Vassal hakkında
Arkadaşlar öncelikle merhaba, konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özur dilerim. Benim bir sorum olacaktı vassal hakkında. Şimdi vassal yaptığımız ulke kendi çıkarları için bizim iznimiz olmadan herhangi bir ulkeye savaş açıp toprak alabilme imkanı var mıdır? Yani ben onlara toprak vermeden onlar kendi içlerinde gelişebilirler mi? Birde şunu sormak istiyorum. Vassal yaptığım ulke kendisi development basmıyor, bunun bir ayarı falan mı var yoksa benim mi basmam gerekiyor. Teşekkurler.
Ara
Normal vassal, march, pu ve client state ler kendileri savaş açamazlar.Direk sana bağlıdırlar.Tributary ve koloni devletlerinde ise durum farklıdır.Tributary ler sana sadece haraç öder ve karşılığında koruma alır, dış işlerinde bağımsızlardır.Kolonilerde ise senin açtığın savaşların hepsine katılsalar da kısmi bağımlıdırlar.Kendilerini gerekli güçte hissederlerse yerli devletlerine ve diğer kolonilere savaş açabilirler.Bu savaşları sende kendi başlarına açmalarını sağlayabilirsin.

Dev basma konusuna gelirsek, böyle bir kısıtlama konulduğunu düşünmüyorum.Kısıtlama olarak bir devlet vassal veya pu olduğu zaman koloni ideaları alamıyor sadece.Dev basmaları için influence verebilirsin, subsides verirsen de danışman tutabilirler.Yine de bu dev basma da biraz hükümdar özelliği gibi konulara da bakıyor.Uzun süre vassal kalmayan devletlerden çok aşırı dev basmasını bekleme derim.Geçen mp de Polonya oyunumda en son Moldova yı aldığımda kendi başlangıcı kadar dev basmıştı Moldova.Tabi 150 yıl kadar vassal kalmıştı.
Ara
Anladım cevap için teşekkurler.
Ara
Bi toprağın %50'si kadar mı ne dev basıyo vassallar. Öyle bi limit vardı.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.