Medieval II - Kingdoms: Crusades Rehber Serisi - 2. Bölüm: Oynanabilir Ülkeler
#1
cru2.jpg

Crusades Rehber Serisinin ikinci bölümünde bu senaryodaki oynanabilir ülkeleri inceleyeceğiz.

Crusades haritası senaryonun konseptiyle gayet uygun bir biçimde oluşturulmuş olsa da, oynanabilir ülkelerin birçoğu için tek yönlü bir oynanış sunmasıyla dikkat çekiyor. Senaryonun en zor ülkesi Türkler denebilir, en kolay ülkeler ise haçlı prenslikleri. Bizans ile Mısır'ın zorluk seviyesi olarak daha ortalarda kaldığını söyleyebiliriz.


map_jerusalem.jpg

jerusalem.png
Kudüs Krallığı
Kısa Zafer: 15 bölgeye ulaş, Mısır'ı yık.
Uzun Zafer: 25 bölgeye ulaş, Jerusalem'i 30 tur, Baghdad'ı 10 tur, Limassol'u 10 tur, Cairo'yu 10 tur ve Tripoli'yi 10 tur elde tut, Mısır'ı yık.

Kudüs Krallığı oyuna Antakya ile müttefik olarak başlamaktadır, bu ittifak genellikle güvenilir bir ittifak olmakla birlikte, Antakya'dan giriştiğiniz muharebelerde beklediğiniz desteği göremeyebilirsiniz. Bu ülke şüphesiz bu senaryonun en kolay ülkelerinden bir tanesi, bir Total War oyuncusunun oynadıkları ülkede hayalini kurduğu her şeye sahip: güçlü birimler, zengin şehirler, genişlemeye müsait bir çevre, barikat görevi görebilen bir müttefik ve limanlar. 

Kudüs çok iyi askeri birimlere sahip, oldukça güçlü zırhlı piyadelere ve zırhlı süvarilere sahipler. Düşman hafif zırhlı birimlerini bu birimlerle ortadan kaldırabilirsiniz, menzilli birimlere karşı ise zırh geliştirmeleriniz yeter de artar. Muharebelerde piyade hattını kurduktan sonra süvarileri kanatlara yerleştirip düşmandan üstün birimlerinizle onları ortadan kaldırabilirsiniz. Yapayzeka menzilli birimleri kullanmakta pek başarılı olmadığı için bu da muharebelerin yakın dövüş üzerinden sonuçlanmasıyla, bunun da Kudüs'ün avantajını singeplayer oyunlarda daha çok göstermesiyle sonuçlanıyor.

Eğer ağır zırhlı birimlerinizin çok sayıda atlı menzilli birimlerle rahatsız edildiğini farkederseniz şövalye birimleri basarak bu duruma çözüm üretebilirsiniz. Kudüs oyuncusunun en büyük düşmanı kendine haddinden fazla güvenmesidir, oyunda tuzağa düşmemeye ve sürprizlerle karşılaşmamaya çalışın.

Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel

Oyun içerisinde olur da Moğollarla karşılaşırsanız yine zırhlı birimlerinizle bu tehdite göğüs gerebilirsiniz. Oyunun başlangıcında Kudüs'ün en büyük sıkıntısı güneybatıdaki Mısır. 2 toprak ele geçirerek Mısır'ın ana bölgelerinize olan geçişini engelleyebilirsiniz, bunu başarabilmek için aynı zamanda güçlü bir donanma kurup Mısır'ın denizi kullanmasını engellemeniz gerekiyor. Mısır'ı kapattıktan sonra gözünüzü doğuya çevirip çok sayıda isyancı bölgesini ele geçirerek güçlenmeye başlayabilirsiniz, eğer bu isyancı bölgeleri siz ele geçirmezseniz Antakya veya Türkler buraları alacaktır.

