Anket Başlığı: Multiplayer kaç gün olsun?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
3 gün 20:00-24:00 arası

7 77.78%
4 gün 21:00-24:00 arası

2 22.22%
Katılımcı sayısı: 9 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

[MP] EU4 - Multiplayer : Mart 2017
Oyun öncesi ortam hafif gergin.Bugün oyun baya güzel olacağa benziyor :).

Savaşlar hakkında konusu açılmışken ben de görüşlerimi paylaşayım.Öncelikle İsveç savaşı açınca baya sinirlendim hatta fevri çıkışlarım oldu, 'Bu Fransa-İsveç planı' falan da dedim oysa ki Fransa'nın haberi bile yoktu, özür borcum vardı buradan özrümü dileyerek başlayayım.

Dediğim gibi ilk savaş açılınca baya sinirlenmiştim sonra düşününce ve İsveç'in açıklamalarından sonra belli bir ölçüye oturuyor hareket.Fransa'dan sonra ki 1.lik yolundaki en büyük rakibini düşürmek istedi ki başarılı oldu İsveç, bu bağlamda hareketi gayet makul oluyor.Savaşın açılış şekliyse Emperyalizm cb si ki bunun da kullanılması yönünde kurallarda herhangi bir engel bulunmuyor.Yalnız bu durumda kurallarda yasakladığımız İntervine seçeneğinden ya da sonradan katılma durumlarından pek farkı kalmıyor gibi.Emperyalizm cb sinin kullanılması da yasaklanmayacağına göre bence yeni kurulacak oyunlarda 1700 sonrası için bazı kurallar geçerliliğini yitirebilir ki bu durum dengelensin.Bence 1700 sonrası için müttefiklik kuralı da gözden geçirilmeli ki belli bloklar oluşsun.Neyse bunları topluca oturup konuşabiliriz.

Prusya tarafına gelince ise ben de geçiş vermesi için bir sebep göremiyorum ki İsveç'in savaş açıp almasından bahsedilmiş ben de buna keşke açsaymış diyorum.Prusya benle müttefiğini attıktan sonra Fransa ve Rusya ile müttefik olmuştu.Bu durumda İsveç'in Prusya ya savaş açmasıyla gayet güzel bir galibiyet alınabilirdi.Dostu olmasa bile Prusya'nın savaş ilanı alması durumunda şu cepheler oluşacaktı Avusturya-İsveç karşılarında Osmanlı-Ming-Prusya olacaktı ki bundan bir önceki savaşta Avusturya yerine onun iki katı gücündeki Fransa vardı ve neredeyse savaşı kazanıyorduk.Bu anlamda geçişi vermesinin sebebi bence dediği üzere yaptığı plana uymamam ve Avusturya'ya vc lerim için savaş açmam.Plan da İsveç ve Fransa'ya saldırmaktı fakat 2 vc min bulunduğu Avusturya boşta kalınca ona saldırmayı tercih etmiştim.Bunun için beni cezalandırdı galiba Prusya.Neyse her cezalandırmanın bir geridönüşü olur, 4. vc lerin çıkmasına 6 yıl kaldı bekleyip göreceğiz.

Oyunun bitmesine bir asırdan az kaldı, herkes kazanmak için son kozlarını oynamaya çalışacak, bugün sağlam savaşlar göreceğiz gibi geliyor.
Ara
Sezari nepale bekleriz @Sezar @iberkay
Ara
(29-03-2017, 19:34)Fatromat : Oyun başında da söylediğim gibi Avrupa'da hiç bir amaçım yoktu. Sadece Vc'leri alıyorum avrupadan fark edildiği gibi.
Japonya'yı korumayı düşündüm ama benim hatam Japonya tarafında sadece Heavy Ship tarzı bulundurmamdı. Ayrıca Sezar'a o kadar para attım be hala 60 civarı galleyi olduğunu gördüğümde giresim pek gelmedi.
Prusya niye bozdu bilmiyorum ama şuan Avusturya ile Prusya'nın orada bulunmaları benim çok daha işime geliyor. Sonuçta ofansif savaşa 1 kişi çağırıldığı için Prusya o boyutu ile benim için çok büyük bir sorun oluşturmuyor. Oyun başından Avusturya'yı savunmamın sebebi de aynı. Avusturya, Prusya ve Rusya şuan için anca defansif savaşta olabilirler,  ofansif savaşta çok bir sanşları yok.

Ben cok para atttigini gormedim acikcasi.Alaska savasindan sonra 5000 gold atildi sira sira onlar da borc odendi,birkac ay sanirim ,kurali bilmeyerek 17 ducadan subvansiyon aldik sonra ise birkac yil, aylik 7 duca dan subvanse aldik ki zaten ayda 110 kazaniyordum pek bir anlami yoktu.Giftlerle arttir dedigimde cevap alamadim.Deniz force limitimde 84 du.60 galley urettim 24 ticari gemi ureterek de korsanlik yapiyordum senin subvansiyonundan daha cok para kazaniyordum.Ilk  Ming savas actiginda dayan bekle tarzi bir mesaj alip savasin sonuna dogru artik cok gec mesaji aldigimda cok bir guvenim kalmamisti Isvec`e ki bence bunda da bir sorun yok.Sonuc olarak Isvec`in Japonya`yi korumasinda ne gibi bir cikari olabilir di ki?Ming olmus 4000 dev,4500 olsa ne yazar ki?

