[MP] AoE3/DE - Multiplayer: Aralık 2020
dgdzgzd.PNG
dddddd.PNG

@Yasin Ahmet ve @Probang ile bir ffa oynadık. İkinci portekiz denememde her şey iyi gidiyordu. Hem paralı asker basıyor hem portekiz birimlerini tanıyordum. Bir yandan çift kat surumu örmüş ve savunma kulelerimi dikmiştim. Ama her şey @Yasin Ahmet dibime bir kale dikince değişti. El mecbur kalesini yıktım ve ordusu ile savaştım. O arada da iki taraftan da gelebilecek tehditlere karşı bir kale diktim yolun ortasına. Tabi bunun karşısında @Probang'ın mortarları kaleme saldırırken yarım ordum ile mutsuz bir şekilde kalemin yok olmasını izledim. Ardından @Porbang saldırıya geçti. Belki onu engelleyebilirdim ama @Yasin Ahmet de saldırınca tutunamadım ve on işçimi gemiye bindirip oyundaki adalardan birine kaçtım. Kaşifim @Probang'ın surlarının dibinde yatarken şans yüzüme güldü ve haritanın ortasındaki domuzcuğun benim olduğunu fark ettim. Domuz ile kaşifimi kaldırdıktan sonra ise onu da haritanın bir ucundan diğer ucuna yürttüm ve adalara taşıdım. Adalarda refah ve barış hüküm sürüyordu. Donanmamız düşmanın kıyılara çıkmasını engelliyor ve @Yasin Ahmetin bina ve surlarını bombalıyordu. Adalarda güçlendik, zenginleştik ve intikamımızı almak için 200 pop sınırına kadar asker bastık. İlk hedefimiz ise @Yasin Ahmetin usrlarında açtığımız gedik, oradan da kolonisi idi. Tabi kendileri aynı zamanda @Probang ile uğraştığından dayanamadı ve çöktüler. Ondan sonra ordularım öldü. Gittim süvari spam denedim. @Probang'ın 5 kat suru yüzünden o da işe yaramadı. O arada kaynağım bitti. İkinci bir spam için kaynağım birikmişken ise @Probang haritadaki bütün birimleri açtı ve planlarımı suya düşürdü. Ben de mortar spamladım Pro'nun adaya çıkamaması için. İşe yaradı. 4 saldırısını mı ne püskürttüm. En sonunda da ticaret zaferini keşfetti ve ticaret tekeli ile oyunu kazandı. Mutlu Son. 

dgdfg.PNG

Huzurlu adalarımız. 
[+] 3 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Birazdan DE odası kuruluyor.
Ara
Bugün var mı mp ?
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
Ara
(12-12-2020, 21:49)gLo1NN : Bugün  var mı mp ?

Var. @Attila the Hun düştüğü için oyunu bitirdik. Gelebilirsin. Oda adı StrategyTurk şifre st.
Ara
@gLo1NN seni bekliyoruz.
tTRiYax.png
Ara
@Probang ile standard oyunda iki maç attık. İlkinde Probang hızlıca 5 yeniçeri basıp tcmi bastı ancak savuşturdum, sonrasında ise ben Şiroki tüfeklileri ile Probang'ın ürettiği 20 civarı Yeniçeriyi savuşturdum ve ön taraftaki asker kampını yok ettim. Probang ekonomisini çok iyi geliştirdi ancak 5 ticaret noktasını da ele geçirip baskılayınca bir yerden sonra savunması da kırıldı ve teslim oldu.

İkinci oyunda ise Probang denizi domine etti ve beni karaya hapsetti ancak hızlıca birlik basıp(özellikle Anti-Cavalary çünkü Probang Fransa idi) Probang'a saldırdım. Yine Probang öne geçmişti ancak mapdaki iki yerli kampında da Anti-Cavalary birlikleri olduğundan dolayı pek şansı kalmadı. 
Maalesef fotoğraf alamama sorunundan dolayı grafik vesaire alamadım.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
unknown.png

Tuhaf bir rush girişimi yediğimde kaybettik heralde diye neredeyse panikliyordum. Fakat sonra yerli filleriyle birlikte iyi bir savunma yapıp gelenleri paket yapıp gönderdik. O rush başarısız olunca karşı tarafın oyun koptu zaten.
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20201212223739_1.jpg

