Medieval II - Kingdoms: Crusades Rehber Serisi - 1. Bölüm: Özel Mekanikler
#1
cru1.jpg

Bu rehber serisinde Medieval II: Total War'ın Kingdoms ek paketindeki Crusades senaryosunu inceleyeceğiz.
Rehber serisinin ilk bölümünde konumuz Crusades senaryosunun kendisine has mekanikleri ve özellikleri.

Crusades senaryosu 200 tur limitli, 59 bölgeli ve 5 oynanabilir ülkeli bir senaryodur. Oynanabilir Kudüs, Antakya, Türkler, Mısır ve Bizans'ın yanı sıra senaryoda oynanamayan ve haritaya sonradan giriş yapan Venedik ve Moğollar bulunur. Bu senaryo kendisine has belli başlı mekaniklere sahiptir.

Kahramanlar ve Yetenekleri
Senaryoda her oynanabilir ülkenin başlangıçta bir kahramanı bulunur. Bu kahramanlar bu dönem içerisinde ilgili ülkelerin önemli tarihsel figürleridir. Harita üzerinde özel bir modellemeye sahiptirler, oyunun ileriki dönemlerinde ülkelerin yardımına tarihsel konumlara bağlı olarak yeni kahramanlar gelebilir.

Her kahramanın kendine has farklı muharebe yetenekleri bulunur, bu kahraman öldüğünde bu yeteneklerden yararlanamaz hale gelirsiniz. Oyunun ileriki aşamalarında gelen kahramanlara dair ekstra bilgi oyundaki eventlerin de tanıtılacağı rehber serisinin 3. bölümünde yer alacaktır.

byzantium.pngBizans: Manuel Comnenus
Bizans İmparatoru Manuel Comnenus "Bizans Politikası" isimli bir özelliğe sahiptir, bu özellik her muharebede sadece 1 kere kullanılabilir ve kullanıldığında düşman birimlerinin "savaşmamasını" sağlar. Bu savaşmama süresi 10 ila 20 saniye arasında değişir ve düşman biriminin bu özelliğe %50 ihtimalle karşı koyma şansı vardır. Bu özellik Crusades kahraman yetenekleri arasında isabetli kullanması en zor yeteneklerden birisidir. 


turks.pngTürkler: Nur ad-din
Türklerin kahramanı olan Nur ad'din'in özelliği aynı zamanda isminin de anlamı olan "Dinin Işığı"dır.  Bu özellik muharebe esnasında kısa bir süreliğine +10 moral ve +2 savaş efektifliği kazandırır, bir muharebe esnasında birden fazla kere kullanılabilir. Moral bonusuyla zorlanmakta olan hatlarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz, savaş efektifliği moral bonusu kadar etkili olmasa da birimlerinizin atak hızını arttıran oldukça önemli bir bonus.


egypt.pngMısır: Saladin
Mısırın kahramanı Saladin'in özelliği aynı şekilde isminin de anlamı olan "Dinin Doğruluğu"dur. Bu özellik muharebe esnasında ordunun moralini 30 saniyeliğine yüksek bir oranda kilitler, bir muharebe içerisinde birden fazla kere kullanılabilir. Bu süre zarfınca ordunun morali hiçbir sebepten dolayı azalmayacaktır, açık ara en güçlü özelliklerden biri olmakla birlikte, hali hazırda kaçmakta olan birimlere etki etmez.


jerusalem.pngKudüs: Aslanyürekli Richard
Kudüs'ün kahramanı Aslanyürekli Richard'ın özelliğinin adı şaşırmayacağınız bir biçimde "Aslan Yürekli"dir. Bu özellik muharebe esnasında tüm kaçmakta olan birimlere etki eder ve bu birimlerin "normal" morale ulaşmasını sağlar. Bu yetenek işler iyi giderken herhangi bir etkisinin olmaması sebebiyle arka planda kalan yeteneklerden biridir, eğer işler gerçekten kötü gidiyorsa da bu yetenekle toparlamanız oldukça zor.


antioch.pngAntakya: 2. Filip
Antakya'nın kahramanı 2. Filip Augustus, oldukça yararlı sayılabilecek bir şekilde muharebe esnasında tüm birimlerin savaş efektifliğini +2 arttırırken bir yandan da tüm ordunun yorgunluk seviyesini resetler. Bu özellikten bir muharebede birden fazla kere yararlanabilirsiniz, bu da ordunuzun neredeyse hiçbir zaman yorulmayacağı anlamına geliyor, bu da savaş ne kadar uzar, düşman ne kadar yorulursa sizin lehinize demek.


Güç Merkezleri
Her ülkenin kendine has bir güç merkezi bulunur, senaryo içerisinde belli başlı birimler sadece bu güç merkezi olarak gösterilen bölgelerde üretilebilir. Bu birimler bu ülkelerin en güçlü birimlerini oluşturur. Oyun içerisinde oyunu kazanmak için her ülkenin kendi güç merkezini elinde tutması gerekir.

Oyunda bir şekilde bu güç merkezinin kontrolünü kaybederseniz bu bölgeyi geri almak için takviye kuvvet elde edersiniz. Eğer bir güç merkezini 5 kereden fazla kaybederseniz 6. kaybedişinizde takviye kuvvet kazanmazsınız. Bu takviye kuvvetlere dair bilgiler rehber serisinin 3. bölümünde yer alacaktır.

ÜlkeGüç MerkeziÖzel Birimler
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel

Görsellerin üstüne gelerek bilgi alabilirsiniz.

