[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Ben sadece halifelik konusunda hariciler sanıyordum. Eğer sünneti ve hadisi inkar ediyorlarsa zaten namaz falan kılamazlar. Boşuna " Peygamber yürüyen Kuran'dır " denmiyor. O , ümmetine nasıl gösterdiyse o şekilde kılınması gerekir.
n20GdM.png
Ara
Kuruldu.

ID : 90097036926162949
Devam etmek istiyorum multiye, Parthia ile müttefikliği bozacağım, o kadar emek verdim boşa gitmesin.
Ara
(30-08-2015, 21:28)jax61 : yazdıkların her ne kadar rp olsa da kelimeleri dikkatli seçmeni öneririm(eğer inançlı bir kişiysen, yok değilsen sıkıntı yok).ibadilikle alakalı pek bilgimiz yok ama araştırıp öğrendiğim kadarıyla her ne kadar ehli sünnete en yakın harici mezhep olduğu söylense de barındırdığı bazı düşüncelerle en az şialık kadar katı bir mezhep olduğunu gördüm. zira günah işleyeni ve de ibadeti terkedeni kafir sınıfına sokan bir mezhep. oysa ehli sünnete göre günah işlemek veya ibadeti yapmamak ssadece günahtır.

ayrıca ibadiler direkt olarak hadisi inkar etmiyorlar bildiğim kadarıyla.

Hocam, Senin Sünni olduğunu düşünerek söylüyorum. Şiilik'in veya İbadilik'in Aşırı bir mezhep olması senin görüşün. Bir Şii olsaydı Sünniliği aşırı bir Mezhep olarak görebilirdi. Aslında bakarsan çoğu harici sahih hadisleri ve zayıf hadisleri kabul eder. Ehl-i Sünnet'in doğru olduğu da senin görüşün. İnançlı veya İnançsız birisi olduğumu yazmıyacağım ama Konunun Mezhep tartışmasına dönmesini istemiyorum. 

Ehl-i Sünnete göre Haricilik Dinden kabul edilmez. Bu Yüzden Oyunda Haricilik diye bir din yok Onun yerine daha Ilımlı olan İbadilik'i koymuşlar. Ben Burada İbadilik yerine hadisleri inkar eden Harici rolünü üstleniyorum. Propaganda yapmaya çalışmıyorum.
Ara
Ben üstte de yazdığım üzere eğer ehli, sünnet bir kişiysen yazdıkların seni tehlikeli durumlara sokacak şeylerdir dedim. ehli sünnet degilsen veya inançlı değilsen istediğini yaz. sadece uyarmak istedim. bunlar benim dşüncelerim değildir ayrıca .iranda yaşanan islamın ne kadar katı kurallar içerdiğini biliyor olmalısın. iran nedir şia. ibadilikle alakalı da üstte yazdığımı okumuşsundur heralde. peygamber devrinde dahi günah işleyen kafir olarak nitelendirilmemiştir.bu da ibadiliğin yerini açıkça gösterir.ehli sünnetin yanlış olduğunu elbette hariciler söyleyecektir. malesef günümüzde arabistanda dahi vahhabilik gibi sapkın mezheplerin yaşadığı düşünülürse durumun vehametini siz düşünün...herneyse.söylediğin gibi konu mezhep tartışmasına dönmesin.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Allahını seven konuyu açsınartık
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
(30-08-2015, 21:54)jax61 : Ben üstte de yazdığım üzere eğer ehli, sünnet bir kişiysen yazdıkların seni tehlikeli durumlara sokacak şeylerdir dedim. ehli sünnet degilsen veya inançlı değilsen istediğini yaz. sadece uyarmak istedim. bunlar benim dşüncelerim değildir ayrıca .iranda yaşanan islamın ne kadar katı kurallar içerdiğini biliyor olmalısın. iran nedir şia. ibadilikle alakalı da üstte yazdığımı okumuşsundur heralde. peygamber devrinde dahi günah işleyen kafir olarak nitelendirilmemiştir.bu da ibadiliğin yerini açıkça gösterir.ehli sünnetin yanlış olduğunu elbette hariciler söyleyecektir. malesef günümüzde arabistanda dahi vahhabilik gibi sapkın mezheplerin yaşadığı düşünülürse durumun vehametini siz düşünün...herneyse.söylediğin gibi konu mezhep tartışmasına dönmesin.