(29-03-2017, 20:00)Aeschyli : Sezari nepale bekleriz @Sezar @iberkay

Cin`in kopegi olmaktansa olu bir samuray olmayi yegleriz.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kuruldu mu ?
Ara
kaysercim sen git sgaminglerle takıl yahu burda işin ne :D biz hafif kaçarız sana :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun başı Avusturya-Osmanlı savaşı, Viyana düşüyor.

C06E8F0D25E963CA6DFBD21241EE1C108BC3F5FE

Viyana'nın ismi Beç oluyor.

93CB8E94AAE53B2CA057FBF946AF5C6DE294410C

Devrim isyancıları varken, Fransa kıskanıp Osmanlı'ya savaş açıyor.

4D1D91A3360608D7A9C974932FB3F728B0BD3A79

Fakat devrim engellenemez.

0E0539A9BAC21EE1A521972B7226D8644660ACF6

Fransa-İsveç askerlerine karşı Devrimci Osmanlı askerlerinin galibiyetiyle sonuçlanan savaştan bir kare

1B5432A5ED137F72B19B6B545E6919CD029515F9

Devrimin gücüyle birlikte savaş alanında ilk defa 1 milyon ordu görülüyor.Tabi ki zafer devrimcilerin

9F80472F1CBD7C6D2A02900BD6FA3A59B329B4B7

Avusturya beklenildiği üzere Viyana için bize savaş ilan ediyor fakat yanında garip bir şekilde Prusya da katılıyor.Bunu gören Ming hükümdarı ise sinirlenerek getirdiği az miktardaki askeri de geri çekiyor ve Dünya ile baş başa kalıyoruz.

20564F0977717C7173BDD9770DF8543CDB6E8082

Buradan sonrası karanlık :).Tartışmalara çok girmeden gördüğüm şeyleri izah etmeye çalışacağım arkadaşlar.Savaşların akıbetini merak edenler için Avusturya-Prusya ikilisini 3 kere mağlup ettik Osmanlı olarak fakat İsveç-Fransa ve Avusturya ordularını birleştirince kaybettik sonra Viyana ve 2 toprak daha vererek savaştan ayrıldık.Sonra Avusturya-Prusya ikilisi Fransa'ya savaş açtı.Biz de bekleyerek manpowerimizi doldurduk bu sırada Fransa'ya İtalya daki 3 şehir için anlaşma attık.Kendisi bütün İtalya'yı verdi bize.Ben de tartışmaların eşiğinde tam bakmadan kabul etmiş bulundum.Sonrasında truce bozup surrender verip geri alması için talepte bulunsam da kabul etmedi.
Şimdi bir de yanlış anlaşılmayı düzeltmek lazım.Savaşların tabi ki açılmasını istiyoruz zaten bu yıla kadar böyle savaşlar için oynuyoruz ama benim itiraz ettiğim kısım alakasız devletlerin gelmesi ve aşırı dengesizlik olmasıydı.Fransa tabi ki ben revolotuon isyanları ile uğraşırken bana savaş açacak ama orada İsveç'in daha 4-5 yıl önce Fransa'ya ve Prusya'ya vc lerini kaybetmiş İsveç'in bana Fransa ile birlikte girmesine bir sebep bulamadığım için itiraz ettim.O anki durumda İsveç skor kaybediyordu ve Fransa neredeyse 1.liğe oturmuştu.Sonrasında normal olarak Avusturya bana savaş ilan etti ama daha garip şekilde Prusya da yanında katıldı.Sebebi ise Viyana'yı imparatoruna geri vermekmiş.Fakat sorun şuradaydı Fransa-İsveç ikilisi bana savaş açarak benden ateşkeş süresi almak, ardından Prusya'ya girmeyi planlamaktaydı.Prusya'nın buna karşı önlem alması gerektiği yerde ben rev olur olmaz Avusturya'ya ittifak atıp bana saldırması benim itiraz ettiğim ikinci noktaydı.Burada development değerlerinden bahsederek de eşit olduğu söylenemez savaşın çünkü oyun başı başkentini Alaska'ya tasımış ve bütün Amerika gelirini doğrudan toplamış ve gelirimin iki katı İsveç ve Fransa var.Bu İsveç ve Fransa orduları zaten beni tek başıma yenecek kudrette ki buna Avusturya ve Prusya da ekleniyor.Ming ise ilk iki savaşa 200k getirdi ki o ordu olmasa da zaten orada yenecektim o savaşları sonra Prusya'nın da savaş açmasıyla ordularını geri çekti ve Asya'ya döndü.Yani Ming+Otto için normal bu kadar girmemiz gibi bir olay olmuyor bence.