Kaleler
Bu senaryonun bir başka özelliği, harita üzerinde kalıcı kalelerin inşa edilebilmesidir. Bu kaleler genellikle diğer senaryolardaki kaleler gibi çalışırlar ancak tahtadan değil taştandırlar ve garnizonsuz bırakıldıklarında yokolmazlar. Oyun içerisinde kurabileceğiniz kale sayısının herhangi bir limiti yoktur, taş kaleleri yapmak 2500 altına malolur. 

Şövalye Tarikatları
Senaryoda çeşitli şövalye tarikatlarıyla ilişkilerinizle para ve özel birimler kazanabilirsiniz. 
%23northern_european_templars_minor_ch.png%23northern_european_templars_major_ch.png%23northern_european_templars_hq.png
Tapınakçı Loncaları

Antakya bu tarikatlar aracılığıyla Marshall of the Hospitallers ve Canon of the Holy Sepulcher, Kudüs ise Marshal of the Templar ve Constable of Jerusalem birimlerine erişebilir. Oyun içerisinde bu birimlerin her birinden sadece 1 tane üretebilirsiniz.

Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Özel Tarikat Birimleri

Oyun içerisinde bu tarikatlar için Chapter House inşa etme şansı elde edebilirsiniz, bu teklifin gelmesi için Müslümanlara savaş ilan etmek veya Chivalry'si yüksek valilere sahip olmak gibi etkenler vardır. Chapter House'u inşa ettikten sonra Antakya ve Kudüs bu tarikatlardan bazı ekstra görevler alabilir.
  • (Templar) Jerusalem'i geri al: Altın ve 6 özel birim.
  • (Hospitaller) Krak de Chevaliers'i geri al: Altın ve 6 özel birim.
  • Limassol'u ele geçir: Altın ve 3 özel birim.
  • Acre'yi ele geçir: Altın ve 3 özel birim.
  • (Templar) Tüccar üret: Altın ve 1 özel birim.
  • (Hospitaller) Rahip üret: Altın ve 1 özel birim.
Haşhaşiler
Haşhaşiler şövalye tarikatlarının müslüman versiyonu olarak oyunda yer alır. 

%23middle_eastern_eastern_assassins_guild.png%23middle_eastern_m_eastern_assassins_guild.png%23middle_eastern_gm_eastern_assassins_guild.png
Haşhaşi Loncaları

Haşhaşiler müslüman ülkelere bazı ekstra görevler sunar, tarikatın kendisinden de anlayacağınız üzere bu görevler genellikle birilerini öldürmek üzerinedir.
  • General öldür: Altın, 3 ila 7 arası birim.
  • Hükümdar öldür: Altın, 3 ila 7 arası birim.
  • Varis öldür: Altın, 3 ila 7 arası birim.
Kutsal Emanetler
Bu senaryoda tıpkı ana Medieval II senaryosunda olduğu gibi belli şehirleri ele geçirdiğinizde çeşitli kutsal emanetler elde edebilirsiniz. Bir karakter sadece kendi dininin kutsal emanetlerini ele geçirebilir, bu ele geçirilen eşya retinue kısmında yer alır. Bir kutsal emanete sahip karakterin ölmesi durumunda %90 ihtimalle bu emanet varis karaktere gider, eğer muharebe esnasında ölürse %60 ihtimalle savaşı kazanan general bu emaneti ele geçirecektir. Eğer bir şekilde bu kutsal emanet kaybolursa aynı şehir üzerinden tekrar elde edilebilir.

DinEşyaŞehirEtki
HristiyanIron Crown o LombardyConstantinople+2 Piety, +2 Security, +1 Hitpoint
HristiyanBridle of ConstantineConstantinople+1 Piety, +1 Security, +1 Hitpoint
HristiyanHoly ShroudConstantinople+2 Piety, +2 Command (sadece kale savunma), +2 Security
HristiyanHoly ChaliceJerusalem+3 Piety
HristiyanHoly PrepuceJerusalem+2 Piety
HristiyanVeil of VeronicaJerusalem+3t
HristiyanCrown of ThornsJerusalem+3 Piety, +1 Command
HristiyanHoly LanceAntioch+1 Piety, +3 Command,+2 Command (sadece kale savunma)
HristiyanHoly MantleAntioch+3 Piety
HristiyanHoly GrailAleppo+3 Piety, +5 Hitpoint
HristiyanIcon not Made by HandsEdessa+2 Piety, +1 Public Health
HristiyanShard of the True CrossTripoli+3 Piety, +1 Command
HerkesSeal of SolomonJerusalem+3 Dread, -1 Piety, +3 Command (sadece süvari)
HerkesArk of the CovenantCairo+5 Dread, +3 Command
MüslümanSword of MohammedBaghdad+3 Piety, +3 Command
MüslümanTooth of MohammedAleppo+2 Piety
MüslümanKey to Holy KaabaEdessa+4 Piety
MüslümanMohammed's FootprintDamascus+2 Piety
MüslümanHair from Mohammed's BeardAcre+2 Piety
MüslümanLock of KaabaAdana+3 Piety
MüslümanHoly Qur'anMosul+5 Piety
MüslümanFragment of the Black StoneIconium+5 Piety
MüslümanSoil of Mohammed's GraveDumyat+2 Piety

Zaman Şartı
Diğer senaryolardan farklı olarak bu senaryoda zafer edinmek için belli bölgeleri belli bir süre boyunca elinizde tutmanız gerekir. Bu süre dolmadan şehri kaybederseniz sayaç sıfırlanacaktır.

Rehber serisinin ikinci bölümünde Crusades senaryosundaki ülkelere dair bilgiler bulunacak.
[+] 9 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Kaliteli bir rehber olmuş eline sağlık.
Ara
Cevapla
#3
Eline emeğine sağlık. Crusades için gördüğüm en detaylı rehber oldu.
Ara
Cevapla
#4
Woow çok güzel olmuş:D
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.