Hocam dediğim gibi Bunlar sizlerin(Sünnilerin) görüşü. Bir Şii veya Bir Harici farklı düşünebilir. Zayıf veya Sahih hadislerden alıntılar yapabilir. Neyse konu bölünmesin bu gibi şeylerle.

VLB5Qj.png

Ülkenin Baş İmamı ile Sünni bir Alim ile yapılan tartışma:

Sünni Alim Fazıl ibn Al Sherif, Kadınların lider olmamayacağını söylüyor, Sultan Gülnar ibn Al İbad'ın İndirilmesi gerektiğini Sahih-Al-Buhari'den bir hadisle delil gösteriyordu:

"Kendilerine bir kadını devlet başkanı yapan bir topluluk asla refah bulmaz"

Bu Hadise ve adama karşı 2 Dakika boyunca Kahkahalarla gülen Baş İmam, O Zaman Ali'nin Eşi Ayşe'ye ne diyeceksin Bre Cahil! Demiştir. Sünni Alim ise Cevapsız kalmıştır.
Ara
Bu arada internette haricilik hakkında saçma bilgiler dolaşıyor onları okuyorsunuz burada yazıyorsunuz.Uyarıyımda eğer bir mezheb yada benzeri şeyler hakkında konuşacaksanız kendi kaynaklarınıda bir okuyabilirsiniz derim.Kulaktan dolma bilgilerle yada internetteki bilgilerle olmuyor malesef.
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
8bX2l1.png

Bambukdaki Altın Madenleri 7-8 ayda gelebilecek parayı 1 günde çıkardılar.

B0G6Aj.png

Gobir ve Etrafındaki Toprakları Almak için Putperest Animistlere Savaş İlan Edildi. (1609)

2kPN90.png
Bagoe Savaşı

L4GgD1.png

Düşman Ordusu Bagoe'de Püskürtüldü. 

rVy81M.png

Liptako Savaşı (1610)

0krNp8.png

Son Savaş : Tenkodogo Savaşı (1611)

4k9qVL.png

Tenkodogo Savaşından Ağır bir Yenilgiyle Ayrılan Düşman Pest Etmek Zorunda Kaldı. Barış İmzalandı:
ly4rXr.png
Düşmandan Alınan Yerler Turuncu Olarak Gösterilmiştir.

VLBXWB.png

Yeni Bağımsızlık Kazanmış Zazzau Devletine Savaş İlan Edildi. Savaştaki Asker Sayıları Birebir Eşit Durumda idi.

b29Mm0.png
d2MZmr.png
Üst Üste Alınan Zaferlerle Düşman Yenilgiye Uğratıldı.
mzR7Oy.png
Turuncu Renk:  Fethedilen Topraklar
Pembe Renk:   Özerk Devlet Yaratılan Bölgeler

Savaş Sonucunda Benin Devleti Özerkleştirildi.