Orada herkes Osmanlı'ya dalmak yerine şunu yapsalardı keşke.Ben rev olunca Ming zaten benle ittifak bozacaktı ki Fransa ve Ming dost olup beni araya alabilirlerdi.Bende bunun için Prusya'ya yanaşabilirdim.Avusturya ise o cephede savaşa katılırdı ki bu gayet dengeli ve güzel bir savaşı getirecekti kanımca.Böyle olunca pek eğlencesi de kalmadı.Tabi bunlar sadece bir öneri her savaşın dengeli olma gibi bir şansı yok kimsenin oynama stiline de karışacak halimiz yok fakat yukarıdaki mesela Prusya'nın savaşa girmesi her müttefiklik çıkar üzerine kurulur kuralına aykırı bir durum ortaya çıkarıyor.Her savaş dengeli olamaz fakat oyuncuların da biraz dengeyi araması ve ona göre hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum.4 e 1 kalıp gang yiyince pek zevki olmayacak ki benim açımdan zaten hiç zevk alamadığım bir savaştı.

Son olarak oyun sonu istatiklerimiz.Birazdan oyun sonu haritaları da paylaşırım.

2B8C4A836A9A3836884157C6ADFFC5B1881D3A7D

Bu arada 1.lik normalde İsveç'indi Çin oyunları ile kazandık denilebilir.Fransa nın da o bana bütün İtalya'yı verdiği savaş olmasa 1.lik şansı çok yüksekti gönüllerin 1.si sayıyoruz Fransa'yı.Hakettim mi 1.liği derseniz 'Hayır'.

[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herkese Teşekkürler oyun için.

Oyun genel olarak güzel gitti ama benimde 1-2 eleştirim olacak.
Bana göre oyun ortalarında oluşan Ming - Otto dostluğu direk olarak Asya'daki rekabeti öldürdü ve Ming'i asyanın tek hakimi yaptı. Berkay Rev oldukdan sonra bozucaktım diyordu ama Otto ve Ming oyunda birbirleri dost olmaktan başka diplomatik bir girişimde bulunduklarını görmedim açıkçası. 200 yıl dostluktan sonra kimse Otto Rev olup Ming ile dostluğunu bozucağını sanmıyordu açıkçası.

2. olarak her savaş başında bir niye onu cağırdın, ne yararı var sorusu soruluyor. Burada genelde tek savaş üzerinden çıkar aranması yapılıyor. Bu yüzden 2 kez tüm planlarımızı açıklamamız gerekti ki karşı tarafta ona göre plan oluşturdu bu sefer. En son kaybettikten sonra mesela zaten benim 15 yıl fransa ve prusya ile barışım varken Fransa'ya o arada Otto'ya gir barış bitince birlikte Au Prusya'ya girerim dedim fakat tüm planı söylememiz gerekti gene ve Au ile Prusya barış atıp bize girdiler ve kaybettiler sadece laf yedikleri için.

En son olarak da savaş istediğiniz gibi gitmiyor ya da sıkıldıysanız boşa dostluk atmayın kimse ile. Ming'in yenecekleri savaştan çıkması ya da Fransa'nın durup dururken tüm İtalya'yı vermesi bana göre oyundaki herkese yapılan ayıptır. Au ile Prusya bile batana kadar savaştılar bir ihtimal kazanırız diye en son.

Bunlar dışından güzel oyundu. Otto'yu 1. yapan Ming'i tebrik ediyorum :)
[+] 1 üye Fatromat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikli olarak Otto'nun birinci olması umurumda değildi ki ben o savaşı skorda ikinci iken açtım. Tek amacım VC bölgelerini tutup orada öylece beklemektiki Rusya bir türlü geçiş vermeyince ordunun yarısı orada öldü zaten savaşacak direncimde kalmadı. Her neyse planımda herşeyimle orayı tutarken Fransa'nında İtalya için savaş açıp birkaç şehir dahi olsa puanının dolmasını engellemesi vardı ama yapamadı. Zaten bunu anladığımda savaştan çekilnek için senden toprak istemeyi tercih ettim. Sen ciddi olmadığımı düşünüyordun ama ben orada senden birincilik karşılığında İskandinavyayı istiyordum. Osmanlının birinciliği umrumda bile değildi ben sadece yaptığım savaşın boşa gitmesini istemiyordum sen inat edince bende ettim.

Osmanlı-Ming ittifakı Asya'yı darladı diyen arkadaş oyun boyunca Ming'in halini takip etmedi herhalde buna laf ediyor. Fransa-Osmanlı, İsveç-Osmanlı ittifakları her daim çevresindeki tüm ittifaklardan üstündü. O sıralarda ben Hindistan'ın açtığı savaşlardan yıkılmanın eşiğindeydim ve reformuda zaten 1650'li yıllarda aldım. Osmanlı'da tabikide bunu istemeyerek defansif olarak müttefiklik attı. Bunu görmezden gelerek yine savaş açan Hindistan Osmanlı'nın getirdiği 60k askerle işgal edildi. Ve tekrardan söylemekten bıktığım üzere ben o savaştan tek toprak bile alamadım. Çünkü Osmanlı bunu istemedi. Onun dışında Osmanlı'yı bir defa Rusya-Japonya ittifakına karşı göz korkutmak için çağırmıştım. O savaştada Rusya savaşa katılmadı ve Osmanlı'da wp istedi zaten.