Oyuna başladığınızda sıradan bir Medieval 2 senaryosundan farklı bir biçimde birçok şehrinizin gelişmiş, iyice oturmuş olduğunu farkedeceksiniz. Aynı şekilde başlangıç hazineniz normal bir senaryodan çok daha yüksek. Bu parayla mevcut şehirlerinize yatırımlar yapıp daha da çok geliştirin, tarlaların seviyesini yükseltin, limanlarınızı kurun, yollar inşa edin. Ardından daha az gelir sağlayan market gibi binalar yapabilir, kalabalıklaşan şehirleri daha az askerle kontrol altında tutmak için mutluluk veren binalar yapabilirsiniz. 

Kudüs'ün oyundaki kahramanı Aslanyürekli Richard'dır. Bu kahramanı edindiğinizde sahip olduğunuz mutluluk gözyaşları, yerini iflas ettiğinizi farketmenizle birlikte sahici gözyaşlarına bırakabilir, kendisinin ve ordusunun oldukça yüksek bir upkeep'i söz konusu. Ancak bu zamana kadar ekonominize yatırımlar yaptıysanız bu dakikadan sonra sizi rahat rahat sarsabilecek bir güç yok. 

Doğudaki önemli bölgeleri aldıktan sonra dikkatinizi tekrardan Mısır'a çevirip Mısır'ın ana bölgelerine genişleyebilirsiniz, Mısır yıkıldıktan sonra Türklerin üstüne ilerleyebilirsiniz. Eğer enteresan bir oyun yaşamak istiyorsanız tabi ki her zaman Antakya'yı sırtından vurabilir veya gemilerle Bizans'a çıkartma yapıp İstanbul'u ele geçirebilirsiniz, ancak öncelik her zaman Türklerde. 

map_antioch.jpg

antioch.png
Antakya Krallığı
Kısa Zafer: 15 bölgeye ulaş, Türkleri yık.
Uzun Zafer: 25 bölgeye ulaş, Krak de Chevaliers'i 30 tur, Antioch'u 10 tur, Constantinople'u 10 tur, Baghdad'ı 10 tur ve Edessa'yı 10 tur elde tut. Türkleri yık.

Antakya'nın ordusu Kudüs ile aynı yapıda, Küdüs kısmında bahsedilen birçok şey burada da geçerli, aynı şekilde Kudüs güvenilir bir müttefiğiniz olacaktır. Oyunda Kudüs ile Antakya'nın ayrıştığı en büyük kısım harita stratejisi, bunun dışında ekonomiye yatırım, haçlı kahramanı için beklemek ve bu kahramanın ordusunun yüksek upkeep'e sahip olması vs. tamamen Kudüs ile aynı yapıda.

Antakya güvenli bir güney sınırına sahip, batısında deniz yine korumalı bir kıyı oluşturuyor, dolayısıyla Antakya'nın genişleyebileceği yönler doğu ve kuzey. Her iki yönde de Türkler var. Antakya'nın her iki yönde de fethedebileceği ve daha da önemlisi fethetmesi şart olan bazı isyancı bölgeler söz konusu, bu toprakları Türklere kaptırmamanız büyük önem taşıyor. Doğuya genişlediğinizde aynı zamanda haritanın sınırına ulaşacağınız için güneye ve kuzeye daha çok odaklanabilirsiniz. 

Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel

Batıda Bizans'a bulaşmak isteyebilirsiniz, Türkler ve Bizans yıkıldıktan sonra geriye Mısır kalıyor Mısır'ı da yendiğinizde zaten senaryoyu domine etmiş oluyorsunuz. Ancak Antakya ile oynarken unutmamanız gereken önemli bir mesele haritanın doğusuna genişleme potansiyeli sebebbiyle Moğollarla karşılaşacak ilk güç olma ihtimaliniz, oyunda buna hazırlıklı olmalısınız.

map_egypt.jpg

egypt.png
Mısır
Kısa Zafer: 15 bölgeye ulaş, Kudüs'ü yık.
Uzun Zafer: 25 bölgeye ulaş, Cairo'yu 30 tur, Constantinople'ı 10 tur, Jerusalem'i 10 tur, Krak de Chevaliers'i 10 tur, Acre'yi 10 tur elde tut. Kudüs'ü yık.

