Modern Tarih: İkiz Kulelere Bombalı Saldırı (1993)
m3rzBP.jpg26 Şubat 1993 - İkiz Kulelere Bombalı Saldırı Düzenlendi
Saat 12:18'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin garajında bir terörist eylemi sonucunda bomba patlatıldı. Patlatılan bomba 18 metre genişliğinde bir çukur oluşmasına sebebiyet verdi ve demirle güçlendirilmiş katların patlamadan dolayı çökmesine sebep oldu. Patlama her ne kadar gökdelenleri ayakta tutan ana yapılara hasar vermeyi başaramasa da, bu eylemde 6 kişi hayatını kaybetti ve 1000'den fazla kişi yaralandı. Dünya Ticaret Merkezi'ne 500 milyon dolarlık bir hasar verildi. Saldırıdan sonra yetkililer 50 bin kişiyi binalardan uzaklaştırdı.

Şehir yetkilileri ve FBI saldırının şüphelilerini bulmak için geniş çaplı bir arama başlattı ve birkaç gün içerisinde çok sayıda radikal İslamcı gözaltına alındı. Mart 1994'te Mohammed Salameh, Ahmad Ajaj, Nidal Ayyad ve Mahmoud Abouhalima eylemdeki rolleri sebebiyle suçlu bulundular ve müebbet hapis cezasıyla cezalandırıldılar. Filistinli olan Salameh, saldırıda kullanmak için kiraladığı araç için verdiği 400 dolar depozitoyu geri almaya çalışırken yakalandı. Ajaj ve Ayyad patlayıcının yapımında görev almışlardı ve kısa süre içerisinde yakalandılar. Abouhalima ise patlayıcı için gereken maddelerin elde edilişinde görevliydi ve arkadaşlarının yakalandığını duyduğu gibi Suudi Arabistan'a kaçmıştı. O da 2 hafta sonra Mısır'da yakalandı.

Saldırının planlayıcısı olan isim Ramzi Ahmed Yousef, Şubat 1995'e kadar gözaltına alınmaktan kaçmayı başarsa da o tarihte Pakistan'da yakalandı. Bilgisayarında Papa 2. John Paul'u öldürme planından 48 saat içerisinde 15 Amerikan uçağını patlatmaya kadar çeşitli eylem planları bulundu. Yousef patlamayı kendisinin planladığını itiraf etti ve tek bir pişmanlığı olduğunu belirtti, o da 110 katlı gökdelenin planladıkları gibi çökmeyip binlerce kişinin hayatını kaybetmemesi. 

Eylemde payı olan bir diğer isim Eyad Ismoil aynı yıl Ürdün'de yakalandı. Tüm bu yakalanan isimler patlamanın Sheik Omar Abdel Rahman tarafından orkestre edildiğini gösteriyordu. Mısırlı radikal İslamcı olan Rahman ve beraberindeki 10 takipçisi sonraki yıllarda Birleşmiş Milletler ana binasını da patlatmayı planlamakla suçlanacaklardı. Tüm bu isimler yakalandıktan sonra geriye patlamada yer alan ancak yakalanmamış tek isim kaldı, Iraklı Abdul Rahman Yasin.

1998'te ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki konsolosluklarındaki terörist eylemler sonrasında Amerika Yousef'ın Osama bin Laden ile bağı olduğuna kanaat getirdi. Osama bin Laden'in 1993'teki saldırıda payı olup olmadığı bilinmemekle birlikte 2011 senesinde 11 Eylül'de El Kaide'ye bağlı iki grup kaçırılmış 2 uçakla İkiz Kulelere girerek bu sefer amaçlarına ulaşacaklardı. Saldırı sonrasında İkiz Kuleler 2 saat içerisinde çökmüş, yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmişti. O esnada Dünya Ticaret Merkezi'nde bulunan kişilerden sadece 6'sı hayatta kalacaktı.

WTC_1993_ATF_Commons.jpg
@Duman

Başlıktaki tarih ve metindeki '2011 senesinde 11 Eylül'de' ibaresindeki tarih hatalı.
Ara
Düzelttim, teşekkürler.
Forumun rapor mekanizması çok hızlı çalışıyor bunu taktir ettim. Rapordan dakikalar sonra düzeltildi.
"... Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür.."
Ara
Teroristlerin acaba Ikiz kulelere ilgisi nerden geliyor? Yani niye o kadar gokdelen icerisinden ikiz kuleler? Ikiz kulelerinin bir ozel bir anlamimi var?
Ara
(27-11-2017, 15:40)Sezar : Teroristlerin acaba Ikiz kulelere ilgisi nerden geliyor? Yani niye o kadar gokdelen icerisinden ikiz kuleler? Ikiz kulelerinin bir ozel bir anlamimi var?

İkiz kuleler olarak bilinen yapı dünya ticaret merkezi olduğundan diye biliyorum ben.
WhaW8Am.gif
Ara
(27-11-2017, 15:51)PCOyun :
(27-11-2017, 15:40)Sezar : Teroristlerin acaba Ikiz kulelere ilgisi nerden geliyor? Yani niye o kadar gokdelen icerisinden ikiz kuleler? Ikiz kulelerinin bir ozel bir anlamimi var?

İkiz kuleler olarak bilinen yapı dünya ticaret merkezi olduğundan diye biliyorum ben.

Tamam, Dunya ticaret merkezi`nin ne anlami var teroristlere hedef olmasi icin?
Ara
(27-11-2017, 15:57)Sezar :
(27-11-2017, 15:51)PCOyun :

Tamam, Dunya ticaret merkezi`nin ne anlami var teroristlere hedef olmasi icin?

Cevap yeterince açık bence o sırada fazlasıyla insanın bulunması ve "dünya ticaret merkezi" olması sonuçta fazlasıyla önemli bir nokta terörün amacı da bu zaten.
WhaW8Am.gif
Ara
Cevap benim icin yeterince acik degildi. Amerika`da bir suru insanin bulundugu bircok yer var. Daha tatminkar bir cevabi su adreste buldum.Yine de tesekkurler.

https://www.quora.com/Why-were-the-Twin-...ck-on-9-11
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.