederdim ben olsam.
Sic Parvis Magna
Ara
(02-09-2018, 19:36)altnkurt : @Buzzerbeater  Espionage/Casusluk idea/fikir grubunun 3. ideası olan vetting/soruşturma'yı açmanı istiyor. TR yama cidden çok kötü.

Edit: Bi görevden 5 legitimacy/meşruluk 5 prestij alcam diye idea grubu açmak gereksiz. Görevi iptal ederdim ben olsam.

Söylediğin şuan için o kadar mantıklı geldi ki en iyisi vazgeçmek olacak. Cevaplariniz için çok teşekkürler.
Ara
Ne demek her zaman takıldığın şeyleri sorabilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda Osmanlı'yı yenmek neden bu kadar çok zor? 1492 yılında Memlükler'le Polonya, Litvanya ve Macaristanla Müttefik olup girmeme rağmen, en fazla %23 savaş skoru görebildim. Osmanlı ordu çekemesin diye bütün anadoluyu işgal etmeme rağmen , balkanlara 20k topçu çekti. Artık Osmanlının hem erken hem orta hemde sonlara doğru en güçlü devlet olduğunu anladım :).
Ara
Sonradan gelen güncellemelerle Osmanlı gerek hükümet tipi gerek yeniçerilerle daha da güçlendi. Ama Core'larını kaybettiği için eskisi kadar hızlı büyüyemiyor. Venedik, Bizans, Arnavutluk gibi devletlerle bile bir yolu bulunup yenilebilen bir Osmanlı var hala. Memlükle bu kadar müttefik kullanarak yenemiyorsan bazı şeyleri yanlış yapıyor olabilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Benim oyunlarımın yarısında osmanlı patlıyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.