[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
lyP80l.jpg

CIVIL WAR
95W72Q.png
L48611.png
N48orP.png

129958-004-C9B8B89D.jpg
Duman hitler...
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
They get what they deserved.
Ara
@necmi Ehehehe
Bölüm 2 - Münster Tarihi

Münster tarihi çokta eskilere dayanmaz... Münster şehri 1620 tarihinde Kostok adlı bir Tiran tarafından yönetiliyordu. Halk aç, fakir kıtlık içerisinde iken, hain Kostok Sarayda krallar gibi yaşıyordu. Oysa ki kendisi sadece Düktü. Halk ümitsiz, sefil bir şekilde yaşıyordu.

ng9a8M.jpg
Kostok Von Verräter

Üst kademe (Saray halkı) kaçak saraylarda oturup, paraları ayakkabı kutusuna doldururken, fakir halkın aylık maaşı 800 lirayı geçmiyordu.

Münsterdeki fakir bir aile - 1619
7bWZXN.jpg
Halkın bir kahramana ihtiyacı vardı. Onları bu durumdan kurtacak biri. Bu kişi kimdi sizce? Tarkan mı? Yanlış cevap.
O kişi malkoçoğluydu!

Malkoçoğlu Kimdir?: Malkoçoğlu tüm dünya tarafından bilinen bir halkkahramanıdır. Kötü ve zalim kişilerin korkulu rüyası olan Malkoçoğlunun amacı dünyadaki ve diğer dünyalardaki kötü, zalim, pis, kaka insanları yola getirmektir. Bildiğin Süperkahraman yani.

Malkoçoğlu bu zor zamanlarda Orta Dünya'da insanları Sauron'un gazabından korumakla meşguldü. Yüzük olayını duyduğunda ''yüzüğü sahibine verin lan'' dediğinde tüm Orta Dünya Tarihi Malkoçoğluna anlatılmış, Malkoçoğlu ise boş durmayıp Orta Dünya'ya gitmişti. Orada krallar gibi karşılanmış, Pelennor Çayırları Savaşında Rohan Süvarilerine komuta etmişti.
Malkoçoğlu Rohan Süvarilerini selamlarken. (Pelennor savaşı öncesi)

Aq8bYz.jpg

Orta Dünya'yı Sauron'un gazabından kurtardıktan sonra, Sivas'taki evine geri dönüp sakin bir hayat yaşamaya başladı. Bir süre sonra sıkılıp ''Yahu öpecem yapacağım işinde cebine koyacam yav, hayvan gibi oturup duruyorum yav'' dedi ve Avrupa'da macera aramaya başladı. Birkaç ay sonra Münster'e geldiğinde bir köylü onu farkedip ''Malkoçoğlu burda!'' diye bağırınca halk galeyana gelip onu misafir etmeye zorladı. Malkoçoğlu bu galeyandan sinirlenip ''Dinime imanına hepinize bi depik vursam yuvallar atarım yav. Ayı gibi giriyorsunuz lan. Biri ağza giriyor biri burna giriyor.'' dedi, ama sonunda dayanamayıp köylülerin yanında kalmaya karar verdi.
1 ay sonra Malkoçoğlu buradaki Yönetimin bir ders alması gerektiğine karar verdi. Fakir halka da bu duyguyu aşıladıktan sonra halkı örgütlemeye başlayıp ''Münster Bağımsızlık Savaşı''nın fitilini ateşledi.

Münster Bağımsızlık Savaşı

VL8G2q.jpg
Büyük Münster Taaruzu

Tarih: 15 Kasım 1623 - 16 Kasım 1623
Taraflar: Kostok Düklüğü - Münster halkının neredeyse tamamı
Komutanlar: Kostok Von Verrater - Malkoçoğlu , Adalgar Von Dadalgar
Güçler: 500 düklük askeri - 16.000 isyancı halk
Kayıplar: 4 asker bayılmış geri kalanı kaçmış - 1 ölü (o da koşarken takılıp başını çarptı)

Savaş Öncesi Gelişme

Malkoçoğlu'nun örgütlemesi sonrası halk iyice Kostoğu devirme hırsıyla hazırlıklara başladı. Halk Düklerine vergi vermiyor, Kostok otoritesine karşı koyuyorlardı. Bir süre sonra Kostok bu isyancı başlarının yakalanması için askerlerine emir verdi. 10 asker Münster çarşısına inip halkı itip kakalamaya kollarından tutup 2 köylüyü sorgulama odalarına götürmeye kalktılar. Götürürken Malkoçoğlu ve eşşeğini farkettiler. Bu adamı daha önce hiç görmemişlerdi, tüccara benzer hali de yoktu. Birlik Subayı yan yan Malkoçoğluna baktı. Malkoçoğlu kendini farkettirmeden sıyrılacaktı ki Subayın Yan Bakışını görüp ''Ne yan bakıyorsun yav, bi depik vursam yuvarlar atarım'' dedi. Subay şüphelenip onu tuttu, durumu farkeden köylüler taşı sopayı neyi varsa alıp askerlerin üstüne daldılar. Askerler can havliyle oradan uzaklaştı. Hain Kostok durumu öğrenince ordunun hazırlanmasını emretti. Silahlı bir ayaklanma olduğunu anlayıp İsyancı Liderlerine (Malkoçoğlu yani) Münsterin ilerisindeki düzlükte meydan okudu. Malkoçoğlu dururmu, direk köylüleri toplayıp çıktı düzlüğe.

poMkMa.jpg
(Malkoçoğlu köylülere emir verirken)

