İrlanda Patates Kıtlığı
Diğer bir ismi ile Büyük Kıtlık olarak adlandırılan İrlanda Patates Kıtlığı, 1845 yılında başlayıp 1852 yılında sonlanmıştır. Bu kıtlık döneminde kitlesel açlıklar, hastalıklar ve büyük oranda göçler görülmüştür.

Kıtlık döneminin başlamasında etkili olan etken ise halkın temel gıdası olan patateslere bulaşan phytophthora infestans mantarıdır. Bu mantar yüzünden 1845 yılında ekilen patateslerin neredeyse yarısı yok olmuştur. Bunun yanı sıra depolanan patateslerde bundan zarar görmüştür. Bu olaylar sonucunda İrlanda halkı 7 yıl boyunca açlık çekmiş ve 1.000.000 kişiyi yani halkın yaklaşık %20-25'ini kaybetmiştir.
Ara
Bu olayla ilgili şöyle bir grafik mevcut.

imgCF.gif

Bu kıtlık yaşanmasaydı bugün nüfus olarak çok farklı istatistiklere sahip bir İrlanda görebilirdik.
Bizim yardım gönderdiğimize dair bir bilgi görmüştüm, ne kadar doğrudur ve detayları nedir?
Ara

Şöyle bir videodan hatırlıyorum.
Ara
Bu videodan öğrendim bende.
Ara
Drogheda kent amblemiyle alakası yok ayyıldızın.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.