Katılımcılara teşekkürler. İlk iki oyun @Attila the Hun düştüğünden yarım kalsa da üçüncü oyunumzda @gLo1NN yardımımıza yetişti ve ffa oynamak istemediğimizden 2v2 takım maçı oynadık. Kader mi dersiniz bilmiyorum ama @Voidian ile 3. kez aynı takıma düştük. @Yasin Ahmetin tabiri ile bir Japon Rush'u denedim. Bu oyunda asla göre daha fazla odun hazinesi olduğundan erkenden gelişmem oldukça kolay oldu. @Voidian güneyde rushlarla uğraşırken iyice asker bastım ve portekiz birlikleri de gelince Hintlilere saldırdım. Bunun yanında Void'de yardımıma geldi ve Hint kalesini yıkıp Hint oyuncusunu eledik. @reddga 2 -3 süvari ile takım arkadaşını korumaya çalıştı ama nafile. Sadece benim Daimyo'u öldürebildi. Ondan sonra o da ff verdi gerçi. 

Katılımcıların hepsine çok teşekkürler. Teknik sıkıntıları bol bir gündü ama en azından bir oyun oynayabildik. Aşağıya da denizde otlayan hayvancağızımızın fotoğrafını bırakıyorum. 
20201212212853_1.jpg
[+] 2 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu.
Ara
@Probang, @Aiakos, @MSekmet ile birlikte 1v1v1v1 oyun attık bu gün standardda. Oyun başı Aiakos ve benim yerleşimimin Probang'ı sıkıştırması üzerine Probang çok geri kaldı. Ben oyun başı çok iyi başlayıp iyi ekonomi kastım ve büyük bir ordu kurdum ancak ordum çok uzaktayken Sekmet'in kuzey-batımdan dalması üzerine revolt atma gereği duydum. Ancak revolt kısa solukluydu çünkü sadece 4 bankam ve 0 fabrikam vardı. Sekmet'in basesine kadar girdim ancak param kalmadığı için geri püskürtüldüm. Kendi basemi koruyup bir ordu daha basıp bu sefer Aiakos'a gittim ve arkadan o Probang ile savaşırken basesine girdim ve işçilerini kestim. Aiakos teslim oldu ve sonrasında Probang ile Sekmet ikilisi arasında ezildim gittim.
[+] 4 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-12-2020, 00:29)Yasin Ahmet : @Probang, @Aiakos, @MSekmet ile birlikte 1v1v1v1 oyun attık bu gün standardda. Oyun başı Aiakos ve benim yerleşimimin Probang'ı sıkıştırması üzerine Probang çok geri kaldı. Ben oyun başı çok iyi başlayıp iyi ekonomi kastım ve büyük bir ordu kurdum ancak ordum çok uzaktayken Sekmet'in kuzey-batımdan dalması üzerine revolt atma gereği duydum. Ancak revolt kısa solukluydu çünkü sadece 4 bankam ve 0 fabrikam vardı. Sekmet'in basesine kadar girdim ancak param kalmadığı için geri püskürtüldüm. Kendi basemi koruyup bir ordu daha basıp bu sefer Aiakos'a gittim ve arkadan o Probang ile savaşırken basesine girdim ve işçilerini kestim. Aiakos teslim oldu ve sonrasında Probang ile Sekmet ikilisi arasında ezildim gittim.
Aynı anda sekmette daldı bana üç kişi nasıl tutayim
€20
Ara
Zevk aldığım bir oyun oldu. Çok güzel bir comebackti. Oyun başlar başlamaz 2x1 lik bir mücadeleye girişmek zorunda kaldım. Aiakos ve Yasin Ahmet beni baseme kadar ittiler. Goldsuz, odunsuz unlimited kaynak veren yavaş binalarla oyuna tutunmaya çalıştım. Bu sırada Yasin Ahmet saldırılarını kesti lakin çok zayıf kalmamı fırsat bilen Aiakos basemin dibine fort kuracak kadar ileri gitti. Topçuyla piyadeleri çok ayrık bir biçimde tutması saldırılarının facia ile sonuçlanmasına neden oldu. 

Örnek bir saldırısı;

unknown.png?width=744&height=558

Aykosun aşırı güçlenmesi sonucu mavi baseme olan ablukasını azaltmak durumunda kaldı ve adam gibi kaynak bulmaya başladım. Bu kaynaklarla ekonomimi geliştirip Aykosa karşı saldırı başlattım. Bu sırada MSekmet'te Aykosa saldırı başlattığı için başarılı olup basemize olan ablukayı kaldırdık, aykos resign verdi.
Revolution yüzünden zayıf kalan Yasin Ahmet MSekmet'in Rus orduları karşısında ezildi, resign verme durumunda kaldı. Oyun 1x1'e dönünce bir süredir uzun süredir çağıramadığım fabrikaları çağırıp ekonomiyi güçlendirdim. Uzun süreli savaşlar sonuçsuz kaldı, özellikle MSekmet'in basesi labirent gibi duvarlarla örülü olunca bir ilerleme kaydetemedik. Bu sürede bir kaç ticaret noktasını ele geçirdiğim için ekonomime güvenip büyük bir donanma oluşturdum. Bu donanma ile aşılması baya uzun sürecek olan Rus surlarını aşıp oyunu bitirdik.

