[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2018
Bence claim'e bağlı bir kural tamamiyle yanlış oyuncu savaşlarında kazanan taraf ortak region varsa oradaki tüm düşman topraklarını almadan başka regiondan toprak alamaz ortak region yoksa bir regiondan toprak almaya başlayınca karşı tarafın o regionda ki toprakları öncelikli toprak alımı yapılabilir gibi bir kural konulabilir eğer oyuncuyu kısıtlarsak claim ile malaya tabi ki vija ile ciddi bir savaşı göze almaz. ben babür ming otto savaşındayken böyle bir kuralın olmadığı senaryonda malayanın yerinde olsam truce break yaparak vijaya saldırırdım babür ile konuşup ne olursa olsun %100 ws toprak alma dışında barışmama şartıyla ama oyuncudan boşalttığın bölgeye kendin gelemiyorsan oyuncu çok kolay şekilde orayı geri aldığından çoğu zaman. Gerektiğinde ciddi maliyetlere gireceğin savaşlara bulaşmazsın çünkü karşıya verdiğin zarardan daha büyük zararı kendin yaşarsın.Bu güçlü ülkeleri yıkmaya yönelik koalisyonlara mani oluyor bir nevi
[+] 1 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Voidin onerisi daha iyi bence. Tabi bunu kendim icin istemiyorum zira mplerde rusya oynamam uzun sure oynamam. Olan oldu bu oyunda. 
Ottoman govermenti sahip olan ulke region hakki taninirsa zaten yikilmasi durununda turk beylileri dışında bu govermenti alabilecel ulke yok. Rusya tsardomu yikilmissa (veya kurulmamışsa) ayni sekilde culture switch yasak oldugundan cw kuramaz bu govermenti.
Ara
(26-12-2018, 02:50)Mabella : Aytac sadece 1 oyun oirata gecerek benim tum dengemi bozdu. Tesekkurler aytac sibiryada onumu kapatmaya calisarak beni vassal feede zorlayarak. Yoksa ben iskandinavyaya ilerliyecektim. Finland meselesiyle ugrasmicaktim. 

Dogulu imparatorluklar olsa daha iyi olur. Zaten avrupada region limitine cok takilan devlet olmadi. Siberian frontiersi kullanmakta bayagi zorlandim ben

Sadece 2 koloni attım onun dışında herhangi bir hamle yapmadım. Vassal feed yapman da kural ile alakalı. "Sen olmasan çaktırmadan alacaktım Sibiryayı" diyorsan bilemiyorum.
Ara
2 toprak icin mi kolonici açtın. Tuhafmis. Ben onumu kapatmaya yonelik algiladim. Hatta yayini izlersen iskandimavyada topragim vardi kolada. Sen o hamleyi yapinca kola'yi danimarkaya sattim. Sibiryayi senden once alabilmek icin. Yoksa iskandinavya benim 4.regionum olacakti. Vassal beslemeyle ugrasmicaktim. Koreyle anlaşmıştım nasil olsa kimse girmez o regiona diye rahattim
Ara
2 koloni için açmadım yapabilsem daha fazla yapardım. Ama settler hızı yavaştı. Sonradan zaten expansion silmeye karar vermiştim ama zaten yeni idea almaya puan olmadığı için silmek gereksiz olur diye düşündüm. Ayrıca Russia, Ural, Ruthenia ve West Siberia hali hazırda 4 region ediyor. Ne İskandinavyada ne de Sibiryada vassal beslemenle alakam yok. 2 Sibirya toprağına koloni atamamış oldun sadece.
Ara
Bu dedigimiz olaylar absolutism çağından once oluyor. 1600li yillar olmasi lazim. 1610da zaten yeni caga gecilecekti. Yeni caga girildiginde ben o hakkimi senden dolayi iskandinavya yerine sibiryada kullanmak zorumda kaldim(Yani yanlis oldu İskandinavya 4. degil 5. Regionum olacaktı) . Zira siberian frotineri kullanabilmek icin kara baglantisi olmasi gerek. Vassalima  toprak verince ilerleyemedi.. Geri aldim baglantiyi saglayabilmek icin.
Ara
Bir yanlışlık var meselede bence. Sende 4 region vardı ve ben oynarken 5.sine doğrudan giremiyordun. Yani garanti İskandinavya'da ve East Siberia'da vassal feed yapmak zorundaydın. Öyle de yapmışsın gördüğüm kadarıyla. Yeni çağ girdiğinde ise East Siberia veya İskandinavya, istediğini annexleyebilirsin. Geç bile kalmışsın.
Ara
Evet sanirim yanlislik oldu suan tam hatirlamiyorum tarihleri ondan kaynakli. Kusura bakma bunun icin
Cok fazla vassalim oldugu icin ve guclendikleti icin annexliyemiyorum. Dev basarak ld dusurup annexlemeye calisirken daha kotu oldu %66da kaldi sanirim surec
Ara
(26-12-2018, 03:27)fodunkiran : ben kendimden örnek vereceksem maldivler malaya regionunda diye yüzyıllardır orayı almak için son çağı bekliyorum.

Maldivleri almadın diye ne kaybettin ki? Bi toprak eksik almış oldun altı üstü.