Mısır bu senaryonun haritası itibariyle tek yönlü bir stratejiye sahip. Doğuya ilerlemek. Oyunda Kudüs'ü yenerek yine doğuda kalan bazı isyancı topraklarını ele geçirdikten sonra karşınıza Türkler ve Antakya çıkacak. Başlangıçta dikkat etmeniz gereken şey tıpkı Kudüs'te olduğu gibi ekonomi oluşturmak ve bazı Mısır'a has olaylara hazırlanmak. Oyundaki tüm tarihsel olaylardan rehberin 3. bölümünde detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Mısır'la oynamayı eğlenceli kılan şeylerden birisi ordu kompozisyonu, isterseniz tamamen atlılardan oluşan bir ordu kurabilirsiniz, isterseniz ağır zırhlı piyadelerinizi okçular ve süvarilerle destekleyebilirsiniz. Ucuz ancak kalabalık bir ordu da kurabilirsiniz, az sayıda askerden oluşan kaliteli bir ordu da. Tüm bu deneyler tek yönlü senaryoyu biraz daha katlanılabilir kılıyor.

Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel

6-10 birim Mamluk ile isyancıları avlayabilirsiniz, ancak bu birimler autoresolve'da pek etkili değil bu sebeple çabuk bitse de sık sık manuel savaş yapmanız gerekebilir. Muharebe savaşlarında ordunuzun 4'te 3'ünü menzilli atlı birimlerle, geri kalanını ise normal atlı birimlerle kurabilirsiniz. Şehir kuşatmalarında ise atlı sayısını minimuma çekip kaliteli piyadelerle fark yaratabilirsiniz. Ordunuzda direkt olarak şehre saldırmanızı sağlayan catapult gibi birimlere yer vermeyi unutmayın.

Kudüs ve Antakya'nın ordularına karşı savaşırken elinizdeki 2 silah hareketlilik ve menzil. Atlı askerlerle düşmanın etrafını sarıp her yönden onları ateş altında tutmaya çalışmalısınız. Atlı okçular arkadan veya yandan vurduğunda düşmana daha çok hasar verir, hareket eden birimlerin ise kalkan koruması daha düşüktür. Mızraklı bazı birimlerle piyade hattı kurup düşmanı tuzağa çekmeye çalışabilirsiniz.

Oyunda Mısır'ın elindeki son silah ise jihad. Crusades senaryosunda jihad mekaniği ana senaryodakiyle aynı şekilde işliyor. İyi bir konumdaki bir şehre jihad ilan edip fethede fethede o şehre ulaşmaya çalışabilir, bu esnada generallerinize çok sayıda özellik biriktirebilirsiniz.

map_turks.jpg

turks.png
Türkler
Kısa Zafer: 15 bölgeye ulaş, Antakya'yı yık.
Uzun Zafer: 25 bölgeye ulaş, Baghdad'ı 30 tur, Antioch'u 10 tur, Constantinople'u 10 tur, Krak de Chevaliers'i 20 tur, Jerusalem'i 10 tur elde tut. Antakya'yı yık.

Kudüs - Antakya ilişkisiyle aynı şekilde, oyunda Mısır'la dikkat etmeniz uygulamanız gereken bir çok şey Türkler için de geçerli. Ancak diğer seçilebilir ülkelerle Türklerin farkı, Türklerin oyun başında parayı ekonomiye yatırma gibi bir lüksü yok. Türkler oyuna 2 parça olarak başlıyor ve önceliğimiz topraklarımızı birleştirmek olmalı. Bunu da farklı cephelerde eş zamanlı olarak savaşarak yapacaksınız. Hareketlilik ordunuzun en önemli özelliği, bütçeniz çok fazla değil dolayısıyla atlı okçulardan en iyi şekilde yararlanmalı ve piyadeleri sadece kuşatmalarda kullanmalısınız.