Osmanlı-Ming ittifakına gelirsekte orasıda tamamen benim yanlız kalmamdan dolayı oluştu. Hindistan-Japonya açtığı ofansif savaşta Delhi'yi etik olmayan yollardan savaştan çıkarttıklarından zor durumum dikkat çekti. Osmanlı'danda zaten reforme olasıya kadar defansif yardım istedim. Yapmaması halinde zaten Rusya-Japonya-Hindistan arasında bölüşülecektim. Buda onun işine gelmezdi. Reforme olduktan sonra ise durum tamamen tersine döndü. Benim Osmanlı'ya ihtiyacımdan çok onun bana ihtiyacı oldu. Çünkü siyasi olarak yanlızdı. Bende bunu kullanarak zanzibara çıktım zaten ki aramızda baya tartışma çıkarttı bu olay. Ama yinede bana ihtiyacı olduğu kesindi.

Son savaş hakkında konuşursak zaten Osmanlı'nın o savaşta 2 vc'sini almasını açıkça istemiyordum. Bunu ilk başta kendime cape topraklarını isteyerek zorlamaya çalıştım ama savaş baya net şekilde geçseydi durumuda açıkca söyleyecektim. Alsaydı ittifakı kırar Fransa'ya atardım zaten. Normal olması gereken buydu ama alakasız alakasız savaşlar yiyince moralim bozuldu. Getirdiğim ordu 400k' idi ve o zamana kadar Fransa Osmanlı'dan güçlü durumdaydı. İsveç her türlü 400k üzerini zorlayacak durumdaydı. Üzerine au savaş açsa yine sıkıntı olmayacak bir şekilde halledilir ama Avusturya'yı arkadan vurması bekleninlen Prusya'nın Avusturya'nın Viyanayı geri alması için Osmanlı'ya karşı savaş açması benim için bu mp'de son noktaydı.

1700'lü yıllara girdiğimizde gelirim 300 ducatı bulurken İsveç 700'lü gelirlerden bahsediyordu. Ama İsveçin gelirde ikinci olan Fransa ile kurduğu ittifak ve Osmanlıya karşı açtığı ofansif savaşlar Avrupa'yı darlamadı. 3-4. durumda bulunan Osmanlı-Ming Asya'yı darladı. Üstelik ofansif tek savaş dahi açmayarak. Oldukça güzel ifadeler.
Ara
Oyun Sonu

Genel Dünya

F16EE26A6B0658C50FD6E159BEB29D272F15916B

Avrupa

1B3E6B26B87058DDE33A7514FC0AD1DDD8A2EDA6

Asya

D05BF2C2EEE6B78A8A8A36C6103A82248C66BE1F

Amerika

B10275FFA598D46EB9F513CD666E2F08AE92B8D1
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Son savaşa laf etmiyorum zaten 1.liği isteseydim ilk başta zaten wp'ni kabul etmezdim orda hiç bir sorunumuz yok.
Senin baştaki agresif tavrın seni orda bıraktı zaten ve sen Otto ile dost olunca ne Hindista'nın ne de Japonya'nın artık sana karşı bir şansı kaldı. Sizin ittifakınız bizi darlama sebebi de ben 5 yıl önce dost olduğum Fransa ven kankam Prusya'ya 2v1 saldırırken siz 250 yıl dost olup son 10 yılda zaten ben ona saldırıcaktım demeniz. Avrupadaki herkes birbiri ile dost olup, karşı karşıya da geldi ama Mingle ile Otto oyun sonuna kadar dost kaldı. Sonuçta ben de durup dururken Fransa ile dostluk bozup savaş girip Otto'ya da ortak hareket edelim demezdim istesem. Ben önce ki günden Fransa'ya saldırıcam demiştim, o ise Fransa yerine Avusturya'ya girdi, o saatten sonra da Avrupa dostum yok zaten demesi normal oldu

Gelir konusunu gelince herkesin geri kalmasının sebebi kimsenin düzgün fabrika basmamasıdır. O yüzden hep sizin dev'iniz bizden yüksek diyordum 2v4 olayında bile. Benim bastığım fabrikanın 20'de birini basmayıp gelirde yarım kadar kalmak zaten çok normal değil mi ? Otto ile Senin son 50 yılda benim 2 katı gelire sahip olmanız gerekiyordu.
Ara
Orada agrasif davransaydimda davranmasaydimda o devletler bana karsi düşmanlardı. Bu kacinilmayacak bir olaydi be güçlü olmamalarını istedigimden erkenden kisitlama yoluna gittim ve gayette işledi.

Asyayı darlayan olay Ming-Osmanlı ittifakı değil saçma saçma savaşlar açtıktan sonra oyunu terkeden hindistandir. Hindistan ilk savaşı delhi üzerinde exploit kullanarak kazandi ve iki ülkeyide ciddi borçlara soktu. Hala borçlar ödenmemiş haldeyken ve Osmanlı defansif olarak dostumken ikinci bir savasi açtı ve kaybetti.

