[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2018
Server kuruldu mu?
Ara
henüz değil , birazdan kurarım.
Save dosyası: https://drive.google.com/file/d/1TePkXjI...G3hCf/view

edit: Oda kuruldu. şifremiz her zamanki gibi : st
Ara
Oda tekrar kuruldu.

Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=1RPBe8g...UWu0LR0qRg

yanlış save atmisim özür dilerim.
Ara
https://cdn.discordapp.com/attachments/4...osavee.rar

Save dosyasini rar dan cikartmaniz gerekmekte
Ara
yârin sehir dışına cikacagim için harita ve istatistikler çarşamba günü gelir.

ayrıca konuşmak istediğim ülkelerin savaş stratejileri hakkında bir kaç konu var yine forum yoluyla söyleyeceğim. bu konuda çok katı olup kural koymak istemiyorum . fakat mpda olmamasi gereken seyler oluyor . çarşamba günü detayları paylaşacağım. katılan oyunculara teşekkürler , perşembe günü görüşmek üzere.
Ara
Screenshot_16.jpg

Seçimle başa gelen vezirler tarafından yönetilen tüccar cumhuriyetimizde önceki vezirin yeğeni Chibueze Rozwi genç yaşta pek yetenekli bir halde başa geçti. Sürekli kendini geliştiren Chibueze 36 yaşında 6-3-5 statlı bir vezir olmuştu. Çok geçmeden 45 yaşında 6-6-6 statlara sahip bir lider oldu ve ülkeyi Avrupalıların medeniyet dediği vahşetin yıkıcı etkilerinden koruyarak koloniciliği kazandırdı. Kendisi şuan 53 yaşında ve hala sapasağlam bir şekilde yönetimde durmakta.

Screenshot_15.jpg

80 küsür yıldır hiç hız kesmeden arka arkaya seçimlerde Chibueze seçilmesine rağmen cumhuriyetçi geleneğimizde ciddi bir düşüş olmadı. Ülke gerek fikir akımları gerek teknolojik gelişme açısından hiçbir zaman geriye düşmediği gibi yeri geldiğinde adaya yatırım da yaptık. Tüm şehirlerimizde üretim binaları mevcut olup teknolojimiz yettiği kadar fabrikaları da dikmeye başladık. Bunların yanı sıra devasa ticaret ağımızı Afrika'dan Hindistan'a kadar uzattık. Bir tek sözümüzle Hindistan'da paranın değeri düşüyor, pazarlar değişiyor, ekonomik krizler çıkıyor. Bu daha hiç bir şey.

Screenshot_14.jpgScreenshot_13.jpg
(İkinci resimde merchant aslında diğer okta, ay bitmeden değiştirdiğim için öyle çıkmış.)
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Alıntı:8. Victory Cardları çakışan veya aynı bölgede olan oyuncular birbirleri ile dost olamaz.

Bunun tanımı tam olarak nasıl oluyor ? Aynı area üzerinde bulunan oyuncular dost olamıyor mu ? Vassallar buna dahil mi ? Eğer öyleyse pek uygulanan bir kural değil gibi.
Ara
Oyuncu overlord vassal tribute ilişkisi yasaklanmıştı, vassallar da bu konu dahilinde. Dost olamaz demek sadece ally olamaz demek olmamalı.
Ara
Kita kita dunya haritasi ataydiniz
Ara
(18-09-2018, 10:06)yafeshan : Kita kita dunya haritasi ataydiniz

Çarşamba atılacak Raijin'in işi varmış.
Ara
Arkadaşlar herkese merhabalar. Dün biraz bahsetmiş oldugum konular hakkında birkaç şey söylemek istiyorum :

Öncelikle arkadaşlar canlı yayını izlemeyin. Sebebi ise düşman hakkında bilgi edinmek için kopya çekmiş gibi oluyorsunuz. Ha ledger açık olmus ha yayını izlemişsiniz aynı şey. Oynadıgınız oyundan zevk alamazsınız. İzlemeyen arkadaşlara da haksızlık yapmayalım.

