Günlük: Anno 1800 - Sevgili Oyun Kılavuzu
devblov_strategyguide.jpg

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazının konusu oyun kılavuzu.

https://www.anno-union.com/en/devblog-de...ve-letter/ :Eski zamanlardan kalan bir alışkanlık mı? Yoksa yeri doldurulamayacak bir aksesuar mı? Bugün Kreatif Direktörümüz Dirk Riegert sizlere oyun kılavuzlarından bahsediyor.

Sevgili oyun kılavuzu,

Bugünlerde eskisine nazaran daha güçlü olman lazım, çünkü artık kimse sana ihtiyaç duymuyor. Sana sahip olanlar, ayrıntılı bir şekilde anlattığın oyunu zaten biliyor ve bir kitapçık olarak onlara sunduğun bilgiye ihtiyaç duymuyorlar. Aynı bu oyuncular seni iyice kavrayıp banyoda, yatakodasında vs. okuyor, belki de bu anlamda bir video oyununun en büyük mükafatısın. Oyuncuların oyuna olan sevgisini, oyunu oynamadıkları zamanlarda bile oyunla ilgili zaman geçirme isteğini yansıtıyorsun.

Bu benim için de böyleydi. Tıpkı dün gibi oyun kılavuzunu raftan çıkartıp yıllarca oynadığım oyunların en eğlenceli, en büyüleyici kısımlarını tekrar hatırlardım. Oyun kılavuzu benim için bir bakıma bir günlükle bir fotoğraf albümünün karışımı. Her ne kadar dijital çağda önemini gittikçe yitirsen de, oyunun hayranları için zaman geçirmesi keyifli şeylerden birisi.

Ancak oyun kılavuzuyla kurtulduğum zamanlar da oldu. 2004 senesinde Anno 1701'ün geliştirilişine ilk başladığımız zamanlarda, son 2 Anno oyunundan üzerinde araştırma yapabileceğimiz bir tasarım belgesi olmadığını farkettiğimde çok şaşırmıştım. Üstelik bu bizim stüdyomuz tarafından yapılacak olan ilk Anno oyunuydu. Anno oyunları kendilerine has eşsiz ve komplike strateji unsurlarıyla şehir planlama unsurlarını içeriyor ve bu sebeple eski oyunlardaki formülü yakalamamız çok önemli. Eski belgeleri karıştırdım, arşivleri inceledim ancak tam çaresiz bir şekilde vazgeçerken gözüme bir şey takıldı: oyun kılavuzu. Parlayan zırhıyla şövalyem barındırdığı derinlemesine bilgiler ve görsellerle beni kurtarmıştı. O oyun için çalışkan insanlar çok sayıda önemli bilgiyi o kılavuzda toplamıştı, oyun ayarlarından Anno 1503'e dair haritalara kadar her şey çok iyi bir şekilde bu kılavuzda muhafaza edilmişti.

Anno serileri büyüdükçe oyun kılavuzları da büyüdü. Anno 1701'in 162 sayfalık oyun kılavuzunun yerini Anno 1404'ün 295 sayfalık devasa kılavuzu aldı. Derken Anno 2070 ile 295 sayfalık oluşturduğumuz kılavuzda acaba işi abarttık mı derken Anno 2070'de 367 sayfalık bir kılavuz hazırladık. Anno 2205'te ise dijital çağa belki de yenik düştük ve kılavuz hazırlamak istemedik.

Şimdi Anno 1800 ile tekrar yolumuz kesişecek mi diye merak ediyorum. Eğer topluluktaki oyuncular da oyun kılavuzlarına benim kadar ilgi duyuyorsa belki tekrar bir şans tanıyabiliriz?

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.