[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
DE katılıyıyorum hergün 5 ten sonra müsaitim
[+] 1 üye Theshinigami nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu.
Ara
@Probang ve @Yasin Ahmet ile 3 kişilik bir ffa attık. Bu oyun rush atmayıp geç dönem japonyası ne yapabiliyor onu görmek istedim. İlkönce @Yasin Ahmet'e saldırdım. Hemen surlarla karşılaşınca @Probang'ın ticaret noktasını yıktım. Ardından @Yasin Ahmet'e bir kez daha saldırdım. Birinci suru geçtikten sonra toplarının altında eridim. İkinci saldırımda ise @Probang da saldırdığından @Yasin Ahmet'in bıraktığı altı yedi topu iki suru daha geçerek öldürdüm ve kolonisine gedik açabildim. Tabi koloninin içinde 50 jandarma görünce birimlerimin birazını geri çekip yeniden kurdum orduyu. Ondan sonra @Probang denizden ve karanın dört bir yanından saldırmaya başladı. Tek surumu elli jandarma ile geçip köylülerimi öldürünce bir de üstüne denizden bombardıman yiyince kırılgan olan ekonomim ile devam edemeyeceğime karar verip teslim oldum. Geç oyunda Sonsuz Hollanda birim spamı ya da yenilmez Fransız Jandarmaları arasından Fransızları seçtim sözün özü.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu. Yarın akşam da DE odası kurulacak. Katılımcıları bekliyorum.
Ara
@Onur34, @Probang ve ben bu gün bir maç attık. Fotoğraf almadım ancak olanları anlatayım.

Ben Osmanlı, Onur Japonya, Probang ise Fransız oynadı. İlk başta iyi başladım ekonomide öne geçtim ve azar azar birlik basmaya başladım. Bir baktım ki Onur yaklaşık 30 samuray ve 20 okçu ile geliyor işçilerimi geri çektim ve başka bir yerde koloni yaptım. 

Yavaş yavaş duvar vs dikerek Japon counterlayacak birlikler bastım. Japonya iki üç kere bana saldırıp beni bitirmeye çalıştı ancak toplarımla onu savuşturdum. herkes 4-5. çağa geçtiğinde Onur Probang ve ben tarafından saldırıya uğruyordu ve bir muharebede yenildikten sonra teslim oldu. Sonrasında Probang bana saldırdı ve savuşturdum. Sonrasında fabrikalarımın ve ekonomimin olduğu tarafa kalabalık bir şekilde girdi ve ekonomim çöktü ben de bir süre sonra teslim oldum.

Muhtemelen Onur son ana kadar teslim olmasaydı Probang kazanmazdı.
Ara
Probang(Fransa) vs. Onur34(Japonya) vs. Yasin Ahmet(Osmanlı)

Oyun başından beri Yasin Ahmet'in Janissary rush yapacağını düşünerek ona göre bir ordu kompozisyonu yaptım. Fakat Japonya'nın yaptığı güçlü Fortress Rush'u sonrası basem komple yıkıldı. Kurtarabildiğim bir kaç işçiyle denize açılıp kurtulsamda bu sefer Japon Ironcladleri sonucu tekrar karaya çıkmak zorunda kaldık. Bir kaç gerilla savaşı sonrası haritanın en altındaki tren yolu hattında tekrar kurulup oyuna dahil oldum. Elimde kalan fortress kartlarıyla burada kurduğum baseyi güçlendirince zaten zayıf olan yeşil saldırmaya yeltenmedi. Japonyunun ordusu Osmanlı ile aramda tost olunca Japonya oyundan çıktı. Üstün olan ekonomim ve ordumla Osmanlı dayanamadı. Güzel oyundu tebrikler.

Ara
Age of Empires 3: Definitive Edition'a da katılıyorum.
giphy.gif
Ara
Cumartesi günleri Age of Empires 3: Definitive Edition'a katılabilirim. Oda 18.00 dan sonra kurulursa katılamam.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.