İlk savas sonucunda Osmanli beni koruma ihtiyaci duydu. Hindistan 5 tane nepal toprağı, japonya 3 tane kore topragi aldi. Bende savas sonunda seri savaslar acarak hindistanda yaklasik 15 kadar toprak ilhak ettim. Japonyada karada asla savunamayagi topraklari aldi ve arkasinda ming oldugundan ternateye asla savas acamadi amerikayada odaklanamadi. Diğer bir olayda aslinda benim almayi planladigim orta asya topraklarina rusya kondu. Buda osmanli ile ittifakimizi güçlendirdi.
Sonuc olarak ben o savasi 80 ws kaybetsemde sonuclari acisindan kazanan taraf bendim.

İkinci savaşta ise osmanlinin sind üzerinden 60k birlik getirmesi ile hizlica toprak alinmadan bitti. Buraki olay osmanlinin hayir demesine ragmen savas acmis olmaları.

Sonuc olarak hindistanin ulkesini gec toplamasi isime geldi ve oradaki bengal hattini kaptim ondan. Hindistan bunu yediremediginden benimle anlasmis gibi yapip hindistanin geri kalanini yutmaya kalkmaktansa bana savas acarak iki ulkeyide borca soktu. Rusyanin asyaya yardirmasina sebep oldu. Japonyaninda denize odaklanmasini engelledi. Osmanlininda beni kollamasini sagladi. Hindistan cikincada tum asya bana kaldi olay budur. O saatten sonra Asyayi toplamak icin Osmanliyada ihtiyacim yoktu. Rusya-Ming-Ternate ittifaki olsun reform olduktan sonra hepsini yenecek gücüm vardi.

Gelire gelirsek benim ekonomim ancak 1650 den sonra saglam hale gelebildi ve ülkemde gayet bina dolu. İnanmıyorsan kayit sende acip bakarsın.
Ara
Avrupa'da zaten dostum yoktu.Senin bir önceki gün açtığın 'Fransa sen Avusturya'yı yiyebilirsin ama hop Otto sen orada dur gadam' savaşı yüzünden zaten benim seninle ortak hareket etme şansım yok.Prusya ise aynı şekilde o savaşta asker geçirtiyorsa onla da dost olma şansım yok ki bunu son savaşlarda da bana girerek kanıtladınız.Ben Ming le ters düşseydim 5 vs 1 yerdim belki daha güzel olurdu evet.Yalnız bir de Otto orada Fransa'ya dalmazsa avrupadan müttefiği olmaz diyorsun da acaba Otto orada Fransa'ya dalmadığı için mi dönüp Fransa ile ally olup bana dalıyorsunuz.Bir de son on yıl gibi bir olay yok, ben rev i 1760 da oldum size 50 yıl kalıyor Ming'i tavlayabilirdiniz aksine gidip Prusya tavlandı acayiplik burada.

Herneyse, Ming'le olan ittifakıma geleyim.Ben hatırlarsanız oyun başı Moskova üzerinden Avusturya ve İspanya'ya girmiştim.O savaşta belki 10 yıl sonra bitirebileceğim kadar borçlar çektim, yozlaşma çektim ülkem geriledi.Savaşın sonunda ise Moskova ile teketek kalmışken aynen şunu yazdım adama 'ağır anlaşma istemiyorum, Ming'e karşı ayakta durman lazım o yüzden anlaş' şimdi bunu demiş bir adama Ming'i asya da hakim yaptı demeniz olmuyor.Ayrıca o Ming Rusya'ya son 30 yıl da girdiyse de yine benim sayemdedir.Onu Rusya'ya sokmayan yine kim sorun öğrenin.Ama aynı şekilde Ming'i nasıl Rusya'ya sokmuyorsam Rusya, Japonya ve Hindu nun da Ming'i yemesini istemem ki yaptığım sadece o olaydı.Aslında Prusya kafası ile gidip yav biz aynı hanedanız Osmanoğulları gel Paris i fethetsin diye Fransa'ya ofansif savaş açıp Ming'i çağırsam daha düzgün olurmuş.

Gelir konusuna gelince, yatırım yapamadığım doğrudur çünkü biraz bam bamcı oynadım.Açtığım o 3 lü savaş sonrasındaki Avusturya ve İsveç e olan savaşlar zararını karşılamadı hiçbir şekilde.Bunlardan dolayı da geri kalmış olabilirim fakat senin hızınla kimse fabrika basamıyor bunu da belirtmen gerek.Yıl 1550 ler olması lazım senle müttefikken bir şehrine bakmıştım Meksika'dan 5.7 geliri vardı şehrin ki neredeyse İstanbul'la eşit.Yani bütün Amerika'yı çevirdikten sonra en hızlı fabrikayı sen basacaksınki bir de şu durum var.Benim biriktirdiğim paralar Avusturya-Moskova-İspanya savaşlarına gitti seninkiler hiç Prusya savaşına gitmedi direk fabrika olarak geldi.
Ara
Afedersinde tüm Asya Ming'e kaldıktan sonra adam napsın ki Rusya'nın 3 dev topraklarını ki orda ben Rusya'ya söylemiştim Ming ya da otto girerse bende onlara girerim diye ama Rusya yine geldi bana daldı gereksiz yere. Senin Ming'le dost olman zaten adama istediği özgürlüğü veriyor.