AVRUPALI KAFİRLERE KARŞI SAVAŞ: (1617-1619)

İyice Güçsüz Duruma Düşen Britonnia Devletinin Avrupada 2 Toprağı, Amerikada 1 ve Fildişi Sahilde de 2 Toprağı Kalmıştı. Sultan Gülnar Buradaki Eziyet Gören Yerlilleri Kurtarmak istiyordu. Bunun İçin Savaş İlan Etti(1617)

j2AV5m.png

Bölgede kalan ve Uzun Süredir Maaş Almayan Avrupalı Askerler Küçük bir Direnişten Sonra Teslim Oldular ve Hepsi Gemilerde Çalıştırılmak Üzere Forsa Olarak Alındı.

ngym0N.png

Altın Kıyısının Fethiden Sonra(1618) Forsa Olarak Alınan Avrupalılar Fildişi Sahilini Çok İyi biliyordu. 1200 Kişilik Devlete Bağlı Korsan Gemileri St.Helena Adasına Gidip Ele Geçirdiler ve Sultana Sundular. Sultan bu hareketi çok beğendi ve Korsanlığın Merkezileşmesi için Elinden Geleni Yapacağını Söyledi. St.Helena ve Altın Kıyısı Toprakları Korsan Merkezleri Seçildi.

aDg2Xg.png

Turuncu Renk Britonnia'dan Alınan Yerleri Gösterir.
Ara
d2MbW7.jpg
Catholic Church of Lotharingia
Eglise Catholique de la Lotharingie
Katolische Kirche von Lothringen
Chiesa Cattolica di Lotharingia

Papalık makamının Roma'da yüzyıllardır bulunmaması, Katolikleri lidersiz bırakmış, lidersiz kalan Katolikler İskandinavya ve Britanya'da Kuzeylilere yenilmiş, İberyada Müslüman tehditiyle, Doğu Avrupa'da Ortodoks tehditiyle karşılaşmış, tüm bunlar Katolikliğe darbeler indirirken Avrupa'nın tam göbeğinde Reformasyon adı verilen bir sapkınlık Avrupa'yı tam ortasından vurmuştur. 

Protestanların yenilgiye uğratıldığı ve Kutsal Roma İmparatorluğu'nun resmi dini olarak Katolikliğin kabul edildiği bir coğrafyada Papa'nın otoritesine en yakın kişi şüphesiz ki Kutsal Roma İmparatorudur. Katolikleri bu kıyametten kurtarmak adına Lotharingia, Lotharingia Katolik Kilisesini kurduğunu açıklar. Lotharingia Katolik Kilisesi olarak Katolikliğe yön vereceğiz, Katolikleri tehdit eden ülkelere dur diyeceğiz, Katolikleri bölmeye çalışanlara fırsat tanımayacağız.

Lotharingia Kralı Kutsal Roma İmparatoru, Lotharingia Katolik Kilisesi'nin mensuplarınca Papa kabul edilir.
Lotharingia Katolik Kilisesi Katoliklik içerisindeki tek aktif kilise olması bakımından Saint Peter'in tahtını temsil eder.
Bundan sebeple Lotharingia ülkesi İmparator olmasının yanı sıra Katolik Dininin Koruyucusu ünvanını üstlendiğini açıklar.

Deus Vult!
ly41dX.jpg

(31-08-2015, 17:16)Duman :
d2MbW7.jpg
Catholic Church of Lotharingia
Eglise Catholique de la Lotharingie
Katolische Kirche von Lothringen
Chiesa Cattolica di Lotharingia

Papalık makamının Roma'da yüzyıllardır bulunmaması, Katolikleri lidersiz bırakmış, lidersiz kalan Katolikler İskandinavya ve Britanya'da Kuzeylilere yenilmiş, İberyada Müslüman tehditiyle, Doğu Avrupa'da Ortodoks tehditiyle karşılaşmış, tüm bunlar Katolikliğe darbeler indirirken Avrupa'nın tam göbeğinde Reformasyon adı verilen bir sapkınlık Avrupa'yı tam ortasından vurmuştur.

Protestanların yenilgiye uğratıldığı ve Kutsal Roma İmparatorluğu'nun resmi dini olarak Katolikliğin kabul edildiği bir coğrafyada Papa'nın otoritesine en yakın kişi şüphesiz ki Kutsal Roma İmparatorudur. Katolikleri bu kıyametten kurtarmak adına Lotharingia, Lotharingia Katolik Kilisesini kurduğunu açıklar. Lotharingia Katolik Kilisesi olarak Katolikliğe yön vereceğiz, Katolikleri tehdit eden ülkelere dur diyeceğiz, Katolikleri bölmeye çalışanlara fırsat tanımayacağız.