Savaş
Düklük askerleri sayıca çok az, ve korkar haldeydiler. Karşılarında Münsterin halkının neredeyse tamamı, ve büyük stradejisyen Malkoçoğlu vardı. Kostok en arkada duruyordu.İsyancı halk ise hırslı ve öfkeli bir şekilde, ellerinde bıçaklar, sopalar, meşaleler düzlüğün öteki tarafına hizalandılar. Saat 15.25 civarında iki taraf karşı karşıya geldi. Malkoçoğlu eşşeğine binmiş ön tarafta duruyor, köylüleri cesaretlendiriyordu. ''Lan bak sizin özgürlüğünüz için savaşıyom şurda ölüp gitsem kimse demeyecek ki Malkoçoğlu gelmişte örgütlemişte...'' Şekinde konuşurken karşı tarafta bi askerin bir köylüye anasıyla ilgili laf atması üzerine köylüler galeyana geldi. Malkoçoğlu ''iyi dalın anasını satayım ölürseniz 'aman öldüm' demeyin, hayvan gibi şii yapmayın'' dedikten sonra hücum emrini verdi. Halk bağırarak taaruza geçti, Düklük askerleri korkudan kaçmaya başladı ve köylüler yakalayamadan savaş alanından uzaklaştılar.

Sonuç

Kostoğun devrilip şaklaban olarak işe başlatılmasından sonra halk rahat ve huzurlu bir gelecek için çalışmaya başladı. Kurtarıcıları olan Malkoçoğlu Savaş alanında eşşeğini kontrol edemeyip ormana doğru gitti, ve bir daha görülemedi. Halk ise onu Milli Kahraman ilan edip heykelini yaptırdı.

Ve böylece Münster hikayesi sona erdi (Orduyu da anlatacaktım da, Darkrad tüm Hre'yi vassal yaptı yahu ne anlamı kalıyor ''Free City''nin o zaman :( )

Not: Gençler hepsini yazıp atayım derken internet azizliğini yaptı. Yeniden editlemek zorunda kaldım bazı hatalar olabilir o yüzden.
[+] 2 üye brk007 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
                             Savas sonrası Varşova              

0102089999700.jpg 

wwii.jpg

powstanie_warszawskie_zniszczona_66918.jpg
Ara
filipinler , çakma imparatorun tehditlerine kulak asmayacaktir :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Güzel bir çalışma ama savaş kısmı daha iyi olmalıydı ünlü replik Sivas da değil savaşta söylenmeliydi.
Ara
sadece vassal yapsa iyi.. birlestirmeyi de yapti da save almadi. muhtemelen birlestirmez ama .. birlestirmeden daha guclu..tum hre 4700 developmentmis bu arada :D benden cekinip oyundan cikanlara selam olsun.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
"Malkoçoğlu Savaş alanında eşşeğini kontrol edemeyip ormana doğru gitti, ve bir daha görülemedi. Halk ise onu Milli Kahraman ilan edip heykelini yaptırdı." bu kısıma öldüm.  :) :)
Ara
ly41dX.jpg
REVOKE THE PRIVILEGIA

Kaiser Gunther von Ringelheim-Lothringen 1677 yılında yüzyıllardır dağılmış Kutsal Roma İmparatorluğunu tekrardan Charlemagne'in soyundan gelenlerin otoritesi altında birleştirdi, böylelikle Charlemagne'in mirasına erişilmiş oldu. Lothair'in intikamı alınmış oldu. Avrupada yüzyıllardır ufak hırsları uğruna birbirini ezen ve Katolik halkın ölümüne sebep olan Baronlar, Kontlar, Dükler, Krallar devri kapanmış oldu.

Bundan böyle Avrupada TEK IMPARATORLUK, TEK HALK, TEK IMPARATOR var. 

Po2VN8.jpg

Bu zamana kadar İmparator'un koruması altında gelişmiş ve genişlemiş Carpatia ve Gargia Düklükleri İmparatora son reformda karşı çıkmış, böylelikle Kutsal Roma İmparatorluğu'ndan çıkmışlardır. Bu ülkelelerle ilgili gerekli yaptırım Avrupa içerisinde uygulanacak, Avrupa'nın ve Katolikliğin güvenliği bundan böyle üst seviye olacaktır.
Yorumlarınız için teşekkürler. :D
Ara
peh :) verilen bariscil ayrilma sozu ne oldu peki ? :D ula duman yaptin yine yapacagini :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yıkmayı düşünmüyorum. Belli bir sınır çizeceğim doğuda ardından son reformu geçirip tall gidebilirim. :P
Münster İmparatorluk himayesinde daha bi güzel!
(05-09-2015, 01:26)jax61 : peh :) verilen bariscil ayrilma sozu ne oldu peki ? :D ula duman yaptin yine yapacagini :D

Oyun başı bide ben sana güvenmiyorum diyordu bana :(

(05-09-2015, 01:29)Duman : Yıkmayı düşünmüyorum. Belli bir sınır çizeceğim doğuda ardından son reformu geçirip tall gidebilirim. :P

Yeni mp gircez demedinizmi yav :(
Ara
Demeyin öyle imparator Darkrad bey. (V)  (A)
Ara
yenisine girsek nolcak necmi. yine dumanı imparator mu yapacan :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Foşik :st: imparator   (N)
Ara
Yeni oyunda, multinin sonunu gormek istiyorsaniz, benim gibi Dumandan uzak, Hasana yakın bir ülke seçin :)
[+] 1 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hadi yeni MP'ye. :-P
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.