Meksika'nın alması normal sonuçta altın üretiyor orası, İstanbul yerine Kosova ile karşılaştırsan daha mantıklı. Ayrıca bu sezonda en çok savaştığım adam Prusya idi. Hiç savaşmamışım gibi konuşuyorsunuz da Japonya ile bile savaştım aynı anda Rusya ve Senle savaşırken. Fabrikalar içinse borc aldım corrpution cektim Lvl 1'den fazla advisor almadım ki ilk fabrikaları basayım.
Ara
Şimdi Fransa toprak verdi ayıp etti deniyor sanırsam da ben savaşı bitirmek için verdim o benim kararım kimseyi bağlamaz. Övdüğün prusyayı söyliyim madem ben en azından oyunun sonuna kadar oynadım 2 toprak kaybedince işim bitti diyip oyundan çıkmadım ayıp budur.
Ara
Önde olduğun savaşta durup dururken 100 score vermek bence öyle de Prusya konusunda haklısın, ona bir şey diyemem.
Ara
Tüm asyanın minge kalması doğru ancak bu osmanlı ittifakı ile sağlanmadı. Dediğim gibi Hindistan çıktığı anda Osmanlınında bu konuda yapabileceği bir durum yoktu. Ya beni düşman olarak görecekti yada dostluğumdan defansif olarak faydalanacaktı. Aynı şekilde bende osmanlı kılıfında ordu basmadan heryere fabrika +force limit binası bastım ki oyun sonunda 1300 force limitim vardı. Ancak hindistanın başlarda beni çok geri düşürmesinden kaynaklı puan artışında sizin gibi devleri yakalayamadım.

Prusya konusunda ise ne diyeceğimi bilmiyorum. Oyunu kazanmak için oynamadığı oldukça açıktı. Oyun başında sana engel olması lazımdı yapmadı. Oyun ortasında Avusturya'yı düşürmesi lazımdı yapmadı. Oyun sonunda zayıf Rusya'ya çöküp bedava toprak elde edebilirdi yapmadı. Öylece olduğu yerde durdu ve vc'lerini teslim etti.
En azından yıkılsaydı orada güçlü bir Avusturya görebilir ve dengelerin değiştiğine şahit olabilirdik. Orada Avusturya-Prusya tamamen etkisiz içi boş ülkelerdi. En azından birisinin diğerini elemesi gerekiyordu. Ama Prusya ne başlarda ticaret olarak lübeck'i önemsedi ne de sonralarda hre içerisindeki imparatorluğu.

Bu yaptığının üzerine saçma sapan savaşlar açınca tabi tepki çekti. Benimde oyun isteğimi kırdı denilebilir. Neyse ben isveç olarak senin oyun tarzını çok beğendiğimi söyleyebilirim ama keşke son savaşlar daha tatlı olsaydı. Emin ol normalde skor için savaş açacak birisi değilim ama o açılan saçma savaşlar beni sinirlendirdi. Bende oyun tarzımı o şekilde değiştirdim.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-03-2017, 14:50)Aeschyli : Orada agrasif davransaydimda davranmasaydimda o devletler bana karsi düşmanlardı. Bu kacinilmayacak bir olaydi be  güçlü olmamalarını istedigimden erkenden kisitlama yoluna gittim ve gayette işledi.

Asyayı darlayan olay Ming-Osmanlı ittifakı değil saçma saçma savaşlar açtıktan sonra oyunu terkeden hindistandir. Hindistan ilk savaşı delhi üzerinde exploit kullanarak kazandi ve iki ülkeyide ciddi borçlara soktu. Hala borçlar ödenmemiş haldeyken ve Osmanlı defansif olarak dostumken ikinci bir savasi açtı ve kaybetti.

İlk savas sonucunda Osmanli beni koruma ihtiyaci duydu. Hindistan 5 tane nepal toprağı, japonya 3 tane kore topragi aldi. Bende savas sonunda seri savaslar acarak hindistanda yaklasik 15 kadar toprak ilhak ettim. Japonyada karada asla savunamayagi topraklari aldi ve arkasinda ming oldugundan ternateye asla savas acamadi amerikayada odaklanamadi. Diğer bir olayda aslinda benim almayi planladigim orta asya topraklarina rusya kondu. Buda osmanli ile ittifakimizi güçlendirdi.
Sonuc olarak ben o savasi 80 ws kaybetsemde sonuclari acisindan kazanan taraf bendim.

İkinci savaşta ise osmanlinin sind üzerinden 60k birlik getirmesi ile hizlica toprak alinmadan bitti. Buraki olay osmanlinin hayir demesine ragmen savas acmis olmaları.

Sonuc olarak hindistanin ulkesini gec toplamasi isime geldi ve oradaki bengal hattini kaptim ondan. Hindistan bunu yediremediginden benimle anlasmis gibi yapip hindistanin geri kalanini yutmaya kalkmaktansa bana savas acarak iki ulkeyide borca soktu. Rusyanin asyaya yardirmasina sebep oldu. Japonyaninda denize odaklanmasini engelledi. Osmanlininda beni kollamasini sagladi. Hindistan cikincada tum asya bana kaldi olay budur. O saatten sonra Asyayi toplamak icin Osmanliyada ihtiyacim yoktu. Rusya-Ming-Ternate  ittifaki olsun reform olduktan sonra hepsini yenecek gücüm vardi.