2. Konumuz ise bu etkinliğin bir mp etkinliği oldugunun bilincinde olmamanız. Victory card kuralını getirmemizdeki amaç uzun süreli bozulmayan ittifak ve dostlukların önüne geçmek, oyunu daha oynanabilir hale getirmek.

Takıldığım birkaç konu var, doğu Roma ve red deer ın aytacın eski devletine karşı kazanmış oldugu savaş sonunda yapılan anlaşma. Aldığım istihbarata göre savaşta sadece Roma orduları savaşmış, anlaşma Sonucunda sadece sakız adası romaya (5 devo) red deer e ise Sicilya dan 41 devo toprak Vc orda oldugu bahane edilerek alınması. Arkadaşlar haliyle hemen savunmaya geçecekler fakat savaşta pek katılımı olmadan savası acan ve savasan taraftan kat be kat fazla kazanımı kimseye açıklayamazsınız. Victory card isteyen savasır ve o topraklara sahip olur. Ayrıca iskitler in sürgün edilmesinden sonra bu 2 devletin çıkarları çatışacagını herkes tahmin edebilir. mp daki oyuncuların amacı ve oynayısı azanmak üzerinedir. Ve bu doğrultuda müttefikinin de önünü kesmeye çalışmalıdır. Burada görmüş oldugumuz sey tam zıttı. Savaşa katılım göstermiş olsa yine cok bişey demezdim ama savaşan roma aslan payını alan red deer. Büyük ihtimalle 1550 de 2. Vc ler birbirinizde çıkacak. Ozaman birbirinize rakip olmak zorundasınız. Bu yapmıs oldugunuz hamleler den pişmanlık duyabilirsiniz.

3. Konu aslında biraz karısık, ama üstteki konuyla benzerlik gösteren tarafı da var :

Ladoga privit last stand üçgeninde 3 devletin vc leri birbirlerinde fakat ladoga last stand ittifakı dolaylı yoldan devam ediyor. Ladoga Ai Savasına enforce atıyor aynı zamanda da last stand privit a olayla hiç bir bağlantısı cıkarı olmayan sylvania yı da alarak 3lü bir savas gerçekleştiriyorlar. Tabiki 2 oyuncu savastayken bir başkası da savas acabilir fakat sırf para teklif ettim katılması için diye de alakasız devleti savaşa çekmemeli. Nitekim krekerya enforce u dogru olanıydı. Sylvania nın o savaşta paradan başka getiri kazanmayacagı, çünkü sylvania ya bir koalisyon kurulmuş vaziyette ve toprak alabilecek durumda olmadıgı (zaten sınır da değiller) görülüyor.

Diğer bir nokta ise last stand ve ladoga arasındaki saldırmamazlık durumu. Bildiğim kadarıyla ladoga nın oyuncu müttefiki yok. Ve saldırıya daha acık durumda olmasına rağmen bu ikili arsında oyun basından beri olan dostluk söz konusu. Sistematik bir şekilde privit üzerine oynadıgını görüyorum.