Lotharingia Kralı Kutsal Roma İmparatoru, Lotharingia Katolik Kilisesi'nin mensuplarınca Papa kabul edilir.
Lotharingia Katolik Kilisesi Katoliklik içerisindeki tek aktif kilise olması bakımından Saint Peter'in tahtını temsil eder.
Bundan sebeple Lotharingia ülkesi İmparator olmasının yanı sıra Katolik Dininin Koruyucusu ünvanını üstlendiğini açıklar.

Deus Vult!
Umalım ki Kutsal Roma İmparatoru tehdit olarak gördüğü Ortodoks mezhebinden ülkelerin de koruyuculuğunu üstlenmez.
Ara
Map resim atın la :D
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Doğu ülkelerinin flat values sayesinde aşırı gelişmesi, Avrupalı kolonicilerin bunu dengelemekte yetersiz kalması ve beni oyundan soğutan diğer özel sebepler nedeniyle bu multiyi bırakma kararı aldım, bütün oyunculara teşekkürler ve iyi eğlenceler dilerim. Umarım oyun sonunu görebileceğiniz bir şekilde devam eder multi.
Ara
@Steafun'un fikriydi. :P
Maalesef çok aşırı geliştiler.
Ara
Doğu ülkeleri tehlike oldu diye bırakıyorsan, zaten Filipinler sana çok uzak. Tehlike olabilecek tek Mughal var.
Ki o konuda da sana hiç bulaşmadan Arabistan'ın güneyinden Afrikaya gideceğimi söylemiştim oyun içinde.
Oyun başından beri Vizigot dışında hiçbir kimseye de saldırmadım.
Daha komşu bile değilken çok geliştik diye bırakıyorsan, dev puanı 1000 altında olan herkes bıraksın.
Ara
Kuruldu.
(01-09-2015, 20:58)Dehshetus : Doğu ülkeleri tehlike oldu diye bırakıyorsan, zaten Filipinler sana çok uzak. Tehlike olabilecek tek Mughal var.
Ki o konuda da sana hiç bulaşmadan Arabistan'ın güneyinden Afrikaya gideceğimi söylemiştim oyun içinde.
Oyun başından beri Vizigot dışında hiçbir kimseye de saldırmadım.
Daha komşu bile değilken çok geliştik diye bırakıyorsan, dev puanı 1000 altında olan herkes bıraksın.

Bırakmamın tek sebebi çok gelişmeniz değil, zaten Arabistan kültürüm, elini kolunu sallaya sallaya girip istediğin toprağı alacaksın ve bu nedenlerden sadece biri. Oyun başından başlamayıp, sonradan gelip benden büyük devlet kuran Mzabits'de nedenlerden biri, genel olarak Custom Nations ve Flat Values ikilisi beni çok sıktı, oynamak isteği kalmadı içimde, yenildi kaçtı olarak algılamayın daha çok uzun süre dayanabilir, doğru müttefiklerle Mughal'ı da yenebilirim, ancak bir manası yok Filipinler ben bunları yapana kadar 3k development a dayanır. Bunlar dışında da bazı özel sebeplerim var, lütfen sorgulamayalım.
Ara
Flat , gayet mantıklı ve düzenli. Düzensiz olan Paradox'un 1000 puanlık devletlerin 200 puanlık devletlerin yanında "spam"lanacağını düşünememesi. Eğer "Custom" ayar 200 ise yaparsın AI'lar için max sınırı 400 olur biter. Oyunda AI için sınır yok. 100-120K limitle başlayan Asya devletleri en büyük kanıtı bunun.
n20GdM.png
[+] 1 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 11 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.