Film: Persepolis (2007)
Persepolis_film.jpg

Persepolis

Persepolis, Marjane Satrapi'nin aynı isimdeki kitabını işleyen 2007 yapımı animasyon filmi.
96 dakikalık bu film İran Devrimini ve devrim sonrası şartları konu alıyor.

IMDB: 8.0

Görsel
Görsel

Görsel
Görsel
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Strategyturk Film Gecesinde Kasım ayının ikinci haftası Persepolis izliyor olacağız. Katılımcıları 21:00'da bekleriz.
Filmdeki anlatımı şahsen beğenmedim fakat bu coğrafyada içinizden bir Atatürk çıkaramayan toplumların önlenemez kaderini gösterdiği için ilginç, izlenilebilir.
Ara
Açıkçası filmi çok merak ediyordum film gecesi ile birlikte izleyebildim.Özellikle filmi izlemeden önce bir replik hafızamda yer edinmişti 'Atatürk gibi bir devrim yapacağım!Ülkeyi modernleştireceğim.Bir cumhuriyet yapacağım!' Filmin ilk yarısını çok keyifle izledim İran Devrimiyle alakalı biraz okumuştum ve okuduğum şeylere paralel bir işleyişi vardı.Animasyon yapısını oldukça beğendim yer yer esprili anlatımı hoşuma gitti ama ikinci yarısı biraz daha sönük kaldı tabi bunun birazcık tarihi olaylardan kopup kişiye yönelik anlatıma geçmesinden dolayı.Humeyniden de bahsetmeleri isterdim ama daha çok devrim muhafızlarının milleti nasıl fırçaladığını gördük ve ana karakterin iç dünyasını.Genel anlamıyla sevdim sayılır 10 üzerinden 7.5 veririm.
Ara
Film güzeldi, "devrimden sonra komşunun doğum lekesi devrim gecesinden kalma bir yaraya dönüştü" gibi birçok noktada tüm absürtlüğüne rağmen "bu olay yaşanmıştır" dediğim oldu. Film çok etkileyici başlıyor, ortalarda biraz yavaşlasa da ben bunu "gerçeği anlatmasına" bağlıyorum, yani sürekli o baştaki içeriği sağlaması gerçekçilikten uzaklaştırabilirdi. Dersler çıkarılabilecek bir film.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.