4. Konumuz da uzak doğudaki shimazu iskit ticaret savasında.

Öncelikle belirtmek istiyorum st bünyesinde bugüne kadar katıldığım hiç bir mp da oyuncuya bu sekilde savas açıp, oyuncuyu isyanla zayıflatıp, isyanla devlet cıkartıkmaya çalışılmadı. Amacımız oyunu oynamak oynatmamak veya oyundan zevk almasını mahrum edecek haraketlerden mümkün oldugunca kaçınmak üzerinedir. Ticaret savasının amacı ticarettir, bir ülkeye we verdirip isyan cıkarttırıp bu isyanla ortaya çıkan devletle dost olup yıkma amacını kabul etmem mümkün değil. Devlet salınacaksa acarsin conquest yada holy war işgal edersin anlaşmayı hakedersin ister toprak alırsın ister devlet salarsın. Mp etiğine ve oyun ahlakına uygun bulmuyorum. Ticaret savasının olması gereken şekli de şudur :
Ben İngiltere yim, baska birisi de Fransa. Savas ticaret savası fransa ya acılıyor, çünkü Fransa İngiliz in ticaretinden tırtıklıyor, İngiltere bunu istemiyor ve limanlar bloke ediliyor limanlar blokajlı oldugundan bölgedeki tüm ticari gelir İngiltere ye akıyor. Ben ticaret savası dediğinizde böyle bir savas bekliyorum herkes gibi. We aldırıp içerisinden isyanla devlet çıkartırım onunla müttefik olup oyuncuya saldırırım amacı kabul edilemez.
O. Savasa baktığımda skor fazla ilerlemeyecek gibi görünüyor. Sen ana karaya cıkmadıgın sürece ordan hangi devleti ally alsan suanki müttefikleri e yaptıgı gibi annex atacaktır. Call for peace 2 devlete de aynı anda cıkar ve we etkileri 2 devlet içinde aynıdır. Bunun gibi tıkanan savaşlarda gm olarak müdahil olma yetkimi kullanıyorum, savas skorunu değiştirecek hamle yapmayacaksanız oyun başlar başlamaz o anki skor kaç ws ise anlaşma yapmanızı rica ediyorum. Karşınızda yapay zeka yerine oyuncu oldugunu unutmayınız. İsyanla devlet salınacaksa bu spy network üzerinden gerçekleştirilebilir.

Son olarak tekrar gibi gözükse de karşınızda oyuncu oldugunun farkında olup fair play ruhunda oyunlarınızı sekillendirmeniz, karşınızdakinin emeklerine ve etkinliğe ayırmış oldugu vakitte biraz olsun saygı duymalısınız.
Ara
Japonla savaşımız için ben bikaç bişey söyleyeceğim.
İsyanla zayıflatmaya çalışmakta taktiktir.Nitekim ainu mu ne var orası serbest kalacaktır.Dediğin gibi we yi ikimizde yiyeceğiz.Ancak japonun alacağı max skor 25 ve ben 25 skorluk anlaşma yapmam.50 yaparsa 50 verilir ancak 25 kesinlikle vermem.
Ara
Japon-İskitler savaşında etik olmayan bir şey olduğunu düşünmüyorum. Aksine rakip ülkeyi deniz üstünlüğüyle yorma gibi alternatif savaşları daha çok görmemiz lazım.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bu olay aynı 99 ws geride olup anlasmamakyla hem kendi ülkeni hemde rakip ülkeyi we ile yıpratmak ve oynanabilir durumdan alıkoymak bence savaş etiğine uygun değil. savaş skoru maximum skora ulaşmış durumda ve değişmeyecek görünüyor. şuzamanki hiç bir mp da bu şekilde oyuncunun direk ülkelere zarar verdikleri durumları görmedim bir kaç istisna dışında. böyle durumlarda da gm in müdahale yetkisi bulunmakta ve müdahale ediyorum.

Savaş skoru değişmeyecekse o barış yapılacak. 2 ülkenin de yıpranıp oyuna müdahil olma durumundan uzak kalmasına engel olmaya calisiyorum.
Ara
Peki o zaman karşındaki oyuncunun ticaret gelirini kesmenin sürekli olarak ticaretten gelir almanın strateji olmadığını düşünüyor isen ayrılıyorum herhangi birisi shimazuyu alabilir eğer istiyor ise.

İsyanla ülke salınması ile ülkenin sürekli port blok arasında kalmasının farkını anlıyamıyor isek save mevcut birisi yönlendirdikten sonra 10 sene oyuna devam edip portları kapalı tutabilirsiniz. WS konusunda elbette büyük bir etkisi yok ama "Düşman olan ülkeye apaçık olarak gelir konusunda sorun yaşattığı ortada " Neyse önemli değil.
Ara
Savaş 2 ülkeye de zarar veriyor ve savaş savaşan ülkelere zarar veriyor, bu etik değil mi demek isteniyor ben mi yanlış anladım? Üstüne gm savaşan ülkeleri birbirlerine zarar verdiği için barışa mı zorluyor?
Ara
(18-09-2018, 21:29)Raijin : bu olay aynı 99 ws geride olup anlasmamakyla hem kendi ülkeni hemde rakip ülkeyi we ile yıpratmak ve oynanabilir durumdan alıkoymak bence savaş etiğine uygun değil. savaş skoru maximum skora ulaşmış durumda ve değişmeyecek görünüyor. şuzamanki hiç bir mp da bu şekilde oyuncunun direk ülkelere zarar verdikleri durumları görmedim bir kaç istisna dışında. böyle durumlarda da gm in müdahale yetkisi bulunmakta ve müdahale ediyorum.