Gelire gelirsek benim ekonomim ancak 1650 den sonra saglam hale gelebildi ve ülkemde gayet bina dolu. İnanmıyorsan kayit sende acip bakarsın.
Öncelikle Hindustan adına konuşmam gerektiğini düşündüm.Ming oyuncusu 1460 yılında ben daha ikinci Vijayanagar savaşındayken bengal e doğru ilerliyordu.Bundan 30 yıl sonra ben tam Civil war ve overextension değerleri arasında boğulurken Nepal ile sınır idi ve müttefik olmuştu.Benim dalmamı engelledi ve de kendisi de girmedi.Ardından bana seni buraya girdirmem girdiğimde girmeyeceksin dedi.Ben hayır diyince dibimdeki Garjat ı vasal aldı. Sonrasında Garjat ı salarım ama bengal e girmeyeceksin dedi mecbur kabul ettim.Ama yaparken de belirttim orayı hala istiyorum çünkü ekonomimi yokedicek.Benim ümitsiz konuşmalarım oldu kendisine bir miktar o da yok şuraya gidersin buraya gidersin daha bitmedi falan dedi.Bir de ben ming im dediğimi yapacaksın elinde sonunda dedi.Ben de peki ama unutma beni dedim.Yani kendisininde dediği gibi illa düşman olmamıza gerek yoktu o bu şekilde istedi eğer Hindistana agresif bir şekilede ilerlemeseydi rahatlıkla müttefik olabilirdik ki kendisi de bir ara bunu teklif etti.

Savaşlara gelirsek savaşları ben açma taraftarı tam olmadım ikisinde de ilk teklif Japonya oyuncusu Sezar dan geldi.İlk savaşta manpower ı olmayan ming in 100 k askerini 60 k ya tek battle da düşürdükten sonra bunun üzerine bu ordunun en az 5-6 isyan bastırdığını bizim Beijing i düşürdüğümüzü varsayarsak ki benim sadece bu sırada 13 borcum olduğunu varsayarsak da (ki bankrupta kadar 30 a götürürdü en kötü) Ming i tamamen yıkamaz mıydık?Ancak oyuncuları yıkmaya yönelik oynamadığım için o savaşta kendimi de ikinci bir savaşa giremeyecek halde bırakmamak için 72 lik bir warscore ile savaştan ayrıldım.(Ki Japonya sırf kore yi istemişti 100 e zorlasam tamamen ben alacaktım kalanını da).Ki yapay zekayı savaştan çıkarmamız etik mi muhabbeti savaşın yaşandığı günde dönmüştü ki burada da konusu açılmış o duruma gelirsek forumda ki insanlara da sorarım yukarıda ben mingim elinde sonumda istediğimi yapacaksın mantığı çok mu etik? Bir oyuncunun kendisine düşman olacak diye gelişmesini engellemek adına ilk 20-50 yıl boyunca onun coğrafyasına yönelmek ne kadar etik bir düşüncedir? (Ki kendisi bunları o gün bu oyun mekaniğinde olan bir şey diye savundu ben de söylüyorum toprak karşılığı savaştan devlet eksiltmekte bir oyun mekaniğidir) 

İkinci savaşa gelirsek Ming yaklaşık 12 yıla reformunun geldiğini ilan etmişti sesli olarak.Biz de Japonya ile ya reformdan önce yada hiç bir zaman dedik o anda da Otto ya sorduk gelir misin diye evet kabul ediyorum gelirim dedi.Ben Ottonun ters bir savaşa girmesini beklemek isterdim ama Japonya ile çok geç kalabileceğimize bunu beklerken karar verip Osmanlının asker getiririm teklifinin blöf olduğunu umduk ama şansımız yaver gitmedi.Ki yine bu savaşta da Beijing düşmüştü ama otto nun askerleri gördüğüm anda mercenary basmak bile istemedim zaten benim basıp toparlayabileceğim sürede de hindustan ın üst yarısı düşmüştü orada da peace istedim.(Wp atıcam nolur gel diyipte 800 gold ve de savaş vergisi almak ta baya wp idi.Anlayanlar anladı.)

Sonrasında oyundan ayrılma konusu bu savaşlardan sonraki mp lere aile durumlarından gelemedim hatta bunu bildiremedim bile aklıma dahi gelmemişti.Bu yüzden ragequit attığım düşünülerek savunma hakkım verilmemişti.Bu karara laf etmiyorum kesinlikle gm in yerinde olsam bunu yapardım.O sırada da ming direk fırsat bilip hindustan a saldırmış ve daha da genişlemiştir o andan sonra da benim yokluğumda oluşan bloklaşmaları incelediğimde yapabileceğim tek şey oyunu izlemek olacağından ki bunda bile savaş açıldığında bize kaybetme şansımız vardı (ki ben bu duruma daha önce düştüm ve devletimde oynadım çok eğlenceli olmuyor) bunu gm e belirterek gelmeyeceğim dedim.Üzgünüm ama Osmanlı ben mingi orada yıktırtmam derken o da sizin üçünüze dalmaya şu anda korkuyor derken gelip şansımı denemek istemedim zaten zaman ming in aleyhine olacaktı.İkinci savaşta ki gibi ümitsiz bir savaş daha yapmak istemedim.Burada ki suçlayıcı cümleler aşırı derece de rahatsız ediciler ve oyunun durumuna bakarak ve de fatromatın asya üzerine olan derin yorumu da ele alındığında rahatlıkla ming oyuncusuna da belli suçlamalar yapılabilir.(Suçlamadan kastım Asyayı darlayan olay Ming-Osmanlı ittifakı değil saçma saçma savaşlar açtıktan sonra oyunu terkeden hindistandir budur).