İnşaat önceliğiniz tamamen para kazanmak üzerine olmalı, atlı okçular efektif olabilirler ancak tur başı bakım maliyetleri piyadelerden fazla. Binalarda tarla, yol, liman gibi ekonomik binalara ağırlık veriyoruz. Bunların yanı sıra Türkler oyunda genişleyebilecek yön açısından en fazla seçeneğe sahip ülke, etrafınızda çok sayıda isyancı bölgesi var ve bu bölgeleri ele geçirerek oyunda ülkenizi kurmanız gerek.

Batıdaki topraklarınızla doğuya doğru genişlemelisiniz, bu isyancı bölgeleri ele geçirdikten sonra karşınızda Antakya çıkacak, Antakya güçlü bir ülke ancak asıl güçlerine kahramanları Kral Filip'in gelmesiyle ulaşıyorlar ve Türklerle Filip gelmeden Antakya'ya çelme takma şansınız var. Bunu başarırsanız hem topraklarınızı çok hızlı bir şekilde birleştirmiş hem de en büyük rakiplerinizden birini devre dışı bırakmış olursunuz.

Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel

Antakya'ya saldırırken önem vermeniz gereken bölge Krak de Chevaliers, ancak Krak de Chevaliers'i fethetmeniz durumunda Antakya takviye güç elde edecektir. Savaş esnasında ihtiyaç duyarsanız ilerlemenizi durdurup gücünüzü tekrar toplamaya çalışın. Türklerle genişlemeci oynamak zorunda olduğunuz için jihad mekaniğinden sonuna kadar yararlanmanız gerek.

Oyunun ileriki safhalarında Janissary birimlerinin gelmesiyle birlikte Türklerle daha piyade odaklı ordular kurmaya başlayabilirsiniz. Antakya yıkıldıktan sonra bir süre dinlenip ekonomiye odaklanmak fayda sağlayabilir. Bu esnada fethettiğiniz toprakları Müslümanlığa geçirmeyi unutmayın. Bu restorasyon süreci sonrasında dilerseniz Bizans'ın üstüne gidip İstanbul'u 200 sene erkenden fethedebilir, isterseniz Kudüs'e inebilirsiniz.

Tıpkı Antakya ile oynarken geçerli olduğu için Türklerle oynarken de Moğolların geleceğini bilerek, dikkatli ve planlı oynamalısınız. 

map_byzantium.jpg

byzantium.png
Bizans İmparatorluğu
Kısa Zafer: 15 bölgeye ulaş, Türkleri yık.
Uzun Zafer: 25 bölgeye ulaş, Constantinople'ı 30 tur, Ankara'yı 10 tur, Baghdad'ı 10 tur, Antioch'u 10 tur, Alexanria'yı 10 tur elde tut. Türkleri yık.

Crusades Campaign Bizans'ın çok sayıda avantaja sahip olup nadir dezavantajlara sahip olduğu nadir senaryolardan birisi. Haritanın yapısı itibariyle güvenli bir konumda yer alıyorsunuz. Birimleriniz güçlü ve diğer ülkelere oranla geri kalmış değil. Bizans'ın bu oyundaki en büyük dezavantajı, oyunda 2 Müslüman ve 2 Katolik devlet varken yegane Ortodoks devlet olması, bu da haritanın büyük bir kısmının Bizans için yanlış dinde olmasıyla sonuçlanıyor, dolayısıyla tüm genişleme politikalarınızda orduyla birlikte bölgelere rahip göndermeniz gerek.

Bizans'ın harita stratejisi Mısır gibi, doğuya doğru genişleyip karşınıza çıkan düşmanı yenmeniz gerekiyor ancak bunu yapması Mısır'dan daha kolay çünkü Türkler haritada parçalanmış halde, aynı zamanda oyundaki kahramanınız oyunun başından beri yanınızda dolayısıyla bir anda ekonominize yük bindiğini görmeyeceksiniz.