Savaş skoru değişmeyecekse o barış yapılacak. 2 ülkenin de yıpranıp oyuna müdahil olma durumundan uzak kalmasına engel olmaya calisiyorum.

Yorma olayının çok daha artan detayları var açıklarım sonra mesaj yolu ile
@Voidian yanlışlıkla raijşn mesajı alıntılamışım seninkini alacaktım özel mesajdan açıkladım asıl durumu. Merak eden diğer arkadaşlarada port blockade in önemini ve savaştaki durumu belirtebilirim.
Ara
TR Ace :Raijin iskitlere açtığım savaşın asıl senaryosu şöyle aslında İskitler benim müttefiklere Conquest cbsi ile savaş açacaktı. Bende teknolojide geride kaldığım için kara savaşı yapmak istemedim trade conflict cbsini alıp blockade port ws si ile benim kazanabileceğim bir savaşa çevirdim işi.
Ondan sonrası ise şöyle işliyor şuanda bütün portları kapalı olduğu için ticaret geliri iskitlerin katledilmiş durumdayken ben sürekli spoils of war alıyorum. Buradan gelen parada iskitler içerisinde daha fazla isyan çıkartmaya gidiyor. Bir yandan ileride savaş yorgunluğu biriktiğinde isyan sayısıda artacağı için savaşı uzattığı süre boyunca sürekli olarak isyanlarla uğraşırken bana para kazandırıyor olacak. Savaşı bitirelim dersede iskitler içerisinde kurabildiğim en büyük ülkeyi kurup müttefik olacağım.

Bu bana attığın özel mesaj; yeşil ile belirttiğim kısımda haklılık payın var buna kimse itiraz edemez.  ama şu kırmızı ile belirttiğim kısım tamamen kabul edilemez özellikle son cümle. Burada yanlış gördüğüm birşeyleri söyledim , hemen etkinlikten ayrılıyorum restini çekmene gerektiren bi durum yok. yine de ayrılmak istiyorsan kimseyi de zorla etkinlikte devam ettirmeyiz. 

@Voidian ben yetkimi kullanıyorum çünkü bu savasın kazanani su aşamada yok 2 tarafta kaybediyor ve savaş kilit durumunda. Ben diyorum ki Savaş skorunu değiştirecek seyler yapın skor max olmuş durumda. eğer bu hamelelr gelmez ise kaç ws varsa barış olacak diyorum.  okudugunu anlamakta sıkıntı cekıyorsan tekrar okuyabilirsin ne yazdığımı. 

ek olarak kurallarda ilgili maddeyi hatırlatayım istedim;

Alıntı:5. Oyun etiğine ve centilmenliğe aykırı durumlarda karar alma ve yaptırım yetkisi GM'dedir.
Ara
Neyse boşu boşuna savunma yapmaya gerek yok işime gelmeyen stratejide etik değil yasaklarım diyorsun kısacası. @Duman yayında sorduğun için sanada gönderecektim port blockade sebebini ama gerek kalmadı raijin koymuş zaten iyi stratejidir dikkat edildiğinde (gemileri parçaladığın için avlatmaman gerekiyor ufak ufak )
Ara
Maalesef okuduğumu doğru anlamışım. GM tamamen legal olan bir savaşı bir takım sebeplerden dolayı (ki bu sebep hiç te gizli durmuyor) zorla sonlandırmaya zorladığını ifade ediyormuş.
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.