Kitap: Kurtuluş Projesi | Andy Weir (2021)
0001935923001-1.jpg

Marslı'nın yazari Andy Weir benzer bir formül ile Project Hail Mary (TR - Kurtuluş Projesi) kitabini yazmis.

Ilk kitabindaki gibi bir hayatta kalma hikayesi gibi gorunse de aslinda cok daha buyuk gorevi olan bir Astronotu izliyoruz. Kitabın kahramanı aslında gözden düşmüş bir bilimadami, bir gün hafizasini kaybetmis sekilde uzay gemisinde uyanıyor. Bir sure sonra, bize olayin arka planini gosteren flashback sahneleri ile kim oldugunu ve dunyayi kurtarma görevinde olduğunu ogreniyor. Onune cikan her sorunu analitik olarak inceleyip cozum uretiyor. Yazar burada karmaaik gorunen bilim kavramlarini okuyucuya cok güzel anlatıyor. Bilim ve teknik yükü olarak ilk kitabına gore daha dolu ama bana gore daha iyi yedirilmis.  Bol bol aciklamali ve eglenceli. Bas kahraman, kisilik olarak Marslı kitabindaki Mark Watney'e oldukça benziyor. 

Tüm dunyadaki yasami tehdit eden bir sorunu cozmeye calisma yükunu iyi hissettiriyor hikaye. Belli bir noktadan sonra hikaye çok etkili bir aşamaya geciyor, burasinu daha fazla aciklayamam spoiler olur ama gelince kesinlikle burakamayacaksiniz.  Tabiki karsilasilan sorunlarin cozumunde devasa aksakliklar yasaniyor ve her birinin çözümüne ucuz aksiyon ile degil, bilim ve teknik beceri ile yaklaşıyor hikaye. 

Hikaye ilerleyisi acisindan Marslı ile Bobiverse serisi arası bir yere oturtuyorum ki ikisi de son yillarda okudugum en iyi kitaplardı. Su anda sadece ingilizce ama filmi cikinca tirkceye cevrilmesini bekliyorum
[+] 1 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Marslı'yı okumuştum, çok beğenmesem de fena bir kitap değildi. Filmi çıkarsa izlerim ama kitap okumayı pek sevmediğim için kitabını okur muyum bilmiyorum.
Space-Background.gif
Ara
Marslıyı oldukça beğenerek okumuştum. Buna da elime fırsat geçtiğinde bakacağım.
WhaW8Am.gif
Ara
Marslidan daha iyi bu kitap. Daha cikmadan film calismalari da basladi. Başrolü bile belli, Ryan Gosling, acikcasi cok iyi uyuyor.
Ara
Marslı ve Artemis'e göre daha başarılı bir bilimkurgu olduğunu düşünüyorum, o ikisi başarısız kitaplar değiller ama bilimkurgu olarak fazla bir olayları yok (ve ayrıca birbirine benzer kitaplar). Kurtuluş Projesi ise bir uzaylı karşılaşması olarak düşünürsek günümüzden çok Heinlein gibi, Asimov gibi bilimkurgunun ustalarının döneminde yazılmış kitaplara daha yakın. Andy Weir yeni yazacağı kitapta bu tarzdan mı devam eder, yoksa Marslı - Artemis gibi bir kişinin kurtuluşu - aslında geniş olarak bakarsak Kurtuluş Projeside ilk 2 kitabın formulüne yakın- konularından mı gider göreceğiz.

Konu açıldığı sırada kitabın Türkçe baskısı olmadığı için konunun İngilizce açılması normal ama şu an konunun Türkçeleştirilmesi gerekmez mi?
Ara
Uzun zamandır okuduğum en iyi kitap olabilir. Özellikle kitap bilim kurgunun bilim kısmına çok daha odaklanmış. Bu sebeple klasik bilim kurgularda olan fantezi biliminden çok gerçek bilim içeriyor. Çok hoşuma gitti.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.