Ancak Bizans'la oynarken dikkat etmeniz gereken bir şey var, Dördüncü Haçlı Seferi. Eğer tarihle biraz içli dışlıysanız bu haçlı seferinin Bizans için neden sıkıntılı bir durum olduğunu tahmin ediyorsunuzdur, oyunda bir süre sonra (tüm olayların zamanları rehberin 3. bölümünde) batıdan 3 tam Venedik ordusu gelecek ve Constantinople'u ele geçirmeye çalışacaklar, bu gücü savuşturduktan sonra Venediği yıktığınıza emin olun çünkü paralı asker vs. edinerek beklemediğiniz bir anda tekrar başınıza bela olabilirler.

Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel

Yine Mısırla benzer bir biçimde Bizans çok yönlü bir ordu kompozisyonuna sahip. Kataphractoi, Greek Firethrowers, şövalyeler, piyadeler, Varangianlar vs. dolayısıyla muharebeleri bizzat yönetmekten ve farklı türdeki birimlerin farklı artılarından yararlanmak istiyorsanız Bizans'ı tercih edebilirsiniz. Firethrower birimlerine ordunuzda çok fazla sayıda yer vermenize gerek yok, bu birimler kendi birimlerinizi de yakabilir, dolayısıyla muharebelerde bu birimleri dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

Doğuya ilerlerken Türklerin bölgelerini ele geçirmeniz durumunda Türkler doğuda kalan topraklarını savunmak için askerlerini geri çekebiliyor, bu noktadan sonra önünüzde 2 seçenek var, Antakya ve Kudüs ile düşmancıl ilişkilere sahip olmadan haritanın kenarından dolaşarak Türklere karşı ilerlemeye devam etmek veya Antakya & Kudüs ikilisine kafa tutmak. 

Rehber serisinin üçüncü bölümünde Crusades senaryosundaki özel olayları inceleyeceğiz.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Eline sağlık. Hepsi oynaması zevkli. Tarihi karakterler olduğu için ayrı bir hava katıyor. Türkler veya Bizans ile oynarken kuzeydoğu Anadolu bölgesi alınmalı. Çok fazla altın demir gümüş vs madeni var. İnanılmaz gelir getiriyor.
Ara
Cevapla
#3
Güzel bir rehber olmuş. Bilmediğim şeyleri de öğrenmiş oldum. Arada oynuyorum ama yazılara filan pek takılmıyorum. Türkler favorim çünkü yönetmesi en zor onlar. Başlarda ekonomi çöküyor ve çok uğraşıyorsun. Anadoluyu kaybediyorum sonra biraz toparlıyorum derken moğol geliyor. Hiç bulaşmıyorum şehirleri düşmana bile verdiğim oldu :D Ama onlara saldırmıyor haysiyetsiz. Yine geliyor yavaştan yanıma o zamana kadar da güçlenip yok etmeye başlıyorum. Tabi Antakya ve Bizans sıkıntı. Ve 1 defasında Timurlarla karşılaştım. Mısırdım ki biliyorsunuz ekonomisi en iyi olan ülke. Askeri olarak da geliştim para var. Ama Timur bir geldi Rakka'dan Kahire'ye kadar ezile ezile çekildim. Almanlar veya yunanlar böyle ezilmemiştir. Kudüs'ü unutamıyorum 4 orduyla saldırmıştı. İlk alamadı ama sonra yine saldırdı şehrin içindeki yarım orduyu eze eze gitti filler. Nasıl durdurulur bilmiyorum. Kahire düşmeden ben çıktım oyundan en son :D

Düzenleme: Sanırım Timurla normal oyunda karşılaşmıştım ve yer olarak şanlıurfa'da olabilir. Maruz görün :)
[+] 1 üye Akın.ibrahim nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.