Şansızlığımdan dolayı Hindustan'ı geç toparlamak zorundaydım ama sanki geç toparlamasam bengale inemeyecekmiş gibi konuşması saçma olmuş.Zaten 1480 de bengal ile sınır olmuştu.Bir çok oyuncu ilk savaşı biz bitirdikten sonra oradaki Nepal düzgün değil ben hindustan olsam mingi yıkmaya oynardım dedi keşke de oynasaymışım.

Osmanlı-Ming müttefikliğine gelince sanki o noktada ming e biz sırf onu yıkmak istediğimizden girmişiz de o da zor durumda kalmışta yardımına otto yetişmiş gibi anlatılmış.O noktada neden mingin tek amacı kendisini bana karşı korumak olan biz savası açarken 300 dev olan Nepal de sınırları olan Nepal ortaya konulmuyor. Ki Osmanlının ben orada mingi yıktırtmam yaklaşımı saçmaydı.Onu yıktırmamak için iki devleti yıktı.100 k ming ordusu  60 k kaliteli 40 k Nepal ordusu Osmanlı ordusuna karşı toplamları 130 k olan Japon-Hindustan orduları ne yapabilirdi ki?

Her şeyi daha detaylı olarak soruldukça açıklarım.Sadece merak ettiğim ''Hindistan-Japonya açtığı ofansif savaşta Delhi'yi etik olmayan yollardan savaştan çıkarttıklarından zor durumum dikkat çekti.'' bu cümleye bakarsak daha önce yukarda sorduğum soruyu tekrarlıyorum.Oyunun ilk 20-50 yılı içerisinde bir oyuncunun üzerine oynanması ne kadar etik bir davranıştı? ''Biz bu muhabbetleri Grileader ile de yapmıştık BEN MİNGİM ELİNDE SONUNDA DEDİKLERİMİ KABUL EDECEKSİN'' mantığı ne kadar etikti? ''Sanki Mingin ana topraklarına sırf onu engellemek için oyun başıdan itibaren ilerleryenler Hindistan-Japonya ikilisiymiş gibi konuşulması da garip.Zor durumda kalmış Ming Hazretleri acaba neden ? Japonya nın wc sinin onda olmasından ve Hindustanin anavatanını toparlamak istemesinden olabilir mi? Sormak istediğim sorular bunlar özellikle Mingten cevap beklerim gelen sorularıda detaylı olarak açıklarım çünkü basit geçtim olayları. Buradan oyunda emeği bulunan her oyuncuya da teşekkür ederim.Oyun birincisi @iberkay ı da kutlarım.
[+] 1 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-03-2017, 16:00)GriLeader : Şimdi Fransa toprak verdi ayıp etti deniyor sanırsam da ben savaşı bitirmek için verdim o benim kararım kimseyi bağlamaz. Övdüğün prusyayı söyliyim madem ben en azından oyunun sonuna kadar oynadım 2 toprak kaybedince işim bitti diyip oyundan çıkmadım ayıp budur.

sen bunu soyluyonda bırader yıl olmus 1790 oyunun bıtmesıne 30 yıl war kusurabakma 2 toprak dedıgın yer aslında 20 toprak olması cok uzucu + adam trace bklemeden sureklı sawas acıo yanı oyunda durmam ıcın bı sebeb yok saten bıtmıs ısvec kazanmıs oyunu ayıp budur dıosunda ayıp kelımesının anlamını öğrenmen lazım ilk önce. Bu arada sen bıze oyun basından berı ısvecle prusya kankı gamıng yapıodıen arkadas oyunda acaba en cok ısvec kımınle sawasmıs onunda bı acıklamasını yaparsan sewınırım DİP NOT: AĞLaaa :)
[+] 1 üye Alucard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Okurken biz ağladık.
[+] 3 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-03-2017, 23:18)Alucard : Sen bunu söylüyorsun da, birader yıl olmuş 1790. Oyunun bitmesine 30 yıl var. Kusura bakma. İki toprak dediğin yerin aslında yirmi toprak olması çok üzücü. Üstüne adam truce beklemeden sürekli savaş açıyor. Yani oyunda durmam için bir sebep yok. Zaten bitmiş. İsveç kazanmış oyunu. Ayıp budur diyorsun da, ayıp kelimesinin anlamını öğrenmen lazım ilk önce. Bu arada sen bize oyun başından beri İsveç'le Prusya kanki gaming yapıyor diyen arkadaş, oyunda acaba en çok İsveç kiminle savaşmış, onun da bir açıklamasını yaparsan sevinirim. Dip Not: Ağla :)

Garipçe'den Türkçe'ye çevirdim arkadaşlar. Kör olmadan okumak isteyenler buyursun.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.