Bence görevlerden gelen claimler bizim claim kuralının exploiti gibi bişey. Eşitlik sağlamaya çalışıyorsak görevleri komple kapatsak fena olmaz.
Sic Parvis Magna
Ara
Oldu olacak oynamayin. Fazla kural kaliteyi artırmak yerine düşürüyor farkında mısınız bilmiyorum.taa oyunun başında region kuralının sıkıntı yaratacağını birçok kişi öngörmüştü.velhasili yine de oyun keyifli olmuş . Regiona biraz ayar çekilebilir.baslangic regionunu herkese 1fazla verin olay kapansın.claim konusunda bence aynen devam etmeli.emperyslizm ile regionun kalktığı gibi claim de ortadan kalkabilir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
aslında 1. çağda sadece claimler alınsa 2.çağda 1 claim e 2 toprak alınsa falan bunun gibi olsa , claim kuralı daha hoş olmaz mı

region limitide state sayısına oranla ölçülse örneğin 8 state 1 region olsa
Ara
(26-12-2018, 11:16)altnkurt :
(26-12-2018, 03:27)fodunkiran : ben kendimden örnek vereceksem maldivler malaya regionunda diye yüzyıllardır orayı almak için son çağı bekliyorum.

Maldivleri almadın diye ne kaybettin ki? Bi toprak eksik almış oldun altı üstü.

Bence görevlerden gelen claimler bizim claim kuralının exploiti gibi bişey. Eşitlik sağlamaya çalışıyorsak görevleri komple kapatsak fena olmaz.
Benim üzerime oynayan bir Malaya olsaydı o orayı alabilirdi benim onda claimlerim var ama onun bende yok durumundan dolayı region sınırına takılmayacaktı çünkü onun regionu orası benim orada asıl demek istediğim nokta şu region ile sınırları kural üzerinden çiziyoruz bu sıkıntılar oluşturuyor babürün bir kalesi var mesela tam region sınırında hindistana açılan kapı bir nevi ben orayı alarak geçişi tutmak için bir şeyler yapabilirdim alternatif bir konumda asıl olay şu biz kurallar nedeniyle oyuncuların stratejik hamlelerini kısıtlıyoruz. Oyuncuları belirli noktada keyifli oyun için dengeleyen kurallara karşı değilim oyuncuların strateji oluşturmasını engellemesine karşıyım biz burada strateji oyunu oynuyoruz diplomasi oyunu değil. Mesela idea kuralı niye var oyuncuların farklı idea stratejileri deneyerek  oynaması için bu kuralında bir sıkıntısı var ülkerin kendi idealarını bufflıyor bu biraz kötü ama yinede oyuncuyu stratejiler yapmaya itiyor her ne kadar bununda kural durumunun metası oluşabilse de yinede tercih yaptırıyor. Elbette region kuralına bağlı stratejiler oluşturabilirsin vassal kullanarak falan ama burada oyuncular arasında ki rekabet ortamını yok edebiliyorsun. Dinamik denge durumlarını engelliyoruz bu denli sınırlarını bıçakla kesercesine kurallar koyarak. 

Görevleri kullanmayı yasakladık diyelim herhangi bir oyunda babür hindistana hakim olamaz o zaman timur oynamanın fazla bir espirisi kalmaz. Ya da osmanlının mısıra inmek için sittin sene uğraşması lazım o zaman bunlarda başka bir sorun. Claim kuralının asıl problemi görev ağacına göre oyuncular üzerine ilerlemeyi zorunlu kılıyor 2-3 claim ata ata oyunculara ilerleyemezsin ben 2 tane vassal + kendi claimlerim ile babür üzerinde küçük küçük ilerleme durumundaydım ama adama bir yenilsem adam kuzey hindistanı toplayacak full çünkü perma claimleri var. Bu örnekte vija güçlü babür güçsüz fakat tam tersi olsaydı peki güçlü babür karşısında zayıf vija yine aynı sıkıntıyı yaşayacağım. Nereden bakarsak bakalım oyun dinamiklerine ters bir claim kuralı olacaksa da etkisi zayıflatılmalı ki ciddi sıkıntılar yaşamasın oyuncular.
Ara
Ming'e talibim 692 saat https://steamcommunity.com/profiles/76561198356916750/ malayada olur
[+] 1 üye SU4PRE4M4E nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaslar, uzulerek artik etkinligin oldugu saatlerde musait olamayacagimdan etkinlikten ayriliyorum. Oyunun sonuna yaklastigimiz bu zamanda tamamina erdiremedigim icin uzgunum. Benim icin eglenceli bir multiplayer idi. Tesekkurler.
Ara
bu akşam gelemeyebilirim.
Ara
Oda kuruldu, şifre: st

Save Dosyası: https://cdn.discordapp.com/attachments/4..._01_01.eu4
Ara
21:40 gibi geleceğim yoldayım şuan
Ara
lqvzal.png

Mavi kansere göz yumanları tarih unutmayacaktır.
[+] 5 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eu4_map_GBR_1718_01_01_1.png

1718 Dünya Haritası
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2 hafta sonra(7 Ocak ile başlayan hafta) katılımcıların çoğunun sınav dönemine denk geldiği için o ve sonrasındaki hafta oynamamız pek mümkün gözükmüyor. Bu sebeple haftaya 1 gün fazladan oynayıp mpyi haftaya bitirmemiz lazım. Herkesin haftaya salı ve cuma dışında müsait olduğu günleri belirtmesi gerek.

@iberkay @chaos10ur @fodunkiran @Mabella @Aytaç @Yano @Justicar @Ferreke @altnkurt
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.